Zapraszamy
Zapraszamy na debatę przed drugą turą wyborów z kandydatami na burmistrza Zakopanego Agnieszką Nowak Gąsienicą i Łukaszem Filipowiczem. Czwartek, 18 kwietnia godz. 18.00 Kino Giewont. Relacja wideo LIVE.

Reklama

2023-01-27 22:15:40

Reklama

Historia

Mieli wybór, albo wyrzekną się swojej wiary i pójdą wolno, albo skończą w obozie koncentracyjnym

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu o tym dramatycznym wyborze przypominają Świadkowie Jehowy.

Dziś 27 stycznia, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. O tym dniu przypominają Świadkowie Jehowy, którzy w Trzeciej Rzeszy byli jedyną grupą prześladowaną wyłącznie z powodu ich przekonań religijnych. - Tylko nieliczni wiedzą, że ofiarami nazistowskich prześladowań były też tysiące Świadków Jehowy, znanych wtedy jako Badacze Pisma Świętego, którzy cierpieli za swoją wiarę. Byli oni wysyłani do obozów koncentracyjnych jako jedni z pierwszych, gdzie otrzymali unikalny symbol - fioletowy trójkąt - przypomina Piotr Jarząbek, rzecznik prasowy Świadków Jehowy na Podhalu - Spośród 35 tysięcy Świadków w okupowanej przez nazistów Europie ponad jedna trzecia doświadczyła bezpośrednich prześladowań. Większość z nich była aresztowana i osadzana w więzieniach. Setki dzieci Świadków zostały siłą zabrane do nazistowskich domów dziecka lub poprawczaków. Około 4200 Świadków przebywało w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Szacuje się, że jakieś 1 600 Świadków straciło życie, a 370 zginęło przez egzekucję. 

Naziści nienawidzili Świadków Jehowy

Według historyczki Christine King reżim nazistowski nazywał Świadków Jehowy "wrogami państwa", ponieważ "publicznie odmawiali przyjęcia nawet najmniejszych elementów (nazizmu), które nie pasowały do ich wiary i przekonań. Odmawiali pozdrowienia "Heil Hitler", udziału w aktach rasizmu i przemocy oraz wstępowania do niemieckiej armii. Historyczka przypomina też, że w swojej literaturze publicznie wskazywali na zło reżimu, w tym na to, co działo się z Żydami.

Mało kto wie, ale w przeciwieństwie do innych grup ofiar, Świadkowie mieli wybór, który mógł ich uratować przed nazistowskim terrorem. 

Dostawali możliwość wyboru

Złamanie przekonań religijnych Świadków było dla reżimu większym zwycięstwem niż ich zabicie lub umieszczenie w obozach. Dlatego naziści oferowali Świadkom możliwość uniknięcia egzekucji i zwolnienia z obozu, przez podpisanie Erklärung (wydawany od 1938 r.), w którym zobowiązywaliby się do wyrzeczenia się wiary, donoszenia na policję o innych Świadkach, całkowitego podporządkowania się rządom nazistów i obrony "ojczyzny" z bronią w ręku. Funkcjonariusze więzienni i obozowi często stosowali tortury, aby nakłonić Świadków do złożenia podpisu. Przeważająca większość z nich nie odstępowała od swoich przekonań. 

Geneviève de Gaulle, bratanica generała Charlesa de Gaullea i członkini francuskiego ruchu oporu, poznała więźniarki Świadków podczas pobytu w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Opowiada: "Podziwiałam je bardzo, bo przecież w każdej chwili mogły stamtąd wyjechać, gdyby tylko podpisały oświadczenie o wyrzeczeniu się wiary. Te kobiety, które wydawały się tak słabe i wyczerpane, ostatecznie okazały się mocniejsze od esesmanów dysponujących siłą i wszelkimi środkami" - opowiadała. 

Dom i przynależność

Hasło przewodnie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przyjęte przez ONZ na rok 2023 to: "Dom i przynależność".
ONZ wyjaśnia: "Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności".

- Liczby pokazują jak wielu Świadków Jehowy straciło swoje domy oraz poczucie przynależności - dodaje Piotr Jarząbek. 

• Około 4 200 wysłano do nazistowskich obozów koncentracyjnych;
• Około 1600 zostało zgładzonych, 548 przez egzekucję (np. pluton egzekucyjny lub ścięcie), w tym co najmniej 39 nieletnich.
• Setki dzieci zostały uprowadzone z rodzin Świadków i zabrane do nazistowskich domów dziecka lub poprawczaków. Jeden z nich, Kinder-KL Litzmannstadt, znajdował się przy ulicy Przemysłowej w Łodzi. Trafiło tam dziesięcioro dzieci Świadków Jehowy w wieku od  8 do 14 lat, w tym trzy dziewczynki i siedmiu chłopców.

Rosyjskie represje

- W muzeach i miejscach pamięci na całym świecie można znaleźć eksponaty i tablice upamiętniające prześladowania Świadków Jehowy. Pamięć o przeżyciach Świadków Jehowy jest ważna, ponieważ w niektórych krajach, z Rosją na czele, są oni nadal represjonowani, więzieni, bici i torturowani za pokojowe praktykowanie swojej wiary - podkreśla rzecznik Świadków Jehowy. 

Świadkowie w Auschwitz-Birkenau

Z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu zbiega się rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak podaje Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau na swojej stronie internetowej: "W literaturze dotyczącej historii 
KL Auschwitz, poza krótkimi wzmiankami, nie uwzględniono Świadków Jehowy (określanych w ewidencji obozowej jako Badacze Biblii), którzy byli więzieni z powodu swoich przekonań religijnych. Więźniowie ci zasługują na bliższą uwagę ze względu na sposób, w jaki w warunkach obozowych potrafili zachować swoje zasady moralne". 

• Świadkowie Jehowy byli wśród pierwszych więźniów w Auschwitz - według zapisów muzealnych: "już w pierwszych miesiącach funkcjonowania obozu"

• Co najmniej 387 Świadków Jehowy wysłano do Auschwitz w ciągu pięciu lat jego funkcjonowania

• Co najmniej 152 (blisko 40% Świadków) zginęło w obozie

Profil: Andrzej Szalbot (więzień nr 108703) został aresztowany i przewieziony do siedziby cieszyńskiego gestapo za odmowę wstąpienia do armii niemieckiej w 1943 roku. Obiecano mu natychmiastową wolność, jeśli podpisze dokument zrzekający się członkostwa w organizacji i uznający jej nauki za błędne. Andrzej odmówił złożenia podpisu. Był torturowany i wielokrotnie bity. Andrzej relacjonuje: "Kilka razy straciłem przytomność. Nie byłem w stanie wyjść stamtąd o własnych siłach". Po sześciu tygodniach przesłuchań, w wieku 19 lat, Andrzej został wysłany do Auschwitz.

Profil: Rodzina Cienciała. W 1943 r. gestapo aresztowało Helenę Cienciałę i wysłało ją do Auschwitz (więźniarka nr 45856). Dwa miesiące później do Auschwitz przybył jej ojciec Paweł, a za kolejne dwa miesiące matka Ewa (która zginęła w obozie). Powodem aresztowania całej rodziny było to, że byli Świadkami Jehowy.

Anna Pawełczyńska, ocalała z obozu (nie będąca Świadkiem Jehowy), w swojej książce "Wartości a przemoc - zarys socjologicznej problematyki Oświęcimia stwierdza: "Była to grupa więźniów - stanowiąca zwartą siłę ideologiczną, która wygrała swą walkę z hitleryzmem. Grupa niemiecka tej sekty istniejąc w łonie sterroryzowanego narodu, jako mała wysepka niesłabnącego oporu, w takim samym, niezłamanym kształcie funkcjonowała w Oświęcimiu. Zdołała ona wzbudzić szacunek we współwięźniach (...), w funkcyjnych, a nawet w SS-manach. Wiadomo było, że żaden z "Bibelforscherów" nie wykona rozkazu sprzecznego z swą wiarą religijną". 

Wolą umrzeć niż kogoś zabić

Ocalały z obozu (nie będący Świadkiem Jehowy), Tibor Wohl w swojej książce "Arbeit macht tot - Eine Jugend in Auschwitz" ("Praca zabija - młodość w Oświęcimiu) relacjonuje rozmowę, którą podsłuchał w obozie między współwięźniami. Jeden z nich był Austriak, który twierdził, że jest niewierzący, ale był pod wrażeniem Świadków: "Oni nie idą na wojnę" - mówił ten Austriak swojemu towarzyszowi. "Wolą umrzeć, niż kogoś zabić. Myślę, że właśnie tak postępują prawdziwi chrześcijanie. I wiesz, przeżyłem z nimi coś pięknego. W obozie w Stutthofie mieszkaliśmy w jednym bloku - Żydzi razem z Badaczami Pisma Świętego. Badaczy zmuszano wtedy do ciężkiej pracy na dworze, na dotkliwym zimnie. Nikt nie pojmował, jak to wytrzymywali. Mówili, że Jehowa dodaje im sił. Byli głodni, więc otrzymywane racje chleba były im bardzo potrzebne. Co jednak robili? Zbierali cały chleb, jaki mieli, dla siebie brali połowę, a drugą połowę odkładali dla swoich braci - braci duchowych - którzy wygłodzeni przyjeżdżali z innych obozów. Serdecznie ich witali i całowali. Przed jedzeniem się modlili, a potem wszyscy mieli rozjaśnione i szczęśliwe twarze. Mówili, że już żaden z nich nie jest głodny. Widzisz, wtedy sobie pomyślałem: To są prawdziwi chrześcijanie, tak sobie zawsze ich wyobrażałem. Jakże by to było miło, gdybyśmy tu w Oświęcimiu zgotowali takie przyjęcie naszym przymierającym głodem współbraciom!". 

Świadkowie Jehowy dzisiaj

Od dziesięcioleci Świadkowie Jehowy w Polsce i na świecie wkładają wysiłki, by budować społeczną świadomość na temat tego krytycznego okresu w historii ludzkości jakim był czas Holocaustu i jego wpływu na prawa człowieka oraz przekazywać relacje naocznych świadków, które dowodzą wiary, godności i odporności w obliczu nieludzkiego traktowania przez reżim nazistowski. Więcej informacji na ten i inne powiązane tematy na stronie https://www.jw.org/pl/

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Janek 2023-01-28 23:21:12
Ciekawy artykuł. Już jedna mała grupa przeciwstawiająca się złu może dużo zdziałać. Miejmy nadzieję że podobnych grup będzie więcej.
Powtórka 2023-01-28 12:50:12
"Odmawiali pozdrowienia "Heil Hitler", udziału w aktach rasizmu i przemocy oraz wstępowania do niemieckiej armii"
Do jakiej armii? Niemieckiej?!
Niemożliwe, wtedy nie było Niemców, tylko naziści, więc nie było też żadnej armii niemieckiej.
aż tyle 2023-01-28 11:01:12
Teraz nastała moda na "jazdę" po Rosjanach. Nawet wczoraj przy okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau wspomniano o wojnie na Ukrainie. Szkoda tylko, że rkami Lachów bracia starsi i młodsi w wierze prą do zmian w tym państwie. No cóż, kamienice czekają, ulice też lub diecezje. Nie nasz geszeft, więc po co? Tak na margineie, ci którzy najwięcej ucierpieli za drutami, to już sami prą do tych czasów. Wobec tego, ja inaczej rozumiem wczorajsze stwierdzenie na rocznicy, że "powojnie się skończyło".
Abrakadabra 2023-01-28 09:37:48
Rosyjskie represje?
w tym momencie w Rosji 160 tysięcy Świadków Jehowy nie są oni represjonowani, nadal stoją w książkami i reklamują swoją religie....
kuba 2023-01-28 08:07:14
naziści ?? nie znam.
byli naziści w całej europie , są i dziś ale którzy nas okupowali ???
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane sprzedam wydzielone udziały w kamienicy na Krupówkach. tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane -sprzedam dom na ulicy Stachonie 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE - 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
  Tel.: 693692100
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
 • NAUKA
  NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-18 12:08 Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe? 2024-04-18 12:03 Poranny śnieg w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-18 11:08 Najciekawsze gadżety dla firm - Nr 4 cię zaskoczy! 2024-04-18 11:04 Poznaj możliwości kosiarek akumulatorowych Kärcher 2024-04-18 11:00 Jestem z miasta, to widać - przekonuje kandydat na burmistrza (WIDEO) 3 2024-04-18 10:00 Kolejna akcja pomocy pogorzelcom z Chabówki 2024-04-18 09:30 Chloe Gong wraca do Szanghaju. Finał dylogii o Lady Fortune. Mamy dla Was książki 2024-04-18 09:09 Czy ktoś widział Maksia? 2024-04-18 09:01 Wichrówka pełna tajemnic (WIDEO) 2024-04-18 08:30 Wiosenne wianki w Zawoi 2024-04-18 08:00 Dlaczego Urząd Miasta chroni skazaną naczelnik 6 2024-04-17 22:27 Kocha Tatry, teraz potrzebuje Waszej pomocy 2024-04-17 21:41 Piękne widoki i niesamowity podjazd rowerowy. Z tego słynie Gliczarów (WIDEO) 2024-04-17 21:12 Debata przed drugą turą wyborów w Zakopanem 19 2024-04-17 21:00 Dziadek wiedział, że będę lotnikiem 2024-04-17 20:26 Góralscy studenci mogą starać się o stypendium 2024-04-17 20:00 Nowe strony internetowe parków narodowych 1 2024-04-17 19:30 Przy cmentarzu na Olczy wycięto drzewa 8 2024-04-17 18:44 Dramatyczna walka o życie mężczyzny w Jurgowie 2024-04-17 18:00 Sushi na dowóz w Krakowie - Najlepsze propozycje dla różnych gustów 2024-04-17 18:00 Miasto Dzieci Świata zaprasza całą Polskę do sprzątania świata 1 2024-04-17 17:31 Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji Biegu po Oddech 2024-04-17 17:30 Tradycyjny pogrzeb na Podhalu - jak wygląda? 2024-04-17 17:20 Tradycja jest naszą godnością 2024-04-17 17:15 Utrudnienia w ruchu podczas Pieniny Ultra-Trail 2024 2024-04-17 17:00 Oświetlenie LED - czy warto w nie inwestować i ile można zaoszczędzić 2024-04-17 16:32 Znamy trenerów reprezentacji Polski w skokach na sezon 2024/25 (WIDEO) 2024-04-17 16:30 Biżuteria premium - czym się cechuje, czy warto w nią inwestować 2024-04-17 16:23 Takie spojrzenie na piłkę nożną w Zakopanem. Bitwa o stadion (WIDEO) 5 2024-04-17 16:00 Suknia ślubna - jaką wybrać na ślub na Podhalu 2024-04-17 15:46 Zrobiło się nam trochę zimowo w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-17 15:30 Kolejny Prolog Wiosny Jazzowej w Stacji Kultura Zakopane 2024-04-17 15:07 Ostry zakręt w Hyrnym 2024-04-17 14:59 Jutro nie wejdziesz do Wąwozu Kraków 2024-04-17 14:30 Teatr "Rabcio" wznawia "Małego Księcia" 2024-04-17 14:08 Samochód utknął pod mostem 2024-04-17 13:47 Radni w Bukowinie o planach zagospodarowania przestrzennego (WIDEO) 1 2024-04-17 13:09 Montaż pasm świetlnych - jak się do tego przygotować? 2024-04-17 13:02 Z czym nosić bomberkę damską? 2024-04-17 13:00 Kto zadał sobie tyle trudu, by śmieci upchać w takim miejscu? 6 2024-04-17 13:00 Sposoby na pięknie wyglądające paznokcie! 2024-04-17 12:55 Dom na wąskiej działce - jak wybrać odpowiedni projekt? 2024-04-17 12:15 Uważajcie przed majówką! Oszuści nie śpią! 2024-04-17 11:34 Był przymrozek, teraz trochę cieplej 2024-04-17 11:30 Oszczędzaj na rachunkach dzięki pompom ciepła w Krakowie 2024-04-17 10:42 Kolej uszkodziła wodociąg w Rabce 7 2024-04-17 10:34 Fotowoltaika - poznaj jej największe zalety w 2024 roku! 2024-04-17 10:33 Modne sukienki damskie na co dzień i na wesele - co wybrać? 2024-04-17 10:20 Przygotuj się na sezon wiosna-lato. Polecane produkty w Alpin Sport 2024-04-17 09:59 Pędził fordem przez wieś, a na liczniku miał ponad 120 kilometrów na godzinę 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-18 12:22 1. Proszę o przedstawienie dowodów z walki z deweloperami. 2024-04-18 12:17 2. a co się dziwicie przecie jednego z więzienia wyciągneli i do Brukseli wysłali a tam ciepła posadka za duże pieniądze ale żeby chociaż za Polską głosował to nie bo ta opcja polityczna nie głosuje za Polską i polskimi interesami 2024-04-18 11:51 3. Watycha robi brudna kampanię. Urządza spotkania live z mieszkańcami i blokuje wszystkich niewygodnych lub tych co mogą zadać pytania, których nie chce. Jego sztab podzielił mieszkańców na gorszy i lepszy sort, na tych z miasta i tych nie z miasta. Niestety ale to widać, ze obecny burmistrz boi sie oddać stołek. 2024-04-18 11:32 4. No rzeczywiście bidulek. A te wstrętne dewelopery kopią pod nim dołki. A dlaczego nie spaceruje z Panem Bartłomiejem. Wszak stołki już podzielone. Mogliby razem oprowadzać po swoich domenach. No i selfiaczek byłby bezcenny. 2024-04-18 11:30 5. Skup się na tym co tu i teraz. Za bardzo odbiegasz od lokalnej rzeczywistości. To ma być burmistrz Zakopanego, a nie prezydent. Chyba za dużo oglądasz republiki, bo plujesz na innych, tych trzeźwo i normalnie myślących. Wracając do samej kandydatki, to wystarczy zobaczyć na jej Facebooku jaka jest arogancka i jak traktuje swojego przeciwnika. Zero kultury, prostackie podejście i typowe pisowskie zagrywki. Jak takie ma być zakopane za jej kadencji, to ja się stąd wyprowadzam. 2024-04-18 11:28 6. Panie Polo - proszę nie szerzyć dezinformacji. Bo z tego co Pan pisze wynika, że mentalnie jesteś jeszcze w Czechosłowacji. Poroniec ? 3liga? Stadion z naturalną nawierzchnią ? Owszem było tak prawie 10 lat temu. Obecnie klub od kilku lat nie istnieje a 3 liga to tylko wspomnienie. Co do trenerów, nie wiem jak było. Obecnie od dłuższego czasu zmieniły się władze w klubie. Odkąd moje dziecko jest w klubie opłacamy składki poprzez system klubowy. Drugi fakt, główny stadion COS z nawierzchnią naturalną jest objęty terenem budowy hali lodowej- poza tym nie posiada on zaplecza sanitarnego ani szatni, przez co staje się bezużyteczny podczas meczów ligowych. Zresztą zarządca obiektu nie kwapi się aby boisko było doprowadzone do porządku nawet do treningów. Co do samego pomysłu stadionu na Orkana - pomysł jak najbardziej może okazać się dobry, ale czy faktycznie obiekt potrzebuje tyle torów do biegania przez co samo boisko traci na wymiarach i staje się nieużyteczne dla seniorów ? Dobrym przykładem jest Nowy Targ, gdzie dało się to wszystko pogodzić gdzie można biegać i można grać w III lidze. Także, zanim coś napiszesz, zweryfikuj swoją wiedzę - bo jest mocno wybrakowana. 2024-04-18 10:14 7. Może ktoś postawi pytanie: Jak to się stało, że przeoczono, w badanym wg Burmistrza ( wywiad w wp.pl) parku, 100 chorych drzew? 2024-04-18 09:59 8. @ xyz podstawa to umieć korzystać ze znaków interpunkcyjnych. racja bo @franek napisał "wycięto" a stan faktyczny pokazuje że wycięto faktycznie. A postawienie kropki na końcu zdania czy trzech kropek w moim przypadku nie zmienia stanu faktycznego , Twój wpis dotyczył mojej stylistyki ... a temat artykułu o legalności wycinki ... chyba, to mieszkańcy informowali. ps można się lewą ręką podpisywać ... można nie jest to zabronione . nawet najważniejsze Ustawy w kraju ... 2024-04-18 09:47 9. miernoty też 2024-04-18 09:27 10. W filmiku Wiceburmistrz opowiada, że walczyła w sądzie z deweloperem. Zapomniała dodać, że sprawa dotyczyła pomówienia dewelopera i zakończyła się dla niej niekorzystnie.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA