2023-02-17 11:00:28

Reklama

Publicystyka

Zakopane przenosi się do Zaskala

Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę.

- Mimo wysokich cen materiałów na Podhalu jest bardzo duży ruch w budownictwie - przekonuje Łukasz Gacek, inżynier budowlany. - Już dawno nie miałem tyle pracy - przyznaje. To tendencja odwrotna do tego, co dzieje się teraz w Polsce, gdzie jest zastój.

Do Zakopanego bym nie wrócił

Zakopiańczyk Andrzej Szczepaniak, zawodowy żołnierz, wykańcza dom w Zaskalu. Liczy, że na wiosnę wprowadzi się tu z żoną i kilkumiesięczną córką. Na razie wynajmuje mieszkanie w Nowym Targu. - Całe życie mieszkałem w Zakopanem, dlatego na początku szukaliśmy tam mieszkania. Prawie żadne nie było w zasięgu naszych możliwości finansowych - tłumaczy powody przeprowadzki w okolice Nowego Targu. Wymarzoną działkę znaleźli w Zaskalu. - W okolicach Zakopanego 1000-metrową działkę musiałbym zapłacić 400 tys. zł.  25 kilometrów dalej ceny są prawie czterokrotnie niższe - podkreśla. Za swoje 860 metrów kw. zapłacili 130 tys. zł. Dziś stoi już na niej dom. - Od drogi głównej oddziela nas las.  Mamy wystarczająco duży ogród - zachwala. Choć codziennie dojeżdża do pracy w Kościelisku, mówi, że nigdy już nie wróciłby do Zakopanego. - Tu życie jest spokojniejsze, nie ma turystów, żyje się zupełnie inaczej - przekonuje.

Nowy Targ w modzie

Budownictwo rodzinne ruszyło mocno w okolicach Nowego Targu. Bardzo modne stało się właśnie Zaskale, gdzie powstają całe osiedla mieszkaniowe. - Kupić teraz działkę w Zaskalu czy w Borze jest bardzo ciężko - potwierdza Katarzyna Gał-Zagórska, architekt z Zaskala. Ruch jest duży. Tylko koło swojego domu naliczyła 18 rozpoczętych budów.

Zaczyna się skupowanie działek przez deweloperów w Gronkowie. Inwestorzy szukają terenów przy ścieżce rowerowej. Klientami, którzy kupują domy w okolicach Nowego Targu, bardzo często są mieszkańcy Zakopanego, Kościeliska i Białki Tatrzańskiej. Na obrzeżach stolicy Podhala można kupić dom za 700-800 tys. zł, taki sam budynek w okolicach Zakopanego jest nawet dwukrotnie droższy. Buduje się też w samym Nowym Targu - na Niwie, osiedlu Nowe.

Coraz trudniej więc kupić tu działkę. Na Podhalu jest jednak dużo wąskich działek. Coraz częściej sąsiedzi się dogadują, komasują teren i dzielą na piękne, duże, prostokątne działki, które uzyskują dobrą cenę.

Domek koniecznie z banią

Najwięcej jednak powstaje domków pod wynajem. Ludzie poszli po rozum do głowy, przestali już budować na zgłoszenia, żeby uniknąć potem kar. To efekt kontroli nadzoru budowlanego. Domki pod wynajem wiążą się z innymi wymogami niż budowa domków rekreacyjnych dla własnego użytku. Wymagają zezwolenia bez względu na wielkość.

- Teraz jest już tyle domków na Podhalu, że ci, którzy chcą mieć gości, muszą się czymś wyróżniać. Jak nie mają superlokalizacji, to budują sauny, banie, a nawet minibaseny - opowiada Łukasz Gacek. Dodaje, że domków jest już tyle, że nawet w ferie niektóre stoją puste.

Inwestorów nie zniechęcają wysokie ceny materiałów. Podrożało bardzo drewno, styropian. W ciągu zeszłego roku biały bloczek (pustak z betonu komórkowego) skoczył z 11 zł na 17 zł. Jedynie ceny stali spadły. Przed pandemią tona kosztowała 3 tys. zł, w zeszłym roku cena sięgnęła aż do 8 tys. zł, teraz można ją kupić za 4-5 tys. zł.

Lekarz kupi działkę w Łapszach

Trzecią grupę inwestorów stanowią ludzie z Polski, którzy kupują działki i budują tu domy letniskowe dla siebie. To najczęściej lekarze, prawnicy, biznesmeni. Ci najczęściej wybierają miejsca nieco dalej od Zakopanego, ale z pięknymi widokami. Modne wśród takich klientów są Rzepiska, Brzegi, a ostatnio także Czarna Góra, Łapsze Niżne czy Wyżne.

- Pandemia i wojna spowodowały duży zastój w budownictwie, ludzie, którzy mieli pieniądze, jeżeli już, to inwestowali w kupno działek, ale z budowami się wstrzymywali - mówi Katarzyna Gał-Zagórska. Zupełnie stanęło budownictwo usługowe - restauracje, pensjonaty. Część osób zamawiała teraz projekt, ale wstrzymuje się się z samą inwestycją, czekając na unormowanie się cen materiałów  budowlanych.

- Nadal mam takich klientów, którzy zamawiają projekt, by poczekać z nim na lepsze czasy. Przygotowanie dokumentacji to pół roku - podkreśla architektka z Zaskala. Szczególnie że pandemia rozleniwiła urzędników. Najgorsza sytuacja jest w starostwie tatrzańskim, gdzie nieruszone tematy siedziały podczas pandemii miesiącami. Dochodzi do tego, że architekci nie chcą projektować domu, jeśli działka jest na terenie starostwa tatrzańskiego.

Młodych na dom nie stać

Bardzo zmieniło się budownictwo jednorodzinne. Teraz na budowę rzadko decydują się młode małżeństwa, ludzie unikają kredytów. Jeżeli już budują młodzi Podhalanie, to ci, którzy pracują za granicą. - Projektuję całe osiedla mieszkaniowe, ale inwestorami są osoby z zewnątrz, które potem będą sprzedawać te domy w stanie surowym - opowiada Katarzyna Gał-Zagórska.

Trochę liczb

Statystyki w starostwie nowotarskim potwierdzają boom budowlany w minionym roku. W 2019 r. starostwo dało 882 pozwolenia na budowę (1065 obiektów), w 2022 takich pozwoleń było już 1249 (1728 obiektów). Liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w tych latach wzrosła z 622 na 918, domów wielorodzinnych - z 20 do 53. W 2019 wydano 14 zezwoleń na budynki zbiorowego zamieszkania (np. hotele, pensjonaty), w 2020 r. już 50.

Nowe trendy, nowe problemy

- Rynek nabywców się zmienia, za nim podążają deweloperzy - mówi Bartłomiej Garbacz, sekretarz w nowotarskim starostwie. - Mam na myśli zarówno tych dużych deweloperów, jak i właścicieli działek, którzy zwiększają wartość swojej nieruchomości przez zabudowę. Starają się tak budować, aby oferowany przez nich dom (bądź lokal w budynku dwulokalowym) był w cenie porównywalnej do ceny w budownictwie wielorodzinnym (blokach) - podkreśla. Dodatkowymi atutami są niewątpliwie: mały ogródek, pewna niezależność wynikająca z braku konieczności podporządkowania się pod wolę wspólnoty mieszkaniowej, własne miejsce postojowe, itp.

- Cieszy rosnąca świadomość osób budujących budynki rekreacyjne na wynajem, które to wymagają pozwolenia na budowę, ponieważ  inwestorzy nie popadają w konflikt z prawem budowlanym. Ale "bum budowlany"  - czy to ten deweloperski, który skupia się na kompleksach budynków jednorodzinnych, czy też ten obejmujący budynki rekreacyjne na wynajem - ma swoją mniej optymistyczną stronę: zazwyczaj atrakcyjne inwestycyjnie tereny są już częściowo zabudowane istniejącymi budynkami mieszkalnymi, które właściciele budowali własnym staraniem dla swoich rodzin - zauważa Bartłomiej Garbacz. Gdy wśród takiej zabudowy powstaje zabudowa rekreacyjna lub deweloperska, wówczas narastają konflikty społeczne, o różnym charakterze. Przykładowo są to problemy wynikające z faktu weekendowego zakłócania ciszy nocnej i spokoju przez osoby korzystające z "domków", bądź też braku wystarczającej infrastruktury technicznej dla obsługi dużych kompleksów deweloperskich (np. brak kanalizacji, co wymusza budowę zbiorników bezodpływowych). - W tym zakresie rolą samorządów gminnych jest takie stanowienie prawa miejscowego aby konflikty, o których mowa powyżej, minimalizować - przypomina sekretarz w starostwie nowotarskim.

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Józek zza wody 2023-02-18 10:33:58
"Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę."
Już niebawem obudzą się z ręką w nocniku jak im raty podniosą.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-21 22:00 Oto dziennikarskie śledztwa Tygodnika Podhalańskiego (WIDEO) 2024-05-21 21:30 Mamy autobus transgraniczny Nowy Targ-Stary Smokowiec, czas na Zakopane-Poprad 1 2024-05-21 20:36 Jakie ma być to Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem? Ruszają społeczne konsultacje 2024-05-21 19:28 Do góralki zjechała cała rodzina, pani Janina świętuje 90 urodziny (WIDEO) 2 2024-05-21 19:00 Zamoyscy. Spichlerz wartości 2024-05-21 18:32 Wiemy już czym rząd chce zastąpić konny transport do Morskiego Oka 19 2024-05-21 17:35 Jazda hulajnogą po pijanemu słono kosztuje 1 2024-05-21 17:10 Sklep HM-Furnitura dla kreatywnych - twórczość zaczyna się od zakupów 2024-05-21 16:36 Beata Szydło na wyborczej, kampanijnej trasie wizytuje Katownię Podhala (WIDEO) 6 2024-05-21 15:59 Ma 19 lat, BMW i już drugi raz stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości 3 2024-05-21 15:00 Ambasador i konsul Republiki Chorwackiej odwiedzili Zakopane 2024-05-21 14:51 Kto może otworzyć myjnię bezdotykową? Sprawdź wymagania! 2024-05-21 14:37 BADANIE OSTEOPOROZY - 29 maja - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2024-05-21 14:00 Moj, dziewczyna i dawny obyczaj w Dursztynie (ZDJĘCIA) (WIDEO) 1 2024-05-21 13:45 Koniec roku szkolnego. Jak pożegnać nauczyciela z klasą? 2024-05-21 13:13 Zrozum swojego kota 2024-05-21 13:00 Zdolna uczennica z Zakopanego jako finalistka Olimpiady Chemicznej ma otwarte drzwi na studia 5 2024-05-21 12:56 Wyłaz dachowy - rodzaje, co warto wiedzieć? 2024-05-21 12:49 Jak mocować styropian? 2024-05-21 12:00 Zrekonstruowane schronisko z Babiej Góry otwarte (WIDEO) 2024-05-21 11:30 Charles Dickens na tropie morderstwa. Mamy dla Was książki 2024-05-21 10:59 Wjechał w płot, stracił samochód 2024-05-21 10:25 Ten krój sukienki perfekcyjne podkreśli Twoją figurę! Modne propozycje z letniej kolekcji MOHITO 2024-05-21 10:00 ZALPN. Trudna przeprawa mistrza 2024-05-21 09:00 Deszcz przepłoszył drogowców, malowanie w taką pogodę to nie lada wyzwanie 1 2024-05-21 08:00 W Tatrach i Zakopanem mamy jednodniowe okno pogodowe, w górach uważajcie na burze 2024-05-20 21:00 Podhalanka świętuje, ale twórcy zabrakło 13 2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 13 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 5 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 1 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 4 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 1 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 12:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane 2024-05-20 09:00 Półtora roku robót publicznych za pochwałę zabójstwa policjantów 4 2024-05-20 08:00 Przygarnij przyjaciela! Psy z nowotarskiego schroniska czekają na dom 7 2024-05-19 21:45 Nowy Targ. Co powie minister nauki nowej rektorce Podhalanki? 15 2024-05-19 21:00 Galeria Sztuki BWA Jatki: Z górami nieustająco rozmawiam (WIDEO) 2024-05-19 20:00 Asfaltowanie drogi powiatowej w Ochotnicy Górnej. Będą spore utrudnienia 2024-05-19 19:00 Znów zwężenia na zakopiance - uważajcie jadąc w stronę Krakowa 2024-05-19 18:00 Stara zabudowa placu Dietla to ciekawe miejsce dla malarzy 2 2024-05-19 16:00 Puchar Świata MTB UCI w Downhillu w Szczyrku (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA