Reklama

2023-05-26 20:00:34

Nowy Targ

Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt

Zaczęło się od krzyków i zagłuszania. O propozycji nie chciał słuchać nikt. A chodzi o przedłużenie nowej zakopianki i połączenie jej z drogą na Białkę Tatrzańską.

Inwestycja w założeniu ma wyprowadzić część ruchu z centrum Nowego Targu, szczególnie z ul. Ludźmierskiej i Alei Tysiąclecia. Jednak przeciw takiemu przebiegowi protestują mieszkańcy, którzy obawiają się zniszczenia terenów rekreacyjnych i puszczenie drogi szybkiego ruchu w pobliżu blokowisk. Podczas czwartkowego spotkania mieszkańcy mieli usłyszeć jakie plany ma Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ale nikt nie chciał słyszeć o obwodnicy w proponowanym przebiegu, a wielu o obwodnicy w ogóle.

Plany od 1949 roku

Już wstęp Wojciecha Watychy, naczelnika wydziału rozwoju i urbanistyki był wielokrotnie zagłuszany. Gdy wspomniał on, że planiści wpisali obwodnicę już w 1949 roku został wybuczany. Podanie 1997 roku jako daty wpisania drogi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i dalsze terminy uzgodnień przebiegu korytarza, uszczegółowiania linii czy zmian planu zagospodarowania terenu, sprowokowały gwałtowne protesty jednego z nowotarżan. Ten tubalnym głosem zakłócał przebieg spotkania. I nie pomagały wypowiadane przez nagłośnienie prośby o ciszę - ciszy nie było. 

Jeszcze większy tumult powstał, gdy do głosu doszedł Adrian Kowalewicz z firmy Multiconsult prowadzącej prace projektowe. Prowadzący spotkanie, radny Marek Mozdyniewicz wielokrotnie prosił o spokój, wreszcie zarządził krótką przerwę, by opanować emocje. Niewiele to dało, gdyż emocje sięgały zenitu, gdy projektant zaczął mówić o proponowanych wariantach i niemożliwości poprowadzenia trasy innym śladem.

- Opracowaliśmy trzy warianty obwodnicy w tym jeden naszym zdaniem optymalny. Braliśmy pod uwagę wszelkie możliwości nawet z przejściem pod lotniskiem i Borem na Czerwonem, co okazało się niemożliwe do wykonania - zauważył.

Projektant odniósł się też do propozycji, by obwodnica ominęła Nowy Targ od strony Szaflar i południową stroną Boru na Czerwonem. Jak podkreślał, nie da się tak poprowadzić drogi ze względu na usytuowanie węzła zakopianki Nowy Targ - Południe.

Na koniec podał też analizy i prognozy ruchu. Jeśli obwodnica nie powstanie, natężenie ruchu na ul. Ludźmierskiej i Alejach wzrośnie dwukrotnie, choć i tak jest ogromne.

Ta droga zabierze nam wszystko

Gdy zakończyła się prezentacja, zaczęły się pytania od mieszkańców. Jedną z pierwszych, która zabrała głos była Jadwiga Wrześińska, inżynier zajmująca się budową mostów. Zwróciła ona uwagę na brak wizualizacji i podania wysokości przebiegu dwupasmowej drogi przez strefę relaksu. Zauważyła, że obwodnica zniszczy także pumptruck i miasteczko rowerowe. 

- Ta droga zabierze nam wszystko - irytuje się.

- Jakim cudem to, co planowaliście 30 lat temu chcecie wprowadzić teraz - dopytuje się Daniel Sikorski zauważając, że obwodnica przejdzie teraz przez miasto. - Chcecie zabetonować wszystko. Nie patrzycie na interes mieszkańców. Ja się stąd nie chcę wyprowadzać, ale nie chcę żyć perspektywą, że przez następne 50 lat - o ile dożyję - będzie mi za oknem huczeć autostrada!

Z kolei Maciej Tokarz, radca prawny, sugeruje, że GDDKiA specjalnie cięła zakopiankę na mniejsze odcinki, by uniknąć sporządzania w tym miejscu konieczności sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko. 

- Czasem omijanie prawa kończy się problemami. Z orzecznictwa sądowego wynika, że raport o oddziaływaniu na środowisko musi tu powstać. Będę pełnomocnikiem blisko 20 osób i zrobimy wszsytko, by bez raportu nie udało się przeprowadzić tego postępowania - podkreślał.

Dyr Robert Jakubiak z GDDKiA przekonuje jednak, że nikt niczego nie ukrywa. - Przeprowadziliśmy kilkanaście takich inwestycji. Nie ma tu mowy o podziale. To inny przebieg, status drogi. Możecie złożyć swoje wątpliwości do ministerstwa. Jeśli organ nałoży na nas obowiązek przygotowania raportu to będziemy się do tego odnosić - i dał przykład Krakowa, gdzie wokół dwupasmówki jest znacznie większe osiedle, campus UJ oraz tereny zielone. Przekonywał też, że strefę relaksu uda się zachować.

A co zrobił burmistrz?

- Dlaczego burmistrz nie przygotował wizualizacji obwodnicy, a wizualizację hali lodowej przedstawiał dwa razy? Ile razy prowadził rozmowy z GDDKiA?- dopytywał Stanisław Kułach i wyciągnął wątek działki należącej do burmistrza.

- Wielokrotnie prowadziliśmy rozmowy z GDDKiA, podkreślałem, że należy uwzględnić uwagi społeczeństwa i minimalizować oddziaływanie. Wizualizacja jest sprawą inwestora - tłumaczył burmistrz Grzegorz Watycha.

Na sugestie, by miał kupić działkę w tym otoczeniu zareagował, stanowczo podkreślając, że to ojcowizna. A ponieważ okazało się, że jej fragment jest w obszar oddziaływania obwodnicy więc burmistrz wyłączył się z opiniowania. Sprawa została przekierowana do wójta gminy Nowy Targ.

- Proszę nie imputować, że mam tam jakieś interesy - wzburzył się Grzegorz Watycha.

Obwodnica tak, ale z odstępstwami

W sprawie obwodnicy wypowiedział się także Jan Sięka ze Stowarzyszenia Nowy Targ dla Mieszkańców. 

  - Jesteśmy za budową południowej obwodnicy Nowego Targu, ale proponowany przebieg jest nie do zaakceptowania. Bezdyskusyjnie taka droga jest potrzebna, aby tysiące samochodów nie przejeżdżały przez centrum miasta w drodze z i do Białki i Bukowiny Tatrzańskiej, Szczawnicy. Chcemy opracowania alternatyw, które pozwolą porównać koszty społeczne i środowiskowe i wybrać ten wariant, który ma te koszty najniższe. Proponujemy rozważenie wariantu prowadzącego po południowej stronie Boru na Czerwonem przez Szaflary i Bór  - przekonuje.

Jednak projektant zauważył, że jakiekolwiek odstępstwo od parametrów drogi GP wiązałoby się z koniecznością uzyskania zgody na to w ministerstwie. 

Robert Jakubiak przyznał, że jedynym błędem jaki popełniła GDDKiA przygotowując się do spotkania był brak wizualizacji. Jednak jeszcze raz podkreślił, że nie ma mowy o wyjściu z drogą poza wyznaczony korytarz. 

- Jeśli się nie zgadzacie na obwodnicę musicie doprowadzić do unieważnienia decyzji środowiskowej. Choć uważamy, że zrobiliśmy wszystko profesjonalnie - dodał przyznając, że GDDKiA może w ogóle zrezygnować z budowy obwodnicy w Nowym Targu i zrealizować inwestycję w innym mieście, które chce takiego rozwiązania co spowodowało... lawinę oklasków na sali.

Radny Szymon Fatla zauważył, że przed dwoma laty był traktowany "jak wariat" gdy składał pytania i wątpliwości w sprawie przebiegu obwodnicy. 
- Przez ten czas mogliśmy rozmawiać w spokoju. Nie dziwcie się teraz, że są takie emocje. Tu błąd został popełniony na etapie planowania, bo węzeł Nowy Targ Południe nie powinien powstać tak blisko miasta - zaznacza radny.

Tomasz Słowakiewicz zauważa z kolei, że planowana obwodnica będzie przechodzić w pobliżu planowanych bloków. - To teren, na którym planowana była budowa tysiąca mieszkań. Są wykupione działki, zaprojektowane budynki, uruchomione procedury. Ta droga będzie 15 metrów od bloków. Odszkodowania będziecie płacić potężne - przekonywał udziałowiec firmy deweloperskiej.

Na to jednak przedstawiciel GDDKiA odpowiedział krótko, że deweloper tak ma zaprojektować osiedle, by domy zachowały właściwe odległości.

A kto nam zrobi dobrze?

- Czy my musimy zawsze wszystkim dokoła robić dobrze? Robimy obwodnicę dla tych, do pojadą do Białki czy Szczawnicy a my będziemy wąchać smród? - denerwuje się Józef Knap, nowotarski przedsiębiorca.

Jedynym radnym, który odważył się jednoznacznie wypowiedzieć za budową obwodnicy był Jacenty Rajski podkreślając, że mieszkańcy Alei Tysiąclecia  od lat czekają, aż ona powstanie i zmniejszy natężenie ruchu w tej części miasta. A na uwagę, że w krótkim czasie zebrane zostało tysiąc podpisów przeciwników obwodnicy, przekonywał, że jest znacznie więcej jej zwolenników.

Co dalej? 

Po tym jak wójt Jan Smarduch wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, GDDKiA przygotuje Koncepcję programową obwodnicy Nowego Targu. W jej ramach będą prowadzone m.in. badania geologiczne terenu. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie tej inwestycji w formule Projektuj i buduj. Przewidywany czas realizacji to lata 2025-2029. 

Obwodnica Nowego Targu jest przygotowywana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W całej Polsce powstanie 100 nowych dróg o łącznej długości ok. 820 km. Na ich przygotowanie i budowę Rada Ministrów zaplanowała ok. 28 miliardów zł. W Małopolsce ma powstać siedem obwodnic: Chrzanowa i Trzebini, Nowego Targu, Piwnicznej-Zdroju, Tarnowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego i Limanowej.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
marjan77 2023-05-27 20:17:00
Budować tak jak zaplanowano! Protestują osoby które nie są właścicielami działek pod przebiegiem drogi. Kto ich pyta o zdanie? Ich nieruchomość końńczy się na ścianie bloku. Co ma pump track i miasteczko rowerowe do przebiegu tej trasy ? Jakaś bzdura. Nie wiem dlaczego wkraczają na prywatne działki bez zgody właścicieli, deptają, śmiecą i jeszcze nazywają to swoimi terenami rekreacyjnymi! Niech swoje bajki opowiadają mieszkańcom alei tysiąclecia Ludźmierskiej i Szflarskiej.
AA 2023-05-27 14:25:05
@lewak ty już więcej nie pij. ani grama!
macius 2023-05-27 10:56:08
Słowakiewicz znowu chce budowac klejną szarotke????
lewak 2023-05-27 10:25:21
@Antti a ja widziałem w oczach u Kaczyńskiego sierp i młotek ,tak że zacznij się uczyć ruskiego języka.
#@^$&%*^ 2023-05-27 06:59:52
Zróbcie sobie jak Zakopane. Nikt nie wjedzie ani nie wyjedzie. Zablokowanie dwóch wyjazdów odcina miejscowość od świata. Korki takie, że Pogotowie nie dojedzie na czas. Naprawdę bez obwodnicy żyje się fajnie.
cudne manowce 2023-05-27 00:23:07
A gdzie obwodnica Zakopanego? Nie ma! Ale są tablice ze ścieżkami rowerowymi!
Gdzie stadion? Nie ma! Ale będą igrzyska!
Gdzie autobusy? Nie ma! Ale będzie centrum przesiadkowe!
Gdzie szalety? Są! Ale nieczynne!
Gdzie burmistrz? Nie ma! Ale jest sołtys!
radca bezprawny 2023-05-27 00:09:17
"Z kolei Maciej Tokarz..." przypilnowałby lepiej mamusi...
FG 2023-05-26 22:41:35
Wiesz co @Antti, ja na miejscu Tuska mając czas i emeryturę to od samego początku machnąłby łapą na ten kraj. Oglądałem parę dyskusji w mediach i w oczach przedstawicieli większości parlamentarnej widziałem katolicką zawiść. Aż strach żyć w tym kraju, jeżeli ma się inne zdanie. Czyli Polska dla PiSiaków.
Antti 2023-05-26 21:52:43
Widziałem dziś donka. Miał strach w oczach. Tak jak wszyscy wsp. PO.
LITOŚCI 2023-05-26 21:36:43
Kto uwierzy w takie brednie?! Plany obwodnicy w 1949 roku. Jak zakopiankę i Aleje Tysiąclecia wybudowano w latach 70. W 1949 r. w NT samochodem poruszała się ubecja, milicja i być może proboszcz. Liczba prywatnych samochodów na Podhalu oscylowała w okolicach okrągłego zera. Na południe od linii alej były pola orne, co se każdy może zobaczyć na zdjęciach wywieszonych na ścianie Baru u Romka.
Ernie 2023-05-26 21:21:04
Ludzie ludzie...
No nie kumam jednego. Bo na ile ważną funkcję społeczną pełni nowotarskie lotnisko, aby nie można go było nieco... heheh przesunąć?
i jednak puścić drogę po jego południowym krańcu, bez wchodzenia w Bór na Czerwonem?
Przecież nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie sądzi, że kiedykolwiek powstanie tam lotnisko pasażerskie?
Odskubać 50 metrów od południa i przesunąć "terminal" (:D) - to i tak stare gunwiane budynki.
Te drzwi od stodoły na których latają i tak się zmieszczą na pasie, który zostanie a pewnie i Latawcy ucieszą się, jak im się postawi nowe budynki....
Albo przenieść lotnisko za Ludźmierz? - Tam jest placu a placu....
OSZCZYPEK 2023-05-26 21:01:54
NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ , MY GÓRALE JESTEŚMY ZA OBWODNICĄ TAM GDZIE BYŁA PLANOWANA OD DAWIEN DAWNA.

Reklama
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • PRACA | dam
  Przyjme Pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • BIZNES
  Do wydzierżawienia DZIAŁKA PRZY ZAKOPIANCE POD REKLAMĘ - 733 503 600
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Jesteś miłośnikiem gór i natury? Chcesz pracować w wyjątkowej wypożyczalni na Kasprowym Wierchu? Dołącz do nas! Polskie Koleje Linowe S.A. poszukują osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI SERWISU NARCIARSKIEGO I WYPOŻYCZALNI. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch - serwis narciarski. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Profesjonalna obsługa klienta, - Aktywna sprzedaż usług serwisu narciarskiego i wypożyczalni nart, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek/wygląd wypożyczalni, - Prowadzenie podstawowych usług serwisowych, - Dbanie o powierzone mienie pracodawcy i klientów serwisu, - Realizacja celów sprzedażowych. Zainteresowany? Aplikuj online: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
  WWW: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko: Referent ds. technicznych (miejsce rozpoczynania pracy - Nowy Targ) szczegóły oferty: https://ppkpodhale.pl/nasza-dzialalnosc/praca. 182665242 www.ppkpodhale.pl
  Tel.: 182665242
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A1, 1.6D, 2012, 5 drzwi. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DZIAŁKĘ przy nowej Zakopiance (pomiędzy Zabornią a Zakopanem) lub przy trasie Nowy Targ - Białka Tatrzańska. 502 210 520.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM w Szaflarach, gotowy do zamieszkania. 001 8157032424, 660 493 973.
 • PRACA | dam
  MONTAŻYSTA DRZWI WEWN i OKIEN. Praca od zaraz, dobre zarobki. N.Targ i okolice Tel:518-661-991. 518-661-991
  Tel.: 518
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO SPECJALISTY/STKI W ZESPOLE BUDOWLANYM w Dziale Administracji. Szczegóły: www.bit.ly/StSpecjalistaZBudowlany, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 06.10.2023. Pytania? tel. 18 20 23 258.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO KSIĘGOWEGO/STARSZEJ KSIĘGOWEJ. Szczegóły: www.bit.ly/StKsiegowyTPN, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023. Pytania? tel. 18 20 23 233.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, maszt na podnośnik. 604 401 542.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  Posadzki żywiczne. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Gładzie gipsowe. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  Szukam sumiennej Pani do wydawania śniadań oraz sprzątania pokoi w pensjonacie. Możliwość zakwaterowania.. 604085908 www.dunajeckidworek.pl
  Tel.: 604085908
 • USŁUGI | budowlane
  Tapetowanie. 504286272 Nowotarska, 15a
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  PRACA DLA TYNKARZA I POMOCNIKA na terenie Podhala. 731 354 986.
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • NAUKA
  KOREPETYCJE - MATEMATYKA I FIZYKA (od SP po studia) - ZAKOPANE, KOŚCIELISKO I PORONIN - ROBERT RÓŻAK - 600 38 47 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • TŁUMACZENIA
  TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ZAKOPANE. 793 697 368.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-09-25 13:54 Jak dbać o włosy bardzo suche ze skłonnością do wypadania? 2023-09-25 13:46 Czy domki w Rowach są idealnym miejscem dla seniorów na wypoczynek nad Bałtykiem? 2023-09-25 13:44 Zderzenie na Alei Tysiąclecia w Nowym Targu (ZDJĘCIA) 2023-09-25 13:07 O płanetnikach i innych synoptykach 2023-09-25 13:00 Akcja Tygodnika Podhalańskiego. Jelenie już nie dostaną się do koszy 2023-09-25 12:59 Pierwszy dzień nowego dworca autobusowego (WIDEO) 2023-09-25 12:00 Gaździny z Waksmundu i Harklowej najlepsze (WIDEO) 2023-09-25 11:00 Góral na Kotuńce zyskał barwy i nową ciupagę 2023-09-25 10:00 Wielka ciężarówka zajmuje miejca dla dorożek konnych 6 2023-09-25 09:45 Tłumy na "Zielonej granicy" 4 2023-09-25 08:59 W Zakopanem chmury, w Tatrach słońce 2023-09-25 08:00 Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą została odsłonięta tablica Kacpra Tekielego 2023-09-24 22:00 Małopolska Triada w Krościenku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-09-24 21:30 Gaździny pozbawiły w pociągu chłopa portek (WIDEO) 2023-09-24 21:18 Lider zatrzymany w Nowym Targu. Hat-trick kapitana! 2023-09-24 21:00 100 lat OSP w Rdzawce 2023-09-24 20:00 Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach Słowackich 4 2023-09-24 19:30 Weźcie udział w wyborach. Apelujemy szczególnie do kobiet 24 2023-09-24 19:00 Miasto po deszczu z lotu ptaka jest piękne (WIDEO) 2 2023-09-24 18:30 Poturbowany chłopiec na pienińskim szlaku 2023-09-24 18:00 Człowiek idzie przez życie myśląc, że tak wiele potrzebuje... Do czasu. Konkurs dla czytelników 2023-09-24 17:30 Poważna stłuczka w Białce Tatrzańskiej. Uszkodzony słup 2023-09-24 17:00 Języki teściowej w walce ze smogiem (WIDEO) 2023-09-24 16:00 Na południu Polski wygrywa Prawo i Sprawiedliwość 17 2023-09-24 15:00 Turyści wyszli na szlaki. Nie straszna im deszczowa pogoda 2023-09-24 14:00 Witkiewicz się w grobie przewraca. Dlaczego tak wyglądają nowe wiaty przystankowe? 27 2023-09-24 13:00 Pływanie prawie za darmo 2 2023-09-24 12:00 Gronkowianie zapowiadają blokadę drogi 8 2023-09-24 11:30 Powroty. Koncert otwierający 15. sezon Młodej Podhalańskiej Filharmonii 2023-09-24 11:00 Na Gubałówkę w trzy minuty (WIDEO) 3 2023-09-24 10:05 Uważajcie! Na remontowanym moście u wylotu Doliny Chochołowskiej może dojść do stłuczki 1 2023-09-24 09:00 Trudne warunki na tatrzańskich szlakach. Ślisko, mgła i silny wiatr 2023-09-24 08:00 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 2023 w żeglarstwie 2023-09-23 21:00 Światło zagościło w kościele 2023-09-23 20:15 Otwarcie dworca autobusowego. Zakopane przestanie się wstydzić (ZDJĘCIA, WIDEO) 49 2023-09-23 20:00 Woda zalała a krew zalewa 2023-09-23 19:00 Hala Mechanika się zazieleniła (WIDEO) 2023-09-23 18:00 Bo bez przyjemności nie ma satysfakcji (WIDEO) 2023-09-23 17:00 Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-09-23 16:00 Bez protestów i bez napisów, czyli premiera filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" w kinie "Giewont" 29 2023-09-23 15:00 Moja mama Gorylica, czyli wyprawa do Kenii i nie tylko 1 2023-09-23 14:00 Opowieści o pracy na misjach 1 2023-09-23 13:00 Krempachy to nasza szansa. List do redakcji 3 2023-09-23 12:15 Parkowanie na ostatnim kawałku zieleni - i nikogo to nie obchodzi 3 2023-09-23 11:00 Znak zasłania sygnalizator. Może dojść do niebezpiecznej sytuacji 9 2023-09-23 10:30 Zabierz malucha do biblioteki 2023-09-23 10:00 Ostrzeżenie przed silnymi opadami. Na najwyższych szczytach w Tatrach spadnie śnieg? 2023-09-23 09:00 Radny interweniuje w sprawie kostki brukowej na Krupówkach 6 2023-09-23 08:00 Rektorzy przyjadą na Podhale 1 2023-09-22 22:58 Komunikat Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego w sprawie śmiertelnego wypadku na Orlej Perci 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-25 12:40 1. Najciekawsze jest to że ci którzy filmu nie widzieli to nie mają prawa o nim się wypowiadać. Natomiast ci którzy widzieli to mogą się wypowiadać jak było na granicy. Ślepo wierzą w to co jest pokazane i oczywiście opluwają żołnierzy, władze za to że broniły kraju. 2023-09-25 12:32 2. Katolicy czy modlicie się za tych obolałych księży z Dąbrowy Górniczej? , bo biskup prosił żeby nie zaniechać tradycji katolickiej!!.. 2023-09-25 12:30 3. przecz ze zlotówami z zakopanego, gdzie jest uber, freenow, bolt i inne aplikacje, a nie jakis zapyzialy prl! 2023-09-25 12:27 4. ja tam nie mam auta i daje rade, jeden spacer dziennie daje nam 25% szans na dłuższe życie. busy jezdza caly czas jak nie prywatne to miejskie, a ze zakoopane mamy piekne kielo cud to jeszcze sie naoglądam widoków idonc z pracy i do pracy 2023-09-25 12:25 5. Myślę, że komendant straży miejskiej dobrze pamięta czasy milicji obywatelskiej, ponieważ sam pracował w służbach, które raczej nie ułatwiały życia obywatelom. Wówczas można się zastanawiać, czy straż miejska jest potrzebna, skoro i tak sobie z niczym nie radzi, a utrzymanie tej jednostki jest jak mniemam dość kosztowne. 2023-09-25 12:06 6. rowerzysto ! ten list napisał pod pseudonimem minister zero ! :) 2023-09-25 11:47 7. Nawet gdyby mi ktoś zapłacił, to bym nie poszedł na ulicę ludzi zaczepiać. Wystarczy trochę poczytać, pooglądać i posłuchać znajomych, jak opowiadają bajki. Reszta jest moją prywatną sprawą. 2023-09-25 11:24 8. Dobrze że ludzie chodzą do kina na ten film bo żeby go oceniać to najpierw trzeba go zobaczyć. Podobno minęły już czasy kiedy władza nakazywała co mamy myśleć na temat rzeczy których nie widzieliśmy i nie znaliśmy.Czyzby jednak te czasy nie minęły i powolutku cichaczem wracają? Pomyślmy o tym. 2023-09-25 11:19 9. Abeto, to Ty jestes autorem tego listu ??? 2023-09-25 11:15 10. napiszcie wyznawcy PiS (Propaganda i Socjalizm) dlaczego popieracie pushback, a równocześnie jesteście przeciwni aborcji wy niby obrońcy życia poczętego !!! a propo filmu ! FILM JEST O CZŁOWIECZEŃSTWIE
2023-09-18 15:10 1. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 2. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 3. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 4. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 5. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 6. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 7. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 8. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 9. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1 2023-07-19 10:22 10. Te nowe stringi nazwałbym "przestrzeń ni to otwarta, ni to zamknięta" :-)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP