Reklama

2023-05-28 11:00:45

Słopnice - Ludźmierz

Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza

W niedzielny poranek, tuż o brzasku, 21 maja, trzydziestu śmiałków stanęło na starcie XIII Beskidzkiego Camino. By przez pielgrzymowanie górami bronić świętości Jana Pawła II i Jego dobrego imienia.

Dokładnie o 5.30, po krótkiej modlitwie o bezpieczeństwo na szlaku, grupa wyrusza żółtym szlakiem na Mogielicę. Pogoda  nam sprzyja. Słoneczko zza chmur popatruje na nas. Ptasią muzykę słychać z całą mocą co zwiastuje dobrą pogodę. Jest radość w sercu, moc w nogach i wiara że za kilkanaście godzin Podhale zdobędziemy.  Mimo kilkudniowych opadów, szlak nie jest błotnisty.

Dobrze się maszeruje, grupa mocna o dobrej kondycji. Po drodze mijamy fotoreporterów którzy schodzą z Mogielicy po uchwyceniu wschodu słońca. Szczyt Królowej Beskidu Wyspowego zdobywamy tuż przed szóstą. Niektórzy zaliczają wieżę, inni cieszą oko przepięknymi widokami na Beskid Sądecki i Tatry które nieśmiało pokazują swoje zaśnieżone szczyty. Niesamowite!!
 
Dźwięk telefonu, to SMS od Małgosi która nas pozdrawia i swojej modlitwie  powierza nas  Gaździnie Podhala. Dziękujemy.  
Przy Papieskim Krzyżu rozpoczynamy modlitwę różańcową w obronie Świętości Jana Pawła II i w intencjach które w sercu niesiemy do Matki Bożej.  Jeszcze uzupełnienie płynów i ruszamy na podbój Jasienia. Na Polanie Stumorgowej kilka namiotów a dalej na drodze... szlaban!?   Przy kolejnych spotkanych kapliczkach Maryjnych, kolejne dziesiątki różańca. 

Na Polanie Kutrzyckiej krótki odpoczynek, łyk herbaty i kanapka. Przed nami już tylko zejście do Lubomierza Rzek. Czas jest dobry. Tuż po 9.00 pierwszy telefon od czekających na nas na przełęczy. Tu dołącza do nas całkiem spora grupa. W sumie jest  nas 47 osób z różnych zakątków Polski. Przy Papieżówce dłuższy odpoczynek na śniadanie. Przy obelisku, upamiętniającym w tym miejscu pobyt biskupa krakowskiego Karola Wojtyłę, "najmłodsi" (Wojtek 9 lat i Władysław 71) zapalają znicz  a my śpiewamy ukochaną Barkę. 

Dalej, doliną Kamienicy zmierzamy na przełęcz Borek. O dwunastej tę przełęcz zdobywamy i tu modlitwa południowa. Przed Ołtarz Papieski na Polanie Filasowej docieramy o 13.00. Tu ostatni dziesiątek różańca. Na obiad czyli tradycyjną kwaśnicę udajemy się do schroniska na Turbaczu. Przy okazji mała  czarna. Czas szybko biegnie. Tuż przed 14.00 opuszczamy Turbacz i kierujemy się do Kowańca.  Po drodze na Rusnakowej Polanie przy kaplicy koronka do Miłosierdzia Bożego. Po modlitwie schodzimy do Nowego Targu.  Chociaż jest z górki zmęczenie daje o sobie znać ale każdy mówi damy radę i to jest ten cenny dar. Wytrwanie!! 

Ulicami Nowego Targu grupa rozciąga się. Idzie się trudno bo przez kilka  kilometrów trzeba stąpać po asfalcie. Damy radę, jest blisko, coraz bliżej. 

Bramy ludźmierskiego sanktuarium zdobywamy o 17.40. W ogrodzie różańcowym przed pomnikiem Jana Pawła II oddajemy Mu hołd i dziękujemy za ten dar pielgrzymowania co również czynimy w kościele przed Gaździną Podhala. Na  mszy świętej serdecznie przywitał nas kapłan który mówił że przez ostanie kilka lat to jemu przypada zaszczyt spotykania się z nami na mszy św. o godz. 18.00. Podziękował nam za to świadectwo i mocny przekaz wiary w obronie św. Jana Pawła II. 

Zmęczenie, obtarte stopy i grymas bólu nam towarzyszył szczególnie na ostatnim, asfaltowym odcinku tej pielgrzymki ale u stóp Królowej Podhala to wszystko przemienia się w radość. To właśnie tu z całą mocą, w ciszy serca powtórzyliśmy za naszym Świętym - TOTUS TUUS!!  Królowo Podhala - jestem, pamiętam, czuwam. Zawierzam Tobie całe życie i całą świętość Jana Pawła II.
Zawierzamy siebie aby nie zgubić, nie zatracić naszej wiary. Dopomóż,  aby za rok znów u Twoich stóp stanąć i jeszcze raz powtórzyć. Jestem, pamiętam, czuwam.

Podziękowania kieruję do tych wszystkich  którzy nas wspierali duchowo i esemesami dodając otuchy. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki za serdeczność i  wspólną radość. Szczególne podziękowania kieruję do właściciela Fabryki Smyczy z Tymbarku za ufundowanie smyczy. Wszystkim za wszystko dziękuję.   XIII BESKIDZKIE CAMINO przeszło do historii.
Andrzej Czernek

Pielgrzymkowe przemyślenia Arka

Minęło kilka dni od XIII Beskidzkiego CAMINO w obronie  świętości Jana Pawła II, a ja wciąż mam przed oczami te przepiękne krajobrazy, a w serduchu wyjątkowy klimat tego wydarzenia.  Można mówić, że coś jest dziełem przypadku…
W moim wypadku „przypadkiem” wybrałem Beskid Wyspowy na majówkę, „przypadkiem” schodząc z Mogielicy zobaczyłem tablicę o Szlaku Papieskim, którym opiekują się Strażacy z Piekiełka, „przypadkiem” zacząłem czytać o beskidzkiej pielgrzymce do gaździny Podhala, „przypadkiem” znalazłem numer telefonu do inicjatora Pielgrzymki.

Wiem, że nie ma przypadków. Dla mnie to jest działanie Ducha Świętego. Od nas tylko zależy czy odpowiemy na Jego znaki, na Jego wezwanie.  Ja na ten znak odpowiedziałem. Moje serducho zapragnęło wziąć udział w tym wydarzeniu. Po pierwsze dlatego, że kocham góry. Po drugie dlatego, że Największy Polak  historii wymaga godnego upamiętnienia, obrony Jego dobrego imienia. Po trzecie sam Jan Paweł II wzywał w 1979 roku  „Pilnujcie mi tych szlaków”.  Po czwarte każdy z nas ma jakieś swoje życiowe krzyże, które warto na trudnym, pielgrzymim szlaku oddać Bogu, by on pomógł nam je dźwigać.

Ta wędrówka urzekła mnie. Dotknąłem miejsc związanych z Karolem Wojtyłą. Największe wrażenie zrobiła na mnie skromna, spartańska wręcz Papieżówka, w której ówczesny biskup krakowski potajemnie odbywał osobiste rekolekcje. Na każdym postoju miałem okazje do szczerej, wspólnotowej modlitwy, w której mogliśmy oddać wszystkie nasze intencje.
Poznałem pięknych ludzi, którzy gotowi są poświęcać swój czas, pieniądze dla wyższych celów. Byłem bardzo zbudowany jak szerokie spektrum wiekowe wzięło udział w naszej Pielgrzymce. Największe wrażenie zrobił oczywiście 9 letni Wojtek, który przeszedł razem ze swoim tatą całą 50 km trasę. Piękne świadectwo i nadzieja na przyszłość. A wszystko w całkowitej wolności. Ktoś szedł indywidualnie, ktoś inny szedł w grupce. Ktoś szedł szybciej, ktoś szedł wolniej. Ktoś miał siłę, by przejść cały szlak, ktoś inny kawałek musiał podjechać samochodem. Każdy z nas miał jednak określony cel i ten cel osiągnął. 

XIII beskidzkie Camino było moim pierwszym, ale na pewno nie ostatnim pielgrzymowaniem.
Ogromne podziękowania dla inicjatorów wydarzenia!

Do zobaczenia za rok.
Z Panem Bogiem,

Arek z Łodzi

Wspomnienia Renaty

Odbyłam pielgrzymkę XIII „Beskidzkie Camino” pierwszy raz w życiu. Nie miałam odwagi podjąć się trudu od początku pielgrzymki (50 km).   Dołączyłam do grupy w Lubomierzu Rzeki i stamtąd przewędrowałam prawie 30 kilometrów. Nie było łatwo ale to ma być pielgrzymka, a nie wycieczka po górach.  Podziwiam pielgrzymów, którzy przeszli 50 km i widać, że zmęczeni ale z uśmiechem wracali do  swoich domów.

O pielgrzymce dowiedziałam się ze strony Limanowa.in. Jestem wdzięczna dobrym ludziom, którzy włączają się w organizację tego trudnego przedsięwzięcia,  stworzyli mi możliwość dołączenia do nich i czuwali nad moim bezpieczeństwem, w szczególności  Andrzejowi i Antkowi który całą drogę niósł krzyż,  strażakom i ich rodzinom z OSP w Piekiełku.  Dziękuję również pielgrzymom, za wsparcie i uśmiech podczas wędrówki. To są Polacy, którzy wzorowo spełniają prośbę Ojca Świętego Jana Pawła II: „Pilnujcie mi tych szlaków, ja tu jeszcze przyjadę w spokojniejszym czasie”.

W tym roku trud pielgrzymki oprócz intencji mojej rodziny, ofiarowałam również w obronie dobrego imienia Ojca Świętego Jana Pawła II. Miałam to szczęście, że dorastałam w czasie, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II żył.  Wiele przemyśleń, które Ojciec Święty Jan Paweł II nam pozostawił są aktualne do dziś np.
„Wobec piękna gór czuję, że On jest. I wtedy zaczynam się modlić”, „W ciszy tych gór Bóg objawia się i z wyżyn ukazuje błądzącym światło swej prawdy, aby mogli  powrócić na drogę sprawiedliwości”.

Zachęcam wszystkich do udziału w wędrówce z modlitwą po szlakach górskich.
Renata

Statystyka

Trudu obrony JP II  podjęło się 47 osób. Tyle samo dzieci w Ludźmierzu przyjęło pierwszą komunię. Przypadek?
Z Podhala: Ratułów, Rabka, Raba Wyżna, Tylmanowa, Ochotnica
Powiat Myślenicki: Tenczyn
Powiat Bocheński: Kamionna, Połom Duży
Powiat Limanowski: Mszana Dolna, Mszana Górna, Młyńczyska, Limanowa, Stara Wieś, Podłopień, Piekiełko, Tymbark, Zamieście, Zawadka. 
Miasta: Kraków, Gliwice, Łódź.
Najmłodszy Wojtek z Piekiełka - 9 lat, najstarszy Władysław - 71 lat też z Piekiełka.  Pierwszy raz wędrowało 18 osób.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Erwin 2023-05-29 09:32:44
Prawda was wyzwoli więc nie lękajcie się jej. I módlcie za ofiary chorej instytucji i za sprawców zła w koloratkach też. Ich dobro było ważniejsze niż cierpienia ofiar, bo ich bronił wasz idol.
dobra rada 2023-05-28 15:49:21
Lewak nie strasz,nie strasz,bo się ... .Groszem nie śmierdzisz,a udajesz jakiegoś darczyńce.Idż lepiej poszukać tych pieniędzy,co Tusk zakopał.
lewak 2023-05-28 11:57:03
Camino to będą mieć katolicy jak sobie wezmą na swoje barki utrzymanie kościoła z własnej kieszeni ,a nie z pieniędzy podatników , nie śmierdzą lewackie czy osób LGBT pieniądze księżom, Jędraszewskiemu czy Rydzykowi.

Reklama
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • PRACA | dam
  Przyjme Pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • BIZNES
  Do wydzierżawienia DZIAŁKA PRZY ZAKOPIANCE POD REKLAMĘ - 733 503 600
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Jesteś miłośnikiem gór i natury? Chcesz pracować w wyjątkowej wypożyczalni na Kasprowym Wierchu? Dołącz do nas! Polskie Koleje Linowe S.A. poszukują osób na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI SERWISU NARCIARSKIEGO I WYPOŻYCZALNI. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch - serwis narciarski. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Profesjonalna obsługa klienta, - Aktywna sprzedaż usług serwisu narciarskiego i wypożyczalni nart, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek/wygląd wypożyczalni, - Prowadzenie podstawowych usług serwisowych, - Dbanie o powierzone mienie pracodawcy i klientów serwisu, - Realizacja celów sprzedażowych. Zainteresowany? Aplikuj online: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
  WWW: https://www.pkl.pl/post/pracownik-obslugi-serwisu-i-wypozyczalni.html
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o. poszukuje kandydatów do pracy na stanowisko: Referent ds. technicznych (miejsce rozpoczynania pracy - Nowy Targ) szczegóły oferty: https://ppkpodhale.pl/nasza-dzialalnosc/praca. 182665242 www.ppkpodhale.pl
  Tel.: 182665242
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A1, 1.6D, 2012, 5 drzwi. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię DZIAŁKĘ przy nowej Zakopiance (pomiędzy Zabornią a Zakopanem) lub przy trasie Nowy Targ - Białka Tatrzańska. 502 210 520.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM w Szaflarach, gotowy do zamieszkania. 001 8157032424, 660 493 973.
 • PRACA | dam
  MONTAŻYSTA DRZWI WEWN i OKIEN. Praca od zaraz, dobre zarobki. N.Targ i okolice Tel:518-661-991. 518-661-991
  Tel.: 518
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO SPECJALISTY/STKI W ZESPOLE BUDOWLANYM w Dziale Administracji. Szczegóły: www.bit.ly/StSpecjalistaZBudowlany, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 06.10.2023. Pytania? tel. 18 20 23 258.
 • PRACA | dam
  Tatrzański Park Narodowy zatrudni pracownika na stanowisko STARSZEGO KSIĘGOWEGO/STARSZEJ KSIĘGOWEJ. Szczegóły: www.bit.ly/StKsiegowyTPN, www.tpn.pl/nowosci. Na zgłoszenia czekamy do 30.09.2023. Pytania? tel. 18 20 23 233.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, maszt na podnośnik. 604 401 542.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  Posadzki żywiczne. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • USŁUGI | budowlane
  Gładzie gipsowe. 504286272 Adagruszka77@gmail.com
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  Szukam sumiennej Pani do wydawania śniadań oraz sprzątania pokoi w pensjonacie. Możliwość zakwaterowania.. 604085908 www.dunajeckidworek.pl
  Tel.: 604085908
 • USŁUGI | budowlane
  Tapetowanie. 504286272 Nowotarska, 15a
  Tel.: 504286272
 • PRACA | dam
  PRACA DLA TYNKARZA I POMOCNIKA na terenie Podhala. 731 354 986.
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • NAUKA
  KOREPETYCJE - MATEMATYKA I FIZYKA (od SP po studia) - ZAKOPANE, KOŚCIELISKO I PORONIN - ROBERT RÓŻAK - 600 38 47 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • TŁUMACZENIA
  TŁUMACZ PRZYSIĘGŁY JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ZAKOPANE. 793 697 368.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-09-25 13:58 Dlaczego musisz mieć wideorejestrator w swoim pojeździe? 2023-09-25 13:54 Jak dbać o włosy bardzo suche ze skłonnością do wypadania? 2023-09-25 13:46 Czy domki w Rowach są idealnym miejscem dla seniorów na wypoczynek nad Bałtykiem? 2023-09-25 13:44 Zderzenie na Alei Tysiąclecia w Nowym Targu (ZDJĘCIA) 2023-09-25 13:07 O płanetnikach i innych synoptykach 2023-09-25 13:00 Akcja Tygodnika Podhalańskiego. Jelenie już nie dostaną się do koszy 1 2023-09-25 12:59 Pierwszy dzień nowego dworca autobusowego (WIDEO) 1 2023-09-25 12:00 Gaździny z Waksmundu i Harklowej najlepsze (WIDEO) 2023-09-25 11:00 Góral na Kotuńce zyskał barwy i nową ciupagę 1 2023-09-25 10:00 Wielka ciężarówka zajmuje miejca dla dorożek konnych 6 2023-09-25 09:45 Tłumy na "Zielonej granicy" 6 2023-09-25 08:59 W Zakopanem chmury, w Tatrach słońce 2023-09-25 08:00 Na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą została odsłonięta tablica Kacpra Tekielego 2023-09-24 22:00 Małopolska Triada w Krościenku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-09-24 21:30 Gaździny pozbawiły w pociągu chłopa portek (WIDEO) 2023-09-24 21:18 Lider zatrzymany w Nowym Targu. Hat-trick kapitana! 2023-09-24 21:00 100 lat OSP w Rdzawce 2023-09-24 20:00 Poszukiwania polskiego turysty w Tatrach Słowackich 4 2023-09-24 19:30 Weźcie udział w wyborach. Apelujemy szczególnie do kobiet 25 2023-09-24 19:00 Miasto po deszczu z lotu ptaka jest piękne (WIDEO) 2 2023-09-24 18:30 Poturbowany chłopiec na pienińskim szlaku 2023-09-24 18:00 Człowiek idzie przez życie myśląc, że tak wiele potrzebuje... Do czasu. Konkurs dla czytelników 2023-09-24 17:30 Poważna stłuczka w Białce Tatrzańskiej. Uszkodzony słup 2023-09-24 17:00 Języki teściowej w walce ze smogiem (WIDEO) 2023-09-24 16:00 Na południu Polski wygrywa Prawo i Sprawiedliwość 17 2023-09-24 15:00 Turyści wyszli na szlaki. Nie straszna im deszczowa pogoda 2023-09-24 14:00 Witkiewicz się w grobie przewraca. Dlaczego tak wyglądają nowe wiaty przystankowe? 27 2023-09-24 13:00 Pływanie prawie za darmo 2 2023-09-24 12:00 Gronkowianie zapowiadają blokadę drogi 8 2023-09-24 11:30 Powroty. Koncert otwierający 15. sezon Młodej Podhalańskiej Filharmonii 2023-09-24 11:00 Na Gubałówkę w trzy minuty (WIDEO) 3 2023-09-24 10:05 Uważajcie! Na remontowanym moście u wylotu Doliny Chochołowskiej może dojść do stłuczki 1 2023-09-24 09:00 Trudne warunki na tatrzańskich szlakach. Ślisko, mgła i silny wiatr 2023-09-24 08:00 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 2023 w żeglarstwie 2023-09-23 21:00 Światło zagościło w kościele 2023-09-23 20:15 Otwarcie dworca autobusowego. Zakopane przestanie się wstydzić (ZDJĘCIA, WIDEO) 49 2023-09-23 20:00 Woda zalała a krew zalewa 2023-09-23 19:00 Hala Mechanika się zazieleniła (WIDEO) 2023-09-23 18:00 Bo bez przyjemności nie ma satysfakcji (WIDEO) 2023-09-23 17:00 Zakopiański Charytatywny Maraton Badmintona (ZDJĘCIA, WIDEO) 2023-09-23 16:00 Bez protestów i bez napisów, czyli premiera filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" w kinie "Giewont" 29 2023-09-23 15:00 Moja mama Gorylica, czyli wyprawa do Kenii i nie tylko 1 2023-09-23 14:00 Opowieści o pracy na misjach 1 2023-09-23 13:00 Krempachy to nasza szansa. List do redakcji 3 2023-09-23 12:15 Parkowanie na ostatnim kawałku zieleni - i nikogo to nie obchodzi 3 2023-09-23 11:00 Znak zasłania sygnalizator. Może dojść do niebezpiecznej sytuacji 9 2023-09-23 10:30 Zabierz malucha do biblioteki 2023-09-23 10:00 Ostrzeżenie przed silnymi opadami. Na najwyższych szczytach w Tatrach spadnie śnieg? 2023-09-23 09:00 Radny interweniuje w sprawie kostki brukowej na Krupówkach 6 2023-09-23 08:00 Rektorzy przyjadą na Podhale 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-09-25 13:52 1. "A poza tym nie ma możliwości podrzucania większych worków ze śmieciami, bo się nie zmieszczą przez otwór." - Ale do potoka czy w krzaki raczej się zmieszczą? Czy tam też jakieś zabezpieczenia porobili? 2023-09-25 13:51 2. Jest lepiej widoczny i jakby ładniejszy. Super. 2023-09-25 13:47 3. Brakuje krzyża czy ołtarza polowego albo choćby klęcznika... kropielnicy. W końcu w herbie mamy krzyż i klucze a powiat jest imienia świętego. Jakiś taki rozdźwięk widzę. Może za mało się modlimy o tą komunikację i dlatego kuleje. Więcej wiary! 2023-09-25 13:40 4. @ POKOlenie, i dlatego jesteś najlepszym przykładem ZMANIPULOWANEGO :) 2023-09-25 13:02 5. Z tego wynika że te Pisowskie zakazy z Nowogejskiej przynoszą odwrotny skutek... 2023-09-25 13:02 6. w tym filmie nikt jak to piszesz nie opluwał żołnierzy ! żołnierze wykonywali rozkaz ! a rządzący sami się opluli i to glutami :) 2023-09-25 12:40 7. Najciekawsze jest to że ci którzy filmu nie widzieli to nie mają prawa o nim się wypowiadać. Natomiast ci którzy widzieli to mogą się wypowiadać jak było na granicy. Ślepo wierzą w to co jest pokazane i oczywiście opluwają żołnierzy, władze za to że broniły kraju. 2023-09-25 12:32 8. Katolicy czy modlicie się za tych obolałych księży z Dąbrowy Górniczej? , bo biskup prosił żeby nie zaniechać tradycji katolickiej!!.. 2023-09-25 12:30 9. przecz ze zlotówami z zakopanego, gdzie jest uber, freenow, bolt i inne aplikacje, a nie jakis zapyzialy prl! 2023-09-25 12:27 10. ja tam nie mam auta i daje rade, jeden spacer dziennie daje nam 25% szans na dłuższe życie. busy jezdza caly czas jak nie prywatne to miejskie, a ze zakoopane mamy piekne kielo cud to jeszcze sie naoglądam widoków idonc z pracy i do pracy
2023-09-18 15:10 1. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 2. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 3. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 4. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 5. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 6. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 7. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 8. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 9. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1 2023-07-19 10:22 10. Te nowe stringi nazwałbym "przestrzeń ni to otwarta, ni to zamknięta" :-)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP