Reklama

2023-12-06 21:45:38

Reklama

6 grudnia

Laponia, Myra czy USA? Skąd się wziął ten nasz Święty Mikołaj?

Jedni mówią, że mieszka w Laponii, inni że był biskupem w tureckiej dziś Anatolii, a ci bardziej komercyjni widzą go jako wielkiego, brodatego odzianego na czerwono krasnala z butelką popularnej coli w dłoni.

O wyjaśnienia poprosiliśmy religioznawcę, Klementynę Bednarz, która przygotowała dla nas szczegółowy raport dotyczący postaci Świętego Mikołaja. Podkreśla, że ulubiony święty wszystkich dzieci - ten od prezentów - to jedna z niewielu postaci, które spowija prawdziwa legenda. A na całym świecie wiele miast przyznaje się do ścisłych związków ze Świętym Mikołajem. 

-  Co niektórzy są przekonani, że w starożytnej Patarze w Turcji, inni mówią, że nie tam, a w Patras w Grecji, narodził się  ulubieniec dzieci. Wyznaczanie daty kiedy, nastręcza trudności. Było to około 272, 345 lub 352 roku - przypomina Klementyna Bednarz. 

Poniżej jej opowieść o legendarnej postaci, która doskonale łączy Wschód z Zachodem. 

"Święty Mikołaj istnieje w ikonografii, tak prawosławnej, jak i katolickiej. Łączy Wschód z Zachodem. Wzywany jako: Mikołaj z Myry cudotwórca. O nim Jan Paweł II powiedział " Mikołaj to patron daru człowieka dla człowieka".

Występuje w gronie Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest patronem bednarzy, cukierników, kupców, młynarzy, piekarzy, piwowarów, rzeźników, krawców, tkaczy, sprzedawców wina i zboża a także notariuszy i sędziów. To opiekun panien na wydaniu, kobiet oczekujących na potomstwo, noworodków i dzieci. Także innych przedstawicieli: studentów, pielgrzymów, podróżnych, opiekun pasterzy oraz władca wilków. O orędownictwo proszą go . Najczęściej przedstawia się go w szatach biskupa rytu łacińskiego bądź greckiego. Na głowie ma mitrę. Jego atrybutami są między innymi : anioł, anioł z mitrą, chleb, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, trzy jabłka, trzy złote kule leżące na księdze lub trzymane w dłoni, pastorał, księga, kotwica, sakiewka z pieniędzmi, trzy sakiewki, okręt, bądź worek prezentów. 

Świętego rewidowanie

O jego pobożnym i prawym życiu Świętego Mikołaja świadczą liczne cuda. Najbardziej utrwalone w ludzkiej pamięci przedstawienia to te z literatury, np. z "Boskiej Komedii" Dante Alighieri oraz w malarstwie - "Trzy córki" autorstwa Fra Angelico z 1437 roku,  wykonane temperą na desce. Dotyczą one  jednej i tej samej opowieści, zgodnie z którą Mikołaj uposażył biedne panny, umożliwiając im zamążpójście. Trzykrotnie pod osłoną nocy wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z panien.
Jest pośród innych podanie, że Mikołaj miał moc wskrzeszania umarłych. Według niego Mikołaj wskrzesił trzech ludzi zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie zapłacili należności za nocleg.

Spiętrzenie cudownych opowieści, tak typowe dla średniowiecza i hagiografii, to przyczyna dla której historyczność Mikołaja została zakwestionowana. Rewizja dotycząca Świętego w kościele katolickim odbyła się zarządzeniem soboru watykańskiego II. Papież Paweł VI, w 1969 roku.  Calendarium Romanum podjął działanie ukrócające  baśniowość narosłą wokół świętego i zostawił zaledwie tylko notatkę o nim, pozostawiając wolnej woli wyznawców wspomnienie tej postaci. 

Myra kontra Bari

Święty Mikołaj zmarł prawdopodobnie między 345 a 352 rokiem dożywając wieku nestorowego, mając ponad siedemdziesiąt lat (w tym czasie większość ludzi umierała młodo, przed trzydziestym rokiem życia). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Myrze, gdzie przetrwało do 1087 roku, do czasu kiedy miasto opanowali Turcy. Było to przyczyną dla której relikwie świętego biskupa Mikołaja z Myry zostały przetransportowane do Bari (w południowo-wschodniej części Włoch). 

Wydarzenie przywiezienia relikwii mocniej powiązało  świętego Mikołaja z Adriatykiem i osobami pracującymi na morzach (i oceanach świata), którzy mają i w świętym Mikołaju wielkiego orędownika. To nie Myra a Bari zostało światowym ośrodkiem kultu świętego. W Bari, chociaż w liturgii pamiątkę o świętym Mikołaju obchodzi się szóstego grudnia, dodatkowo świętuje się dziewiątego maja, dzień w którym miasto, którego Św. Mikołaj został patronem, otrzymało relikwie świętego.
Usytuowane w Bari sanktuarium świętego Mikołaja to bazylika,  jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej Włoch. Pielgrzymują do sanktuarium czciciele tak katoliccy jak i prawosławni. Także wierni z Zakopanego. Tego roku jesienią z kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża, pod przewodnictwem proboszcza parafii księdza Mariusza Dziuby wyruszyła trzydziestoosobowa grupa pielgrzymów do Bari. Właśnie do sanktuarium świętego Mikołaja. Organizatorem pielgrzymki było zakopiańskie biuro podróży "Pomian Travel". 

Góralskie zwyczaje

Niegdyś w Polsce szóstego grudnia podhalańscy pasterze szli do spowiedzi, przynosili do kościoła dary w postaci drobiu aby im wilk owiec i bydła nie brał. Niewskazane były prace związane z motaniem wełny albowiem istniało przekonanie, że wilk może zamotać się pomiędzy owce i narobić szkody. Najlepiej było w tym dniu pościć i mieć przy sobie poświęcony obrazek patrona. 
Zwyczaj obdarowywania dzieci podarunkami nie był powszechny. Rodzice wkładali dziecku pod poduszkę co najwyżej parę jabłek, cukierki lub inne drobiazgi, np. ołówek.

Obecnie kult Świętego uległ komercjalizacji. Z mikołajkami kojarzy się handel. Osiąga niemałe obroty. Teraz Święty Mikołaj to już nie nobliwy patriarcha biskup Myry, a dobrotliwy starszy pan z białą brodą, odziany w czerwony ubiór przepasany czerwonym pasem. Według znanych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi on dzieciom prezenty saniami  ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. W zaprzęgu znany najbardziej jest Rudolf, renifer z czerwonym nosem. Według różnych wersji Mikołaj zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię, za kołem podbiegunowym. Dzięki sprawnej promocji, ten wizerunek praktycznie zastąpił tradycyjny wygląd biskupa z Myry.

Dziadek Mróz i Śnieżynka

Poprzedzający święto zwyczaj pisania listu przez dzieci do świętego Mikołaja jest powszechny. W obdarowywaniu dzieci bierze udział nie tylko rodzina, najbliższy krąg znajomych ale i parafia, do której przynależą. Nawet obce osoby odgrywają rolę świętego w zorganizowanych mikołajkach w placówkach oświaty, sklepach i na ulicach.
Grzeczne dzieci dostają łakocie. Niegrzeczne mogą zostać porwane albo we snach nawiedzane, według staroniemieckiej tradycji, przez Krampusa i Ruperta. W Polsce święty Mikołaj najczęściej występuje sam bez towarzyszących mu anioła i diabła, jak to bywało niegdyś. Łobuzy ponadto zamiast podarków znajdują rózgę albo rózgę pośród innych podarków. Z mikołajek korzystają nie tylko dzieci. Obdarowujemy się wszyscy niezależnie od wieku. Onegdaj w innym systemie politycznym, idąc za przykładem rosyjskim i białoruskim, Mikołaja próbowano zastąpić Dziadkiem Mrozem, którego wnuczką jest Śnieżynka. 

W obchodach mikołajek zauważa się nie tylko wiele baśniowych barwnych niezwykłych motywów tak właściwych dla twórczości średniowiecza ale i wkomponowanie w nie różnych rodzimych wątków, zgodnie z inkulturacją, rodem z krajów gdzie są one bądź były praktykowane. 

Święty Mikołaj jest coraz częściej utożsamiany z mikołajkami, Bożym Narodzeniem i świątecznymi prezentami pod choinką. Tam gdzie nie on przynosi prezenty w okresie Godów robi to aniołek. W mikołajki dostaje się tylko zazwyczaj pierniki i figurkę z czekolady, przedstawiające świętego. Obecnie najczęściej w mikołajki obdarowujemy się słodyczami. Niekiedy pośród nich trafia się rózga. Mikołajkowe prezenty, często pakowane w ozdobne torebki, ukrywane są pod poduszką, bądź wkładane do specjalnie w tym celu zawieszonej mikołajkowej skarpety. 

Pomimo starań papieża Pawła VI nie zanikła baśniowość, ani magia tego święta. Jest ona współczesnemu człowiekowi potrzebna. Ten dzień przygotowuje nas do świąt Bożego Narodzenia. To takie glamour!  Nie wyobrażamy sobie iż mogłoby być inaczej" - pisze Klementyna Bednarz. 

opr. rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-26 22:00 Schulz w Witkacym - premiera na urodziny 2024-02-26 21:00 Pogoda zmusza do zmiany lokalizacji marcowego finału Pucharu Zakopanego 2024-02-26 20:00 Syn burmistrza kandydatem do Rady Powiatu 8 2024-02-26 18:59 Wiemy jakie zarzuty usłyszeli pracownicy nowotarskiej skarbówki 2 2024-02-26 18:30 Wydanie decyzja w sprawie przyszłości biogazowi w Rabie Wyżnej zawieszone 1 2024-02-26 17:35 Profilaktyka, diagnostyka i leczenia nowotworów piersi w nowotarskim szpitalu 2024-02-26 17:23 Policja szuka świadków wybuchu, który zmiótł wypożyczalnię nart na Gubałówce 3 2024-02-26 16:30 Młodzież z Zakopanego i dzieci z Klikuszowej na najwyższym stopniu podium 2024-02-26 16:19 Infekcja gardła podczas ferii zimowych. Jak szybko pozbyć się bólu gardła? 2024-02-26 15:35 Przed nami bardzo ciepłe dni. Odwilż wkroczy nawet wysoko w Tatry 2 2024-02-26 14:35 Na chybił ale trafił, za tymi drzwiami na Krupówkach los dał o sobie znać i sypnął milionami 7 2024-02-26 14:16 Nowoczesne fasady aluminiowe - wybór dla Twojego domu 2024-02-26 13:46 Suunto dla kobiet: Jaki smartwatch damski wybrać na górskie wyprawy? 2024-02-26 12:58 Przybędzie dyplomowanych baców i juhasów z certyfikatami 1 2024-02-26 12:00 Narciarz skiturowy spadł z lawiną z Tatrach. Nocna akcja TOPR 1 2024-02-26 11:49 Kraków - wynajem samochodów. Postaw na komfort jazdy 2024-02-26 11:37 Czy z diety pudełkowej w Krakowie mogą korzystać nastolatki? Sprawdzamy 2024-02-26 11:31 Opona - jedyny element łączący Twój samochód z nawierzchnią 2024-02-26 11:00 Taka wycinka w rezerwacie w Tatrach Słowackich 4 2024-02-26 10:01 Na wieczną wartę odszedł Władysław Romański pseudonim "Burgieł" 4 2024-02-26 09:00 Tragedia w Zarytem 2024-02-26 08:30 Dentobusem przez PRL. Wyjątkowa historia polskiej wsi. Konkurs dla czytelników 1 2024-02-26 08:00 Uroczystości w Roku Strzelców Podhalańskich 2024-02-25 21:40 Realni powstańcy - promocja książki "Pogniywany Nepomuk" 2024-02-25 21:00 W iście kocim stylu. Relaks w leśnych ostępach (WIDEO) 2024-02-25 20:15 Piękny widok z mało znanego miejsca (WIDEO) 3 2024-02-25 19:30 Wzrok za 3 mln złotych! Miętustwo pomaga Marysi Białońskiej 1 2024-02-25 18:43 Taka fatalna zima uderza w wielu przedsiębiorców. Czas zmienić branżę? 18 2024-02-25 18:04 W Krynicy rozdano Małe Kryształowe Kule. Oskar Kwiatkowski w gronie najlepszych 2024-02-25 18:00 Nasz czytelnik znalazł sposób na parkujący złom. Będzie skuteczny? 6 2024-02-25 17:51 Upadek Kubackiego i dobre skoki Stocha 4 2024-02-25 17:13 Korki za Nowym Targiem, później jedziemy już bez utrudnień 1 2024-02-25 17:00 Kiedy zostanie oddane nowe skrzydło jednej z największych galerii handlowych w regionie? 4 2024-02-25 16:15 Będzie połączenie autobusowe Polany Szaflarskiej z dworcem kolejowym 1 2024-02-25 15:30 Otwieramy sezon rowerowy w Szczawnicy (WIDEO) 4 2024-02-25 14:51 Żmijki, owijaki, furmańskie rękawice - targowisko w Łopusznej pęka w szwach (WIDEO) (WIDEO) 1 2024-02-25 14:45 Bardzo niski poziom wody, potok Bystra ledwo ciecze (WIDEO) 4 2024-02-25 14:30 Spotkanie górskie na zakończenie ferii 1 2024-02-25 13:15 Cyja ta gmina - ruszyli by odbić Bukowinę 35 2024-02-25 12:44 Rozgrzewka prezydenta na Kasprowym. Andrzej Duda bierze udział w maratonie narciarskim (WIDEO) 27 2024-02-25 12:40 Kolizja w Szaflarach. Korki na zakopiance 1 2024-02-25 11:59 Obroń nas Stachu w tych trudnych czasach (WIDEO) 1 2024-02-25 11:00 Wojna na promocje w marketach nie ma końca 5 2024-02-25 08:59 O poranku weszliśmy dla Was na Nosal (WIDEO) 4 2024-02-25 08:00 Jeszcze tylko przez tydzień na rynku można będzie kręcić piruety 2024-02-24 23:00 Sklep odzieżowy znanej marki przy Krupówkach zamknięty. Co się dzieje? 2024-02-24 21:45 Miał być bóbr, wyszła wydra (WIDEO) 2 2024-02-24 20:59 Oskar Kwiatkowski 11. w Pucharze Świata w Krynicy 1 2024-02-24 20:15 Polscy skialpiniści porwani przez lawinę w Tatrach Słowackich. Narciarze są ranni 1 2024-02-24 19:00 Rzędy krzyży, trochę jak na cmentarzu, lecz zwiastują zwycięstwo życia nad śmiercią (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-27 00:52 1. Miolek się powstrzymać ale po komentarzu tfuu się nie do !!! Człowieku co ty pi.....s???? Jak cmentarza nie rusza ??? To po ch....j dzielili działkę na cmentarzu ??? Po co mpzp i kolej ??Sprawdź na Geoportal cy no ma podziału!!! a radna Marek to porażka !! Broni interesów Bani Kotelnicy i rodziny a zwykłego człowieka mo za nic!! 2024-02-27 00:34 2. @tfuu jaka radna Kuruc???jaka jej rodzina???Jakie wychwalanie Pary???Człowieku w łeb się puknij!!! Akurat pani Kuruc twardo się stawia i jest odsuwana przez wójta od pewnych spraw i z nim nie startuje bo jest jedyna osoba z którą w gminie można normalnie porozmawiać. I jedyną która nie daje się uwikłać w uklady. I jest osobą która ciężko pracuje na rzecz tej gminy i jest sola w oku wszystkich biznesmenów bo broni zwykłego człowieka! l A pani Marek albo nie ma na sesjach bo biznes prowadzi albo bije pianę o prywatne interesy swoje i rodziny. 2024-02-26 23:11 3. Na Słowacji jest od czasów komuny dobra gospodarka leśna, więc m...a w kubeł. Tam również pracowali Polacy z miejscowości przygranicznych. 2024-02-26 22:42 4. Młody, zdolny, inteligentny,wykształcony, to ważne Mocny kandydat dla opozycji, na nic się zda ten hejt Kwik się rozpoczął, ale nic z tego. Już za pizzzę się nie sprzedamy. Powodzenia Łukasz 2024-02-26 22:32 5. Ciekawe jak można chronić ojca będąc radnym w powiecie:))) Trzeba być psy... żeby takie coś wymyślić 2024-02-26 22:28 6. Tusk i tak wam wszystko zabierze!... 2024-02-26 21:47 7. Historia Dentobusów jest dalej żywa. Z innym wyposażeniem, inne warunki, takie Dentobusy dalej mają wzięcie. Jest jakaś prywatna firma, która na zlecenie gmin, powiatów itp. dalej objeżdża tereny gdzie ze świadomością higieny nie jest najlepiej, a dostać się do dentysty (nie Kliniki Stomatologicznej za dwie wypłaty) jest jak w latach pięćdziesiątych. 2024-02-26 21:46 8. a Łojciec podobno szykuje się na v-ce starostę takie plotki... 2024-02-26 21:35 9. Działkę kupię.... 2024-02-26 21:22 10. Jak czytam te komentarze to widać że cała rodzina radnej Kuruc się zaangażowała w to żeby wychwalać Parę i skrytykować radną Marek . Kto ogląda rade gminy to wie jak sytuacja aktualnie wygląda. A jeszcze jak całe familie będą w gminie tj sołtys i zięć to dopiero będzie dobrobyt ale dla deweloperów. Dla miejscowych nic się nie robi . Skwerek nie , ścieżkę rowerowa nie , ulice pod Grapa remontować nie , nasze podatki idą tylko na utrzymanie dodatkowych pracowników w gminie tj przy śmieciach + 4 osoby , podatki + 3 osoby o reszcie szkoda wspominać. Ludzie obudźcie się nikt wam cmentarza nie ruszy jak to straszą radni aby stołki utrzymać. Radnej Marek to szkoda że zrezygnowała bo się przebić nie mogła z niczym . Odnośnie skwerka jest problem bo stoją budy z rodziny radnej kuruc . A pozarym ta działka nie od dziś jest obiecana właścicielom działki przylegającej. Ja głosuję na nowe czy lepsze to się okaże ale gorzej być nie może
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania