Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2023-12-14 12:00:38

Reklama

Nowy Targ

Sędzia Anna Maria Wesołowska: to moja niezgoda, by one trafiały na ławę oskarżonych

- Edukacja prawna musi zacząć się od przedszkola, jeśli najmłodszy samobójca ma lat 6, dzieci w podstawówce się samookaleczają - przekonuje sędzia Anna Maria Wesołowska.

Nauczyciele i pedagodzy, sądowi kuratorzy, policjanci, prawnicy i urzędnicy z Nowego Targu przybyli na spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską. I nie była to jedynie okazja by zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą telewizyjnego, sądowego show.

 Co zawaliliśmy po drodze

Jak się przedstawia – jest sędzią prawdziwym, praktykującym od 42 lat. Swój pierwszy wyrok wydała w 1981. 

- Wydałam wiele wyroków dożywocia. Zajmowałam się polską mafią, przestępczością zorganizowaną. Gwoździe w kolanie, wywożenie do lasu, obcinane palce uprowadzanym dzieciom - to była moja rzeczywistość.  To skąd teraz to spotkanie na temat dzieci? To moja niezgoda na to, by kiedyś one zasiadały na ławie oskarżonych. Dzieci z oskarżeniami jest bardzo wiele, co znaczy, że coś zawaliliśmy o drodze – podkreśla.

Dlatego konieczna jest współpraca na tym polu wszelkich instytucji, a panujące standardy nie zawsze są dobre. Jak podkreśla, obowiązujący dziś Kodeks rodzinny i opiekuńczy to dokument komunistyczny, który ma już 60 lat. Stąd jego zapisy nie przystają często do obowiązujących czasów. Zdarza się choćby, że sędziowie nie chcą udzielać informacji na temat toczonych postępowań wobec dzieci. 

- Starsi sędziowie mogą odpowiadać, że nie jesteście stroną. Młodsi będą się powoływać na RODO, że nie mogą udzielić informacji. Ale to jest oczywiście nieprawdą! – podkreśla.

Jak zauważa, często z pomocą przychodzą przepisy prawa europejskiego, do których można się odwołać, gdy nie znajdziemy odpowiedzi w polskim systemie. 

- W 2005 roku musiałam przesłuchiwać 17-letnią Monikę. Nie było przepisów zabraniających sądzenia dzieci jak dorosłych. Była obawa, że jak ją przesłucham, to za chwilę dorwą ją media i ją „zjedzą”! I w przepisach europejskich znalazłam zasadę, że sąd krajowy musi tak długo szukać, aż znajdzie przepis, który chroni dziecko. I znalazłam przepis, który pozwalał mi przesłuchać dziewczynkę w toku postępowania przygotowawczego - w przyjaznym pokoju i jedynie przeze mnie. I udało się dziecko uratować - wspomina sędzia Anna Maria Wesołowska.

Jak wyjaśnia, wszystkie podmioty mają obowiązek współpracować dla dobra dziecka o czym mówi, art. 190 a - ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. I na jego podstawie także szkoła czy instytucja zajmująca się sprawą może prosić o informacje jakie sąd powziął kroki w danej sprawie. 
- W przeciwnym razie nie jesteśmy wstanie pomagać. Żeby to było jeszcze bardziej wymowne można napisać we wniosku, że w przeciwnym razie nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności za zdrowie i życie tego dziecka.  Podejmujemy nieraz ważne kroki, ale jeśli nie wiemy, co się dalej dzieje z dzieckiem, nie jesteśmy w stanie rzetelnie pomagać - podkreśla.

Jak zauważa, trzeba też organizować spotkania przedstawicieli wszystkich zainteresowanych instytucji, by wypracować dobre standardy współpracy. 

Sąd nad plotką

Sędzia Anna Maria Wesołowska podsuwa nauczycielem nietypowe formy profilaktyki. Jedną z nich jest symulacja rozpraw sądowych. Młodzi bawią się w teatr, podczas takiej „rozprawy” poruszają temat, który jest dla nich bolesny. Potem można to pokazać w formie przedstawienia, zaprosić na nie rodziców. 

- Rodzice niechętnie przychodzą na spotkania ze specjalistami, ale na teatr dziecięcy przyjdą, a potem zostaną. To powoduje zbliżenie ich z dziećmi – przekonuje. I podaje przykład sądu, który odbył się w… przedszkolu.

Był to sąd nad plotką, po tym jak jedna z dziewczynek przyznała, że boli ją brzuszek i dostaje gorączki jak ma iść do przedszkola. Dlaczego?  Bo dzieci o niej plotkują. I odbył się sąd nad plotką. Mamy uszyły dzieciom togi, sędzina oczywiście musiała być blondynką. Była przemowa małego prokuratora, który mówił, że przez plotkę można się nawet posikać. I wyrok: skazują plotkę, że cię nie ma. 
Zabrzmiało jak kara śmierci.

Jak przekonuje Anna Maria Wesołowska, doskonałym profilaktycznym pomysłem dla młodzieży są lekcje wychowawcze na prawdziwych rozprawach w sądzie. Warto wybrać sprawy dotyczące hejtu czy narkotyków. 

- Przez moją salę sądową przez lata przeszło blisko 17 tys. dzieci. To ogromne przeżycie dla każdego. To nauka na cale życie. Korzystajmy. Sędziowie nie zawsze są chętni, bo to duże obciążenie. Dziś w moim łódzkim sądzie już nikt nie protestuje. Bez edukacji prawnej nie jesteśmy w stanie pójść do przodu. 

Dobrym pomysłem jest też współpraca z innymi przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i umożliwienie np.  wizyty w komisariacie.

Ściana płaczu nad rozwodem

W szkołach powinny pojawiać się też kąciki prawne, w których pojawiają się wszystkie najistotniejsze przepisy. Kolorowo i widocznie dla wszystkich. Powinny być poruszane różne tematy. Jak choćby procedura niebieskiej karty, o której dzieci nie mają zielonego pojęcia. To powinna być przestrzeń widoczna dla wszystkich. 

- Ja je nazywam ścianami płaczu. Bo to ma być także przestrzeń na marzenia, które dzieci wypisują albo rysują anonimowo. Jak przychodzę do przedszkola to podstawowym marzeniem dzieci jest: żeby rodzice się nie kłócili. Na drugim miejscu, by nie bluźnili, potem, żeby nie pili i palili, a ostatnio pojawiło się nowe marzenie - by nie siedzieli non stop z telefonem w ręku. Jak mamy tworzyć programy profilaktyczne, gdy kompletnie nie wiemy co boli nasze dzieci? – pyta sędzina.

Przyczyną dziecięcych dramatów są zwykle rozstania rodziców. - Gdyby nie rozwody, jako sędzia karny, nie maiłabym połowy spraw młodocianych przestępców – mówi krótko.

Jak zauważa, dziś rodziny rozpadają się z prędkością wiatru. Już co drugi związek nie ma szans na przetrwanie. I to problem setek tysięcy dzieci, które zawsze są w takiej sytuacji ofiarą konfliktu rodziców. 

- Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że o tym, kto przejmie opiekę nad dzieckiem mają decydować… same dzieci! Nie sąd ani rodzice! Polski sąd ma obowiązek wysłuchać dziecko i uwzględnić rozsądne życzenie dziecka. I musi to dziecko wysłuchać. Ale zwykle nie wysłuchuje... Sędziwie tłumaczą, że nie są do tego przygotowani, wolą zlecić to psychologowi - zauważa.

Kilka lat temu wraz z jedną z fundacji sprawdzali jak te wysłuchania wyglądają. Były przeprowadzane jedynie w 30% spraw! 

- Wysłuchanie dziecka to nie przesłuchanie i nie jest to dowód przeciw rodzicom. To ma być szczera rozmowa sędziego z dzieckiem po to, by ten mógł podjąć najlepszą dla niego decyzję. Nie ma granicy wiekowej. Mogę wysłuchać nawet 6-latka. Nigdy nie dzieje się to sali rozpraw, nie wolno tego protokołować ani nagrywać. Standardy wysłuchania opracowywaliśmy przez pół roku! One są w każdym sądzie. Wyjmijmy je na światło dzienne. I w kąciku prawnym można je pokolorować i wywiesić. 

Dzięki temu dziecko przestanie być kartą przetargową pomiędzy rodzicami i poczuje się podmiotowo.

 Żeby nie oglądali mi metek, czyli przestępstwo nękania

- Jest taki przepis w kodeksie karnym, który - mam nadzieję - przy pomocy wszystkich instytucji, wyjdzie bardzo szybko na światło dzienne. Przepis, który mówi: kto uporczywie nęka inną osobę, wzbudza w niej poczucie zagrożenia, narusza jej prywatność, dręczy, upokarza - jest przestępcą! To przestępstwo zagrożone karą do 8 lat więzienia, czyli jest to bardzo poważne przestępstwo. Bo to nie jest zabawa, jeżeli ktoś kogoś upokarza, dręczy. To jest ważne przy przemocy domowej. Bo my znęcanie rozumiemy, gdy widzimy krew i połamane żebra. No, to jest znęcanie, ale takiej innej formy jaką jest nękanie, to my jeszcze rozumiemy - dodaje.

A to daje szasnę na podjęcie postępowania. Wysokie zagrożenie uzasadnia zastosowanie nawet tymczasowego aresztowania!

Proste ćwiczenie może dać wyobrażenie o tym, jak wygląda nękanie w szkole. Dzieci dostają pracę domową - karteczki na których wypisują, co chcieliby, by zniknęło ze świadomości szkolnej. Po dwa zachowania. Następnego dnia wyjmujemy je komisyjnie i przyklejamy pod przepisem, do którego pasują. 
Właśnie podczas takiego zadania wyszło na jaw nietypowe oczekiwanie uczennicy, która napisała krótko: żeby nie oglądali mi metek. 

Bo jak nie masz ciucha z odpowiednią metką, to cię w grupie nie ma – tłumaczyła przyznając, że właśnie dlatego kiedyś się pocięła…

- Jak takie rzeczy wiszą na plakacie w klasie, to wiele się zmienia. Kończą się głupie żarty - przekonuje sędzina. I opowiada kolejną, wstrząsającą historię o tym jak pozornie niewinne uwagi mogą prowadzić do tragedii.

Zapach zabójcy

- W jednej ze szkół, 11 lat temu mówiłam młodzieży o przestępstwie nękania – wspomina. -  Na sali miałam 450 gimnazjalistów. W pewnym momencie wstał uczeń drugiej klasy i przy wszystkich z butną miną zapytał: czy jak mówię, koleżance, która śmierdzi, że ona śmierdzi, to czy ja jestem sprawcą nękania? 

- Zastanów się, czy gdyby tobie tak mówiono, nie czułby się upokorzony skrzywdzony?

-  Nie, bo ja pachnę.

Sala wybucha śmiechem, dziewczyny, biją brawo, a ja myślę o tym, że gdzieś tu wśród tych dzieci jest dziewczynka, do której on to mówił. Co ona musi w tym momencie czuć? I nagle z pierwszego rzędu podnosi się dziewczyna i przy wszystkich mówi do niego: chcę, żebyś wiedział, że dwa miesiące temu przez ciebie próbowałam się zabić. Nie udało mi się, przeżyłam, ale ja zrobię to jeszcze raz. I chcę, żebyś wiedział, że to było przed ciebie…

I zrobiła się cisza. Po czym 450 uczniów wstało i zaczęło bić jej brawo.

To są dobre momenty. One świadczą o tym, że mamy z kim pracować, że mamy młodzież, która ma serce, życzliwość. Tylko dlaczego nikt wcześniej nie zareagował? Dlaczego żaden kolega nie wstał i nie powiedział: przestań, nie widzisz, że ona ma łzy w oczach? – zastanawia się Anna Maria Wesołowska kończąc swą opowieść.
Józef Figura

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Sup 2023-12-14 16:42:14
Sądownictwo i jego wymienione wyżej przybudowki to jedno wielkie g.... .jeśli nie chcecie mieć życia spię....,to omijajcie te instytucje i zawody z daleka
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZY PIECOWEGO I CIASTOWEGO. 602 759 709
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  JAŁÓWKI WYSOKOCIELNE - 723 031 336.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-24 11:00 Krowa w kanale 2024-05-24 10:19 5 cech, którymi powinna się wyróżniać dobra sprężarka przemysłowa 2024-05-24 10:00 Miała trzy promile alkoholu we krwi i prowadziła Suzuki, zatrzymali ją w Gliczarowie Dolnym 1 2024-05-24 09:00 Ostrzeżenia przed burzami z gradem 1 2024-05-24 08:00 Popłyną już za tydzień! Wskakuj do kajaka lub przyjdź kibicować! 2024-05-23 21:30 Wacława Ustupskiego hołd bohaterom spod Monte Cassino (WIDEO) 2024-05-23 20:40 Zakopane. Ile mam czekać na interwencję? Irytuje się były policjant 13 2024-05-23 20:30 Parkingi na Berekach pękają w szwach, ale jest wyjście z sytuacji (WIDEO) 2024-05-23 20:00 Stanek - gdy potrzebujesz bramy i nie tylko 1 2024-05-23 19:30 Wiecie kto dostaje najwyższą emeryturę? A ile wynosi najniższa? 3 2024-05-23 19:00 Majówki w Dzianiszu nie będzie! Organizatorzy przegrali z pogodą 2024-05-23 18:30 Drzwi do gabinetu będzie mieć otwarte, zapewnia wiceburmistrz Zakopanego z Krynicy 6 2024-05-23 18:02 Małomiasteczkowa opowieść z wielką polityką w tle. Ezoteryka - archetypy - symbole. Mamy dla Was książki 2024-05-23 17:30 Pożegnanie Andrzeja Brandstattera (WIDEO) 2024-05-23 17:00 Zmarł były burmistrz i naczelnik Szczawnicy Roman Trojnarski 1 2024-05-23 16:45 Dziki parking przy ulicy Strążyskiej, zamiast lasu wyżwirowana polana 7 2024-05-23 16:45 EKUZ czy prywatne ubezpieczenie: co wybrać na podróż? 2024-05-23 16:37 Farby do tkanin - Twoje narzędzie do edukacyjnej zabawy z dziećmi 2024-05-23 16:30 Takie mamy procedury 2024-05-23 16:00 Wiemy ile będzie zarabiać nowy burmistrz Zakopanego, jeden z radnych zgłosił sprzeciw 31 2024-05-23 15:30 Moc atrakcji dla dzieci. Piknik Rodzinny w Białym Dunajcu 2024-05-23 15:00 Nowy Targ. Kolej w lesie - kiedyś przebiegała tędy popularna trasa 3 2024-05-23 14:00 Przetasowania w nowotarskiej prokuraturze 3 2024-05-23 13:00 Przejście podziemne z Krupówek pod Gubałówkę jest w totalnej rozsypce 9 2024-05-23 12:31 Internet mobilny 4G czy 5G - jak bardzo się od siebie różnią? 2024-05-23 12:30 INTarg Blues w Markowej Zagrodzie 2024-05-23 12:00 Beskidzkie Camino - górska pielgrzymka jedyna taka 2024-05-23 11:00 Jubileusz Małych Horklowian 2024-05-23 10:00 Radni w Zakopanem powołują nowe komisje, będzie komisja turystyki i promocji 14 2024-05-23 09:06 Ratowali na zakopiance autokar z pożaru, dzięki nim sytuację udało się opanować 7 2024-05-23 08:00 W Zdroju - Rzucam się rabczańskiej "Władzi" do zimnych nóżek i gratuluję 6 2024-05-23 07:30 Skandal w Zębie, Końska ulga, Basen w prokuraturze - czytaj w TP! 2024-05-22 22:00 Ja po prostu lubię całą gazetę przeczytać - mówi Helenka Tylka z Furmanowej (WIDEO) 1 2024-05-22 20:50 Trwa uroczysta gala Grand Press Photo, nasz fotoreporter nominowany (WIDEO) 2024-05-22 20:00 Służy w Komisariacie Policji w Bukowinie Tatrzańskiej i świetnie gra w ping ponga 2024-05-22 19:00 Przygrywka do wakacji pod Tatrami, czyli polsko-słowackie patrole policji 3 2024-05-22 18:00 Tylko w Gronkowie taka tradycja (WIDEO) 1 2024-05-22 17:30 Zbiórka pamiątek po Andrzeju Skupniu Florku 2024-05-22 17:00 W Hałuszowej kopią żłób 3 2024-05-22 16:12 Kolizja czterech aut w Nowym Targu 2 2024-05-22 16:00 Oddajcie nam ulicę Zwierzyniecką w Zakopanem 1 2024-05-22 15:30 Nie daj się nabrać na Blika 2024-05-22 14:36 Kolizja busa z łanią, zwierzę nie miało szans na przeżycie, bus pełen szkła 12 2024-05-22 14:30 To wydarzenie zainteresuje wszystkich fanów modelarstwa 1 2024-05-22 14:00 Oszukańczy bankowiec 4 2024-05-22 13:57 Bielizna dla mężczyzn: Przewodnik zakupowy dla mężczyzn szukających komfortu i stylu! 2024-05-22 13:00 Deszczowy poranek w Kuźnicach (WIDEO) 2024-05-22 12:52 Dieta z niskim indeksem glikemicznym - jakie produkty wybierać? 2024-05-22 12:07 Badania prenatalne w kolejnych poradniach 2024-05-22 12:07 Piknik Zdrowia, nie tylko dla zdrowia
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-24 11:26 1. 3 lata pozbawienia wolności? Średni miesięczny koszt utrzymania więźnia to prawie 4000,-. Trzy lata: 36 x 4000,- = 144 000,-. Żadnego więzienia! Tyle płaci albo ściągać komornikiem. Konstytucja i prawo w Polsce do zaostrzenia, albo płaćmy za nierobów dalej... Jedni w więzieniach, jedni w urzędach a trzeci w Europarlamencie. 2024-05-24 11:14 2. Jaruś, a ty to ile chapiesz co miesiąc tej zasłużonej, resortowej ??? Chyba "ciężko" na nią zapracowałeś. 2024-05-24 11:07 3. Do były parafianin Czemu wyrzucili? Czy rozróżniasz przejście na emeryturę od wyrzucenia z pracy? Policja ma czy na pewno miała ten przywilej, że po 15 latach służby można było przejść na emeryturę bez względu na wiek. 2024-05-24 10:20 4. Już trzeci dzień siedze w domu, bo według zaleceń RCB powinienem tak zrobić. Kto mi zapłaci za straty w związku z wprowadzeniem mnie w błąd? 2024-05-24 10:06 5. wszystko pieknie ale panowie nie rzetelni ... brame garazowa poprawiali 3 razy przez pol roku ... smiech na sali doprosic sie cos u nich po montazu graniczy z cudem .. gwarancja do bramy i sie nie znamy 2024-05-24 09:22 6. Do czyżby , szybko wytłumaczę , jest to koleżanka Pana Karpa radnego z jego rodzinnych okolic Krynicy a że wydał najwięcej na kampanię Filipowicza to on dobiera wice burmistrzów a i sekretaż niby ma być z konkursu a zobaczycie finalnie kto będzie 2024-05-24 09:12 7. @ wodnik szuwarek, rozumiem, że te informacje o zarobkach pana Krawca w Orlenie masz z tego samego źródła, które mówi, że pis nie ma nic wspólnego, a nawet było przeciw ZIELONEMU ŁADOWI Jeszcze chwila i będą mówić, że cała ta AFERKA Z FUNDUSZEM SPRAWIEDLIWOŚCI to sprawka PO :) :) :) 2024-05-24 09:07 8. @Obywatel. W punkt. Jedyny sensowny i na temat komentarz! Czekalskiego (dalej pakuje kulturystykę?) znam, był kiedyś "moim" dzielnicowym. Młodszy ode mnie "ładnych" kilka lat, mnie do emerytury brakuje jeszcze "kilka" ładnych lat. A jego za co wyrzucili z pracy, że jest BYŁYM policjantem? @6eh, twój "kometarz" łajzo.... -eh do potegi entej. Szkoda pisać! 2024-05-24 09:05 9. Gdzie jest nadzór budowlany? Gdzie ci niezależni sędziowie? Mi na osobistej prywatnej działce budowlanej nie chcą wydać pozwolenia mimo chęci budowy prywatnego domku 100m2 bo gdzieś tam gmina ma nieuregulowany status drogi a tu w centrum taka samowola... Chyba trzeba iść tym samym trybem... 2024-05-24 08:30 10. Najlepsze jest, że jak zgłaszasz coś to cię jeszcze straszą mandatem za bezpodstawne wezwanie. Panie Marku- trzeba było powiedzieć, że to była babcia , która przed chwilą ukradła bułkę ze sklepu i przeszła na czerwonym świetle. To by się chopcy TELEPORTOWALI nawet i jakby w Kościelisku byli. Bo wtedy to by sobie dali radę z obezwładnieniem. A tak...to czekali aż wsparcie z Krakowa przyjedzie :)
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP