2024-04-03 13:59:30

Reklama

Poronin

Ponad dwa lata będzie trwać budowa kontrowersyjnego przedszkola w Poroninie

Firma z Łopusznej wybuduje w Poroninie nowoczesne przedszkole, planowany czas budowy to 28 miesięcy.

Tuż przed świętami wielkanocnymi w Urzędzie Gminy Poronin podpisana została umowa na budowę przedszkola. Nowoczesny obiekt powstanie przy ulicy Za Torami. Wykonawcą będzie ogólnobudowlana firma Marka Głowy z Łopusznej. Jak informuje Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin, termin wykonania inwestycji to 28 miesięcy. A wartość robót  według umowy wynosi 9 560 000 zł. 


Dyskusja na temat budowy nowego przedszkola przetacza się przez Poronin od grudnia zeszłego roku. Gdy na pierwszym spotkaniu mieszkańcy zobaczyli wizualizację zaproponowaną przez architekta - część rodziców oniemiała. Prosta bryła z płaskim dachem, a na nim plac zabaw - to nie każdemu przypadło do gustu. 

- Jak budowaliśmy szkołę w Murzasichlu to też słyszałem słowa krytyki, że budujemy hangar na śmieci. Dziś widzimy, że budynek jest funkcjonalny, mamy wiele niezbędnych pomieszczeń, funkcjonalnych sal - mówi Adam Pawlikowski, przewodniczący rady Gminy Poronin. 

Gmina chce wybudować przedszkole na działce za ośrodkiem zdrowia przy ulicy Za Torem. Przygotowania do tego prowadzone są od lat. Specjalnie pod tę inwestycję rada zmieniła plan miejscowy, przekształcając działkę pod teren usług publicznych. Zlecono przygotowanie koncepcji budynku. Co najważniejsze, dziś gmina ma pieniądze na budowę, ze sporym dofinansowaniem z rządowego programu Polski Ład. 

Grzech nie skorzystać

- Mamy osiem milionów dofinansowania plus środki własne. Trudno przed przetargiem powiedzieć, jakie będą dokładnie koszty, ale grzech by było z tych pieniędzy nie skorzystać - podkreśla Anita Żegleń, wójt Gminy Poronin. Przypomina, że do nowego przedszkola przeniesione zostaną wszystkie oddziały z budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Teraz to łącznie 125 dzieci. Choć sale GOK są po generalnym remoncie, to nie do końca spełniają wszystkie wymagania placówki przedszkolnej. Za to doskonale nadają się dla szkoły muzycznej, która tu będzie mieć swą siedzibę po przeprowadzce przedszkola. - Brak nam tu sali do rytmiki, nie ma miejsca na specjalistyczne gabinety, sal do zajęć integracji sensorycznej, a coraz więcej dzieci tego wymaga - wylicza Anita Żegleń. Dodaje, że gmina dysponując działką o powierzchni 10 arów dała projektantom trudne zadanie, by wszystkie potrzebne w nowoczesnej placówce pomieszczenia i funkcje pomieścić. - Nie każdy budynek można przykryć stromym, góralskim dachem, bo przeskalowana wiejska chałupa wygląda nieładnie. Stąd wstępna propozycja, której autorem jest pan Marcin Staszel. To nie musi docelowo tak wyglądać, będziemy dopiero organizować przetarg na wykonanie przedszkola w systemie zaprojektuj i buduj, ale to bardzo funkcjonalna i nowoczesna forma. Naszym staraniem będzie też, by zawierała stylowe elementy naszej rodzimej architektury czy zdobnictwa regionalnego. 

Funkcjonalność przede wszystkim

Przewodniczący Pawlikowski przypomina, że na temat przedszkola prowadzono już wiele rozmów. W trakcie organizowanych przez gminę spotkań można było nanosić poprawki. - Ustaliliśmy, że to jest bardzo dobra koncepcja. Albo będziemy dalej dyskutować, nie damy wtedy rady wykorzystać pieniędzy, które są na ten cel. Trzeba patrzeć do przodu, na sale które mają być w przedszkolu i żeby wszystko dobrze służyło dzieciom. Ja jestem absolutnie za tym - podsumowuje przewodniczący. 

Radny Maciej Rybka przypomina, że wszyscy radni wyrazili poparcie dla budowy. - Bo wiemy w jakich warunkach dziś dzieci się wychowują i bawią. Wiemy, że działkę mamy niewielką, bierzemy wszystkie głosy pod uwagę, ale trzeba myśleć o dobrym wykorzystaniu tego terenu. Upiększyć budynek można regionalnymi elementami, ale funkcjonalność jest najważniejsza - zaznacza. Wtóruje mu radna Anna Skupień. Dziękując za wysiłki, jakie władze gminy włożyły w przygotowanie inwestycji, podkreśla, że do tej pory dzieci w przedszkolu mają złe warunki.

Stacja meteo i teleskopy

- Nie dopuśćmy do tego, że stracimy te pieniądze. Dzieci będą mieć piękne, przestronne wnętrza i plac zabaw na dachu - apeluje Anna Zasada.

Anita Żegleń przypomina, że inwestycja jest dopiero na etapie przedstawienia programu funkcjonalno-użytkowego. - To szkielet, do którego będziemy dostosowywać projekt architektoniczny. Taki mamy świat, że zawsze coś się komuś nie podoba, a każda zmiana rodzi niepokój. Ja wierzę w mądrość ludzi mieszkających w Poroninie. Tutaj mamy piękny kościół krakowskiego architekta Mączyńskiego. Przyjęto tę nowość, choć w innych miejscowościach przecież są kościoły drewniane - przypomina wójt. Dodaje, że w otwarciu dachowym dzieci mają mieć wymarzone miejsce do zajęć. Będą tam teleskopy do obserwacji nieba, stacja meteorologiczna, zegar słoneczny i inne atrakcje. Co ważne, budynek ma cechować nie tylko energooszczędność, ale szereg inteligentnych rozwiązań na miarę XXI wieku.

- Dla mnie pocieszającym wyznacznikiem jest to, co powiedział mi jeden z rodowitych górali, z dziada pradziada, jak nas krytykowano za szkołę w Murzasichlu. Powiedział, że on tam nie chodził w trakcie budowy. Ale gdy przyszedł na otwarcie to podsumował krótko, że to nie jest XXI wiek, ale kosmos - podsumowuje Anita Żegleń. 

rav

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Tdz 2024-04-04 08:36:23
Będzie to taki piekny budynek w regionalnym stylu, niech dzieci od początku swojej edukacji uczą się jak dbać o swoje dziedzictwo kulturowe, a góralskie domy zobaczą jedynie na obrazku w swoich książeczkach. Przykre to jest co się dzieje.
Budynek co prawda nowoczesny i funkcjonalny ale całkowicie nie pasuje do tego miejsca i regionu. W sąsiedztwie będzie cudowny wagon kolejowy - przepraszam barak ośrodka zdrowia z innej strony sąsiadować będzie z naszymi domami w stylu regionalnym. Brawo!!! Będzie to pasować jak przysłowiowej świni siodło.
A za lat 15-20 Będzie to nowoczesny budynek który stylistycznie i technicznie podzieli losy krakowskiego hotelu forum. Podsumuje to jednym słowem
MASAKRA
kukumamuniu 2024-04-03 22:50:35
Świeża kiełbasa wyborcza. I mam nadzieję że gwóźdź do końca kadencji pani wójciny. Jak to było z tym remontem GOKu? Co z imprezami na partyjne zamówienie w pandemii? Kiedy ponoć nie mogła Pani w pełni kierować gminą z powodu kowidowych obostrzeń i niespotykanych problemów? Podpisywanie takiej umowy w ostatnim tygodniu kadencji jest wyjątkowym wyborczym przekupstwem. To tak jakby przed rozwodem podpisać umowę kredytu na samochód którym ucieka się od małżonka. Nie ma Pani krztyny szacunku do swoich mieszkańców i zgodnie ze starymi sprawdzonymi komunistycznymi metodami pisu wydaje pani ich pieniądze w niegospodarny sposób.
wiktoria 2024-04-03 19:42:26
niw dziwie się że @Obserwator i jemy podobni takimi przeciwnikami przedszkoli pewnie na proteście kobiet z piorunkami darli buzie ''Pie....e nie rodze'' więc po co niby takie przedszkole takim osobnikom ,ale kochanieńcy jesteście w mniejszości przynajmniej w gminie Poronin , wy sobie róbcie hepeningi z drakqinami i z biskupami z druszlakami na głowie a wam wara od naszych dzieci łotry jedne ,a tak na marginesie to może gmina by rzeczywiście wymieniła z kimś te działke na powiedzmy gdzieś na ul. Tatrzańskiej żeby dojazd był nie przez tory kolejowe bo może to troche niebezpieczne
Tola 2024-04-03 14:46:50
Brawo Pani Anito. Trzymam za Panią!Funjconalność ponad wszystko,dzieci,młodzież najważniejsze.........!!!malkontenci i karierowicze czym prędzej do NEW YORK oczywiście tego pod Włocławkiem i zabierzcie tam Skupniów w trakcie doktoratów i po doktoratach....:))
Mieszkaniec 2024-04-03 14:33:45
Czy ktoś wziął pod uwagę ile samochodów bedzie przejeżdżało przez tory w tak piekielnie niebezpiecznym miejscu? Jakie będą tam korki?? Mam nadzieję ze ten kto na to pozwolił, gdy dojdzie do tragedii będzie mial odwagę z uśmiechem na twarzy przyznać se ze to on pozwolił na tego typu budynek w takim miejscu
Obserwator 2024-04-03 14:30:38
Skandal... PORONIANIE wyście na takie cos pozwolili? Gdzie ten góralski charakter? Wszędzie krzyczy sie precz z betonoza i co odsunie sie ona od zakopanego i przyjdzie do poronina? Mam nadzieję ze przynajmniej 7 kwietnia pokażecie charakter i podziękowanie za takie cos w sercu podhala..
Romano 2024-04-03 14:29:50
Funkcjonalność tego paszkwila z wizualizacji? Funkcjonalne to były tysiąclatki - z na prawdę przemyślanymi rozwiązaniami, układem korytarzy, klatek schodowych i sal. Tam przynajmniej było dużo okien doświetlających pomieszczenia naturalnym światłem a tu widzę potężną szklarnię która latem spowoduje że dzieci będą się gotować, a blask słońca nie pozwoli tam normalnie funkcjonować natomiast zimą będzie tracić mnóstwo energii na grzanie. Kto to będzie mył? Kto zagwarantuje szczelność (i to nie przez okres gwarancji ale przez kolejne 30-40 lat)?
Pan Jerzy 2024-04-03 14:14:06
Halo halo Pani Żegleń!! Coś mi tutaj nie gra, gdy Pan Bafia mówi o potrzebie rozbudowy nowego budynku urzędu gminu to zapiera sie pani rekami i nogami ze absolutnie przecież jest wyremontowany budynek ( budynek wielorodzinny a nie budynek gminy... ) a gdy chodzi o przedszkole to mówi pani "Choć sale GOK są po generalnym remoncie, to nie do końca spełniają wszystkie wymagania placówki.." czyli gdzie tu spójne zdanie? UG po remoncie i nie spełnia wymagań ale z tym to kij? PUNKT WIDZENIA ZALEŻY OD PUNKTU POŁOŻENIA... żałosne...
jarek 2024-04-03 14:07:20
byle szybko byle przed wyborami :) a później są tacy fachowcy! jak ci, co remontowali peron na PKP :)
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam MIESZKANIA dla jednej osoby (z grzecznym pieskiem) - długoterminowo - Kościelisko, okolice - 884 975 144.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  STEMPLE BUDOWLANE dł. 3m, 5.50 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 650 zł/kubik. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam KONIE: dwie klacze zajeżdżone, siedmiolatki, WAŁACH zimnokrwisty gniady, KUCYK trzyletni kary, zajeżdżony. ŹREBAK dwuletni kary. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • PRACA | dam
  KELNERKĘ/POKOJOWĄ do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  PRACA BELGIA Praca przy zbrojeniach, betonach i szalunkach. Praca przez cały rok. 886212659 mati73ls@wp.pl
  Tel.: 886212659
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY MAŁE I DUŻE. 602 839 607
  Tel.: 602
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI KUCHNIE PŁYTKI INSTALACJE MONTAŻ. 602 839 607
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy Rezydenta do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-18 22:13 Groźny wypadek w Trybszu 2024-05-18 21:45 Zwycięski garncarz Nadii Pawlak 2024-05-18 21:00 Niesamowity pokaz mody, czyli Dusza Tatr w Galerii Kobierców Wschodnich na Kozińcu 2024-05-18 20:00 Nowego Targu drugie podejście do sprzedaży atrakcyjnych działek 2024-05-18 19:00 Rabka-Zdrój: Osuwisko za połówką 2024-05-18 18:26 Jak przygotować się do kredytu hipotecznego? 2024-05-18 17:30 Nie żyje Stanisław Dawidek 2024-05-18 17:00 Pytacie, co zrobić z tak piękną sobotą 2 2024-05-18 16:46 Tak zapraszają na dzisiejszą Noc Muzeów w Zakopanem 1 2024-05-18 16:00 Artystyczne spotkania na cmentarzu Kafki z Jurkovičem 1 2024-05-18 15:48 L-Teanina 2024-05-18 15:00 Pierwsza lekcja z kolekcji, czyli "Tryumf w czasie" przy Krupówkach (WIDEO) 2024-05-18 14:00 Uwaga kierowcy - utrudniony ruch na drodze krajowej w Zarytem 2024-05-18 13:00 Wędruj po Beskidzie Wyspowym, aby zdobyć Złotego Rysia 2024-05-18 11:50 Scena małego aktora w Lipnicy Wielkiej 2024-05-18 10:45 Nocna kolizja na zakopiance w Rdzawce 2024-05-18 10:00 Jeszcze jedna rabczańska rudera 1 2024-05-18 09:00 Tatry i Podhale: Dziś można spodziewać się burz 2024-05-18 08:00 Trzy koźlątka z rodzicami. Podglądamy śniadanie kozic na Kasprowym (WIDEO) 2024-05-17 22:00 Nowe wejście na popularny szlak w Tatrach 6 2024-05-17 21:30 Dwanaście punktów oświadczenia w sprawie transportu konnego do Morskiego Oka 12 2024-05-17 20:59 Drukowanie z dreszczykiem 2024-05-17 20:10 Dlaczego jesteśmy na Patronite? 1 2024-05-17 20:00 Zakopane: Ruszy budowa nowej drogi łączącej zakopiankę z dworcem autobusowym, będą utrudnienia 10 2024-05-17 19:00 Wandale grasowali w rabczańskim parku - policja jest na ich tropie 8 2024-05-17 18:16 Wiele strażackich interwencji na terenie powiatu nowotarskiego 2 2024-05-17 17:27 Przejazd z Białego Dunajca w stronę Gliczarowa będzie bardzo utrudniony 2024-05-17 16:39 Jest porozumienie w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka 22 2024-05-17 16:00 Jakie są zagrożenia w Nowym Targu? Też się zastanawiasz? Wypełnij ankietę 2024-05-17 15:15 Dobiegają końca prace na dworcu PKP w Zakopanem 2024-05-17 14:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-05-17 13:45 Zobaczcie, co zbudowali pod ziemią w Dolinie Kościeliskiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-05-17 12:58 Co się działo nocą na Zakopiance? Droga prawie przez godzinę była nieprzejezdna! 2024-05-17 11:56 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka. Gorąco przed obradami (WIDEO) 24 2024-05-17 11:37 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka (WIDEO) 12 2024-05-17 11:00 Historycy rwą włosy z głów, kolejny zdewastowany zabytek w Zakopanem 9 2024-05-17 10:30 "Monster". Film, który warto zobaczyć. Mamy dla Was bilety 2024-05-17 10:00 Na hulajnodze jechał pod prąd, od krawędzi do krawędzi jezdni i po chodniku (WIDEO) 6 2024-05-17 09:35 Wielka wyprzedaż w MAX Chiński Market w Stopiak Park Handlowy! 2024-05-17 08:59 Na razie mamy piękny poranek, ale wchodzimy w okres zmiennej pogody 2024-05-17 08:00 Uwaga kierowcy! W sobotę utrudnienia w ruchu w powiecie nowotarskim 2024-05-16 21:40 Postępują prace przy przebudowie linii kolejowej (GALERIA ZDJĘĆ) 2 2024-05-16 20:45 Pożar fotowoltaiki na jednym z budynków 7 2024-05-16 19:51 Dachowanie przy ulicy 3 Maja, są utrudnienia na drodze 3 2024-05-16 19:19 W Tatrach czeka nas burzliwy piątek, na weekend zapowiadane jest załamanie pogody 2024-05-16 18:25 Osiemnastka ze zmienioną trasą, na tych przystankach nie doczekacie się na autobus 2 2024-05-16 17:30 Kiedy poznacie cień bestii, strach będzie waszym Aniołem Stróżem. Konkurs dla czytelników 2024-05-16 17:25 Tajemnicza wycinka w Zębie, będzie hotel czy osiedle domków letniskowych? 10 2024-05-16 16:30 Zostań archeologiem i eksploruj tajemniczą piramidę 2024-05-16 16:19 Poważny wypadek w Szczawnicy - mężczyzna przygnieciony przez maszynę 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-18 21:11 1. Czyżby wielcy twórcy, jakimi niewątpliwie byli genialny pisarz Franz Kafka i uzdolniony architekt Dušan Jurkovič oraz ich niezwykłe, poruszające dzieła naprawdę potrzebowali "podświetlonych obiektów", by "przemawiać z zaświatów" do dzisiejszych ludzi? I jeszcze coś - cmentarze wojenne w Beskidzie Niskim, miejsca pochówku tysięcy, często nieznanych z imienia i nazwiska, walczących w I wojnie światowej żołnierzy (tylko przysłowiowy łut szczęścia sprawił, że nie leży tam mój dziadek - przeżył, bo trafił do niewoli) to naprawdę święte miejsca i nikt, a tym bardziej wrażliwy człowiek, np. artysta nie powinien traktować tej ziemi i tych mogił jako "atelier" swoich twórczych zmagań. 2024-05-18 21:09 2. A czy również mundury wermachtu, gestapo i SS jako zdobywców Tatr, a przy okazji strzelający i wyłapujący osadzając ich w Palace Polskich bohaterów czyli Kurierów Tatrzańskich, przewodników i Patriotów uciekających przed okupantem również będą omawiane, a może gdzieś z szafy wyjęte i pokazywane ? 2024-05-18 20:32 3. Początek holocenu w zapisach rdzeni lodowych jawi się jako gwałtowna zmiana klimatu polegająca na szybkim ociepleniu i przejściu z glacjalnej na interglacjalną modę klimatu. Wtedy to zakończyła się ostatnia faza późnego glacjału -młodszy dryas, ostatnie tchnienie zlodowacenia północnopolskiego. W holocenie strefy klimatyczne przesuwają się na północ, dochodzi też do znacznych zmian roślinności i gleby. Współczesna flora Polski ukształtowała się właśnie w holocenie, po ustąpieniu lodowców z terenu Polski. Jednak niektóre rośliny flory wysokogórskiej Polski są reliktami plejstoceńskimi. Zaś w faunie nastąpiło wymieranie gatunków przystosowanych do życia w dotychczasowych warunkach (mamuty, nosorożce włochate). Udomowiono wiele gatunków zwierząt. 2024-05-18 20:31 4. Jak bardzo trzeba mieć nas.rane w makówie, żeby do wyrabiania się na zakręcie samochodem mieszać TV Republika. Tak to nawet nie miał na**bane Morozow, który doniósł na własnego ojca . Fanatyk jarek przebił go już do potęgi entej 2024-05-18 20:03 5. @xxx, autobusiki mają duży promień skrętu i do tego w dużym stopniu pomagają im w skręcie tylne koła (pewnie nie wszystkim, ale wielu) Nie wiem o co ci biega! przecież tam jest szeroko. Widzę, że tęsknisz za PRL-em (zresztą nie tylko ty!! każdy pisiorek) to za szmydtem !! :) a tymczasem tv republika TO WAM PRZYBLIŻA :) :) :) 2024-05-18 19:04 6. Hej można się tam gdzieś nago poopalać z dziewczyną 2024-05-18 18:38 7. ja się zastanawiam, ile Ukraińcy płacą nam za 1MW/h za energię elektryczną i w jakiej walucie? 2024-05-18 18:11 8. @ i co I MOSZ PENTHAUS 30 METRÓW W KREDYCIE NA 30 LAT CZYLI POMIESZCZENIE WIELKOŚCI SCHOWKA NA MOPY W PRZECIETNYM DOMU BUDOWANYM ZA KOMUNY. 2024-05-18 17:57 9. Jareczku co ja mogę, jak towarzystwo nie potrafi zmieścić się na swoim pasie. No co ja mogę. Widoczność marna, kierą nie ma komu kręcić, panie tną zakręt lecąc na zakupy. Nie mówię już o tym, że był tam taki co zarabiał podstawiając się i szło mu świetnie. Pewnie temu, że tam tak dobrze krzyżówka rozwiązana. Jak tam autokary puścisz to będzie tak pięknie jak na Parkowej w NT na rondzie, że trzeba było przerabiać, bo ciężarówki nie wchodziły. Tu robimy drogę na malucha i puścimy autokary. Zawsze powtarzam, że pięknie komuna Chramcówki zrobiła, bo dało się 3 pas z niczego zrobić. Trzeba się uczyć od PRLu. Lecę Republikę oglądać :):):):) 2024-05-18 17:49 10. Jedno jest pewne :bilety będą droższe .Houk pani minsterko od poniemieckich wiatraków.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP