Reklama

2024-05-14 14:00:03

Rabka-Zdrój

Trener od talentów

Młodzież jest coraz mniej sprawna. Poziom sprawności z roku na rok idzie w dół. Ale wciąż każdy może zostać lekkoatletą.

Sport to całe życie trenera Wieśka - co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Nie może być inaczej, jeśli się w pracy naucza wychowania fizycznego, po godzinach zajmuje trenowaniem, weekendy spędza na zawodach, a w wolnych chwilach para… fotografią sportową. W dodatku cała rodzina to wyczynowi sportowcy z całkiem sporym dorobkiem.

Gdy młody zawodnik wchodzi na salę gimnastyczną albo na stadion - Wiesław taksuje go chłodnym okiem. Widzi, czy młody ma warunki fizyczne. Ocenia jego lub jej ruchy. Doświadczonemu trenerowi to wystarczy, żeby stwierdzić, czy zawodnik to dobry materiał na przyszłego mistrza. Później zaczyna się rozmowa. „Może byś przyszedł na trening”. „Rokujesz nadzieję”. „Mógłbyś zostać dobrym lekkoatletą”. Kiedyś te rozmowy były łatwiejsze. Sam fakt, że trener zwrócił uwagę, był dla młodego człowieka nobilitacją i mobilizował do treningu. Dziś Wiesiek słyszy bardzo często, że młody ma inne plany. Że będzie trenował piłkę nożną i może kiedyś nawet dostanie się do czwartoligowego klubu, co ustawi go na całe życie. Albo, że lekkoatletyka jest nudna i niemodna, dlatego młody będzie jeździł na rowerze.

*

- Żeby ukształtować zawodnika, to musi być w nim tylko trochę talentu. Ważniejsza jest ciężka praca - zamyśla się trener Wiesiek, przysiadając na zydlu w swoim trenerskim kantorku. Komputer odpalony na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w zakładce rankingów. Na ekranie mieści się pierwsza dziesiątka. Przy wielu nazwiskach jest dopisek UKS Romer Rabka-Zdrój. Ten klub to duma Wieśka. Każdemu się wydaje, że organizacja, która regularnie doprowadza młodzież do czołowych miejsc w mistrzostwach Polski w wielu lekkoatletycznych dyscyplinach, musi zatrudniać sztab wytrawnych szkoleniowców. Tymczasem, zatrudnia tylko dwóch trenerów. Wiesław trenuje starszą grupę, a jego córka Kamila prowadzi zajęcia z najmłodszymi. 

- Czasami na zawodach to się dziwią przedstawiciele innych klubów, jak biegam między konkurencjami. Raz jestem trenerem od biegu przez przeszkody, chwilę później od trójskoku, a jeszcze za chwilę od rzutu oszczepem - uśmiecha się Wiesław.

 *

 Każdy może zostać lekkoatletą, trzeba tylko poszukać dla niego najodpowiedniejszej konkurencji. Recepta na sukces jest niezwykle prosta. Konsekwencja, systematyczna praca i ciągłe, obsesyjne wręcz poprawianie swoich życiowych wyników. Każdy start musi przynieść choćby minimalny progres. Wiesławowi wystarczy jedno spojrzenie, aby wyłuskać dobry materiał na lekkoatletę. Jako nauczyciel WF-u ma też spory przegląd. Po wszystkich tych latach w zawodzie takie rzeczy się po prostu dostrzega. 

Z wieloletnich obserwacji Wieśka wynika smutna konkluzja. Młodzież jest coraz mniej sprawna. Poziom wygimnastykowania z roku na rok idzie w dół. Zauważają to też inni trenerzy, wysokiej klasy specjaliści.

- Kiedyś czytałem rozmowę ze szkoleniowcem trenującym siatkarzy. Mówił, że jeszcze parę lat temu wystarczyło trenować 2-3 razy w tygodniu. Młodzież miała dobre przygotowanie motoryczne. Niestety, to już przepadło i nie wróci. Dziś młodzi ludzie spędzają każdego dnia po 10 godzin, siedząc. Pojawiają się problemy z kolanami. Podatność na kontuzje - zaznacza szkoleniowiec.

Uściśla jednocześnie, że sam nie jest zwolennikiem rozpoczynania treningów od najmłodszych lat. Małe dziecko, zamiast na ukierunkowany trening, powinno trafiać na zajęcia z tańca, baletu lub rytmiki. Świetnie przygotowują małych sportowców zespoły regionalne. Zdobyte tam poczucie rytmu, ogólne wygimnastykowanie i motoryka - okazują się nieocenione w przyszłej karierze.

 *

 Dlaczego lekkoatletyka? Bo to sport, który promuje indywidualizm, a dzisiejsze pokolenie młodych ludzi ma dość egoistyczne podejście do życia. Poza tym, w żadnej innej, młodszej dyscyplinie nie ma takiej wymierności. Jeśli trenujesz skok w dal, to od razu możesz się skonfrontować z osiągnięciami rówieśników albo i mistrzów wygrywających zawody. W sportach drużynowych tego nie doświadczy się. 

- Czasami dochodzi do takich paradoksów, że któryś z moich zawodników wygrywa zawody, a jest niezadowolony. Widzę łzy w oczach. Okazuje się, że mimo iż wygrał, to jednak wyniku nie poprawił i stąd to rozgoryczenie.

Jak zaznacza Wiesław Perucki, trening daje młodym ludziom wiele innych profitów. W grupie rówieśników zawodnicy „wymiatają”. Podczas zajęć WF, czy jakichś sprawnościowych testów są po prostu poza zasięgiem. Trenujące dziewczyny biegają dużo szybciej niż nietrenujący chłopcy. 

Trener przyznaje, że jego dyscyplina nie jest dziś najbardziej popularna. Zdolnych zawodników drenuje choćby piłka nożna. Co ciekawe, w futbol coraz częściej grają również dziewczyny. Młodych ciągnie do piłki wizja szybkiej kariery i wielkich pieniędzy. Tymczasem, to może być bardzo złudne oczekiwanie. 

- Mówię swoim zawodnikom, że nawet jeśli nie zrobią wielkich wyników lekkoatletycznych, to na studiach dostaną stypendia, dzięki dodatkowym punktom za sport. To się naprawdę opłaca - mieć do dyspozycji całkiem ładną kwotę przez 3-4 lata nauki. A uzyskanie takiej pomocy to naprawdę nie jest jakiś nierealny cel. Nawet osoby, które nie łapały się na finały mistrzostw Polski, dostają stypendia. To jest bardziej namacalny profit niż zarobki w piłce nożnej - tłumaczy trener.

 *

O swoich uzdolnionych zawodnikach Wiesław może rozmawiać godzinami. Najbardziej pracowity i utytułowany - Wiktor Antosz, na początku nie robił spektakularnych wyników. Dystans 1500 metrów przebiegał powyżej 5 minut, a obecnie zdobywa medale mistrzostw Polski i jest członkiem kadry narodowej. A Paweł Rapta, zdaniem trenera, zbyt wcześnie skończył karierę. Wojtek Galik - bez wątpienia najbardziej utalentowany, o największych możliwościach. Teraz trenuje trójskok w WKS Wawel. 

- Do tego klubu oddałem 3 osoby. A płotkarza Piotra Kidonia do AZS AWF Kraków. Jesteśmy małym ośrodkiem, nie mamy wielkich możliwości. Powinniśmy szkolić do wieku juniora. Później zawodnicy powinni trafić do dobrych trenerów - to moja filozofia - zaznacza Wiesław.

Mimo różnych globalnych problemów w sporcie, młodzi garną się do rabczańskiego klubu. UKS Romer ma swoją renomę. Zawodnicy odnoszą sukcesy, to przyciąga kolejnych nawet z odległych miejscowości: Krościenka, Nowego Targu czy Maniów.

- Mamy bardzo duże wsparcie od dyrektora Pierwszego Liceum im. Eugeniusza Romera w Rabce - Marka Świdra i Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju (dotacja pozwalająca na finansowanie wyjazdów, opłat startowych i licencji). Szkoła zapewnia nam bazę, nieodpłatnie udostępnia halę i siłownię. To dla nas bardzo dużo. Prezesem jest wicedyrektor Romera Joanna Lichoń. Fajnie to działa. Nie mamy problemów organizacyjnych, finansowych. A przecież koszty klubu są niemałe. W końcu trenuje tu 70 osób. Mamy dużo startów na wyjazdach - rocznie koło 25-30 - wylicza trener.

W najbliższą niedzielę ekipa UKS jedzie na Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich w Bielsku. - Nasz plan - wrócić z medalem - nie pozostawia złudzeń Wiesław Perucki.

Wrócili z medalem…

mk

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 10 2024-07-12 09:00 Od tego dokumentu zależy przyszłość Zakopanego. Można składać wnioski 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 17 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami 2024-07-11 10:49 Zderzenie w centrum Rabki-Zdrój. Są poszkodowani 1 2024-07-11 10:30 Które Koło Gospodyń Wiejskich karmi najsmaczniej? 2024-07-11 10:30 Wiemy kto został nowym dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu (WIDEO) 2 2024-07-11 10:30 Spotkajmy się w Muzeum Tatrzańskim 2024-07-11 10:00 Nową Nośwarniyjsą Góroleckę poznamy już w niedzielę 2024-07-11 09:30 Muzyka w kościele Matki Bożej Śnieżnej 2024-07-11 09:00 Kryzys z widokiem. Cały tekst na Patronite 11 2024-07-11 07:53 Groźny pożar w Nowem Bystrem. Jedna osoba trafiła do szpitala (ZDJĘCIA) 2024-07-10 22:33 Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor 2024-07-10 21:45 Co nocą przeleciało przez podhalańskie niebo? 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-12 14:40 1. ŚWIETO NARODOWE W OSCYPOWIE PRASA SIE ROZPISUJE JAK TO NA GŁÓWNYM DEPTAKU MIASTA PO TYGODNIU JEŻDZENIA KIEROWCA DOSTAŁ MANDAT 500ZŁ.DNO ,ŻENADA,ŻULERNIA,MAŁPIARNIA I RYNSZTOK. 2024-07-12 13:45 2. A maryśka ze zdrojowej też popłynie czy już popłynęła????? 2024-07-12 13:11 3. Mieszkaniec - ktoś rządził 8 lat i też mógł o tym pomyśleć, tak samo byli też radni. Nikt nie pomyślał. 2024-07-12 12:42 4. To pewnie dlatego, że już nie mają żadnych hamulców. Co się tam będą z podatnikiem szczypać. Wybrani na kolejnych zmarnowanych pięć lat. Płać i płacz. We wrześniu jak już jaśniepaństwo się wywczasują, powspominają nic nie wnoszącą wizytę kurtuazyjną w Château-Gontier za pieniądze podatnika, to się dopiero odkryje karta atu. Przywali hałastra bez żadnego blefu podatki, opłatę za śmieci, wodę ,ścieki...A co, a jak! Szlachta się bawi! A ty wyborco podatniku, będziesz na musiku! ;-) Co karta nie idzie ? 2024-07-12 12:34 5. Brawo za ten głos. To samo twierdzę! A co do ul.Smrekowej to były tam kiedyś drzewa na skarpie i miały korzenie, naturalnie nasiąkała gleba, było NORMALNIE,nic nie podtapialo. Teraz przez ten mur jest tylko NIENATURALNIE i jest tragedia. Oprócz tego apartament na apartamencie. STOP tym wszystkim inwestycjom bo popłyniemy jak w Wenecji, jeszcze chwila. Ktoś powinien ponieść konsekwencje tego wszystkiego, to nie może tak przejść bez echa jak z PKP. Inwestycje inwestycjami są potrzebne - ale z głową. Myślę, że obecnie jest to NAJWIEKSZY problem Zakopanego. I może być jeszcze gorzej. Niestety. 2024-07-12 12:33 6. Hmm... niech się zastanowię... kto wnioskował o likwidację straży miejskiej.... milicja? straż pożarna? kosmici? 2024-07-12 12:22 7. @kinia świnia, tym mieszkańcom z bloku nr 7 słoneczko już dawno przygrzało, teraz wyparują resztki mózgów... "Resztki myśli z mózgu wiaterek przewieje" 2024-07-12 12:19 8. U nich jak się opalasz w bikini to cię zlinczują. U nas robią co chcą bo sypią kasą.
2024-07-12 12:15 9. Za taką wielokrotną zuchwałość w łamaniu przepisów stosował bym górny, a nie dolny wymiar kary. 2024-07-12 12:12 10. człowiek człowiekowi wilkiem .
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP