Reklama

2024-06-20 09:01:07

Tatry, Morskie Oko

Niewidomy koń dopuszczony do pracy na trasie do Morskiego Oka

Niewidomy koń będzie pracował na trasie do Morskiego Oka. Ekologiczna Fundacja Viva! twierdzi, że jest to niezgodne z prawem. Innego zdania są przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wczoraj Fundacja Viva! przesłała do mediów informację prasową na temat niewidomego konia:

"Niewidomy koń będzie nadal pracował na trasie do Morskiego Oka - taką decyzje podjęła komisja badająca konie, przy zdecydowanym sprzeciwie przedstawicielki Fundacji Viva! Lekarze weterynarii furmanów i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zootechnik Tatrzańskiego Parku Narodowego większością głosów dopuścili do pracy niewidomego Linera. Taka decyzja jest niezgodna z przepisami ruchu drogowego oraz z przepisami ustawy o ochronie zwierząt - alarmuje Viva! i pisze obszerną skargę na sposób prowadzenia badań do Ministerstwa Klimatu i Środowiska" - czytamy we wstępie informacji.

Niewidomy koń nie jest w pełni sprawny

– Zarówno przepisy prawa o ruchu drogowym, jak i ustawy o ochronie zwierząt, pozwalają na używanie do pracy jedynie zwierząt zdrowych i w pełni sprawnych – mówi mecenas Katarzyna Topczewska, która od lat obserwuje przebieg badań koni pracujących na trasie do Morskiego Oka – W przypadku konia niewidomego nie możemy mówić o pełnej sprawności. Jeśli zwierzę spłoszy jakiś nieznany dźwięk może w panice wbiec w ludzi, bo przecież nie widzi przeszkód na drodze. Dopuszczenie takiego konia do pracy na drodze, po której każdego dnia wędrują dziesiątki tysięcy turystów stanowi zagrożenie dla nich i dla samego konia. Decyzja ta jest skandaliczna także ze względu na cierpienie psychiczne konia, o którym część komisji zdaje się w ogóle nie myśleć – dodaje.
Komisja badająca konie z Morskiego Oka składa się z lekarza weterynarii reprezentującego Fundację Viva!, lekarza weterynarii reprezentującego fiakrów oraz lekarza weterynarii i zootechnika reprezentujących Tatrzański Park Narodowy. Decyzje komisja podejmuje większością głosów.
 
– Za pozostawieniem niewidomego konia w pracy na trasie do Morskiego Oka głosowała większość komisji, przy stanowczym sprzeciwie naszej lekarki weterynarii – mówi Anna Zielińska, wiceprezeska Fundacji Viva! – A argumenty za pozostawieniem go w pracy są dla nas absolutnie niezrozumiałe! Zdaniem większości komisji koń może na trasie pracować, bo ślepota go nie boli! Oraz radzi sobie świetnie, bo ma obok siebie widzącego konia. Mnie taka postawa oburza, bo niewidomy koń cierpi psychicznie w tym zamieszaniu, które na trasie ma miejsce każdego dnia. I jeszcze musi ciągnąć te wozy za ciężkie o około tonę – tłumaczy.

Inaczej sprawę komentują przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Poprosiliśmy TPN o przedstawienie swojego stanowiska:

Coroczne badania weterynaryjne koni pracujących na drodze do Morskiego Oka odbyły się w dniach 14-16 czerwca. Komisja pracująca w składzie: lek. wet. Bożena Latocha (reprezentująca Fundację Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!), lek. wet. Piotr Szpotański (reprezentujący Tatrzański Park Narodowy), hipolog Maciej Dobrowolski (wyznaczony przez TPN) oraz dr nauk wet. Marek Tischner (wyznaczony przez Stowarzyszenie Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska) przebadała w ciągu trzech dni 275 koni.

274 przebadane konie zostały dopuszczone do pracy, w tym w tym także koń, który potknął się w dniu 3 maja na drodze do Morskiego Oka. Jednego konia komisja nie dopuściła do próby wysiłkowej i po badaniach ortopedycznych nie został dopuszczony pracy z powodu kulawizny. Jednak jest to koń, który nie jest formalnie ujęty na liście koni pracujących na drodze do Morskiego Oka. Nie został jeszcze zarejestrowany, niemniej właściciel wyszedł z inicjatywą i zgłosił go do badań.

Dopuszczenie konia do pracy jest zgodne z przepisami

Jeden z koni został skierowany na dodatkowe badania specjalistyczne (okulistyczne). Koń ten został zarejestrowany do pracy na drodze do Morskiego Oka 5 kwietnia 2023 r. (badanie lekarza przy rejestracji konia z 14 marca 2023 r.) oraz przebadany przez komisję przeprowadzającą badania na drodze do Morskiego Oka 4 czerwca 2023 (wyniki były pozytywne). Badania z 16 czerwca 2024 r. nie wykazały innych problemów u tego konia – ani ortopedycznych, ani w zachowaniu, ruchu, zarówno indywidualnie, jak i podczas pracy w zaprzęgu. Podobnie jak pozostałe konie, badany był także po dojeździe na Włosienicę. Jak mówi doktor Piotr Szpotański: „Koń jest ufny, dobrze współpracuje z koniem, z którym jest w parze. Zna trasę, po której się porusza i problemy ze wzrokiem nie dyskwalifikują go z pracy. Ponad roczny staż pracy potwierdza fakt dobrego zaadaptowania się konia do pracy i jej specyfiki w tym miejscu. Niemniej dodatkowe badania okulistyczne powinny dać pełny obraz aktualnego stanu zdrowia konia i będą miały decydujący wpływ na jego przyszłość”.

Dopuszczenie konia do pracy przez komisję jest zgodne zarówno z przepisami prawa drogowego, jak i ustawy o ochronie zwierząt.
Tatrzański Park Narodowy konsekwentnie realizuje szereg postanowień wypracowanych na spotkaniu w sprawie przyszłości transportu konnego na drodze do Morskiego Oka, które odbyło się 17 maja – kierując się wspólną troską o dobrostan zwierząt, interesy lokalnej społeczności i zrównoważony rozwój turystyki. W ramach tych działań zmniejszono limit pasażerów na wozach, wydłużono czas postoju koni po wykonanym kursie i zaplanowano ponowne przeliczenia obciążenia koni. Trwają testy elektrycznych pojazdów jako alternatywy dla transportu konnego, planowane są również prace nad wdrożeniem wozów hybrydowych, które mają na celu zmniejszenie obciążenia koni.
 
Oświadczenie w sprawie przyszłości transportu konnego do Morskiego Oka ze spotkania 17 maja: https://tpn.gov.pl/aktualnosci/oswiadczenie-w-sprawie-przyszlosci-transportu-konnego-do-morskiego-oka
Więcej informacji na temat przewozów konnych na terenie TPN: https://tpn.gov.pl/przewozy-konne

opr. p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ciekawski 2024-06-23 20:06:26
a ta wiwa to łot kogo dudtki dostaj,że tak sie łote kunie troszczy???
cepr 2024-06-23 11:14:25
@ lyly,a może ty zastąpisz tego Konia,przy dyszlu, a pozostałe konie niech zastąpi resta tej wiwy?
zbyrcok 2024-06-22 12:25:15
czas bycia na "topie" bywa różny dla nas i ... młodszych braci ...

w piłce Lewandowski dociągnął do 35 Lat i ... pakuje walizki jak sam mówi ...

zależy jak ciężki to wysiłek czy praca... On pokazał Klasę przez wiele, wiele lat.

Ale mając 75 lat i potrafić nadal harować to .... TYTANI "PRACY" przy ...winie

popijaj wino a archidiecezja nie zapomni o tobie po "ciężkiej pracy" ...dziel stołki slowikom ...
Lily 2024-06-22 10:22:54
Mirku nie złość się na rzeczywistość, jest, jaka jest. Inni nie będziecie.

Eksploatacja ślepego konia dla zarobku, to coś, co razi większość ludzi, przynajmniej tych posiadających minimum empatii i wrażliwości.

Zresztą sam czujesz, że coś jest nie tak, pokazując tak gigantyczny kompleks niższości. Czujesz się pouczany? I dobrze, zastanów się, czy inni nie mają racji
mirek 2024-06-21 16:45:37
Twoje poslowie droga Lily, skierowane do tej biedy wszelakiego rodzaju , z pozycji moralnego, intelektualnego i duchowego mocarza, stawia cie w rzedzie tych ultra nowo-nadmuchanych kukiel , pretendujacych do wyzszosci nad wyzszosciami.
Ta pretensjonalna banka pouczania rzekomo maluczkich prymitywow juz sie nie sprzedaje.
Sam sposob w jaki zwracasz sie do "biedoty" okazuje jak niskie masz zdolnosci komunikowania sie.
Zerknij w swoje lustro, pekniecie w nim juz tu pokazalas.
Lily 2024-06-21 12:44:10
"Bracia mniejsi" to określenie św. Franciszka na zwierzęta. Ale skąd mógłbyś to wiedzieć, skoro cała wasza religia, z której jesteście tak dumni, to pusta szopka na pokaz? Bieda u was moralna, intelektualna i duchowa. Jak wielka, to nawet sobie nie zdajecie sprawy, stąd ten natłok agresywnych prymitywnych komentarzy. To zwierciadło, w którym możecie się obejrzeć.
taki sobie 2024-06-21 11:41:24
@lily, ja jak chcę komuś pomóc, to nie wyręczam się nikim, tylko sam zakasuję rękawy. Więc, nie agituj na forum, tylko się zaprzęgnij i do roboty. W ten sposób bardziej pomożesz swojemu bratu "mniejszemu". (Mniejszemu??? to ty jesteś słonicą??)
Lily 2024-06-21 08:58:27
Komentarze wiele o was mówią, ale niekoniecznie dobrze. A może sami się zaprzęgniecie do fasiongów czwórkami, wszak żadna praca człowieka nie hańbi i panu bozi bedzie miło? Ślepi już jesteście, a na już pewno nie macie serca dla naszych braci mniejszych. Tylko kasa się liczy.
franek 2024-06-21 01:17:56
Widać (nomen omen) że panie z tej fundacji pojęcie nie mają o pracy koni. Potrafią tylko robić szum i kręcić afery o byle co.
relikwiarz 2024-06-20 17:30:00
To nie zwierzaki a zwierzeta Cyklisto.
Ten tygodnik ma w zamysle byc podhalanski.
akm990 2024-06-20 16:51:04
gdyby komuś naprawdę zalezało na wyeliminowaniu koni z tej trasy to by postarał się o wybudowanie tam kolejki gongolowej czy czegoś podobnego
Cyklista 2024-06-20 16:31:42
Wraz z dużym wzrostem zainteresowania turystyką rowerową wzrasta też liczba Czytelników podpisujących swoje komentarze na tym forum nickiem "Cyklista".
Cyklista 2024-06-20 15:14:43
prawdziwy filemon! zmyśla i kłamie tak jak jego idole z pisu!
goral 4102 2024-06-20 14:53:02
Spytano kiedyś niewidomego konia, czy weźmie udział w gonitwie pod nazwą "Wielka Pardubicka"? Miał odpowiedzieć, że nie widzi przeszkód.
Kaśton 2024-06-20 14:18:28
To kolejna "woda na młyn" dla przeciwników tego archaicznego transportu. Będzie kolejny powód by pluć na górali, nie pomogą żadne rezolucje na forum rady starostwa. Z tym trzeba raz na zawsze skończyć, zaczynając od wymiany dyrektora.
jarek 2024-06-20 14:14:44
Nazwe tego osrodka podalem tutaj publicznie przy okazji innej dyskusji o tej orgsnizacji. Latwo odszukac.
Dzieki za toske, mniej za bezczelnosc.
Pzdr.
Cyklista 2024-06-20 14:02:24
@jarek, podaj nazwę tego ośrodka, w którym Viva tak skandalicznie zajmuje się odebranymi zwierzakami. Bo jeżeli nie to zajmij się swoją psychiką! może jeszcze jest nie za późno, chociaż mam pewne obawy
jarek 2024-06-20 13:31:40
Viva od lat specjalizuje sie w aspektach zycia psychicznego konia.
Rowniez opanowala skandaliczne warunki w jakich "opiekuje" sie odebranymi wlascicielom zwierzetami. Chodzi o jeden z osrodkow tej multimilionowej organizacji.
Ich belkot o psychice i medialna histeria juz sie nie sprzedaje, ta sciema z dobrym profitem w tle wychodzi juz bokiem.
Nie tylko w naszym regionie.
Vegi-lewacka miedzynarodowka ze stolycy brnie w obsesji dalej. Wszak oglupialych dawcow trzeba jakos nakrecic.
hyżyrój 2024-06-20 13:12:28
prawie_fiakier - fiakrzy sami się "wyrąbią" przez swoją pazerność, cwaniactwo, chytrość. Sprawa transportu do Moka jest do kompromisowego załatwienia wystarczyłoby wozić mniej tych tłustych "dup" ale nie bo chłopkom sie to nie "łopłoco" oni muszą napchać na wóz "kielo wlezie" i nic ich los koni nie obchodzi.
A TPN ? To "państwo w państwie" przeżarte kumoterstwem i nepotyzmem.
Cyklista 2024-06-20 13:09:49
jeżeli ten autobusik jest z federacji rosyjskiej to na pewno ma jakieś kamerki które przesyłają filmiki z fiakrami na kreml
Stary Pykoc 2024-06-20 12:40:51
To jest przecież fasiąg integracyjny, nie wykluczajmy konia ze społeczeństwa ze względu na jego niepełnosprawność.
xxx 2024-06-20 12:33:11
1. Viva niech odkupi konia. Po problemie.
2. Rowerzysta, hulajnogista etc pół znaku nie musi znać żeby poruszać się po drodze publicznej. Problem ze ślepym koniem ? Jaki problem ?
prawie_fiakier 2024-06-20 12:16:08
Proste pytanie.:
Kto, dlaczego, kiedy, etc. - chce wyrąbać fiakrów na trasie z P. Białczańskiej 0d Włosienicy czy.:
1. TPN - 1 deweloper parkowy.
2. MKiŚ.
3. LOBBY - biznesmeni z Podhala.
4. N/N biznesmeni pod przykryciem z krajów europejskich.
Meleksy - nie sprawdzą się.
Wozy hybrydowe kudłatego tym bardziej.
Zaprzęgi wodorowe - nigdy w życiu, kto zapłaci za straty w ludziach jak dojdzie do wypadku, wybuchu, etc.
Pytanie. :
Czy to prawda, że ten autobusik, który załatwił włodarz TPN, którym jeździł Pan Darek T. na terenie TPN to produkt Federacji Rosyjskiej - prawda czy fałsz, gdzie są służby specjalne i nikt z tym nic nie robi.
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.
Nie dajcie się FIKRZY bo chcą was wyrąbać na całego od TPN, poprzez MKiŚ, lobby hybrydowe itd.
Jedyny Wasz sprzymierzeńca to pan Starosta tatrzański, reszta wrogowie - taka prawda.
Halny 2024-06-20 11:29:27
Słuchajcie nie tych co najgłośniej krzyczą tylko tych co najmądrzej mówią. Na razie idzie ku katastrofie.
turnia 2024-06-20 11:25:20
...chciwość przed sumieniem...
tak jest 2024-06-20 11:15:49
@nick, zmieniłbyś zdanie gdyby taki ślepy, zestresowany koń wyrządził krzywdę bliskiej ci osobie.
Nick 2024-06-20 10:45:05
Organizacja Viva ma obsesje na punkcie cierpienia koni w Morskim Oku, jeżeli zależy jej na dobru zwierząt to może pochyli się nad tematem psów i fikcyjnych hodowli, w jakich warunkach są przetrzymywane a taka hodowla też dla dutków.
kurr 2024-06-20 10:29:19
fajna ta komisja, fajny ten park, fajna ta ministerka, która stwierdziła, że wszystko jest fajnie. sąsiad dostał prokuratora za ubłoconego pieska przy budzie.
krzysiekzG. 2024-06-20 10:21:04
Aż strach napisać .Toż to grozi śmiercią. Kto ma decydować o koniach na NIESZCZĘSNEJ ASFALTOWEJ DRODZE do M.O.? Czy tradycja jest ważna czy bezgraniczna miłość do jednego gatunku zwierzęcia? Jedni ,jak w całej historii ludzkości , dbając o oswojone i pielęgnowane przez nich zwierzę ,współpracując z nim "wykorzystują" jego możliwości i zarabiają na życie swoich rodzin. Drudzy, zapewne z wielkiej miłości do tego pięknego zwierzęcia, odmawiają tym pierwszym prawa do "wykorzystywania" jego cech/ siła, posłuszeństwo opiekunowi/ bo ...? Bo można zaistnieć w przestrzeni medialnej, zbierać fundusze na działalność? Dobrze ,że ktoś ma "litościwe serce' , kocha zwierzęta . Tylko, czy nie wybiórczo? A co z końmi wyscigowymi , sportowymi? Osobiście ... nigdy nie lubiłem tłumu na drodze do M.O.. Góry to dla mnie sacrum a tam jest PROFANUM . Powoli może trzeba kończyć ten spór. Bo chyba nie zbuduje nikt TRAMWAJU do M.O. , żeby tłumy, ot , takich łowców selfie mogły sobie ZALICZYĆ znane miejsce/ bo sąsiad był to i ja muszę/. Góry przetrwają te konflikty, ideologie, biznesy i CHOLERNY ASFALT do M.O. . Chyba?
Cyklista 2024-06-20 09:49:55
Pani Beato/Zakopianko/Iwono, czekamy na kompetentny i miarodajny, jak zawsze, komentarz.
Lolo 2024-06-20 09:18:04
To tylko chciwość i żądza dutków. Dla nich zrobimy wszystko. Wykorzystamy ślepe konie i zagłosujemy na złodziei, bo ksiądz kazał. Babę po mordzie a konia batem, tak jak ojce robili. Średniowiecze
skansyniok 2024-06-20 09:08:09
Fundacja Viva! - koń niewidomy, nie może pracować, NA RZEŹNIĘ Z NIM!
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy 2024-07-12 14:30 Koncert finałowy Warsztatów Muzycznych 2024-07-12 14:27 Wypadek rowerzysty na Drodze Pienińskiej 2024-07-12 14:00 Na ludźmierskiej drogowcy układają kolejną warstwę asfaltu. Ostatnią! 2024-07-12 13:30 Amerykańska saga z Kevinem Costnerem. Mamy dla Was bilety 2024-07-12 13:00 Spotkanie z niepylakiem apollo i życie nad przepaścią 2024-07-12 12:39 Piknik na kole, a właściwie... na dwóch kołach 2024-07-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-07-12 11:30 Turyści ruszyli pod Tatry, zakopianka korkuje się już w kilku miejscach 2024-07-12 10:57 Znów mogą być burze z silnym wiatrem i ulewnym deszczem 2024-07-12 10:21 Dziś zamkną drogę! Rusza wyścig kolarski. Sprawdźcie kiedy! 2024-07-12 10:00 Brodka, Bryska, Kordan. Pozytywna muzyczna energia 2024-07-12 09:59 Twarda woda - co to jest i jak z nią walczyć? 2024-07-12 09:57 Wybór odpowiedniej maszyny do popcornu. Kompletny przewodnik 2024-07-12 09:00 Betonoza daje się we znaki 10 2024-07-12 09:00 Od tego dokumentu zależy przyszłość Zakopanego. Można składać wnioski 2024-07-12 08:00 Góry tańsze niż morze 2024-07-11 22:20 Szczegóły tragedii w Mąkowej Dolinie. W akcji ratunkowej brał udział też śmigłowiec TOPR 2024-07-11 21:34 Strażnicy i policjanci zatrzymali kierowcę z Kuwejtu, który jeździł po Krupówkach 17 2024-07-11 21:00 Autami terenowymi wybrali się do parku narodowego na borówki 2 2024-07-11 19:02 Błotna lawina spadła na schron w Tatrach. Nie żyją dwie turystki (WIDEO) 2 2024-07-11 19:00 Zjazd Karpacki z przeglądem banderii, konferencją i koncertami (WIDEO) 2024-07-11 18:46 Przeszliśmy dla was przez całe Krupówki, z dołu do góry (WIDEO) 1 2024-07-11 18:06 Śmiertelny wypadek w Tatrach (WIDEO) 2024-07-11 18:00 Taki grzybek wyrósł na trawniku. Czy policja tego nie widzi? 7 2024-07-11 18:00 Budowa domu wielofunkcyjnego, mury rosną powoli, ciągle potrzeba wsparcia 1 2024-07-11 17:18 Zlot staruszków na czterech kołach, a każdy piękny i pełny życia 2024-07-11 16:47 8. Puchar Pienin im. Bronisława Warusia (WIDEO) 1 2024-07-11 16:30 Nietypowy patrol na pienińskich szlakach 3 2024-07-11 16:29 Pani Joanna poparzona w pożarze. Potrzebuje Waszej pomocy (WIDEO) 2024-07-11 15:28 Kayah na Jarmarku Podhalańskim (WIDEO) 2024-07-11 14:30 Za gorąco by pracować - burmistrz odprawia urzędników do domu 6 2024-07-11 13:48 Ulewy, gradobicia i burze przechodzą przez Podhale (WIDEO) 2024-07-11 13:29 Już wiemy, kto będzie sekretarzem w urzędzie miasta, z zawodu jest geodetą 4 2024-07-11 12:30 Nadużywają alkoholu, zachowują się obscenicznie, zaczepiają mieszkańców i turystów 12 2024-07-11 11:34 Najwyższy stopień zagrożenia burzami 2024-07-11 10:49 Zderzenie w centrum Rabki-Zdrój. Są poszkodowani 1 2024-07-11 10:30 Które Koło Gospodyń Wiejskich karmi najsmaczniej? 2024-07-11 10:30 Wiemy kto został nowym dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu (WIDEO) 2 2024-07-11 10:30 Spotkajmy się w Muzeum Tatrzańskim 2024-07-11 10:00 Nową Nośwarniyjsą Góroleckę poznamy już w niedzielę 2024-07-11 09:30 Muzyka w kościele Matki Bożej Śnieżnej 2024-07-11 09:00 Kryzys z widokiem. Cały tekst na Patronite 11 2024-07-11 07:53 Groźny pożar w Nowem Bystrem. Jedna osoba trafiła do szpitala (ZDJĘCIA) 2024-07-10 22:33 Pogoda krzyżuje plany Anny Tybor
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-12 14:40 1. ŚWIETO NARODOWE W OSCYPOWIE PRASA SIE ROZPISUJE JAK TO NA GŁÓWNYM DEPTAKU MIASTA PO TYGODNIU JEŻDZENIA KIEROWCA DOSTAŁ MANDAT 500ZŁ.DNO ,ŻENADA,ŻULERNIA,MAŁPIARNIA I RYNSZTOK. 2024-07-12 13:45 2. A maryśka ze zdrojowej też popłynie czy już popłynęła????? 2024-07-12 13:11 3. Mieszkaniec - ktoś rządził 8 lat i też mógł o tym pomyśleć, tak samo byli też radni. Nikt nie pomyślał. 2024-07-12 12:42 4. To pewnie dlatego, że już nie mają żadnych hamulców. Co się tam będą z podatnikiem szczypać. Wybrani na kolejnych zmarnowanych pięć lat. Płać i płacz. We wrześniu jak już jaśniepaństwo się wywczasują, powspominają nic nie wnoszącą wizytę kurtuazyjną w Château-Gontier za pieniądze podatnika, to się dopiero odkryje karta atu. Przywali hałastra bez żadnego blefu podatki, opłatę za śmieci, wodę ,ścieki...A co, a jak! Szlachta się bawi! A ty wyborco podatniku, będziesz na musiku! ;-) Co karta nie idzie ? 2024-07-12 12:34 5. Brawo za ten głos. To samo twierdzę! A co do ul.Smrekowej to były tam kiedyś drzewa na skarpie i miały korzenie, naturalnie nasiąkała gleba, było NORMALNIE,nic nie podtapialo. Teraz przez ten mur jest tylko NIENATURALNIE i jest tragedia. Oprócz tego apartament na apartamencie. STOP tym wszystkim inwestycjom bo popłyniemy jak w Wenecji, jeszcze chwila. Ktoś powinien ponieść konsekwencje tego wszystkiego, to nie może tak przejść bez echa jak z PKP. Inwestycje inwestycjami są potrzebne - ale z głową. Myślę, że obecnie jest to NAJWIEKSZY problem Zakopanego. I może być jeszcze gorzej. Niestety. 2024-07-12 12:33 6. Hmm... niech się zastanowię... kto wnioskował o likwidację straży miejskiej.... milicja? straż pożarna? kosmici? 2024-07-12 12:22 7. @kinia świnia, tym mieszkańcom z bloku nr 7 słoneczko już dawno przygrzało, teraz wyparują resztki mózgów... "Resztki myśli z mózgu wiaterek przewieje" 2024-07-12 12:19 8. U nich jak się opalasz w bikini to cię zlinczują. U nas robią co chcą bo sypią kasą.
2024-07-12 12:15 9. Za taką wielokrotną zuchwałość w łamaniu przepisów stosował bym górny, a nie dolny wymiar kary. 2024-07-12 12:12 10. człowiek człowiekowi wilkiem .
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA