Reklama

Materiał sponsorowany, 2018-11-05 20:00:00

Zdrowie

Zobaczyć JUTRO

O tym jak odzyskać dobre widzenie, o pasji do medycyny i do ludzi oraz o tym dlaczego jakość jest ważna - rozmowa z dr n. med. Violettą Tomczyk-Dorożyńską, dyrektorem medycznym NZOZ "OKO-TEST" Diagnostyka i Chirurgia Oka, członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej.

 Pani doktor, od 11 lat jest pani dyrektorem medycznym i współwłaścicielem Kliniki Okulistycznej OKO-TEST w Nowym Targu. Dlaczego postanowiła pani pracować na Podhalu oraz jaka jest filozofia pani działalności? 

- Decyzja o otwarciu ośrodka okulistycznego na Podhalu nie zapadła nagle. Sam pomysł powstał już wiele lat temu, jeszcze kiedy byłam Ordynatorem Oddziału Okulistyki Dorosłych w "Klinice na Ceglanej" w Katowicach. Pomagaliśmy tam wielu bardzo potrzebującym pacjentom m.in. z terenu Podhala. To właśnie ludzie stąd, moi pacjenci, którzy już wtedy szukali u mnie pomocy, sprawili, że zapragnęłam otworzyć tu Klinikę Okulistyczną. Kiedy pojawiła się taka możliwość, nie zastanawiałam się ani chwili. A moja filozofia? W całym moim życiu zawodowym kieruję się dwoma zasadami, które muszą iść ze sobą w parze – pierwsza to ogromny szacunek i zrozumienie dla ludzi, druga to najwyższa jakość, którą bez wyjątku oferuję w swojej placówce.

- Pani doktor, skupmy się chwilę na jakości. Jakie standardy obowiązują w OKO-TEST?

- Standardy jakościowe to bardzo szeroki temat, który jest dla mnie niezmiernie ważny. Moglibyśmy poświęcić temu osobną rozmowę. Od samego początku działalności ogromną uwagę zwracam na dobór mojego personelu, zarówno lekarskiego, pielęgniarskiego jak i pomocniczego. Wszystkich współpracujących ze mną lekarzy zapraszam do współpracy osobiście. W większości przyjeżdżają do naszych pacjentów ze Śląska oraz Krakowa. To wyjątkowi specjaliści z pasją do medycyny oraz do pacjentów. Jakość wiedzy medycznej oraz jakość obsługi to obszar, który stanowi jeden z filarów OKO-TEST. Nasi pacjenci otrzymują kompleksową diagnostykę, a jeśli wymaga tego leczenie, pomagamy im, wykonując procedury zabiegowe na w pełni wyposażonym bloku operacyjnym. Przygotowanie do zabiegów oraz odpoczynek po ich wykonaniu odbywa się na komfortowym Oddziale Chirurgii Jednego Dnia. We współczesnej okulistyce nie ma miejsca na kompromisy, ludzki wzrok jest bezcenną wartością. Jego utrata powoduje, że człowiek zdrowy i wciąż sprawny fizycznie, zaczyna mieć olbrzymie problemy z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności, a często też popada w depresję z powodu zależności od innych. 

- W takim razie jaki jest zakres schorzeń okulistycznych, które można u państwa wyleczyć? Kto może szukać u państwa pomocy?

- Oferujemy bardzo szerokie spektrum pomocy pacjentom okulistycznym. Od doboru okularów po skomplikowaną chirurgię ciała szklistego, tzw. witrektomię. Naszą specjalizacją są chirurgia zaćmy, leczenie AMD, czyli zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem czy leczenie jaskry. Obecnie ogromną ilość pracy wkładamy w pomoc pacjentom cierpiącym z powodu zmętnienia soczewki własnej, czyli z powodu zaćmy.

- Z czego to wynika? czy ludzi cierpiących na zaćmę jest teraz więcej?

- Zaćma to najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie, a zabieg jej usunięcia jest najczęściej wykonywaną procedurą chirurgiczną. Co roku diagnozowanych jest, tylko w Polsce, ponad ćwierć miliona nowych przypadków. Kolejka osób oczekujących jest bardzo duża, jednak dzięki dodatkowym środkom na zabiegi z Narodowego Funduszu Zdrowia, możemy pomóc bardzo dużej liczbie cierpiących na zaćmę ludzi. Im szybciej pacjenci się do nas zgłoszą, tym szansa na zabieg jeszcze w tym roku jest większa. Dokładamy wszelkich starań, aby pomóc jak największej liczbie osób. W ostatnich tygodniach trafia do nas także coraz więcej pacjentów oczekujących w kolejce do zabiegu w innych szpitalach, gdzie czas oczekiwania wynosi nawet ponad dwa lata. Ludzie nie chcą czekać, chcą widzieć i ja to w pełni rozumiem.

- Pani doktor, na czym polega taki zabieg? Czy jest się czego obawiać?

- Zaćma to bardzo powszechny problem zdrowotny. Ma ogromny wpływ na jakość życia. Jest to stan postępujący i nie ma innej metody leczenia niż kilkunastominutowy zabieg, podczas którego zastępujemy zmętniałą soczewkę w oku, soczewką sztuczną (implantem). Wszczepia się ją raz na całe życie, nie ma potrzeby jej cyklicznej wymiany. Gorąco zachęcam moich pacjentów do tego, aby nie zwlekali z zabiegiem usunięcia zaćmy. Ludzie często mają obawy związane z bólem czy okresem powrotu do pełnej sprawności po zabiegu, a także boją się kosztów. W ramach NFZ zarówno kwalifikacja, zabieg jak i dwie kontrole po zabiegu są bezpłatne. Pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów. Zapewniam, że zabieg jest całkowicie bezbolesny, a znieczulenie podajemy w formie kropli do oczu. Pełne widzenie odzyskuje się w ciągu kilku dni, a znaczna poprawa widzenia jest już w pierwszym dniu po wymianie soczewki. Zawsze cieszy mnie, kiedy w kolejce przed naszymi gabinetami pacjenci, którzy przeszli już zabieg, zachęcają do niego innych, oczekujących dopiero na wizytę kwalifikacyjną. Mówią, że niepotrzebnie tyle czekali, że nie było się czego bać. W dniu zabiegu pacjent zgłasza się do nas z osobą bliską, której obecność zawsze zwiększa poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Pobyt na oddziale trwa kilka godzin. Wszystko odbywa się w obecności lekarza anestezjologa, a dodatkowo w pełnym zabezpieczeniu medycznym - nasz blok operacyjny i oddział okulistyczny znajduje się w Nowym Targu, na terenie Powiatowego Szpitala Specjalistycznego. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia pacjentów. Zawsze należy zwracać uwagę na zabezpieczenie naszego zdrowia i życia przy wyborze miejsca wykonania zabiegu. Pacjent zawsze ma prawo zapytać o zabezpieczenie medyczne jego pobytu, o postępowanie w razie jakichkolwiek komplikacji, konieczności transportu do szpitala itp. Ja jestem zdania, że trzeba dmuchać na zimne. Pewnie dlatego wykonaliśmy do dziś kilkanaście tysięcy zabiegów bez powikłań.

- Wspominała pani o implancie zamiast soczewki ludzkiej. Czy w ramach zabiegu, finansowanego z NFZ, soczewki są wszędzie takie same?

- To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie wymaga pewnych wyjaśnień. W Polsce refundowany jest zabieg usunięcia zaćmy z wszczepem soczewki jednoogniskowej albo jednoogniskowej torycznej (dla pacjentów z astygmatyzmem tylko powyżej 2.00 D). Jednoogniskowość oznacza, że po zabiegu pacjent będzie widział ostro wyłącznie na jedną odległość np. do dali, a do bliży będzie potrzebował już okularów. Niemal 100% pacjentów widzi w ten właśnie sposób po zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ. Umożliwia to codzienne, bezpieczne funkcjonowanie, jednak już bez komfortu czytania, pracy na komputerze czy obsługi telefonu bez okularów. Wszczepiamy pacjentom także soczewki sztuczne, umożliwiające widzenie na wszystkie odległości i w znacznym stopniu uniezależniające ich od okularów, jednak te rozwiązania nie są w Polsce refundowanei dostępne są wyłącznie w ramach zabiegu w trybie prywatnym. Mówimy w tym przypadku o najwyższym możliwym komforcie po wymianie soczewki, pamiętajmy jednak, że pacjent z zaćmą, który długo czeka w kolejce do zabiegu, widzi coraz gorzej, a jego bezpieczeństwo w codziennym życiu, zdolność do czerpania radości z czasu spędzanego z bliskimi, do wykonywania prostych czynności diametralnie spada. Ludzie stają się w końcu zależni od pomocy rodziny, sąsiadów. Nierzadko trafiają do nas pacjenci, którzy są w stanie jedynie policzyć palce przybliżone do ich oczu i funkcjonują tak na co dzień! Jeżdżą autobusami, przechodzą przez ulicę, odbierają wnuki z przedszkola itp. Nieświadomie narażają siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dlaczego nieświadomie? Jeśli traci się wzrok powoli, to człowiek nie pamięta już jak powinien widzieć i wydaje mu się, że nie jest jeszcze tak źle. Niestety, nie wiedzą, że mogą odzyskać dobre widzenie i poprawić ogromnie jakość swojego życia w ciągu bezbolesnego, krótkiego zabiegu. 

Pytała pani o jakość wszczepianych soczewek. Oczywiście, jest różna. Wszystkie produkty dostępne na rynku, również medycznym, są różnej jakości. Pacjent nie ma wiedzy ani doświadczenia, aby to zweryfikować. W mojej ocenie, najważniejszy jest wybór człowieka, któremu chcemy powierzyć swoje zdrowie. Jeśli ufamy naszemu lekarzowi, to nie musimy martwić się o resztę. Pacjenci OKO-TEST od zawsze wiedzą, że podejmujemy decyzje o ich leczeniu tak, jak leczylibyśmy naszych bliskich albo samych siebie. Wspominałam już o kompleksowości - nie tylko zespół, sprzęt diagnostyczny, wyśrubowane standardy bezpieczeństwa, ale także finalnie materiały wykorzystywane do zabiegów muszą być na najwyższym światowym poziomie. Nie wstydzę się podzielić informacją, jakie implanty wszczepiamy do oczu naszych pacjentów, a nasze wyniki świadczą o tym same. Opieramy się na doświadczeniu globalnych liderów produktów dla okulistyki, jak m.in. Alcon, Zeiss czy Rayner. Implanty (soczewki) tych firm zapewniają naszym pacjentom dobre widzenie po zabiegu usunięcia zaćmy. Od zawsze bardzo dbamy o wybór wysokiej jakości produktów medycznych, to nieodłączny element naszej filozofii.

- Pani doktor, z rozmowy wynika, że walka z zaćmą jest obecnie wiodącym wyzwaniem w państwa Klinice. Co może pani poradzić pacjentom? 

- Faktycznie, to dziś największe wyzwanie, ale także największa szansa dla ludzi obarczonych tym problemem. Jesteśmy gotowi państwu szybko pomóc. Proszę do nas dzwonić i pytać o szczegóły, terminy. Ja zapewniam, że spotkają się państwo z miłym przyjęciem, oraz że zadbamy o szeroko rozumianą jakość i bezpieczeństwo państwa pobytu i zabiegu. Dołożymy starań, aby miło wspominali państwo wizytę w OKO-TEST. Proszę nie czekać, teraz jest okazja, aby szybko odzyskać radość z widzenia!


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię sekretarkę do biura. Wymagana znajomość obsługi komputera (word, excell). Mile widziana znajomość języka angielskiego. Umiejętność pracy w zespole.
    Tel.: 60223 94 84
    E-mail: biuro@tatra-dom.pl
    WWW: www.tatra-dom.pl
2020-07-03 22:00 Zaglądamy do wnętrza remontowanego ratusza i sali widowiskowej 2020-07-03 21:40 Zakopianka w Cannes 2020-07-03 21:30 Ukradła buty i ubrania - grozi jej do 5 lat więzienia 2020-07-03 21:00 Loty do Paryża. Amerykańska linia rezygnuje z połączeń do Chicago 2020-07-03 20:40 Zakopiańczyk w pierwszej lidze 2020-07-03 20:25 Ale po co komu agent nieruchomości 2020-07-03 20:19 Zakopiański Olimpijski Siedmiobój Biegowy 2020-07-03 19:55 Dyrektorski deficyt 2020-07-03 19:05 W roli głównej Bogdan Pęk 2 2020-07-03 18:17 Łzy i rozpacz najbliższych - Darka zastrzelił policjant (WIDEO) 11 2020-07-03 17:30 Odkażanie kultury 2020-07-03 17:14 Zakopiański Test Coopera w wersji korespondencyjnej 2020-07-03 16:45 Ponad 90% mniej pasażerów, lecz przybywa podróżnych 1 2020-07-03 16:00 Geotermalne inwestycje za 42 miliony 4 2020-07-03 15:15 Ulica pod wodą 1 2020-07-03 14:30 Plantacja marihuany w Spytkowicach 2020-07-03 13:48 Ulewa za ulewą 2020-07-03 13:05 Wszystko jest rzeźbą Karola Szostaka w Olsztynie (WIDEO) 2020-07-03 12:20 Bus fundowany 2020-07-03 11:35 Zaginął golden retriever. Pomóżmy go odnaleźć (aktualizacja) 2020-07-03 11:30 Kryminalne ścieżki. Konkurs dla czytelników 2020-07-03 11:20 Utrudnienia na ul. Jagiellońskiej w Zakopanem 1 2020-07-03 10:47 Po pijaku spowodował wypadek, ale prawka mu nie wezmą 2 2020-07-03 10:04 Traktor przewrócił się do fosy 2020-07-03 09:45 Poszukiwany rowerzysta - rower już jest 2020-07-03 09:00 Miała być droga, zmieniła się wizja 1 2020-07-03 08:00 Restaurant Week - już 70 tys. gości 2020-07-02 22:50 Kozia rodzinka w Koziej Dolince (WIDEO, ZDJĘCIA) 2020-07-02 22:22 Błyskawica w Czarnej Górze 2 2020-07-02 21:14 Pogrzeb Ciotki Bułeckuli. Jak zapamiętają ją Kayah, Bargiel i Trebunia Tutka (WIDEO) 3 2020-07-02 20:57 Podtopienia, drogi jak rwące potoki. Kacwin pod wodą (WIDEO) 2020-07-02 20:55 Ulewa na szlaku z Kondratowej (WIDEO) 2020-07-02 20:51 Gradobicie we Frydmanie (WIDEO) 2020-07-02 20:49 Gaszynchallenge, bez względu na wiek (WIDEO) 2020-07-02 20:24 Hulajnogi są wszędzie 3 2020-07-02 20:03 Pożar w Ochotnicy Dolnej 2020-07-02 19:48 Ulewa była mniejsza niż w niedzielę, a ulica w Nowym Targu znowu zalana 1 2020-07-02 19:41 Za 30 oszustw grozi mu 8 lat więzienia 2020-07-02 19:31 Czarne chmury i burza nad Zakopanem (WIDEO, ZDJĘCIA) 2020-07-02 19:09 Gwałtowna burza w Nowym Targu 1 2020-07-02 19:02 Rezolucja nie pomogła 3 2020-07-02 18:15 Pożar w Bukowinie Tatrzańskiej. Poparzony mężczyzna zabrany do szpitala 2 2020-07-02 18:14 Teatr pod chmurką 2020-07-02 18:13 Pracownicy GS-u robią pompki i przysiady (WIDEO) 2020-07-02 17:42 Od 4 lipca place zabaw w Zakopanem ponownie otwarte 2020-07-02 16:48 Poezja przy watrze 2020-07-02 16:47 Znamy trasę 77. Tour de Pologne UCI World Tour 1 2020-07-02 16:09 Sanepid kontroluje sklepy, kar nie nałożono 10 2020-07-02 15:43 Pogrzeb młodego mężczyzny zastrzelonego w Kirach w sobotę 2020-07-02 15:40 Policjanci zatrzymali mężczyznę bez maseczki. Był agresywny i wulgarny (WIDEO) 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-30 22:12 1. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 2. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 3. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 4. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 5. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 6. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 7. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało. 2020-05-21 23:22 8. Coś jest w tych naszych górach, że są piękniejsze niż inne. A jak jeszcze zobaczy się takie zdjęcia to już nie ma o czym dyskutować. ???? 2020-05-02 23:42 9. Najlepsze oscypki z Szlachtowej od Eko Bacy bez krowiego mleka 2020-04-25 19:55 10. Czemu zakopiańczycy mają zdychać z głodu? szanowny internauto "highlanders" to jest mowa nienawiści
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP

Album TP