Reklama

2020-04-21 13:47:17

Tatry

Jednak nie całe Tatry otwarte, ale tylko 4 doliny (WIDEO)

Tatrzański Park Narodowy tylko stopniowo udostępnia wejście na swój teren.

Trochę było z tym dziś zamieszania. Początkowo wydawało się, że całe Tatry zostają otwarte "nieoficjalnie". Zakazy zniknęły nie tylko w dolinkach reglowych, ale też na przykład w Kuźnicach. Ostatecznie otwarte zostały cztery dolinki reglowe: Białego, Ku Dziurze, Strążyska i Za Bramką. Co sądzicie o takiej decyzji?

Komunikat TPN:


Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze - podaje na swym profilu Facebookowym TPN.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia należy unikać koncentracji w tych miejscach, a także pamiętać o zakrywaniu nosa i ust. Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana – w przypadku używania rękawiczek jednorazowych lub maseczek należy je wynieść ze sobą z Parku.

Zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości przebywania na świeżym powietrzu, ale trzeba pamiętać, że TPN jest parkiem szczególnym. W pogodny weekend w Tatry przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy ludzi, co w obecnej sytuacji może sprzyjać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Zachowanie bezpiecznych odległości, unikanie kontaktu może okazać się bardzo trudne.

TPN bierze pod uwagę również rekomendacje TOPR-u dotyczącą stopniowego udostępniania Tatr. W związku z aktualnie panującymi w Tatrach warunkami typowo zimowymi z zalegającymi, twardymi, zlodowaciałymi śniegami ryzyko wypadku w terenie wysokogórskim jest bardzo realne wraz z bardzo poważnymi konsekwencjami upadku z dużej wysokości. Takie wypadki wymagają podczas akcji ratunkowych zaangażowania dużej liczby ludzi i sprzętu, co przy ewentualnym dużym natężeniu ruchu turystycznego po otwarciu obszaru TPN zdecydowanie zwiększa ryzyko zawleczenia zakażenia na obszar Tatr i najbliższych okolic wraz z ryzykiem wykluczenia w krótkim czasie z działań ratowników po ewentualnym kontakcie z osoba zakażoną. Wiąże się to również z ryzykiem czasowego ograniczenia dostępu do śmigłowca ratowniczego (choćby na czas konieczny do dezynfekcji pokładu śmigłowca i sprzętu), a w przypadku stwierdzenia zakażenia wśród pilotów niesie za sobą ryzyko ograniczenia możliwości działania ze względu na bardzo nieliczny skład pilotów i mechaników. Bardzo istotne są dla nas również uwarunkowania przyrodnicze. Z nor wykopują się świstaki, zbliżają się wykoty kozic, w pobliżu nieuczęszczanych od miesiąca szlaków obserwujemy toki licznych gatunków ptaków, w tym tak wrażliwych jak głuszce i cietrzewie.

Przypominamy również, że na Podhalu nadal obowiązuje zakaz wynajmu, zamknięte są też inne miejsca służące obsłudze turystów.

Liczymy na zrozumienie turystów, namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Jesteśmy przekonani, że wkrótce będziemy mogli ponownie zaprosić wszystkich w wyższe partie Tatr. A tymczasem mówimy: Głowa do góry. Tatry poczekają - czytamy w komunikacie TPN.


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
Dolina Strążyska otwarta / Fot. pp
2
Dolina Kościeliska zamknięta / Fot. pp
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ceperka 2020-04-22 18:14:11
"Hej górale, nie bijta się" - zakaz wynajmu kwater obowiązuje. Hotele zamknięte. Jak ktoś zadzwoni, można poinformować o zakazie i zaprosić w innym terminie. Tłumów być nie powinno. Góral w Polsce na szlaku też turysta? Swoją drogą góry są dla wszystkich. Teraz zakazy obowiązują. Ja u siebie do zalewu sobie praw nie przypisuję. Do działki z widokiem na zalew tak, bo na to mam dokumenty prawne. Trochę szacunku wzajemnego.
Gość 2020-04-22 09:10:12
Właściwie na koniec. Mój kolega medyk mówił o hejcie. Medycy to zaraza i napisal, że to rozumie, lepszy wróg, ktorego widać. Dla Was drodzy Zakopianczycy tym wrogiem jest turysta, też walczycie z pandemia. Po drugiej stronie tez jednak sa ludzie. Sa tacy, ktorzy chcą przyjechac bo nie wytrzymuja juz w domu, nastolatkowie sa znudzeni, ale sa tacy co nie przyjada bo teraz wracaja do pracy albo zaczynaja jej szukać i tacy co zwyczajnie boja sie wyjsc z domu, matki pilnujace dzieci i starsi narażeni na zakazenie. Przez ten rok może zrobcie cos dla tych co nie przyjada, coś swojego, za rok beda zachwyceni. Ostatnio jak bylam chcialam koledze z pracy przywiezc pamiatkowy kubek z Zakopanego. Bylo mi glupio bo każdy mial gdzies mały napis: wyprodukowano w Chinach. Nie martwcie sie majowka, a jesli juz to tą za rok.
franek 2020-04-21 23:35:02
Podoba mi się podejście niektórych tutaj. Bardzo mi się podoba. Jest dokładnie takie jak się po tym pazernym ludku spodziewałem.
"niech se tam w tych Warszawach i Krakowach chorują, a od nas wara, bo my to inni, lepsi i w ogóle"
Aż mi się Goralenvolk przypomniał, zupełnie nie wiem dlaczego. I Orwell. Coś tam było o wszystkich zwierzętach, które są równe i świnkach które są równiejsze.

***

Decyzja Kudłatego kompletnie z d...
To już lepiej byłoby nic nie otwierać, niż tłoczyć ludzi w czterech malutkich dolinkach.
Czyżby był tak złośliwym ?.m, jak o nim mówią?
ela 2020-04-21 22:18:58
Dla mnie to śmiechu warte bo teraz tak raptem chronią przyrodę i zwierzynę a jak ogłaszali dzień krokusa i w jeden dzień do Doliny Chochołowskiej wlazło 30 tysięcy to było ok .A teraz jak by nawet mieszkańcy Podhala chcieli iść na spacer to nie wolno iokropnie chronią a przecież jeszcze turystów nie ma .CZy do Kościeliskiej .A ciekawe jak to jest skoro Państwo zniosło zakaz czy dyrektor ma jakiś paragraf żeby zamknąć
tnp 2020-04-21 22:14:07
Dla pracowników TPN to super układ. Pensyjka leci bo to budżetówka a roboty 0. A miejscowi niech zdychają z głodu bo na koronawirusa nikt nie zemrze.
Goral 2020-04-21 21:08:32
Bardzo dobra i przemyślana decyzja.
Gość 2020-04-21 21:00:33
Bajka na dobranoc Gdy wjedziesz na Gubałówke i szybko miniesz stragany, zejdziesz w prawo z Butorowego i pojdziesz asfaltem troszeczkę , zastaniesz potem szutrowa droge, odbijesz lekko w lewo, w dole zostawisz za soba Dzianisz, miniesz kapliczke, dookoła beda łąki, kwiaty lub owoce, będą dzwieczaly krowie dzwoneczki, wtedy odwrocisz się i zobaczysz góry, w odcieniach jasnej zieleni, rdzawo-czerwone z biela szczytów albo prawie czarne wśród chmur. Może zmoczyc Cię deszcz, ale to tylko jedna chmura. Idac dalej troche pod górę i troche w las, perspektywa się zmieni, potem góry będą niknąć i zrobi się żal, że są już tak daleko. Gdy zbiegniesz , w Chochołowie będzie busik i on zawiezie Ciebie znów bliżej Tatr. Nadjedzie?...
Stary highlander 2020-04-21 20:36:32
Witojcie szlaki i jednoczeanie witoj koronawirusie jesce ino ceprow wpuscic na podhale i momy największą epidemie w Polsce gwarantuje to zobaczycie wspomnicie moje slowa
bca 2020-04-21 20:12:31
dodam tylko, że dolina Białego to - dla znawców tematu - takie spore okno. rzekłbym: balkonowe...
stamtąd można...i na tym zakończę.
kardolinizm 2020-04-21 20:04:11
Wchodząc dziś do Dol. *** (nie ma jej wśród ww.) nie zastałem zakazu, natomiast wracając - już tak. Niepomiernie bardziej zdziwiło mnie jednak zatrzęsienie chirurgów rozmaitego wieku i płci. To był bardzo dziwny sen.
Magda 2020-04-21 19:59:25
No widzę, że niektórym świat się zawalił bo Tatry nie otwarte w całości. Żaden argument nie trafia. ?Miłośników? Tatr nie dognała nigdy żadna bieda, skoro taki egoizm ! Czytajcie rekomendacje TOPR-u. Myślcie o innych nie tylko o sobie!
turysta-umiarkowany 2020-04-21 19:47:27
Dla parku jest wygodniej jak teren jest zamknięty, mottem powinno być - chronimy przyrodę ale też udostępniamy szlaki, bo to jest nasze, bo to jest dla ludzi! wkurzająca "decyzja" (unik)
miejscowy turysta 2020-04-21 19:14:29
Skoro tak się w Zakopconym boicie tych strasznych tłumów które was niewinnych pozarażają - to recepta jest prościutka - otworzyć całe Tatry, ale zlikwidować te wszystkie pseudoschroniska które z funkcją schronisk mają już niewiele wspólnego, a są po prostu imprezowniami w Parku Narodowym, zamknąć też kolejkę na Kasprowy oraz wszelkie koniowozy - i frekwencja w Tatrach spadnie o 80 %.
Bez żadnych dodatkowych regulacji, liczników, limitów itp. cudów na kiju. Bo zdecydowana większość odwiedzających Park kończy swoje wycieczki w schroniskach.
Zostawić tylko parkingi przy wejściach do Parku, żeby turyści nie musieli się tłoczyć w busach. Mogą być płatne 50 zł na dzień.
Na szlaki wyjdą tylko prawdziwi turyści, tacy którzy kochają te góry, a nie piwko w "schronisku". Będzie luźno, cicho i spokojnie. Nawet tych turystów w mieście nie zauważycie.
Gość 2020-04-21 18:04:10
W gruncie rzeczy Tatrom należy się oddech, Zakopane już nie takie samo jak kiedyś, przemysł turystyczny zabił w dużej mierze atmosfere. Teraz nie ma o czym mówić, nawet gdy czuje się jeszcze sentyment i tak przez długi czas nigdzie się nie pojedzie, a może rzeczywiscie warto odwiedzic inne miejsca, jest ich tak wiele, za jakiś czas.
ceperka 2020-04-21 17:52:04
@Pela
Bo Tatry są piękne , jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.Ktoś kto je kocha, to wie co mam na myśli......
Leśny 2020-04-21 17:21:25
Ischgl zamknęli ale nikt nie zamykał Alp. Na Słowacji TANAP jest otwarty. I chyba prędzej granicę otworzą niż TPN, bo jeszcze by to zaszkodziło interesom hoteli. Mam nadzieję, że pie..... wozy do MOKA długo nie pojadą.
Podhalan 2020-04-21 17:16:11
Bardzo "mądra" decyzja - taka mądra jak podpisujący ją pożal się Boże derektor. Te 4 doliny będą wylęgarnią wirusa, zaś pozostałe będą puste. Zamiast rozpraszać ludzi otwierając jak największy obszar, TPN czyni bezmyślnie na odwrót. Chyba że to sabotaż walki z koronawirusem a to już inny paragraf. I jedno i drugie dyskredytują władze TPN i ich wiedzę i rozsądek.
Pioter 2020-04-21 17:00:59
Otwarto dolinki najmniejsze. Tam dopiero się będą "ocierać" o siebie ludziska . Jak zachować odstęp na wąskiej ścieżce??
Ja 2020-04-21 16:50:27
Kuba... Popieram!
Pela 2020-04-21 16:09:07
Mnie tylko fascynuje parcie ludzi na przyjazd tu. Nie lękam się Covid, i tak wszystkich w jakiś sposób dotknie.... zastanawia mnie tylko, czemu akurat TU! Są jeszcze Beskidy , Bieszczady i inne piękne góry , i żaden Park nie ma takich problemów i komentarzy .... gdzie jest napisane , ze MUSIMY przyjechać w Tatry? Jest jeszcze morze.... i lasy, i parki a bijemy pianę w temacie Tatr...dajmy odpocząć przyrodzie
Magda 2020-04-21 16:07:18
Kuba, super komentarz! Pamiętajcie, że austriacki kurort Ischgl był rozsadnikiem wirusa. Jest cały czas zamknięty pomimo spadku zachorowań. Turyści zarażali się od siebie. Brak testów powoduje, że nie wiemy jaka naprawdę jest skala. Odczekajmy!
Zakopiańczk 2020-04-21 15:53:51
TPN dłuuugo myślał. I wymyślił. Aby wilk był cały i owca syta.
Leśny 2020-04-21 15:18:10
A tak jak dla mnie, to jedyną nadzieją jest ten wirus. Kocham góry. Niech te tysiące pensjonatów szlak trafi. Pobudowali pod Tatrami wylęgarnie "Januszy" , którzy śmiecą hałasują i blokują turystyczne szlaki. Nie wirus tylko te fajtłapowate potwory są zagrożeniem dla bezpieczeństwa TOPR-u. W tedy jak spadł śmigłowiec także lecieli do jakiegoś wątpliwego wezwania. Nie wspomnę już o tragedii na Giewoncie. Jakie zagrożenie dla ratowników ściągnęła niefrasobliwość tego tłumu. TPN nie służy niczemu innemu tylko utrzymaniu tego skandalicznego stanu. Włodku Cywiński co ty na to? Tyś był tu jedynym, który potrafił tej klice wygarnąć prawdę. Jak się temu przyglądam, to mam ochotę skoczyć ze skały, aby dołączyć Ci do towarzystwa.
bca 2020-04-21 14:55:40
mic: nic dodać, nic ująć...
Kuba 2020-04-21 14:43:49
Bardzo dobra decyzja. Doliny mieszkańcom Podhala wystarczą. A jeśli chodzi o turystów, to czy w którymkolwiek momencie władze mówiły o tym, że wracamy do normalności w kontekście ruchu turystycznego? Przecież spory zakres obostrzeń nadal obowiązuje, m.in. usługi hotelowe nadal pozostają zawieszone, więc skąd w ogóle pomysł o wznawianiu ruchu turystycznego? Naprawdę największym zmartwieniem w dobie globalnej epidemii dla wielu ludzi jest to, czy pojadą na weekend majowy albo wakacje? Ludzie, ogarnijcie się. Spożytkujcie swoją energię na pomoc innym, a nie na myślenie o swoim wygodnictwie. Kryzys, w jakim żyjemy, jest nieporównywalny do trudu życia, z jakim na co dzień mierzą miliardy ludzi na całym świecie w krajach Trzeciego Świata. Kilka miesięcy życia bez luksusu podróżowania nam nie zaszkodzi.
Orio 2020-04-21 14:42:19
Dyrekcja TPN, jak włoska armia - mistrzowie uników. Otwórzmy coś, nie otwierając w zasadzie niczego. Pozorny ruch! Mieszkaniec Zakopane skorzysta, mieszkaniec Kościeliska już nie! Dlaczego? Bo skoro otwieramy doliny reglowe, anie walne, to nie zapominajmy o Lejowej? Świeżo wyremontowana, zdala od miasta, będzie najmniej kusiła roznoszących wirusa, a Kościeliszczanie bez używania aut zrobić będą mogli super przechadzkę. Chyba, że zakaz nie obejmuje terenów wspólnoty 8 Wsi i Lejowa z Chochołowską są wyłączone z zakazu?! Zakładam, że nie! Małe dolin, z natury rzeczy są mniej pojemne od większych więc koncentracja ludzi w takich miejscach (zatem i koronowirusa) będzie większa niż w Chochołowskiej, czy Kościeliskiej. w tych obszernych miejscach koncentracji ludzi będzie znikoma, przynajmniej do majowego weekendu.
pikpik 2020-04-21 14:39:24
Po pierwsze - park powinien wydać komunikat najpóźniej do niedzieli, z uwagi na informację rządu znaną kilka dni wcześniej - o otwarciu lasów i parku. Fakt że zdecydowali się dopiero we wtorek w połowie dnia, przy jednoczesnym wprowadzeniu w błąd na własnym profilu fb, że decyzja będzie w poniedziałek około 13, o czym pisał sam tygodnik, i późniejszym skasowaniu tych komentarzy - nie wypadł najlepiej, ani marketingowo, ani po prostu organizacyjnie.
Sporo ludzi czeka na otwarcie Tatr i przyjedzie wtedy do Zakopanego.
Po drugie, uważam, że lepszym posunięciem byłoby albo tymczasowe otwarcia parku dla mieszkańców powiatu, i po pewnym czasie poluzowanie tych regulacji, albo otwarcie np. dodatkowo doliny kościeliskiej, jeśli boją się że krokusy przyciagna za dużo ludzi do chochołowskiej - wszyscy chętni mogą sie odpowiednio rozciągnąć na całej długości doliny i minąć ze sporym luzem. W ciasnych dolinkach, które otworzyli - ludzie będą się mijać łokieć w łokieć, a nie o to chyba chodziło.
Mic 2020-04-21 14:17:01
W praktyce oznacza to, że Park nadal jest zamknięty. Z jednej strony rozumiem obawy mieszkańców Zakopanego, ale z drugiej zadaję im pytanie - ile tak wytrzymacie i czy uważacie, że jesteście w stanie się odizolować? Kiedykolwiek by Park nie został otworzony, to i tak przyjadą ludzie. Bez bazy noclegowej i restauracyjnej, to raczej hordy się nie zjawią. Coraz więcej jest głosów, że próba wyeliminowania wirusa "do zera", to jest utopia i mrzonka, więc nie możecie żyć w stałej izolacji. Myślę, że ruina lokalnej gospodarki, opartej w znacznej mierze na turystyce, będzie ciężarem nie do udźwignięcia?
2020-07-11 18:10 Pożar podczas burzy 2020-07-11 18:00 Iskierka dla Tadzia (WIDEO) 2020-07-11 17:54 Deszczowe i chłodne Krupówki 2020-07-11 17:00 Wypadek konia w Dolinie Chochołowskiej 2 2020-07-11 16:00 Wóz strażacki jak się patrzy 2020-07-11 15:00 Prognozy się sprawdziły. Temperatura spadła o 10 stopni 2020-07-11 14:10 Sytuacja w Zakopanem jest poważna. Nie słuchajmy beztroskich opinii. 11 2020-07-11 13:30 Pochwały dla wójta 2020-07-11 12:29 Tatra CUP (WIDEO) 2020-07-11 11:14 Małopolski rekord zakażeń koronawirusem. 3 nowe przypadki na Podhalu 1 2020-07-11 11:00 Tłumy turystów w Tatrach, mimo że nadciąga załamanie pogody 9 2020-07-11 10:00 Od razu wiedziałam, że będę tu wracać 2020-07-11 09:00 Ponad milion złotych na samochód strażacki 1 2020-07-11 08:30 Inauguracja 14. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie 2020-07-11 08:00 Kobiety w chmurach 2020-07-11 08:00 Wakacje 2020 - gdzie można spędzić urlop? 2020-07-11 00:00 Rozpoczęła się cisza wyborcza 1 2020-07-10 22:00 Poleć na Mazury 2020-07-10 21:30 Cyklofonia, czyli koncert na dwóch kółkach (WIDEO) 1 2020-07-10 20:45 Hulajnogi zostawiane na ścieżkach rowerowych 5 2020-07-10 20:00 Pięściarskie treningi i zapowiedź lipcowych walk 2020-07-10 19:15 Burzliwe obrady na sesji. Były wójt krytykuje obecnego 9 2020-07-10 18:31 Pracowity dzień dla TOPR-u 2020-07-10 18:30 Kolory pełne energii 2020-07-10 17:45 Katastrofa we Frydmanie 2020-07-10 17:35 Dwie zakażone osoby z Zakopanego w szpitalu. Do godz. 15:30 wykonano 65 testów 11 2020-07-10 17:12 Kolejny raz śmigłowiec akcji 2020-07-10 17:00 To zupełnie Nowy Świat 9 2020-07-10 16:15 Ktoś okradł strażaków ze Spytkowic 1 2020-07-10 15:30 Słowak zginął wczoraj w Czarnym Dunajcu 2020-07-10 14:47 Śmigłowiec w akcji 2020-07-10 14:45 Słowacy wysyłają policjantów do monitorowania granicy 1 2020-07-10 14:15 Wycieczka z przewodnikiem, a po niej letnie kino 2020-07-10 13:56 Dziękujemy osobom pobierającym wymazy przed szpitalem 1 2020-07-10 13:44 Zmniejsza się kolejka do testów na koronawirusa (WIDEO) 2020-07-10 13:36 Zgubili kamerę GoPro. Nagroda dla uczciwego znalazcy 2020-07-10 13:15 Zwłoki w potoku 2020-07-10 12:24 Testy na koronawirusa nie dla wszystkich 2 2020-07-10 12:10 Przed szpitalem w Zakopanem kolejka do testów. Blokuje się droga dojazdowa (WIDEO) 9 2020-07-10 11:45 Na Podhalu kolejne osoby z koronawirusem 2020-07-10 11:00 Osoby z pogrzebu Zofii Karpiel Bułecki zostaną poddane testom. Sanepid prosi o maile 2 2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 6 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 5 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel 2020-07-09 21:02 Czarna seria, śmierć kolejnego rowerzysty 8 2020-07-09 19:44 Na pogrzebie Zofii Karpiel była osoba zarażona koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt żałobników 10 2020-07-09 19:44 Kozic harce pod Zawratem (WIDEO) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-11 17:45 1. Koń jest od roboty a nie od lezenia....teraz jak byla pandemia i staly w stajniach to bylo lepiej...a za chwile na rzez ich by trzeba bylo dawac...bo glupialy od stania tak jak wy ludzie ile narzekaliscie na nic nie robienie...a poza tym wy cepry dupy w gory ruszac a nie koniami sie wozic...a kon niech dowiezie kogos kto nie moze... 2020-07-11 17:24 2. Panie Adamie /FB/ proszę nie pisać o pokazowce....było to pożegnanie powszechnie lubianej i szanowanej Osoby. Uważam, że pisanie w ten sposób jest bardzo nietaktowne. 2020-07-11 17:20 3. Facet obok w kurtce stoi, jaki upał? 2020-07-11 17:01 4. a obsługa pogrzebu też w kwarantannie ? 2020-07-11 16:34 5. Oglądałam film z pogrzebu. Byli tam żałobnicy nie tylko z Zakopanego ale też z Witowa, Dzianisza, Kościeliska i innych miejscowości. Ciekawe czy oni też się zgłosili do sanepidu? 2020-07-11 16:23 6. Bardzo dobrze kontrolować i wlepiać mandaty panoszącym się pseudo motocyklistom. 2020-07-11 16:18 7. Polacy nigdy i pod żadnym pozorem nie mogą rządzić innymi narodami tak jak to się stało w dwudziestoleciu międzywojennym, bo skończy się to kolejnym Wołyniem. 2020-07-11 15:54 8. Pana Moskalika, przepraszam. 2020-07-11 15:49 9. A co wy myślicie że tego G...na jeszcze tu nie było? Gdyby przebadać wszystkich to by się okazało że ponad połowa już to miała. Co było z gornikami? 95% bezobjawowo.... A nas w zimie akurat wirus ominął bo mamy mało stoków i pojechał na narty do Włoch? Coś mi się wierzyć nie chce... 2020-07-11 15:17 10. Proponuje sondaz - co wazniejsze dutki czy zdrowie ? Zobaczymy co bedzie w zimie, jak zacznie sie sezon zachorowan. Teraz to korona tez jest na wakacjach.
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook