Reklama

2020-04-27 20:33:51

Wróblówka

Maseczki i biurokracja

Początkowo wydawało się, że dzieciom z Domu Dziecka we Wróblówce maseczki się nie należą.

Przypomnijmy, że gmina Czarny Dunajec kupiła maseczki ochronne dla mieszkańców. Paulina Puławska, dyrektor Domu Dziecka we Wróblówce, opowiada, że kiedy znalazła w internecie ogłoszenie o darmowych maseczkach z urzędu gminy, postanowiła się po nie zgłosić. - Nasze dzieci nie opuszczają placówki, jest zakaz odwiedzin. Ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Może się okazać, że trzeba będzie gdzieś pojechać z dzieckiem i maseczka będzie potrzebna - wyjaśnia.  


Jedna z pracownic domu dziecka skontaktowała się z urzędem gminy w Czarnym Dunajcu. - Niestety usłyszała, że dla nas te maseczki nie są przewidziane, bo jesteśmy fundacją. Ale jeśli chcemy je otrzymać, to musimy wystąpić z oficjalnym pismem do wójta - twierdzi Paulina Puławska. Dyrektor jest zaskoczona całą sytuacją i podejściem władz gminy. - Ja nie chcę robić afery. Tylko jest to trochę dziwne. Jesteśmy jedyną taką placówką w powiecie. Potrzebowaliśmy zaledwie 12 maseczek na wszelki wypadek, gdyby trzeba było gdzieś wyjść z dzieckiem - tłumaczy kierowniczka domu dziecka. Skontaktowała się w tej sprawie z radnym Bartłomiejem Bukowskim. Po telefonie od pani dyrektor radny kupił z własnych pieniędzy 20 maseczek i dostarczył je do domu dziecka. - Stwierdziłem, że nie będę rozmawiał z panem wójtem o tym, bo jeśli tak zadecydował, to nie będę pytał dlaczego, bo to jego decyzja i tyle - podsumowuje radny Bukowski. 


- Urzędnik ustalił, że dom dziecka otrzymał maseczki - poinformował nas krótko dziś wójt Marcin Ratułowski, którego poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie. Również dzisiaj do dyrektor placówki zadzwonił jeden z urzędników. - Zapytał ile potrzebujemy maseczek. Tłumaczył, że nie zostały nam wydane, ponieważ nie było nas na liście - mówi Paulina Puławska. Mówi, że nie będzie pisać oficjalnych wniosków do gminy o maseczki. - Przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Potrzebowaliśmy zaledwie kilkanaście maseczek i otrzymaliśmy je od radnego Bukowskiego, bez zbędnej biurokracji, za co bardzo gorąco dziękujemy - komentuje. I dodaje, że jej placówce zależy na dobrych relacjach z urzędem gminy.


Więcej w najbliższym papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego. 


m

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Radny 2020-04-30 17:40:00
Wiochmen - masz rację. Polecam radnego Chowańca z Piekielnika. On jest przewodniczącym Komisji rewizyjnej i świrem w temacie kontrolowania. Zna się na wszystkim. Myślał nawet studiować prawo i na myśleniu się skończyło, ponieważ ma pusto w głowie. Może by tak on przeprowadził kontrolę we Wróblówce i przy okazji w jego rodzinnej firmie.
do swoj 2020-04-29 12:39:57
No ciekawe Redakcja sama się zgłosiła żeby opisać wyczyn wójta? Skąd o niej wiedzieli? swoją drogą powiedz skąd Ty wiesz kto jest na kogo obrażony i za co? Do tego, że wszyscy radni są żałośni i radne szkalujące radnego , skąd Ty wiesz, że to radni i radne tu piszą?
A może to Radny sam się tak usilnie w tych komentarzach broni??
Swoj 2020-04-29 09:01:32
Zakompleksieni to jesteście Wy wszyscy Radni i Radne, które tak szkalujecie Radnego, który oddał za free maseczki i nie potrzebował rozgłosu, tylko redakcja się zgłosiła i opisała kolejny wyczyn Wójta i to, że jest obrażony na dyrekcje domu dziecka a za co??? Niech sam powie jaki dziecinny i małostkowy jest żeby zachowywać się jak dziecko, nie ubliżając tutaj żadnym dzieciakom. Wójcie a do Domu Seniora nad Młynem dlaczego nie dał Pan tez maseczek??? Chwalił się Pan, że maseczki dostaną WSZYSCY mieszkańcy gminy.
M. 2020-04-28 23:05:06
Z odpowiednich aktów prawnych i zawartej umowy odpowiedzialność za dzieci i obowiązek zapewnienia im niezbędnych rzeczy, m.in. środków higieny osobistej, odzieży leków itd. spoczywa na dyrekcji placówki, nie na gminie Czarny Dunajec. Więc wszelkie oskarżenia i dyskusje są bezpodstawne. Placówka nie utrzymuje się z darowizn tylko otrzymuje środki na utrzymanie i opiekę nad dziećmi. I tyle w temacie.
Zatroskany 2020-04-28 21:18:17
Maseczki były rozdawane przez strażaków z ilością ustaloną na podstawie zadeklarowanych osób, które płacą za śmieci. Czyżby nie płacili za śmieci, że nie zostali ujeci?
Zawiedziona 2020-04-28 21:14:12
Pani dyrektor, podpowiadam - należało zadzwonić do wójta o maseczki i zobowiązać się, że Pani zrobi mu zdjęcie jak wójt przekazuje maseczki i to zdjęcie ukaże się w mediach. On bardzo lubi pokazywać się w mediach i nic poza tym. Jednakże (to jego słowo) my go wybraliśmy i tylko on ma rację.
Nasza racja była tylko przy wyborach - 70% na tego nieudacznika - żałosne.
wiochmen 2020-04-28 20:50:40
Do wszystkich komentujących : po pierwsze widzę że w tym urzędzie panuje porządek bo to nie urzędnik podejmuje decyzję tylko wójt i tak ma być, po drugie to urzędnik poprosił o krótkie pismo bo skąd ma wiedzieć kto dzwoni i ile masek Pani ma dostarczyć, po trzecie jeżeli jest porządek to zakup masek jest ze środków publicznych i należy mieć jakąś podstawę wydatkowania nieważne czy jest to 5 zł czy 10 zł. Mam nadzieję ,że w tym domu dziecka też prowadzi się rozchód rzeczy i ewidencjonuje wydatki.Z tego co czytam chyba jest inaczej no ale to zostawiam dla kontroli której życzę jak najszybciej.Po czwarte może Pani dyrektor wyjaśni jakie kroki podjęła dla ochrony swych podopiecznych gdyż to na niej ciąży ten obowiązek. i ostatnie w Wróblówce jest sołtys oraz Pani radna dlaczego Pani dzwoni do Pana radnego z Dunajca. Osąd zostawiam dla Państwa czytających i komentujących.
z wroblowki 2020-04-28 20:42:43
Kto taki mądry , że ni można było dostarczyć maseczek do tego domu. Komu taka myśl do głowy przyszła. Czy kogoś lubię , czy nie lubię , czy mi się ktoś podoba , czy nie to każdy powinien otrzymać maseczkę . Dobrze byłoby poznać , który to pracownik tak zadecydował . Gdyby podjęto decyzje , że zanosimy maseczki wszędzie , to nie byłoby problemu i nie byłoby artykułu. Trzeba myśleć przed niemądrym podejmowaniem decyzji , a nie winić dyrektorkę domu i radnego . Taka decyzje i zachowania urzędników i ich przełożonych powinny być właśnie pokazywane i napiętnowane. To jest właśnie przykład jak nie wolno robić. Drugi raz urzędnicy nie popełnią tego błędu.
z boku 2020-04-28 20:38:37
Szanowna Redakcjo. Prosze napisac czy radny do was zadzwonil I pochwalil sie czy ktos inny pochwalil jego dobra wole.
śmieszne to trochę 2020-04-28 19:54:37
Śmieszna i żałosna ta ustawka. Z daleka widać że to nie z dobroci serca zrobił. Zaczaił okazję na tanią reklamę więc kupił po czym przed domem dziecka fotkę strzelił i dawaj do gazety.
Kto pomagający bezinteresownie tak robi?
Swój 2020-04-28 16:17:25
No ale senscja, maseczki kupił radny. Bohater.!!! Następne wybory ma pewne za taki czyn Wróblowka zagłosuje ????
do z boku 2020-04-28 16:14:17
Mały i żałosny to jest radny szukający okazji do rozgłosu. Zadzwoniła do niego dyrektorka szybciutko stwierdził że niema co z wójtem gadać bo jest szansa, żeby znów pod niego poryć a przy okazji się wypromować. Kupił szybciutko do gazety poleciał żeby opisali jego wielki czyn. Panie radny Bukowski jesteś tak zakompleksiony że aż mi ciebie żal
Żałosne 2020-04-28 16:06:28
Żałosny ten radny wykorzystał okazję po telefonie pani dyrektor żeby się wypromować szybko skalkulował, że zakup 20 maseczek to niezbyt wygórowana cena za darmową reklamę dobroduszności w tygodniku.
Pytanie czy ktoś dobroduszny szuka rozgłosu czy czyni to mały człowieczek?
trutu tutu 2020-04-28 15:26:05
Cóż za zakompleksiony człowieczek poleciał do gazety bo kupił 20 maseczek i musi światu ogłosić jaki jest mały
Kolezanka 2020-04-28 09:51:48
Chyba za tego jego mościa z Myślenic tylko takie numery...
rys 2020-04-28 08:25:41
w - jak cie stac to im kup
z pokorą 2020-04-28 08:04:22
ludzie dajcie spokój. Czasem zdarza sie jakieś nieporozumienie i stad takie sytuacje wychodzą. Od razu trzeba lecieć do mediów? Pan Radny zrobił co trzeba było, nie uwierze że gmina "nie chciała przekazać" maseczek. Zauważcie ile gmin kosztują ten wirus: darmowe maseczki, litry płynów do dezynfekcji, masa rękawiczek jednorazowych gdzie cena za 1 op dochodzi do 100 zł. Nie wspomnę o zmniejszeniu dochodów gmin z CIT, PIT i podatków lokalnych. Uważam że nie ma o czym pisać, ale cóż słowo pisane zawsze zostaje
w 2020-04-28 07:17:00
Nie stać Panią na 12 maseczek ? Robić aferę o 100 zł ? Naprawdę w dziwnym kraju żyjemy... trzeba było jeszcze do tvp napisać. Powiat was utrzymuje to czemu idziecie do gminy a nie do powiatu ?
z boku 2020-04-28 03:14:32
@m, jak bardzo jestes maly I zalosny to nawet ciezko sobie uswiadomic. Gmina ma maseczki dla mieszkancow. Kim sa mieszkancy Domu Dziecka?? Obcy ? wykleci?? Pomysl tylko troszeczke o ile potrafisz. 12 maseczek nie 120 ani nie 20 tylko jedyne 12. Czy mozna to komentowac??Brawo dla radnego ale...???...gdybym ja byl na jego miejscu nie wytrzymalbym I gwarantuje ze zalosny wojt by w zebach na piechote dostarczyl 12 masaczek do D Dz.
M. 2020-04-27 23:23:52
A mnie zastanawia dlaczego Pani Dyrektor nie kupiła dzieciom maseczek z dotacji z powiatu albo z 500 plus, które otrzymuje na każde dziecko? Placówkę utrzymuje powiat i nie są to małe pieniądze a nie gmina. Zgodnie z umową obowiązkiem placówki jest zapewnienie dzieciom niezbędnych rzeczy a więc także maseczek. To naprawdę żenujące.
Antoni 2020-04-27 23:06:53
Generau już dawno powinien siedzieć w domu w kapciach w wygodnym fotelu. A co do wójta, to takiego se kurde wybraliśmy. Niestety to był błąd. Leszcz. Wstyd, że ktoś taki stanął na czele. Śmialiśmy się z dziadka, ale za jego kadencji gmina jednak chyba kwitła, a dzisiaj na pierwszym planie chore ambicje "małego" człowieka.
Rada 2020-04-27 22:29:05
Gmina za tego pana się tylko cofa!!
masecka 2020-04-27 21:25:34
Czyżby radny Bukowski bral się na wójta? A swoją drogą, to nieźli ci urzędnicy, co to jest dać 12 maseczek...ratunku! A wójt się tłumaczy z pracowników.
goral4102 2020-04-27 21:04:27
Pani, dyrektor, może następnym razem zastanowi się Pani na kogo oddaje swój głos. Wójt gminy do natychmiastowego odstrzału. Gość po prostu mentalnie nie nadaje się na to stanowisko.
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54. Tel.
 • KUPNO
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osoby na sezon letni do pomocy w restauracji oraz pensjonacie w Zakopanem. Praca od zaraz. Bez zamieszkania Tel. 662050105 email: m.kto@interia.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-11 20:00 Takie grzybobranie w Sierockiem 2020-07-11 19:00 Zarzut na mundurze 2020-07-11 18:53 Wirus wśród żałobników 3 2020-07-11 18:10 Pożar podczas burzy 2020-07-11 18:00 Iskierka dla Tadzia (WIDEO) 2020-07-11 17:54 Deszczowe i chłodne Krupówki 2020-07-11 17:00 Wypadek konia w Dolinie Chochołowskiej 6 2020-07-11 16:00 Wóz strażacki jak się patrzy 2020-07-11 15:00 Prognozy się sprawdziły. Temperatura spadła o 10 stopni 2020-07-11 14:10 Sytuacja w Zakopanem jest poważna. Nie słuchajmy beztroskich opinii. 13 2020-07-11 13:30 Pochwały dla wójta 2020-07-11 12:29 Tatra CUP (WIDEO) 2020-07-11 11:14 Małopolski rekord zakażeń koronawirusem. 3 nowe przypadki na Podhalu 1 2020-07-11 11:00 Tłumy turystów w Tatrach, mimo że nadciąga załamanie pogody 9 2020-07-11 10:00 Od razu wiedziałam, że będę tu wracać 2020-07-11 09:00 Ponad milion złotych na samochód strażacki 1 2020-07-11 08:30 Inauguracja 14. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie 2020-07-11 08:00 Kobiety w chmurach 2020-07-11 08:00 Wakacje 2020 - gdzie można spędzić urlop? 2020-07-11 00:00 Rozpoczęła się cisza wyborcza 1 2020-07-10 22:00 Poleć na Mazury 2020-07-10 21:30 Cyklofonia, czyli koncert na dwóch kółkach (WIDEO) 1 2020-07-10 20:45 Hulajnogi zostawiane na ścieżkach rowerowych 5 2020-07-10 20:00 Pięściarskie treningi i zapowiedź lipcowych walk 2020-07-10 19:15 Burzliwe obrady na sesji. Były wójt krytykuje obecnego 9 2020-07-10 18:31 Pracowity dzień dla TOPR-u 2020-07-10 18:30 Kolory pełne energii 2020-07-10 17:45 Katastrofa we Frydmanie 2020-07-10 17:35 Dwie zakażone osoby z Zakopanego w szpitalu. Do godz. 15:30 wykonano 65 testów 11 2020-07-10 17:12 Kolejny raz śmigłowiec akcji 2020-07-10 17:00 To zupełnie Nowy Świat 10 2020-07-10 16:15 Ktoś okradł strażaków ze Spytkowic 1 2020-07-10 15:30 Słowak zginął wczoraj w Czarnym Dunajcu 2020-07-10 14:47 Śmigłowiec w akcji 2020-07-10 14:45 Słowacy wysyłają policjantów do monitorowania granicy 1 2020-07-10 14:15 Wycieczka z przewodnikiem, a po niej letnie kino 2020-07-10 13:56 Dziękujemy osobom pobierającym wymazy przed szpitalem 1 2020-07-10 13:44 Zmniejsza się kolejka do testów na koronawirusa (WIDEO) 2020-07-10 13:36 Zgubili kamerę GoPro. Nagroda dla uczciwego znalazcy 2020-07-10 13:15 Zwłoki w potoku 2020-07-10 12:24 Testy na koronawirusa nie dla wszystkich 2 2020-07-10 12:10 Przed szpitalem w Zakopanem kolejka do testów. Blokuje się droga dojazdowa (WIDEO) 9 2020-07-10 11:45 Na Podhalu kolejne osoby z koronawirusem 2020-07-10 11:00 Osoby z pogrzebu Zofii Karpiel Bułecki zostaną poddane testom. Sanepid prosi o maile 2 2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 6 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 5 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-11 19:51 1. Jest to poważne zagrożenie dla mieszkańców Zakopanego, powiatu Tatrzańskiego i przyjezdnych. Aby zwalczyć epidemię w regionie należy skierować na to miejsce wyspecjalizowane ekipy medyków ze Śląska. Daleko nie jest. Tam sobie poradzili i to w zdecydowanie trudniejszych warunkach. 2020-07-11 19:42 2. Fundacja VIVA to podejrzane typy. Oczywiście bardzo ważne jest dobro zwierząt i należy o nie dbać ale tej organizacji i osobą które za nią stoją należy się dokładnie przyglądnąć. 2020-07-11 19:41 3. Szkoda tylko, że takich komentarzy nie mogą przeczytac, ci którzy umarli..., 2020-07-11 19:32 4. zamknąć kościoły, tam teraz największe ryzyko 2020-07-11 19:22 5. @Adik. Góral przebiera sie jak idzie do kościoła. Wiesz ile smrodu siedzi w takich długich gaciach i portkach. Gacie muszą być długie żeby mu nóg nie obtarło. Myślę że baba to wypierze ale synowa na kiju z budy. Ha ha ha. 2020-07-11 19:03 6. To bardzo dramatyczna i smutna sprawa. Tym bardziej ze względu na jej okoliczności. Teraz trzeba postępować zgodnie z procedurami. Miejscowy Sanepid może sobie nie poradzić. Należy skierować do Zakopanego wyspecjalizowane ekipy medyków ze Śląska. Tam się udało zwalczyć pandemię. 2020-07-11 18:39 7. @Dada Też jesteś od roboty a nie od pisania dyrdymalow o koniach. 2020-07-11 18:32 8. Jednym z najsilniejszych czynników determinujących zachowanie ludzi jest ich instynkt samozachowawczy. Na jego podstawie unikamy czegoś lub nie. Uważamy coś za groźne lub nie. Ludzie przestali bać się wirusa, bo przemawiają za tym ich własne doświadczenia z wirusem oraz dane, liczby i statystyki wskazujące na jego znikomą szkodliwość dla ogółu. Dlatego instynktownie przestali się go bać. I żaden przekaz medialny tego nie zmieni bo jest to czynnik działający słabiej niż instynkt i obserwacja, która podpowiada, że obostrzenia przyniosły znacznie więcej szkody niż sam wirus. Właśnie dlatego ludzie zachowują się tak jak się zachowują. 2020-07-11 18:28 9. Fuszerka. Opady pokazały, że ulica na odcinku pod ulicą Polną jest źle wyprofilowana.Kałuża na skrzyżowaniu z ulicą Polną nadal istnieje pomimo bliskości studzienki odpływowej. Tyle miesięcy kopaniny... Że studzienki nierówno z poziomem asfaltu to już rabczański standard. Za pół roku jeszcze siądą i tyle z remontu. No i ten uskok na styku z Parkową. Mamy 21 wiek, a standardy budowlane jak z lat 70-ych. 2020-07-11 18:11 10. Jestem za ochroną zwierząt! Więc wzywam wszystkich obrońców zwierząt i wszystkie organizacje chroniące prawa zwierząt vive też o ratowanie żab na wiosnę dlaczego ich nie ratujecie? Tyle jest ich rozjezdżanych na drogach. Sarny... dlaczego nie pilnujecie tyle jest wypadków z ich udziałem czyja to wina? Wasza bo nie pilnujecie! Kto wychował się na wsi wie do czego służy Koń wie do czego potrzebna jest krowa. Koń od zawsze był siłą pociagową i tak zostanie! Niestety w życiu człowieka tak bywa, że choruje i umiera tak samo bywa ze zwierzętami i żadna fundacja tego nie zmieni.
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP