Reklama

2020-05-23 10:00:06

Z archiwum Tygodnika

Takiego pogrzebu nie miał żaden góral

Poświęcił się i zginął - pod taki tytułem w 1991 roku Apoloniusz Rajwa przypomniał na Łamach Tygodnika Podhalańskiego postać "Króla Przewodników Tatrzańskich" Klimka Bachledy.

W 80-tą rocznicę śmierci Klimka Bachledy - taki napis wykuty jest na granitowym głazie na mogile Klemensa Bachledy, zwanego popularnie Klimkiem. 17 sierpnia minęło osiemdziesiąt lat od pogrzebu jakiego nie miał nikt z górali. Był wtedy letni, ciepły dzień po wielu dniach deszczu i zimna. Kilkutysięczny tłum odprowadzał go na miejsce wiecznego spoczynku na nowym cmentarzu zakopiańskim, a szczyty od Murania po Osobitą były widoczne lecz lekko zamglone. Tak Zakopane żegnało "króla przewodników Tatrzańskich".

Właściwie powinien być pochowany na starym cmentarzu, gdyż był z epoki Stolarczyka, Chałubińskiego, Sabały i również można by Go zaliczyć do tych legendarnych postaci zakopiańskich. Jak pisze Ferdynand Hoesick w swoich listach z 1917 roku, czyniono nawet w tym kierunku starania, lecz ustawa zamykająca wówczas stary cmentarz okazała się nieubłagana.

O Klimku wiele już napisano i to zawsze w samych superlatywach. Kim właściwie był ten niezwykły góral, że upamiętniono Go około dziesięcioma nazwami topograficznymi w Tatrach i tablicami pamiątkowymi? Czy tylko bohaterska śmierć w północnych zerwach Małego Jaworowego zadecydowała o tym, że obrał Go sobie za swego patrona zespół regionalny przy Związku Podhalan i Koło Przewodników Tatrzańskich PTTK w Zakopanem? Może warto przypomnieć szczególnie młodszemu pokoleniu sylwetkę tego niepospolitego górala.

Klemens Bachleda urodził się w 1849 roku i został ochrzczony przez ks. Józefa Stolarczyka w Zakopanem. Byt to rok nieurodzajny, głodu, słoty, w którym ludzie umierali na tyfus, cholerę, koklusz i suchoty. Tego roku zmarło w Zakopanem 28 dzieci, ale Klimkowi udało się przeżyć choć był dzieckiem słabowitym. Wcześnie osierociła go matka, więc poszedł na służbę do bogatych gazdów, gdzie pomagał w gospodarstwie, poduczył się stolarki, latem na halach wypasał owce początkowo jako honielnik, a potem juhas. By zarobić trochę pieniędzy i usamodzielnić się, wywędrował Jako 18-letni chłopak na węgierską stronę, gdzie po ‚południowej stronie Tatr ciężko pracował w "baniach" i cegielni. Nie ominęła go służba w austriackim wojsku, w czasie której nauczył się nieco języka niemieckiego i w wieku 24 lat wrócił w rodzinne strony. Był rok 1873. W Zakopanem i na Podhalu panowała epidemia cholery. Mimo wysiłków doktora Tytusa Chałubińskiego i doktora Urbanowicza ze Żmudzi, którzy ofiarnie ratowali chorych, nie udało im się zapobiec tej epidemii, która trwała od 1 czerwca do 10 października i pochłonęła wiele ofiar. Klimek również pomagał chorym i podjął się niewdzięcznej pracy grzebania zmarłych na cmentarzach cholerycznych.

W wieku 30 lat ożenił się z Agnieszką Styrczulą z Ratułowa i miał z nią troje dzieci - Karolcię, Broncię I Józka. Byli zgodnym i szczęśliwym małżeństwem. Za oszczędzone pieniądze kupili sobie grunt I dom na Kasprusiach od Jana Gąsienicy Zuzaniaka, który później rozbudowali urządzając w nim dwa skromne ale schludne pokoje do wynajęcia letnikom. Zagospodarowali się szybko, gdyż oboje byli pracowici, a Klimek był doskonałym stolarzem i cieślą. Był przykładnym ojcem rodziny, nie pijącym wódki i dobrym sąsiadem. Zimą zajmował się ciesiołką, a latem praktykował przy słynnych wtedy przewodnikach M. Sieczce, S. Tatarze starszym i J. Wali młodszym. Z czasem przerósł swych nauczycieli I stał się przewodnikiem najwyższej klasy.

Kiedy Hoesickowie przyjechali do Zakopanego w roku 1883 to polecono im dom Klimka na Kasprusiach jako schludny i położony w dobrym punkcie i jego gospodarzy jako ludzi miłych i uczciwych. Klimek miał już wtedy blachę przewodnika II klasy i mimo swojego młodego wieku był człowiekiem statecznym, delikatnym. w obejściu, inteligentnym i dowcipnym. Polecano go szczególnie jako przewodnika na wycieczki krótsze dla kobiet i dzieci, o które troszczył się jak niańka. Niebawem okazało się, że również świetnie. może sam poprowadzić klientów na trudne trasy. Łączył bowiem w sobie cechy fizyczne i psychiczne, które predysponowały go na znakomitego przewodnika. Obok dużej sprawności fizycznej, świetnej orientacji w terenie skalnym, radził sobie bardzo dobrze w różnych warunkach pogodowych i śniegowych, a w stosunku do turystów, których prowadził, był uczynny, cierpliwy a przede wszystkim niezwykle opiekuńczy. To zjednało mu wielu klientów z pośród ludzi z wyższych sfer, których wprowadzał na trudne szczyty i przełęcze tatrzańskie.

Chodził w góry m.in. z Karolem Potkańskim, Franciszkiem Nowickim, Mieczysławem Karłowiczem, Stanisławem Ęljaszem Radzikowskim, Kazimierzem Przerwą Tetmajerem, Ferdynandem Hoesickiem, Tadeuszem Żeleńskim i Januszem Chmielowskim. Z niektórymi z nich był nawet zaprzyjaźniony. Na przełomie XIX I XX wieku były jeszcze w Tatrach niezdobyte szczyty, które nęciły ówczesnych taterników. Klimek wspinał się dobrze, dlatego chodził z taternikami na dziewicze drogi skalne, głównie z Januszem Chmielowskim. Jego dorobek taternicki jest imponujący. Na dziewięciu tatrzańskich szczytach byt pierwszy m.in. Zadni Mnich, Ganek, Rumanowy Szczyt, Kaczy Szczyt, Staroleśny Szczyt, a na dziesięciu szczytach byt jako drugi. Na ośmiu przełęczach był również jako pierwszy i dokonał pierwszych zimowych wejść na cztery szczyty i dwie przełęcze, a w sumie przeszedł około stu dróg taternickich. Nowe drogi taternickie wyszukiwał z dużą intuicją. Nie obce mu były także nowości sprzętowe. Jako jeden z pierwszych otrzymał od Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego I5-metrową linę do asekuracji na wspinaczce. Był również pierwszym przewodnikiem - góralem jeżdżącym na nartach, które sam sobie skonstruował.

Kiedy w 1909 roku utworzono Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, K. Bachleda byt jednym z członków założycieli. Mariusz Zaruski zaproponował mu stanowisko Naczelnika, lecz Klimek skromnie odmówił, gdyż nie chciał brać na swoje sumienie życia ludzkiego - został zastępcą Naczelnika. 11 grudnia 1909 roku wraz z pozostałymi dziesięcioma ratownikami ochotnikami złożył przyrzeczenie.

"Ja niżej podpisany Klemens Bachleda, w obecności Naczelnika Straży Ratunkowej WP Mariusza Zaruskiego oraz, świadka WP Władysława Janowicza dobrowolnie przyrzekam nad słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy - bez względu na porę dnia, roku i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika i Jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia pomocy..." Przyrzeczenia powyższego Klimek dotrzymał. W ciągu niespełna roku wziął udział w pięciu wyprawach ratunkowych, a wyprawa po Stanisława Szulakiewicza była ostatnia.

W dniu 5 sierpnia 1910 roku rozpoczęli wspinaczkę po trudnej północnej ścianie Małego Jaworowego Szczytu dwaj taternicy - Stanisław Szulakiewicz i Jan Jarzyna. Wspinali się sami bez przewodnika, na ścianie, która jeszcze była niezdobyta. Kiedy pokonywali górną część ściany odpadł od niej prowadzący J. Jarzyna pociągając za sobą S. Szulakiewicza. Obaj byli związani 20-metrową linią. Spadając lina zaczepiła o blok skalny. S. Szulakiewicz doznał poważnych obrażeń ciała i nie mógł się poruszać, pozostał na kamiennej platformie, a Jarzyna mimo że spadł kilkadziesiąt metrów nie doznał większych obrażeń i samotnie zszedł ze ściany na piargi. Po czym Doliną Jaworową dotarł do Jaworzyny, a następnie do Morskiego Oka i stamtąd zawiadomił TOPR o wypadku. M. Zaruski rozpoczął organizowanie wyprawy ratunkowej. Postał również po K. Bachledę, który mieszkał w pobliżu. Klimek miał już wtedy 61 lat i był schorowany po trzykrotnym zapaleniu płuc. Mógł odmówić ze względu na wiek i stan zdrowia ale pomny przyrzeczenia szybko spakował się i wstawił przed Naczelnikiem. W nocy jechali furkami do Jaworzyny i zziębnięci i po nieprzespanej nocy ruszyli w górę Doliną Jaworowa. Pod ścianą byli o świcie 6 sierpnia. Tu M. Zaruski podzielił ratowników na grupy. W jednym zespole związani linią weszli w ścianę taternicy R. Kordys i A. Znamięcki, a w drugim K. Bachleda, S. Zdyb i M. Zaruski. 

Pogoda załamała się kompletnie. Ze ściany lały się strugi lodowatej wody. Po chwili wszyscy byli przemoczeni i zamarznięci. Pierwsi zrezygnowali i wycofali się R. Kordys i A. Znamięcki, a zespół drugi składający się z twardych ratowników wspinał się dalej, ale i oni po jakimś czasie opadli z sił. Skostniałe ręce odmawiały posłuszeństwa, nogi trudno było podnieść, popadli w stan odrętwienia i apatii. Głos S Szulakiewicza, leżącego na półce gdzieś wyżej dał się jeszcze słyszeć wśród wzrastającej ulewy. Klimek nie dał za wygraną, odwiązał się od liny i ruszył bardziej w prawo, pozostawiając do przeszukania partnerom lewą część ściany. Widzieli go jeszcze jak ukazał się na grzędzie skalnej i ręką wskazywał na grań Jaworowych, ale było to już jego pożegnanie z towarzyszami wyprawy, gdyż po chwili runął w dół z lawiną kamienną do żlebu opadającego z Wyżniej Ruwienkowej Przełęczy o czym M. Zaruski i S Zdyb wówczas nie wiedzieli. Wycofali się ze ściany by się ogrzać, wysuszyć i nabrać sił. Jeszcze dwa dni trwała akcja ratunkowa po S. Szulakiewicza i dopiero 8 sierpnia J. Lesiecki, M. Zaruski, J. Marusarz i W. Tylka dotarli to nieżyjącego już taternika, po czym przez kolejne dwa dni odbywał się transport jego zwłok ze ściany Małego Jaworowego Szczytu. Kiedy okazało się, że Klimek nie przeszedł na południową stronę Tatr, a także nie wrócił do Zakopanego, rozpoczęto poszukiwania. Ciało jego wypatrzono w żlebie dopiero 13 sierpnia, a po czterech dniach odbył się w Zakopanem pogrzeb.

Pamięć Klemensa Bachledy uwieczniono nazwami w Tatrach. Na wniosek czołowego wówczas taternika węgierskiego K. Jordana nadano już za życia Klimka nazwę przełęczy między Durnym Szczytem a Durną Turniczką – Klimkowa Przełęcz. Jego imieniem nazwano także jedną z turni w masywie Staroleśnego Szczytu. W pierwszą rocznicę pogrzebu Klimka członkowie Sekcji Turystycznej TT wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy śp. Klimka Bachledy ufundowanej przez Akademicki Klub Turystyczny we Lwowie, a umieszczonej w Dolinie Jaworowej u stóp ściany, na której poniósł śmierć. Tablicę tę, którą projektował Wojciech Brzega przeniesiono później na Symboliczny Cmentarz pod Osterwą. W sierpniu 1948 roku, w 75 rocznicę PTT odsłonięto tablicę pamiątkową Klimka Bachledy na Dworcu Tatrzańskim przy ulicy Krupówki, obecnie siedzibie Zarządu Oddziału PTTK i Koła Przewodników Tatrzańskich. W roku 1954 obrał go sobie za patrona Zespół Regionalny Związku Podhalan w Zakopanem, który rozsławił jego imię swoimi występami w wielu krajach świata, a w setną rocznicę przewodnictwa tatrzańskiego został również patronem Koła Przewodników Tatrzańskich PTTK w Zakopanem.

80. rocznica śmierci Klimka przypadająca w tym miesiącu została upamiętniona między innymi wystawą zorganizowaną przez Muzeum Tatrzańskie, czynną w lipcu i sierpniu. Można na niej zobaczyć jak wyglądał najstarszy sprzęt taternicki, narty wykonane przez Klimka dla Kazimierza Przerwy-Tetmajera, oryginał podpisu pod przyrzeczeniem ratowniczym, zdjęcia i portrety "króla przewodników tatrzańskich".
Zarząd koła Przewodników Tatrzańskich zorganizował jednodniową wycieczkę w Tatry Słowackie. Grupa 28 przewodników przeszła ostatnim Klimkowym szlakiem – Doliną Jaworową pod Mały Jaworowy Szczyt, a następnie przez Jaworową Przełęcz do Doliny Staroleśnej i do Smokowca. Z grupy tej czterech uczestników z Naczelnikiem TOPR-u Piotrem Malinowskim na czele, wspinało się na Ostry Szczyt i Mały Ostry, a dziesięciu weszło na Jaworowy Szczyt 2424 m. Pozostali przewodnicy wspólnie z prezesem Janem Krupskim, Naczelnikiem Horskiej Służby Janem Haniaczykiem i dyrektorem TANAP-u udali się na Symboliczny Cmentarz pod Osterwą, gdzie przy tablicy Klimka złożyli wiązanki kwiatów, a kapela góralska zagrała Kimkową i Sabałową nutę.

Wieczorem w dniu 6 sierpnia odprawiona została Msza św. w intencji K. Bachledy przez przewodnika i ratownika księdza Szczepana Gacka, w starym kościółku przy ulicy Kościeliskiej.

Przy grobie Klimka odbyła się potem warta honorowa i składanie kwiatów. Wartę pełniły poczty sztandarowe Związku Podhalan z Franciszkiem Bachledą-Księdzularzem na czele i Koła Przewodników Tatrzańskich z prezesem Janem Krupskim. Na wtorkowych Posiadach w "Śwarnej" izba była przepełniona. Dr Witold H. Paryski przybliżył zebranym postać Klimka Bachledy, wskazując również na wiele nieścisłości w dotychczasowych publikacjach poświęconych Klimkowi. Część kapeli zespołu pod wodzą Bolesława Karpiela zagrała Klimkową nutę.

Apoloniusz Rajwa
 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
miejscowy turysta 2020-05-23 16:59:58
Postać - legenda. Prawdziwy Człowiek Gór.
Klimka nie ma, ale w TOPR ma wciąż godnych siebie następców, ludzi którzy idą "na każde wezwanie Naczelnika".
I to jest piękne.
Gorolka 2020-05-23 11:08:52
I to byli LUDZIE a my teroz - wiatrym podsyci - furgome jako nom pasuje
i jako nom kozom .
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE - Tel. 660 921 810.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54. Tel.
 • KUPNO
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię od zaraz kucharza/kę, kelnera/kę do pracy w Karczmie Zamkowej w Czorsztynie. tel 509920018 Tel. 509920018 email: nadzamcze@interia.pl
 • PRACA | dam
  OD ZARAZ ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU OBUWNICZEGO W ZAKOPANEM, Nowotarska 1. 608 415 708 Tel.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY NA STANOWISKO KELNERKA/POMOC KELNERSKA. Praca stała lub sezonowa, z możliwością zamieszkania. 601 533 566, 18 20 64 305 Tel.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305 Tel.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305 Tel.
 • PRACA | dam
  KĄPIELISKO GEOTERMALNE SZYMOSZKOWA przyjmie na sezon letni OSOBY DO PRACY W PUNKTACH GASTRONOMICZNYCH. Kontakt 693 319 707 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osoby na sezon letni do pomocy w restauracji oraz pensjonacie w Zakopanem. Praca od zaraz. Bez zamieszkania Tel. 662050105 email: m.kto@interia.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-07 22:15 Porównali gminne finanse - Podhale wśród średniaków 2020-07-07 21:29 Jeszcze jedna tęcza 2020-07-07 20:30 Sesja w czasie pandemii. Mieszkańcy na korytarzu 2020-07-07 19:30 Wymieniają 24 kopciuchy na miesiąc 1 2020-07-07 18:30 Tęsknicie za białym misiem? 3 2020-07-07 17:30 Gmina uruchomiła regularną komunikację do Morskiego Oka 9 2020-07-07 16:30 Pół miliarda złotych z postojowego trafiło do Małopolski 3 2020-07-07 15:45 Długa dyskusja nad absolutorium 2020-07-07 15:10 Czworo kierowców straciło prawo jazdy. 13-latek na quadzie wpadł do rowu 2020-07-07 14:30 Afgańczycy w TIR-ze z arbuzami 2 2020-07-07 13:40 Wysoko w Tatrach sypie śnieg 1 2020-07-07 13:00 Kolejny kawałek rowerowych udogodnień 3 2020-07-07 12:05 Oddaj krew na Krupówkach 1 2020-07-07 11:40 Letnia akcja PoSzlaki 2020-07-07 10:50 W Tatrach chmury i tylko 1 st. ciepła 1 2020-07-07 10:00 Gondolą nad Pieninami 2020-07-07 09:00 Podjazdy, zjazdy i piękne krajobrazy (ZDJĘCIA) 2020-07-07 08:00 Sezon na teatr 2020-07-07 07:00 Gdy szwankuje układ hamulcowy 2020-07-06 21:25 Chorzy i w podeszłym wieku u Ludźmierskiej Matuli 8 2020-07-06 20:26 Dwie tęcze nad Zakopanem (WIDEO, ZDJĘCIA) 6 2020-07-06 19:48 Czy każde ognisko musi się tak kończyć? 4 2020-07-06 18:59 Uważajcie na pamiątki kupowane w Zakopanem 16 2020-07-06 18:28 Kilkanaście minut i niebo nad Zakopanem zasnuły czarne chmury 1 2020-07-06 18:06 Na Olczy z jadącego auta ktoś rzucił butelkę. Trafiła w drugi samochód 6 2020-07-06 17:24 Na Krupówkach mniej turystów niż w weekend 1 2020-07-06 16:40 Zarząd Dróg Wojewódzkich wyjaśnia. Rondo w Krościenku nie jest jeszcze gotowe 5 2020-07-06 15:59 Łania zagląda do ogrodu 2020-07-06 15:01 Agresor obwieszony narkotykami 2020-07-06 14:28 Gmina z dziurawymi drogami 7 2020-07-06 14:09 Oddaj krew na Krupówkach 2020-07-06 13:40 Kaczki nad Czarnym Stawem obrodziły 1 2020-07-06 13:29 Otwarty Turniej Tenisowy o Puchar Burmistrza Miasta Zakopane 2020-07-06 12:55 Obywatel Maroka zatrzymany w Chyżnem. Trafił do ośrodka dla cudzoziemców 1 2020-07-06 12:26 Szesnaste zakażenie w powiecie nowotarskim. Młody mężczyzna w szpitalu 3 2020-07-06 11:59 Dziś jeszcze bardzo ciepły dzień. We wtorek 10 stopni mniej 2020-07-06 11:19 Szesnasty przypadek koronawirusa w powiecie nowotarskim 1 2020-07-06 10:40 Droga nad Morskie Oko zamknięta 4 2020-07-06 10:00 Niedźwiedzie opowieści 2020-07-06 09:47 Motocykl kontra koparka 7 2020-07-06 09:00 Pandemiczna ciuchcia 1 2020-07-06 08:00 Obwodnice, tunele i objazdy ... w Pieninach 7 2020-07-05 23:32 Śmierć rowerzysty 4 2020-07-05 21:30 Ostatnie godziny Restaurant Week 2020-07-05 21:08 Uwaga: korki na zakopiance 2020-07-05 20:45 Zaprojektuj misia przytulaka 2020-07-05 20:21 Nie kochać w taką noc, to grzech 2020-07-05 20:00 Obserwacje przyrodnicze 2020-07-05 19:49 Zakopiańczycy z pomocą dla powodzian w Jaworniku Polskim (WIDEO) 2020-07-05 19:32 Droga przez... kasy (WIDEO) 17
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-07 23:34 1. KROKUS - to w tych wsiach są turyści ? Pierwsze słyszę :) 2020-07-07 22:33 2. Projekty zamiary powinny być i realizować powolutku i wse! Zmienia się nie tylko klimat a i dyscyplina budowlana . Zezwolono na zabudowę terenów nie tylko w Krościenku a w szczególności Szczawnicy , Jaworki to zamyka przelot do Piwnicznej , zresztą taki tranzyt jest zbędny . W Pieninach brak ciężkiego przemysłu i takie drogi starczą no kilka małych parkingów przy nich fajne byłyby .Ograniczyć ruch ciężarowy na 969 Zabrzeż - N Targ w niektóre dnie -godziny , szczególnie w nocy !!!!!!!! Warkot kolosów niesie daleko a tu ma być KURORT oaza ciszy . 2020-07-07 22:30 3. Do kierowca idze idze nic wom nie pasuje 20 to chyba ciągnik robiony jedzie chyba ze podebrali ci klientów trzeba było startować Swoimi luksusowymi busami to byś woził do morskiego . Nic wam nie pasuje tylko zawiść . 2020-07-07 22:22 4. To w tym tempie, jak długo będzie trwać wymiana? 200 lat? Chyba prędzej węgla w kopalniach zabraknie. Porażka. 2020-07-07 21:56 5. Pani Dr zawsze na posterunku. Dzięki bardzo. 2020-07-07 21:52 6. To rondo jest fatalne. Już teraz jadąc od Nowego Sącza na Szczawnicę trzeba robić jakieś uniki , odbicia kierownicą na zewnątrz ronda bo na środku wystaje jakiś... nawet nie wiem jak to nazwać. Wewnętrznym kołem można najechać na krawężnik. Tego ronda nie da się płynnie pokonać, trzeba zwalniać aby się w tym miejscu wyrobić. 2020-07-07 21:41 7. A co z turystami z Rzepisk , Jurgowa i Czarnej Góry??? 2020-07-07 21:25 8. W niedzielę goście jezdziyli i ni mogli się nachwalić tego kto wpod na pomysl takiego rozwiązania. Nie musieli auta rusac, o miejsce na parkingu się mortwic a i piwa w schronisku spróbowali. No nie powiym, dobry pomysł. 2020-07-07 21:18 9. To rondo to sztuka dla sztuki. Najlepsze są najprostsze sposoby. 2020-07-07 20:48 10. Pytanie czy po paru piwach nie dał się namówić znajomemu , który znał doskonale trudny teren i zwiał. Wyglądał dobrodusznie .
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania