Reklama

2020-05-28 10:00:06

Z archiwum Tygodnika

Kto zabił? - to była straszna i okrutna zbrodnia

W czwartkowy wieczór Zakopanem wstrząsnęła wiadomość o zamordowaniu na Równi Krupowej kobiety. Niektórzy łączyli tę zbrodnię z grasującym od kilku miesięcy w Warszawie "łomiarzem". Prokurator Jerzy Łowczowski uważa, że czegoś takiego nie mógł zrobić nikt o zdrowych zmysłach. Tak zaczynał się na łamach Tygodnika wstrząsający tekst Maćka Pałahickiego, dziś reportera radia RMF.

Kto zabił? 


Danuta Fąfrowicz uczyła plastyki w szkole podstawowej. Całe swe życie spędziła w Nowym Targu. W kwietniu tego roku poślubiła Kazimierza G. Razem zamieszkali w Rogoźniku, oddalonym o kilkanaście kilometrów od Nowego Targu. Od pięciu miesięcy 29-letnia Danuta była w ciąży. Rozwiązania spodziewano się w lutym. Rodzina mówi, że w domu niczego jej nie brakowało. Mąż dbał o nią i nie pozwalał wykonywać żadnych ciężkich prac. Sam gotował, sprzątał i robił pranie. Praktycznie to on prowadził gospodarstwo. Nikt w domu nie przypomina sobie, żeby wcześniej jeździła do Zakopanego, bo i po co? Nie pracowała już od czerwca. Czasami jeździła do lekarza w Nowym Targu. Odwiedzała tam matkę. Bywało, że zostawała u niej dłużej, ale nigdy do nocy, bo ostatni autobus do domu odjeżdżał koło 21-ej. Teściowa wspomina, że nie robiła żadnych niespodziewanych wyskoków, była raczej spokojna.

We wtorek 28 września, wyszła z domu około siódmej rano, mówiąc, że jedzie do Nowego Targu zrobić sobie analizy. Po drodze miała wpłacić za męża pieniądze do PZU. Odwiedziła też matkę w pracy i razem poszły płacić. Rozstały się ok. godziny 10. Danuta Fąfrowicz powiedziała matce, że bardzo się spieszy do domu. Co się dalej z nią działo, tego nikt nie wie. Prokuratura znalazła bilet, który wskazuje na to, że przyjechała ona do Zakopanego w środę przed 15. Co robiła po dziesiątej we wtorek i gdzie nocowała, tego na razie nie ustalono. W środę w Zakopanem widziano ją w kilku miejscach. Wszędzie była sama. Nie wiadomo, co ją tu sprowadziło. Czy kogoś odwiedzała, albo była z kimś umówiona - nie wiadomo. Kobieta została zaatakowana na ulicy Kościuszki. Nie wiadomo, o której godzinie się to zdarzyło. Być może szła na dworzec. Nie mogło być więc zbyt późno. Gdyby chciała dostać się tego dnia do domu musiałaby wyjechać z Zakopanego najpóźniej koło 20. Wszystko wskazuje na to, że napastnik był sam. Na chodniku, koło Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku uderzył Danutę kilka razy ostrym narzędziem.

Najprawdopodobniej nożem lub bagnetem. Potem przeciągnął ją przez żywopłot i prowadził kilkanaście metrów, do miejsca, gdzie zza płotu zwisają gałęzie drzew. Całą drogę kobieta była dźgana tym samym narzędziem. Wskazują na to rany na jej ciele. Były płytkie, jednak zadano ich wiele. Cała tragedia rozegrała się prawdopodobnie w miejscu, w którym następnego dnia znaleziono jej zwłoki. Jak wykazała sekcja, bezpośrednią przyczyną śmierci była niezbyt głęboka rana cięta szyi, która uszkodziła tętnicę. Ciało znaleziono dopiero w czwartek o godzinie 16. Zauważył je robotnik, który za płotem nabierał żwir. Do tego czasu nikt nie zainteresował się tym, że ktoś leży pod płotem. Tego dnia przechodziło opodal bardzo wielu ludzi i trudno uwierzyć, że nikt nie widział zwłok leżących zaledwie dwadzieścia parę metrów dalej.

Prokurator zjawił się na miejscu zbrodni już po 20 minutach. Niedaleko ciała znaleziono dużą torebkę, a w niej dokumenty i pieniądze. Zginęły jedynie dwa złote kolczyki i ślubna obrączka. Długo trwały poszukiwania buta ofiary. Sprowadzono psy śledcze, ale nie podjęły żadnego tropu. Teren w pobliżu miejsca zbrodni przeszukiwano kilkakrotnie, również przy pomocy wykrywacza metali. Jak mówi prowadzący sprawę, prokurator Krzysztof Knapik, nie przyniosło to żadnego efektu. Na terenie Podhala bardzo rzadko zdarzały się zbrodnie na tle seksualnym (co wykazała sekcja zwłok).

Podejrzanych, którzy w przeszłości ujawnili podobne skłonności osadzono już dawno w więzieniu. Dlatego najbardziej prawdopodobne wydaje się, że morderca nie był miejscowy. Istniało przypuszczenie, że zaraz po dokonaniu zbrodni wyjechał z miasta. Do tej pory jednak nie zgłosił się nikt, kto widziałby tej nocy w rejonie dworców mężczyznę w ubraniu splamionym krwią. Prokurator Jerzy Łowczowski uważa, że morderstwo dokonane w nocy ze środy na czwartek może mieć coś wspólnego z wydarzeniami, jakie nazajutrz rozegrały się na ul. Chramcówki. O godz. 7 na przechodzącą kobietę napadł nieznany mężczyzna i przy pomocy haka rozciął jej łydkę. Na ciele Danuty Fąfrowicz znaleziono ranę, która wskazywała, że morderca używał także takiego narzędzia. Do tej pory nie zgłosił się nikt, kto mógłby pomóc policji w znalezieniu odpowiedzi na szereg pytań, jakie rodzą się w związku z tą sprawą.

W niedzielne popołudnie na cmentarzu w Nowym Targu odbył się pogrzeb Danuty. Przyszło dużo ludzi. Wielu z nich nie mogło się pogodzić z tragiczną śmiercią młodej kobiety, płakali. Ksiądz prowadzący ceremonię mówił o podwójnym morderstwie, matki i jej maleńkiego dziecka. Był to chłopczyk, ważył 80 dkg. Ksiądz wspominał potem, że idąc w kondukcie widział ludzi, na których twarzach pojawiały się dziwne uśmieszki. Nie mógł tego zrozumieć.

Zbrodnia dwudziestolecia


Odkąd tu pracuję, na Podhalu nie było takiej zbrodni - powiedział TP prokurator Krzysztof Knapik, prowadzący sprawę morderstwa dokonanego na Danucie F. Do tej pory mieliśmy tu jedynie trzy niewyjaśnione morderstwa. Zwłoki 29-letniej kobiety, znaleziono 30 września w pobliżu ulicy Kościuszki. Lekarz pogotowia stwierdził, że zgon nastąpił kilkanaście godzin wcześniej. Śledztwo wykazało, że było to morderstwo na tle seksualnym, tym straszliwsze, że kobieta była w piątym miesiącu ciąży. Po dwóch miesiącach śledztwo nie posunęło się ani o centymetr, nie udało się ustalić sprawcy i okoliczności poprzedzających morderstwo. Do tej pory nie udało się wyjaśnić wielu zagadek.

Jak to się stało?


Prokuratura niewiele wie o okolicznościach morderstwa. Zostało popełnione najprawdopodobniej 29 września w nocy, między godziną 20.00, a 4.00 dnia następnego. Prokurator Krzysztof Knapik mówi, że tylko w amerykańskich filmach udaje się ustalić dokładną godzinę zgonu. Przysłane przed dwoma tygodniami wyniki sekcji zwłok, nie pomogły w jej ustaleniu. Danuta F. została przypuszczalnie zaatakowana przy ulicy Kościuszki, a potem zaciągnięta kilkadziesiąt metrów, na tyły Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku. Jeden but Danuty F. znajdował się w krzakach, oddzielających chodnik od Równi Krupowej. Szła, możliwe, że była prowadzona do miejsca, gdzie rozegrała się tragedia. Ślady krwi także wskazują na to, że została zaatakowana na chodniku. Ekspertyza wykazała, że ostrze, którym zadawano jej ciosy, było wąskie i długie. Nie ma dowodu na to, że została zgwałcona. Była bita i kłuta nożem, miała obrażenia wewnętrzne. Bezpośrednią przyczyną śmierci była rana w okolicach obojczyka, która spowodowała wylew krwi do opłucnej. Tylko przypadek sprawił, że została odnaleziona. Gdyby nie on, nie wiadomo jak długo jeszcze by tam leżała. Odnalazł ją przed 16.00 robotnik, który skrócił sobie drogę po papierosy.

Kto zabił?


Istnieje wiele teorii na ten temat, żadna z nich nie została potwierdzona, żadnej też nie obalono. Policja poszukuje kobiety, która następnego dnia po morderstwie, około siódmej rano została zaatakowana przez nieznanego mężczyznę. Zraniona kobieta schroniła się w jednym z mieszkań przy ulicy Chramcówki. Tam opatrzono ją i zatrzymanym na ulicy samochodem, została przewieziona do szpitala. Tam jednak nie ma śladu jej obecności. Nie zarejestrowała się. Nikt z oczekujących wtedy na przyjęcie osób, nie przypomina jej sobie. Do tej pory nie udało się ustalić kim była. Prokurator przypuszcza jednak, że te dwie sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego. W miejscu, gdzie znaleziono Danutę F., morderca nie pozostawił żadnego śladu. Nie wiadomo czy był wysoki, czy niski, jaką miał grupę krwi. Zmarznięta ziemia nie zachowała żadnych odcisków. Odnaleziony w pobliżu but, który zdaniem niektórych gazet, miał należeć do mordercy, zdaniem prokuratura Knapika nie ma nic wspólnego ze sprawą. Następnego dnia po morderstwie, w okolicach Ustupu widziano podejrzanego mężczyznę. Świadkowie zeznali, że szedł w jednym bucie i miał zakrwawione ubranie. Śledztwo nie potwierdziło, że ten fakt ma coś wspólnego ze zbrodnią. Skończył się okres pierwszy śledztwa, kiedy co chwila wychodziły na jaw nowe ustalenia. W tej chwili zaczęło się zwyczajne, żmudne śledztwo. Codziennie wykonuje się masę czynności, które w 99 procentach nie przyniosą żadnego rezultatu - mówi prokurator Knapik. Poszukuje się w całym kraju osoby, która wcześniej ujawniła skłonności do podobnych czynów. Brano pod uwagę także sprawy rodzinne, porachunki z przeszłości i zawiedzioną miłość. Tworzony jest nowy plan śledztwa. Wszystkie zaplanowane wcześniej czynności zostały wykonane. Teraz trzeba do sprawy podejść trochę szerzej.

Skąd ofiara znalazła się w miejscu zbrodni?


Danuta F. wyszła z domu w Rogoźniku 28 września, w przeddzień morderstwa, około siódmej rano. Powiedziała, że jedzie do Nowego Targu do lekarza. Po drodze wstąpiła do swej matki, która pracuje w Nowym Targu. Od matki wyszła około 10.00 mówiąc, że spieszy się do domu. Jednak tego dnia do domu nie dotarła, nie było jej także następnego dnia i dopiero po dwóch dniach znaleziono ją w Zakopanem... martwą. Dla prokuratora Knapika jest to największa zagadka tego śledztwa. Uważa, że jest zbyt dużym zbiegiem okoliczności, iż po raz pierwszy od dłuższego czasu nie wróciła do domu na noc i potem została znaleziona martwa. Jednak materiały zebrane w śledztwie nie potwierdzają, że coś je łączy. Nie wiadomo, gdzie Danuta F. spędziła tę noc. W dniu morderstwa około godziny 12.00, widziano jadącą autobusem w Nowym Targu. Po 15.00 prawdopodobnie była już w Zakopanem. Po co? Dlaczego nie dotarła do lekarza, do którego się wybierała. W Zakopanem widziano ją w kilku miejscach. W księgami przy Krupówkach kupiła książkę po tytułem: "Mówienie prawdy sobie samemu. Jak sobie radzić z problemami życia". Nie zdążyła się już chyba tego dowiedzieć. Została zamordowana w kilka godzin później...

Maciej Pałahicki

11 lat później, dzięki Archiwum X za kraty trafił Piotr S. Nadano mu kryptonim "hakowy", bo atakując miał na łańcuchu ostry hak. Jak się okazało grasował także w Krakowie. Pracował jako elektryk w krakowskiej telewizji. Do zbrodni przyznał się po latach swojej żonie. To ona zawiadomiła policję. Przez lata cała wieś, gdzie mieszkała Danuta obwiniała o śmierć dziewczyny jej męża. Piotr S. uznany został przez Sąd w Nowym Sączu za chorego psychicznie. Do dziś przebywa w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.          

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
patol 2020-05-29 08:48:13
To Kryminalni z zakooanego nie ruszyło do boju???? Przecież są najlepsi....
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54. Tel.
 • KUPNO
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osoby na sezon letni do pomocy w restauracji oraz pensjonacie w Zakopanem. Praca od zaraz. Bez zamieszkania Tel. 662050105 email: m.kto@interia.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-10 17:45 Katastrofa we Frydmanie 2020-07-10 17:35 Dwie zakażone osoby z Zakopanego w szpitalu. Do godz. 15:30 wykonano 65 testów 2020-07-10 17:12 Kolejny raz śmigłowiec akcji 2020-07-10 17:00 To zupełnie Nowy Świat 1 2020-07-10 16:15 Ktoś okradł strażaków ze Spytkowic 2020-07-10 15:30 Słowak zginął wczoraj w Czarnym Dunajcu 2020-07-10 14:47 Śmigłowiec w akcji 2020-07-10 14:45 Słowacy wysyłają policjantów do monitorowania granicy 2020-07-10 14:15 Wycieczka z przewodnikiem, a po niej letnie kino 2020-07-10 13:56 Dziękujemy osobom pobierającym wymazy przed szpitalem 1 2020-07-10 13:44 Zmniejsza się kolejka do testów na koronawirusa (WIDEO) 2020-07-10 13:36 Zgubili kamerę GoPro. Nagroda dla uczciwego znalazcy 2020-07-10 13:15 Zwłoki w potoku 2020-07-10 12:24 Testy na koronawirusa nie dla wszystkich 2 2020-07-10 12:10 Przed szpitalem w Zakopanem kolejka do testów. Blokuje się droga dojazdowa (WIDEO) 8 2020-07-10 11:45 Na Podhalu kolejne osoby z koronawirusem 2020-07-10 11:00 Osoby z pogrzebu Zofii Karpiel Bułecki zostaną poddane testom. Sanepid prosi o maile 2 2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 2 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 2 2020-07-10 00:00 W. KRUK od 1840 na zawsze 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel 2020-07-09 21:02 Czarna seria, śmierć kolejnego rowerzysty 8 2020-07-09 19:44 Na pogrzebie Zofii Karpiel była osoba zarażona koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt żałobników 10 2020-07-09 19:44 Kozic harce pod Zawratem (WIDEO) 2 2020-07-09 19:42 Dla rowerzystów i dla pieszych 1 2020-07-09 19:40 Wodna atrakcja 3 2020-07-09 19:29 TPN potwierdził, że plakat wyborczy wisiał na Giewoncie 3 2020-07-09 19:03 600 km na 160 urodziny poety (WIDEO) 2020-07-09 18:30 Turyści w Grocie 4 2020-07-09 17:44 Ogrodowa już wkrótce będzie otwarta 2020-07-09 17:34 Utrudnienia na drodze Szczawnica - Krościenko. Kładą asfalt 2 2020-07-09 16:49 Potrącenie rowerzysty 7 2020-07-09 16:29 Zakopane w kwiatach 2 2020-07-09 16:18 Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich 34 2020-07-09 15:51 Turyści zgubili szlak na Skrajnym Granacie 2020-07-09 15:30 Teatr dla dzieci w parkowej altanie 2020-07-09 15:26 Wraca temat obwodnicy 2 2020-07-09 14:47 Słoneczne miasto 2020-07-09 14:39 Zmarł Krzysztof Cukier, łyżwiarz, reprezentant klubu SNPTT 1907 Zakopane 2020-07-09 14:00 Utrudnienia na zakopiance 2020-07-09 13:35 Jadą goście jadą i wracają korki 3 2020-07-09 13:21 Akcja ratowników TOPR na Nosalu (WIDEO) 4 2020-07-09 12:50 Zakopane będzie rekwirować hulajnogi pozostawiane na Krupówkach 10 2020-07-09 12:18 Zakopianka, pięciokilometrowy korek w Klikuszowej 2 2020-07-09 12:06 Motocyklista na cenzurowanym 6 2020-07-09 11:46 Plum i Bulb zapraszają w niedzielę 2020-07-09 11:28 Kasa popłynie do Chabówki i Ponic
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-10 17:24 1. No oczywiście większość bez maseczek ale trzeba się pokazać .Jedna wielka głupota ludzka. 2020-07-10 17:23 2. A czy jest zjazd na Kazinowe ? 2020-07-10 16:48 3. Wejscie na Nosal od tamy nie jest dlugie, ale daje w kosc. Zalezy jeszcze od pogody i ilosci tluszczu. Leniwce powinny wchodzic z Kuznic. 2020-07-10 16:30 4. Logistyczna porażka 2020-07-10 16:26 5. @asdf - czy w Holandii na przelotówkach rowerzyści mają pierwszeństwo ? Słabo mi się robi jak takie rzeczy czytam. To samo dot. pieszych "bo na Zachodzie". ILE jest przejść dla pieszych BEZ SYGNALIZACJI na przelotówkach, ważniejszych drogach ? Odcinek np Kraków - Myślenice i pasy bez sygnalizacji i pierwszeństwo pieszych , a może jeszcze rowerzystów ? To jest odwracanie kota ogonem. NAJPIERW !!!!! do cholery infrastruktura, a POTEM przywileje. Potem płacz, "bo kierowca" . Kierowca nie jest pilotem myśliwca, nie ma czasu reakcji 0,01 sek, nie widzi w podczerwieni, za zakrętem, zza tira. A na durne odpowiedzi typu "wolniej" to mam jedną - na grzyba mi drogi lepsze jak 2 pasy ? Dwa dziurawe pasy, resztę zaorać - będzie powoli i bezpiecznie. Zwalanie wszystkiego na kierowców to jest hipokryzja do kwadratu. Człowiek jest tylko człowiekiem, a nie maszyną. Niezależnie czy prowadzi rower, samochód czy hulajnogę. I w normalnym kraju najpierw analizuje się infrastrukturę, a potem ustala przepisy. I ta infrastruktura ma być w całym kraju, a nie tylko paru większych miastach - tak jak przepis obowiązuje w całym kraju. 2020-07-10 16:19 6. Zaplecze iście Sanitarne 2020-07-10 15:45 7. Gorsza od wirusa jest panika. Wirus pozostanie jak tysiące innych, większość musi się z nim zetknąć w różnym czasie, część zachoruje, inni nie. Jak zachoruje nie oznacza, że umrze, możliwe, że nie mając objawów nie zarazi innych. Strach ma wielkie oczy, uciążliwa jest kwarantanna, ale najgorsza wzajemna niechęć i czynnienie winnych z zarazonych. Upadek relacji międzyludzkich pogrzebie nas wszystkich. 2020-07-10 15:20 8. w USA też jest Chochołów ? 2020-07-10 14:45 9. Sprawdzić związki wykonawców w gminie z Wójtem. Myślę że stosowne służby działania rozpoczęły. 2020-07-10 13:57 10. Pewnie dalej się śmieją, ale do czasu... Kondolencje to tak samo genialny pomysł, jak życzenia na weselach... "Masz tu kopertę, buzi buzi, a wirus gratis"...przekaż dalej ;)
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP