Reklama

2021-05-27 10:00:50

Reklama

Warto się tam wybrać

Jak otworzą granicę, wybierzcie się nad Łomnicki Staw

Dokładnie 300 lat temu bracia Buchholtzowie z Kieżmarku: 20-letni Jerzy i 12-letni Jakub doszli do Łomnickiego Stawu i wyryli na pobliskiej skale swoje imiona. Jest to pierwsze udokumentowane dojście do tego stawu. Obecnie rejon ten odwiedza nieraz kilka tysięcy osób dziennie.

Skalnaté pleso – w polskiej literaturze Łomnicki Staw – jest to nazwa zarówno stawku polodowcowego, jak i miejsce, gdzie można dojechać kolejką linowo-gondolową. Dzięki dużej zdolności przewozowej (900 osób/godz.) rejon Łomnickiego Stawu jest obok Siodełka najliczniej odwiedzanym miejscem w Tatrach Słowackich.

Łomnicki Staw to rejon atrakcyjny, gdyż oferuje zarówno krótki i łatwy spacer wokół stawu, a także w kierunku obserwatorium astronomicznego lub Kamiennej chaty, jak i ułatwia wyruszenie na dłuższe tury Magistralą Tatrzańską do sąsiednich dolin. Można też wyjechać na Łomnicką Przełęcz kolejką krzesełkową, a stamtąd podejść jeszcze szlakiem na Wielką Łomnicką Basztę (2215 m) i z tej wysokości podziwiać widoki na Sławkowski Szczyt, Pośrednią Grań i Dolinę Małej Zimnej Wody. Kupując bilet w przedsprzedaży, można też wyjechać kolejką linowo-wagonikową na Łomnice (2634 m). Jazda wagonikiem nad 200-metrową przepaścią dostarcza niezapomnianych wrażeń, a 40-minutowy pobyt na tym szczycie może okazać się za krótki, by wszystko zobaczyć i napić się jeszcze kawy lub herbaty w kawiarence „Ded”. Nic więc dziwnego, że w Tatrzańskiej Łomnicy po bilety do kolejki ustawiają się w tych dniach tłumy. Ścieżka dydaktyczna przy Łomnickim Stawie, którą trzy lata temu przygotowały: SZOPK Vysoké Tatry, šL TANAP, Tatrzańskie Koleje Linowe oraz Instytut Astronomiczny Słowackiej Akademii Nauk, jest krótka. Spośród 10 tablic trzy znajdują się nad Łomnickim Stawem, umocowane na granitowych głazach, jedna – przed obserwatorium astronomicznym, cztery na placu koło stacji kolejki linowej, jedna na ścianie budynku w pobliżu kasy biletowej, a ta z numerem pierwszym, na której jest mapka usytuowania wszystkich tablic, znajduje się w hallu budynku przy wejściu do restauracji. Przejście trasy według numeracji tablic jest orientacyjnie trochę skomplikowane.

Kolejki linowe
W rejonie masywu Łomnicy znajdują się trzy kolejki będące w gestii TLD: gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy przez Start do Łomnickiego Stawu, wagonikowa z Łomnickiego Stawu na Łomnice oraz krzesełkowa z Łomnickiego Stawu na Łomnicką Przełęcz. Stoją jeszcze na dolnym odcinku trasy stare podpory kolejki wagonikowej, którą oddano do użytku w grudniu 1937 roku. Trzy lata później można już było wyjechać na Łomnicę. Wagonik na górnym odcinku był od tego czasu kilkakrotnie wymieniany, natomiast na dolnym odcinku jazdy pasażerskie zakończono kilkanaście lat temu. Na tej samej trasie, na której teraz kursuje kolejka gondolowa, istniała od 1974 roku kolej kabinowa. W połowie lat 90. rozebrano ją, postawiono niższe podpory i zainstalowano nowy typ kolejki kabinowej – firmy austriackiej. Parametry techniczne kolejek podane są na tablicy 4. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu: długość 3682 metry, deniwelacja 870 metrów, nachylenie 32 do 56%, 108 kabin 4-osobowych, prędkość jazdy 5 m/sek., zdolność przewozowa 900 osób/godz., może kursować przy wietrze do 16 m/sek. Z Łomnickiego Stawu na Łomnicę: długość 1868 metrów, deniwelacja 864 metry, nachylenie 52 do 92%, wagonik 15-osobowy, prędkość jazdy 4,1 m/sek., zdolność przewozowa 58 osób/godz., może kursować przy wietrze do 18 m/sek. Informacja o kolejce krzesełkowej na Łomnicką Przełęcz jest na tablicy 3. Długość 1138 metrów, deniwelacja 409 metrów, 114 krzesełek 2-osobowych, prędkość jazdy latem, 1,5 m/sek., zdolność przewozowa 540 osób/godz. Na kolej tę można kupić bilety tylko dwustronne, w cenie 150 SK, młodzież i seniorzy 120 SK, dzieci 100 SK. Na przełęcz nie ma szlaku turystycznego. Również na Łomnice jest tylko bilet dwustronny, gdyż na ten szczyt nie ma szlaku turystycznego. Bilet kosztuje 600 SK, seniorzy i młodzież płacą 480 SK, dzieci – 420 SK. Pieszo można wejść na Łomnicę tylko z przewodnikiem wysokogórskim, posiadającym licencje UIAGM. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu można kupić bilety: tylko w górę w cenie 240 SK, 190 SK, 170 SK, tylko w dół: 190 SK, 150 SK, 130 SK lub tam i z powrotem: 390 SK, 310 SK, 270 SK. Bilety na te trzy kolejki są do nabycia w kasach w Tatrzańskiej Łomnicy i w budynku kolejki przy Łomnickim Stawie. Na wyjazd na szczyt Łomnicy można wykupić bilet w przedsprzedaży, z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Łomnicki Staw
Położony na wysokości 1751 metrów jest stawkiem pochodzenia polodowcowego, w płytkim zagłębieniu morenowym. Woda dopływa do niego pod blokami skalnymi z Lejkowego Kotła, z topniejącego śniegu i opadów. Wielkość powierzchni stawku jest zmienna, w zależności od zasilania. Przy wypełnieniu po brzegi powierzchnia wynosi ponad 0,5 ha, maksymalna głębokość – 4,5 metra, a objętość wody to 2800 m sześciennych. Można go obejść dookoła w ciągu kilkunastu minut. Wyżej położone – Lejkowy Stawek i Łomnickie Oko już zanikają. Morena, która zamyka zagłębienie, powstała u schyłku plejstocenu i jest dziełem lodowca, który w okresie swojego maksymalnego zasięgu schodził w dół do wysokości 1060 metrów. Ze stawku wypływa Łomnicki potok.

Przyroda
Masyw Łomnicy, podobnie jak większość Tatr Wysokich, zbudowana jest z granodiorytu (žula) – skały magmowej głębinowej, której wiek określany jest na 350 mln lat (tablica nr 6). U podnóży ścian skalnych i u wylotów żlebów tworzą się nadal stożki piargowe, a w rejonie Łomnickiego Stawu występują utwory morenowe – duże bloki skalne, porośnięte miejscami kosodrzewiną. Nad stawem rośnie wiele gatunków roślin, m.in. dzwonek alpejski, kuklik górski i wroniec, można też zobaczyć żabę trawną, a na stokach nieraz dostrzec kozice lub świstaka. Fotografie najpospolitszych gatunków roślin i zwierząt przedstawia tablica 5.

Obserwatorium Astronomiczne
W pobliżu budynku z dwiema kopułami jest tablica nr 8, umocowana na dużym głazie. Obserwatorium Astronomiczne zostało zbudowane w 1943 jako placówka badawcza. Znajduje się tu również stacja meteorologiczna. Od 1953 roku obserwatorium jest częścią Instytutu Astronomicznego Słowackiej Akademii Nauk, który od 1987 roku ma swoją siedzibę w Starej Leśnej. Podlegają mu również Obserwatorium Astronomiczne na Łomnicy i filia instytutu w Bratysławie. Oba obserwatoria tatrzańskie specjalizują się w badaniu korony słonecznej. Ich pracownicy wielokrotnie wyjeżdżali w różne rejony świata, by badać koronę słoneczną w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Prowadzą również regularne obserwacje takich ciał niebieskich, jak komety, asteroidy i meteory. Mogą się pochwalić odkryciem 18 nowych komet i opracowaniem teorii ich rozwoju, odkryciem roju meteorów Ursid, opracowaniem atlasu gwiazd, z którego korzystają astronomowie całego świata. Badają również gwiazdy zmienne i podwójne oraz utrzymują kontakty z obserwatoriami w różnych częściach świata.

Trasy narciarskie
Chociaż mamy teraz pełnię lata, to trudno nie wspomnieć o narciarstwie, gdyż rejon Łomnicy był po II wojnie światowej największym ośrodkiem narciarskim w Tatrach Słowackich, chociaż w ostatnich 20 latach stracił nieco na znaczeniu. Trudna, ale wąska trasa zjazdowa utraciła homologację FIS, nie była dośnieżana, a naturalne zaśnieżenie jej dolnego odcinka było małe. Teraz ma się to zmienić. W tym roku ruszyły prace na dużą skalę. Na odcinku, na którym silny wiatr wyłamał las w listopadzie 2004 roku, powstaje kilka szerokich tras zjazdowych. Poniżej stacji „Start” spycharki wyrównują teren i kładzione są rury do sztucznego dośnieżania stoków. Powyżej „Startu” wycięto szeroką przecinkę w lesie, prawie do jego górnej granicy, gdzie budowana będzie nowa kolej. Powstają wykopy pod słupy podpór. Rozmiar tych prac można zobaczyć, jadąc kolejką gondolową. Ma tu powstać nowoczesny duży ośrodek narciarski, a szeroka trasa z Przełęczy Łomnickiej do Tatrzańskiej Łomnicy będzie w dolnym odcinku dośnieżana i pozwoli na organizowanie zawodów w konkurencjach alpejskich rangi światowej.

Informacje praktyczne
Z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy przez Łysą Polanę i Tatrzańską Kotlinę jest około 50 km. Można dojechać transportem własnym lub autobusem, odjeżdżającym z Zakopanego do Popradu o godz. 7.20. Bilet kosztuje 14 zł. Z powrotem do Łysej Polany można dojechać autobusem słowackim za 56 SK, a potem busem za 8 zł do Zakopanego.

Tekst i fot.: Apoloniusz Rajwa
Tygodnik Podhalański 2008 rok 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
komisarz Alex 2021-05-27 22:22:50
Byłem w czasie kiedy było na granicach UE więcej wolności niż teraz. Było ale się skończyła. Wejdą w życie paszporty i to nie jeden a myślą o trzech rodzajach. O dodatkowych testach nie wspomnę. I skończyła się dla prostego ludu wolność z tego został tylko swobodny przepływ towarów i flaga z gwiazdkami.
niedzielny turysta 2021-05-27 15:54:53
Po tej stronie Tatr polecam Smreczyński.

Reklama
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ CIĄGNIKA oraz PRACOWNIKA FIZYCZNEGO do Zakładu Utrzymania Dróg na okres zimy, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 629, e-mail: tesko@tesko.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Zatrudnie Kierowców C+E NA trasy krajowe Wyjazdy z Nowego Targu na Śląsk powrót Nowy Targ Wysokie zarobki dobre warunki pracy. 601852059luczkowskitrans@gmail.com
  Tel.: 601852059
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ ZABUDOWANĄ LUB NIEZABUDOWANĄ w Zakopanem lub najbliższych okolicach, tel.786119886
 • KOMUNIKATY
  W NIEDZIELĘ W BIAŁYM DUNAJCU - OKOLICE GMINY - ZAGINĘŁY 2 KROWY CZERWONO-BIAŁE.NAGRODA DLA ZNALAZCY. 600 771 479.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I KELNERKĘ. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI OSOBĘ DO RECEPCJI I PRAC MARKETINGOWYCH. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY, W CENTRUM NOWEGO TARGU ul. Krzywa. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Włoska restauracja PER AMORE poszukuje osób do pracy na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, ZMYWAK. Tel. 511 711 711.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ZAKOPANE, KOTELNICA DZIAŁKA ROLNA BEZ DOJAZDU 1625mkw, c. 45 000zł. 501 614 182, www.suchodol.com
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-25 22:37 Mamy góralki karmią dzieci w pięknych okolicznościach przyrody 1 2021-09-25 21:36 Połączenie tańca, sztuki walki i akrobatyki. Brazylijskie klimaty w Zakopanem (ZDJĘCIA) 2021-09-25 20:33 Smakołyki ze Sromowiec na PGE Narodowym 1 2021-09-25 20:12 Pożar na brzegu Jeziora Czorsztyńskiego 2021-09-25 19:30 Reanimacja rowerzysty w Tatrach 2021-09-25 19:23 Fontanny wytrysnęły tylko czekać na otwarcie 2021-09-25 19:20 Nastrojowy wieczór w Nowym Targu. Rynek świeci pustkami 2021-09-25 18:50 Nie jeździmy na pamięć! Niebezpiecznie na skrzyżowaniu w centrum Zakopanego 1 2021-09-25 18:32 Tak zachodziło słońce. Widok ze Snozki 2021-09-25 18:15 Na Krupówkach coraz tłoczniej, piękny zachód słońca na Równi Krupowej (WIDEO) 2021-09-25 17:29 Discozaury w Ibisie. Nowy Targ przeniósł się do komuny 2021-09-25 17:12 Puchar Nordic Walking w Sercu Podhala 2021-09-25 16:46 Najpiękniejsza pora roku żeby odwiedzić Pieniny i popłynąć Dunajcem (WIDEO) 2021-09-25 16:32 Wielki sukces pochodzącej z Ochotnicy Kasi Niewiadomej 3 2021-09-25 15:59 Strażacy z Poronina obchodzą swoje 120-lecie (ZDJĘCIA) 2021-09-25 15:20 Pięknie jak w Krościenku (WIDEO) 1 2021-09-25 14:49 Muzyczny jubileusz. 25. Dni Muzyki na Zamku 2021-09-25 14:47 Ponad półtora miliona wydatków w Szaflarach. Na co gmina przeznaczyła pieniądze? 1 2021-09-25 13:59 W poniedziałek sesja rady gminy. Zapowiadają się długie obrady 2021-09-25 13:16 Wokół straconych zabytków (WIDEO) 1 2021-09-25 12:31 Ile tym razem zakażeń koronawirusem na Podhalu? 2 2021-09-25 11:45 Pobiegli na Kasprowy. Wśród biegaczy najszybsza babcia świata 2021-09-25 11:06 Kolej na Palenicę ma dziś urodziny (WIDEO NA ŻYWO) 2021-09-25 10:44 Śnieg powyżej 2200 metrów. Nie ma miejsca na parkingach przed Morskim Okiem 2021-09-25 09:59 Policjanci z Zakopanego rozbili grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze na materiały budowlane 1 2021-09-25 09:00 Tragiczne grzybobranie, nie żyje 72-letnia kobieta 2021-09-25 08:00 #Uwolnić Poczobuta (WIDEO) 1 2021-09-24 21:45 Jestem wójtem niezależnym 1 2021-09-24 21:00 Kulawy koń ciągnął turystów do Morskiego Oka - twierdzą przedstawiciele Fundacji Viva (WIDEO) 5 2021-09-24 20:36 Fisz Emade w Kościelisku 2021-09-24 20:15 Strażacy z Hałuszowej mają powód do radości 2021-09-24 20:15 Oscarowe role i owacje na stojąco dla "Sonaty" Bartosza Blaschke (WIDEO) 2021-09-24 19:30 Zrobili syf i odjechali 2 2021-09-24 18:56 Zaplanuj jesienny odpoczynek i atrakcje na wyjazd w góry! 2021-09-24 18:50 Śmigłowiec TOPR poleciał z pomocą 5 2021-09-24 18:45 Pies zagryziony na oczach dzieci. Uważajcie na Jaszczurówce w Zakopanem 2 2021-09-24 17:15 Polaczyk, Popiela, Pacierpnik, Zwolińska nadal w grze. Trwają MŚ w Bratysławie 2021-09-24 16:30 Uważajcie na SMS-y informujące o nałożeniu kwarantanny to mogą być oszuści 2021-09-24 15:45 Nowa organizacja ruchu i korki na ul. Sienkiewicza. Dzieci ze szkoły muzycznej bez przejścia dla pieszych 7 2021-09-24 14:55 Ulica Parkowa w Nowym Targu kompletnie zablokowana 4 2021-09-24 14:15 Klimatyczny protest w Zakopanem. Dyrektorzy szkół nie chcieli nas puścić 20 2021-09-24 13:30 Spalarnia w zawieszeniu 4 2021-09-24 13:10 Memoriał Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa 2021-09-24 12:52 Aga Banaś muzycznie odlatuje 2021-09-24 12:45 Cmentarz zostanie powiększony 2021-09-24 12:42 Discozaury ciągną do Ibisa 2021-09-24 12:15 Rekreacja na cmentarzu 1 2021-09-24 12:00 Spójrz na śmieci z innej perspektywy (WIDEO) 2021-09-24 11:31 Tym razem nie online, a na żywo. Poezja w Ratuszu 2021-09-24 11:15 Codzienny raport covidowy. Ile zakażeń na Podhalu?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP