POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-06-24 16:30:04

Reklama

Gmina Czorsztyn

Dewastacja. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce znikna

Osada Turystyczna Czorsztyn trafiła w ręce dewelopera. Czy to koniec tego urokliwego miejsca?

Zamiast współpracy umywanie rąk - tak wygląda sytuacja w Osadzie Turystycznej Czorsztyn w Kluszkowcach. Miejsce, gdzie przed laty przeniesiono najpiękniejsze zabytkowe obiekty, ratując je przed zalaniem wodami Jeziora Czorsztyńskiego, dziś gaśnie. 

To nie nasza wina, to  konserwator

Kiedy dwa lata temu Osadę Turystyczną Czorsztyn nabyła krakowska firma budowlana, mieszkańcy wierzyli, że to ratunek. Tymczasem nowy właściciel zabezpieczył jedynie puste obiekty biało-czerwoną taśmą.  - Mamy w posiadaniu stare budynki, które chcemy odnowić. Dopiero po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków będę mógł podać więcej szczegółów - mówi Andrzej Iwański, manager spółki IMS Budownictwo. - Chcemy uruchomić Osadę Turystyczną Czorsztyn, ale w całości, dlatego na razie wstrzymujemy się z pracami - dodaje.

To nie konserwator, to gmina

- Za to, w jakim stanie są obiekty, odpowiada ich właściciel - podkreśla Monika Bogdańska, małopolski wojewódzki konserwator zabytków. - Do tej pory było ich kilku, ale żaden z nich na przestrzeni prawie 30 lat nie zrobił nic, by zadbać o to miejsce i znajdujące się w nim budynki - podkreśla.

To, że właściciel nie dba o zabytkowe obiekty, to jeden problem. Drugim jest to, że Osada Turystyczna Czorsztyn, która przed laty miała wyjątkowy charakter, znajduje się w samym sercu deweloperskich inwestycji. W efekcie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce z dnia na dzień przez agresywną zabudowę przestrzeni przestaje istnieć. Zmienić mógłby to opracowywany obecnie przez gminę nowy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ale ten - jak podkreśla małopolski wojewódzki konserwator - może być kolejnym gwoździem do trumny.  

- Sprawami związanymi z planem przestrzennym zajmują się samorządy, nasza rola polega na ich uzgadnianiu i na tym nasza rola się kończy - tłumaczy Monika Bogdańska. - Gmina sama decyduje, co w tym miejscu ma powstać i jak wyglądać. Wiemy, że jest duży nacisk właścicieli działek, by te tereny przeznaczyć pod inwestycje - dodaje.

Niedawno praktycznie vis a vis  zabytkowych willi wyrósł gigantyczny hotel Osada Czorsztyn, który mocno zaburzył charakter tego miejsca. A będzie jeszcze gorzej, bo w tym roku do wydziału budownictwa nowotarskiego starostwa trafiła rekordowa liczba wniosków o budowę w Kluszkowcach. Rozmach jest spory, od 14 domków rekreacji indywidualnej po 4 budynki hotelowe. Jak się okazuje, ten ostatni wniosek, obecnie rozpatrywany, złożył nie kto inny, jak właściciel Osady Turystycznej Czorsztyn.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który ma opiniować ten dokument, nie ukrywa, że zna plany właściciela Osady Turystycznej Czorsztyn. Monika Bogdańska wspomina, że podczas zeszłorocznego spotkania z przedstawicielami firmy IMS Budownictwo padały różne propozycje. Pośród nich ta, by część zabytkowych willi, znajdujących się bliżej Jeziora Czorsztyńskiego, w związku z tym, że budynki w środku są niewykończone, odpowiednio adaptować. - Podkreślaliśmy, że nie zgadzamy się na zabetonowywanie ich w środku, ale inwestor naszymi rozwiązaniami nie był zainteresowany - opowiada konserwator. - Nic przecież nie stało na przeszkodzie, by willa Szperlinga dalej funkcjonowała, podobnie jak pozostałe wyremontowane budynki w Osadzie z częścią gastronomiczną i hotelową. Gdy spotkaliśmy się z inwestorem, usłyszeliśmy jednak, że on chce w tym miejscu mieć zabudowę hotelową z liczbą pokoi powyżej 100, a także 2 basenami, infrastrukturą sportową oraz spa - wymienia.

Dlaczego inwestor, zamiast ratować niszczejące zabytki, woli snuć plany o budowie nowych obiektów? Bo choć Osada Turystyczna Czorsztyn jest wpisana w strefę konserwatorską, to jednak znajdujące się w niej budynki ujęte są jedynie w ewidencji zabytków, a nie w rejestrze, który daje silniejszą ochronę oraz możliwość pozyskiwania dotacji na remonty. - Staramy się to miejsce kontrolować, ale za stan znajdującego się tam mienia - jak podkreślam - odpowiada właściciel. Oczywiście nie możemy zgadzać na całkowitą bierność i na to, żeby znajdujące się tam obiekty doprowadzono do zniszczenia, co dostrzegamy od dwóch lat. Jeśli ta sytuacja będzie trwać dłużej, sprawę oddamy do prokuratury - ostrzega Monika Bogdańska.

To nie gmina, to inwestor

Sprawą próbujemy zainteresować władze gminy Czorsztyn. Pytamy, co w ostatnich latach zrobili, by ratować niszczejące obiekty. - Gmina Czorsztyn nie jest właścicielem Osady Turystycznej Czorsztyn - zaznacza Agata Jasińska, sekretarz gminy. - Nadzór nad obiektami zabytkowymi, wchodzącymi w skład Osady, sprawuje małopolski wojewódzki konserwator zabytków - dodaje.

Sekretarz zapewnia, że gmina chroni Osadę Turystyczną Czorsztyn zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ten - jak tłumaczy - zmieniono dla terenów położonych na Półwyspie Stylchyn, w którym uszczegółowiono zapisy dotyczące kształtowania architektury budynków i zagospodarowania terenów. - Dodatkowo poszerzono tereny objęte strefą ochrony konserwatorskiej, obejmujące okolice Osady. Każdy nowo projektowany budynek na tym terenie musi zostać zaopiniowany przez wojewódzkiego małopolskiego konserwatora zabytków. Ochrona Osady również jest  przedmiotem działania konserwatora zabytków, który monitoruje stan obiektów w ramach prowadzonego nadzoru - podkreśla sekretarz.

Agata Jasińska w korespondencji zupełnie nie wspomina o nowym dokumencie, nad którym obecnie pracuje gmina. W związku z tym, że Czorsztyn opracowuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, decyzję w sprawie składanych przez inwestorów wniosków o wydanie warunków zabudowy (tzw. WZ-tek) podejmuje wójt.

A może by tak razem?

Osadę Turystyczną Czorsztyn przed zniszczeniem mogłoby uratować stworzenie w tym miejscu parku kulturowego. - Nie ma innej siły, by coś więcej zrobić, jak tylko inicjatywa społeczna. Moim zdaniem to lokalna społeczność powinna sama zadecydować, czy chce to miejsce chronić, czy jej na nim naprawdę zależy. Dopiero potem należy działać w kierunku utworzenia parku kulturowego i wprowadzenia zmian oraz właściwych ograniczeń w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki nim inwestor będzie mieć w końcu jasność, co może zrobić, a czego nie - podpowiada małopolski konserwator zabytków.

Gmina Czorsztyn siedem lat temu potrafiła stanąć na głowie, by w Maniowach powstała  strefa ekonomiczna, na której skorzystała m.in. firma Supersnow. Czy tym razem władze lokalne z podobnym zaangażowaniem sprawią, że stworzony zostanie Park Kulturowy na Półwyspie Stylchyn? - W związku z objęciem rejonu Osady Turystycznej Czorsztyn strefą ochrony konserwatorskiej, aktualnie gmina nie planuje utworzenia parku kulturowego - odpowiada Agata Jasińska. Tak więc wszystko w rękach mieszkańców, którzy mogą wystąpić z wnioskiem społecznym.

Aneta Dusik

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. Jurek Jurecki
2
/ Fot. Jurek Jurecki
3
/ Fot. Jurek Jurecki
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Maryjan K 2021-06-25 15:50:21
@ff. Nie pisz bzdur. Byłem w kilku przeniesionych budynkach, każdy z nich miał ogrzewanie nawiewowe zasilane pompą ciepła z dna Zalewu Czorsztyńskiego. Dodam, że jeszcze cię na świecie nie było. Komuś zależało na dewastacji i tak pomału wychodzi rzeczywistość.
konserwant 2021-06-25 08:46:22
Niestety tradycja i historia przegrywa z pieniądzem. Niby pomysł był świetny i gdyby w Polsce uczono dzieci szacunku do historii i tradycji byłaby perełka. Ale tak nie jest więc najlepiej gdyby te zabytki pozostały w rękach publicznych, zapewne hulałyby świetnie jako obiekty pensjonatowe a przy odrobinie chęci również jako hoteliki butikowe. Kwestia dobudowania odpowiedniej infrastruktury. Gminy nie mają środków ani odpowiedniej organizacji do prowadzenia tego typu działalności. Co innego taki ZEW Niedzica (na Polanie Sosny z powodzeniem użytkują podobne obiekty), Tauron czy Orlen.
Oczywiście deweloper i tak je spali wcześniej czy później. Więc zamiast się boksować z prymitywnymi szkodnikami, jaśnie pani konserwator powinna zadbać o ponowne przeniesienie tych budynków. Tym razem do skansenu, z dala od wszelkich turystycznych atrakcji i wysokich cen za metr działki. Póki jeszcze jest co przenosić. I niech się nie zasłania gminą czy innymi "nie da się". Te obiekty przetrwały wysiłkiem naszych dziadków i rodziców i jeśli konserwator da im spłonąć nad brzegiem zalewu powinien mieć zarzuty prokuratorskie. Co z tego ze wszyscy będą wiedzieli że deweloper pozbył się budynków bezprawnie i może dostanie jakąś grzywnę, skoro obiektów już nie będzie i zostaną tylko zdjęcia.
Przenieść do skansenu natychmiast! A deweloper ma się do tego dołożyć i pokryć część kosztów.
girono 2021-06-25 08:35:57
Nowa architektura na Stylchynie pozostawia wiele do życzenia ale nie wszystka. Architektura regionalna wójta domków jest Ok, można z niej brać przykład.
ff 2021-06-24 20:13:13
Przecież te budynki to tylko zewnętrzne ściany. W środku nie ma nic, żadnych ścian, żadnych płyt. Tylko skorupa. Wcześniej jeden czy drugi właściciel chciał zaadoptować pod wynajem. Zostawić z zewnątrz stary wystrój, ale środek zrobić nowoczesny. To konserwatorowi się nie podobało. Właściciel wziął i sprzedał. Teraz samo się rozpadnie.
kurr 2021-06-24 19:34:20
nie mam w tym interesu, ale jak te potworne budowle z horroru znikną, to wszystkim wyjdzie na zdrowie. miejcie trochę poczucia estetyki.
Jendruś 2021-06-24 17:36:29
Zabudujcie wszystko, co się da i gdzie się da. I wtedy nastanie cisza: nawet pies z kulawą nogą się tam nie pojawi.
Truteń 2021-06-24 17:25:32
Byłem tam parę dni temu. Zabytki powoli zamieniają się w rudery, tylko patrzeć aż zaczną płonąć. A urzędnicy wysyłają pisma.
Mogła być perełka, będzie moloch dla kolejnych setek turystów.
raid 2021-06-24 17:15:24
Deweloper zrobi tam takie cuda, że się wszyscy zdziwią.
cyrk 2021-06-24 17:00:45
Ludzie to zwierzęta.

Reklama
2021-09-25 19:30 Reanimacja rowerzysty w Tatrach 2021-09-25 19:20 Nastrojowy wieczór w Nowym Targu. Rynek świeci pustkami 2021-09-25 18:50 Nie jeździmy na pamięć! Niebezpiecznie na skrzyżowaniu w centrum Zakopanego 2021-09-25 18:32 Tak zachodziło słońce. Widok ze Snozki 2021-09-25 18:15 Na Krupówkach coraz tłoczniej, piękny zachód słońca na Równi Krupowej (WIDEO) 2021-09-25 17:29 Discozaury w Ibisie. Nowy Targ przeniósł się do komuny 2021-09-25 17:12 Puchar Nordic Walking w Sercu Podhala 2021-09-25 16:46 Najpiękniejsza pora roku żeby odwiedzić Pieniny i popłynąć Dunajcem (WIDEO) 2021-09-25 16:32 Wielki sukces pochodzącej z Ochotnicy Kasi Niewiadomej 1 2021-09-25 15:59 Strażacy z Poronina obchodzą swoje 120-lecie (ZDJĘCIA) 2021-09-25 15:20 Pięknie jak w Krościenku (WIDEO) 2021-09-25 14:49 Muzyczny jubileusz. 25. Dni Muzyki na Zamku 2021-09-25 14:47 Ponad półtora miliona wydatków w Szaflarach. Na co gmina przeznaczyła pieniądze? 1 2021-09-25 13:59 W poniedziałek sesja rady gminy. Zapowiadają się długie obrady 2021-09-25 13:16 Wokół straconych zabytków (WIDEO) 1 2021-09-25 12:31 Ile tym razem zakażeń koronawirusem na Podhalu? 2 2021-09-25 11:45 Pobiegli na Kasprowy. Wśród biegaczy najszybsza babcia świata 2021-09-25 11:06 Kolej na Palenicę ma dziś urodziny (WIDEO NA ŻYWO) 2021-09-25 10:44 Śnieg powyżej 2200 metrów. Nie ma miejsca na parkingach przed Morskim Okiem 2021-09-25 09:59 Policjanci z Zakopanego rozbili grupę przestępczą wyłudzającą pieniądze na materiały budowlane 1 2021-09-25 09:00 Tragiczne grzybobranie, nie żyje 72-letnia kobieta 2021-09-25 08:00 #Uwolnić Poczobuta (WIDEO) 1 2021-09-24 21:45 Jestem wójtem niezależnym 1 2021-09-24 21:00 Kulawy koń ciągnął turystów do Morskiego Oka - twierdzą przedstawiciele Fundacji Viva (WIDEO) 5 2021-09-24 20:36 Fisz Emade w Kościelisku 2021-09-24 20:15 Strażacy z Hałuszowej mają powód do radości 2021-09-24 20:15 Oscarowe role i owacje na stojąco dla "Sonaty" Bartosza Blaschke (WIDEO) 2021-09-24 19:30 Zrobili syf i odjechali 2 2021-09-24 18:56 Zaplanuj jesienny odpoczynek i atrakcje na wyjazd w góry! 2021-09-24 18:50 Śmigłowiec TOPR poleciał z pomocą 4 2021-09-24 18:45 Pies zagryziony na oczach dzieci. Uważajcie na Jaszczurówce w Zakopanem 2 2021-09-24 17:15 Polaczyk, Popiela, Pacierpnik, Zwolińska nadal w grze. Trwają MŚ w Bratysławie 2021-09-24 16:30 Uważajcie na SMS-y informujące o nałożeniu kwarantanny to mogą być oszuści 2021-09-24 15:45 Nowa organizacja ruchu i korki na ul. Sienkiewicza. Dzieci ze szkoły muzycznej bez przejścia dla pieszych 7 2021-09-24 14:55 Ulica Parkowa w Nowym Targu kompletnie zablokowana 4 2021-09-24 14:15 Klimatyczny protest w Zakopanem. Dyrektorzy szkół nie chcieli nas puścić 20 2021-09-24 13:30 Spalarnia w zawieszeniu 4 2021-09-24 13:10 Memoriał Zdzisława Soliwody i Edwarda Kordasa 2021-09-24 12:52 Aga Banaś muzycznie odlatuje 2021-09-24 12:45 Cmentarz zostanie powiększony 2021-09-24 12:42 Discozaury ciągną do Ibisa 2021-09-24 12:15 Rekreacja na cmentarzu 1 2021-09-24 12:00 Spójrz na śmieci z innej perspektywy (WIDEO) 2021-09-24 11:31 Tym razem nie online, a na żywo. Poezja w Ratuszu 2021-09-24 11:15 Codzienny raport covidowy. Ile zakażeń na Podhalu? 2021-09-24 10:30 A dziura rośnie, rośnie, rośnie 2 2021-09-24 09:46 Mały Książę po góralsku. Czy warto było podjąć się wyzwania? 2021-09-24 09:00 Problemy z transformatorami przy fotowoltaice 5 2021-09-24 08:30 Koński Blues dla Antka 2021-09-24 08:20 Kolizja w Mieście
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-25 17:00 1. Brawoo Kasiu!! ogladałem wyścig od startu do mety i trochę się denerwowałem. Gratuluję i liczę na lepsze miejsca na nastepnych wyścigach.Czas pokazać Holenderkom i innym ,że kolarstwo u nas ma się dobrze. 2021-09-25 16:19 2. Oczywiście spotkanie w pełnym reżimie sanitarnym... :-))))))))) 2021-09-25 15:15 3. Tak to prawda, dzisiaj to już takich błotów już niema. 2021-09-25 15:03 4. Udar, zawał, zakrzepica niepotrzebna trzecia szpryca. 2021-09-25 14:43 5. wiem, że to felieton i trudno o precyzyjne dobieranie słów ale razi mnie stwierdzenie "wyznawcy teorii" (ocieplenia) juz lepiej - "zwolennicy" ja wierzę w ocieplenie bo "wierzę " w naukę a średnie wzrastaja i to w tempie niespotykanym... 2021-09-25 13:53 6. "Kto jest winien, że z Zakopanego znikają zabytki?" A kto bierze pieniądze za pierdzenie w stołek? 2021-09-25 13:03 7. Biedny konik dawniej jak były wykożystywane w gospodarstwie domowym np. w polu albo jak z lasu drzewo się nim ciągło to było spoko tylko w wozie się męczy biedak 2021-09-25 12:52 8. "Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w piątek długo oczekiwaną decyzję o zniesieniu w sobotę o godz.16 większości restrykcji pandemicznych w tym kraju. Przestaną obowiązywać m.in. limity zgromadzeń oraz zalecenie zachowania odległości. - Minęło 561 dni, odkąd wprowadziliśmy najostrzejsze środki kontroli w czasie pokoju (...) Teraz możemy żyć normalnie, poradziliśmy sobie lepiej niż wiele innych krajów - stwierdziła Solberg" 2021-09-25 12:48 9. Kościół nie pomoże bo z tego nie ma kasy, a rząd no cóż dyktatorzy sobie w drogę nie wchodzą , politycy jedni mówią że Łukaszenko to ciepły miły człowiek, innych interesują imprezy , a wszyscy ci których głos się liczy tchórzliwie udają że nic się nie dzieje. 2021-09-25 12:02 10. Chwilę był spokój z Fundacją Viva. Ale znowu muszą zaistnieć. Pytanie jedno. Skoro chcą juz być tacy prawi i sprawiedliwi gdzie są sprawozdania finansowe funduacji z ostatnich trzech lat? Ostatnie jest z 2018 roku. Mają coś do ukrycia?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

Dołącz do nas - facebook