Reklama

2021-06-29 10:00:00

Ślub w plenerze

Żono, przyjmij tę obrączkę w Tatrach

- Gdzie jest to Morskie Oko? - pyta przez telefon zrozpaczona pani młoda tuż przed wyznaczoną porą ślubu. - To tam nie można dojechać samochodem? - dziwi się.

Są tacy, którzy chcieliby na Kasprowym Wierchu rozbić namiot dla gości albo uczcić uroczystość obrzucaniem młodych groszówkami, confetti czy ryżem. Fajerwerki też nie wchodzą w grę. I szpilki trzeba zamienić na toporne buty trekkingowe. Błotnisty szlak, oberwanie chmury, gromy z nieba czy zamieć, choć na dole  wiosna w pełni, też bywają w pakiecie.


Bukowina Tatrzańska to gmina, w której najprawdopodobniej udziela się najwięcej w Polsce ślubów w plenerze. Wszelkie rekordy padają w czerwcu, tylko 19 czerwca pracownicy tutejszego Urzędu Stanu Cywilnego przyjmą w Tatrach 6 przyrzeczeń małżeńskich. Grażyna Tybor, szefowa USC, będzie czekała na młode pary nad Morskim Okiem, jej zastępca Sylwester Pytel - na Rusinowej Polanie. Kandydatów na małżonków nie odstraszają opłaty. Oprócz tej standardowej za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł za każdy ślub poza urzędem trzeba zapłacić 1 tys. zł. Jeśli ceremonia jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ten żąda jeszcze opłaty w wysokości 2 tys. zł.

- Na terenie naszej gminy jest najciekawsza część gór - Tatry Wysokie. To u nas jest Morskie Oko, Rusinowa Polana, Dolina Roztoki czy Pięciu Stawów - mówi z dumą Sylwester Pytel.

Przy kapliczce, dzwonie lub ławostołach

Na terenie Tatr są jednak ściśle określone miejsca wyznaczone przez TPN, w których przed urzędnikiem USC można złożyć małżeńską przysięgę. Jest ich siedem: na Kasprowym Wierchu przy dzwonie (obok budynku stacji meteorologicznej), w Dolinie Chochołowskiej obok schroniska PTTK, w Dolinie Kościelskiej nad Smreczyńskim Stawem, w Dolinie Strążyskiej na polanie przy ławostołach, na Polanie Kalatówki-  na morenie przy schronisku (Dolina Bystrej), nad Morskim Okiem przy kapliczce Matki Boskiej od Szczęśliwych Powrotów oraz na Polanie Rusinowej przy ławostołach. Tak więc okazję do wycieczek w Tatry w czasie pracy mają także urzędnicy USC z zakopiańskiego magistratu i gminy Kościelisko. 
  
Mimo wysokich opłat dla młodożeńców sami urzędnicy USC są skromnie opłacani za pracę w terenie, nierzadko w ekstremalnych warunkach. - Ja po prostu lubię chodzić w Tatry, po ceremonii zazwyczaj idę wyżej - podkreśla Sylwester Pytel, który togę nosi w plecaku, a na szlaku wygląda jak turysta. Dodaje jednak, że kiedy przychodzi sezon i co sobotę są śluby w górach, bywa, że czasem jest zmęczony albo chętnie wybrałby się na inny szlak.

Pani Grażyna Tybor pod schronisko nad Morskim Okiem - dzięki przepustce - dojeżdża samochodem, ale i to bywa niełatwe. Czasem nawet samochód z napędem na cztery koła sobie nie radzi. - Kiedyś we wrześniu była taka zamieć, że nie dało się wychylić nosa ze schroniska. O dotarciu do wyznaczonego przez TPN miejsca nad Morskim Okiem nie było mowy. Kierowniczka schroniska udostępniła nam największą wolną salę i tak pomiędzy piętrowymi łóżkami przyjęłam przysięgę małżeńską - wspomina Grażyna Tybor.

Nie tylko ci, co Tatry kochają

Na ślub w górach decydują się zazwyczaj ludzie, którzy chodzą po Tatrach, wspinają się, mają z tym miejscem jakieś wspomnienia. Zdarza się jednak, że przyszli małżonkowie nie mają pojęcia, gdzie tak naprawdę jest wybrane przez nich miejsce na ceremonię. Bywają też dziwne pytania i prośby.  Dziwią się, że nie można dojechać samochodem na miejsce. Pytają, gdzie będą mogli się przebrać - opowiada Beata Kulawiak z TPN-u.
W tym roku park wydał już 28 zezwoleń na ceremonię ślubną, największą popularnością cieszy się Kasprowy Wierch, Morskie Oko i Rusinowa Polana.     

Patent na suknię

Niektórzy niosą strój ślubny w plecaku i przebierają się na miejscu. Są tacy, którzy decydują się na strój sportowy. Zdarzają się też młodzi, którzy docierają do wyznaczonego miejsca "na galowo". Tylko buty mają trekkingowe. - Żeby nie ubrudzić sukni ślubnej, jest kilka patentów. Niektórzy obszywają dół sukni specjalną taśmą, która podnosi całą suknię do góry, inni zwijają suknie w kłębuszek i przywiązują sznurkiem, który pani młoda zaczepia sobie na ramieniu - opowiada urzędnik z Bukowiny Tatrzańskiej. - W górach jednak trzeba być przygotowanym na wszystko - podkreśla. Bywa, że na dole wiosna, a w górach śnieg. Pogoda płata  figle i zmienia się z minuty na minutę.

"Tak" w okienku pogodowym

Wyznaczone wcześniej godziny ceremonii bywają zazwyczaj umowne. - Ja siedzę w radarze, dzięki któremu można w danym dniu z dużą dokładnością przewidzieć pogodę - Sylwester Pytel mówi o aplikacji windy.com. Trzeba jednak umieć z niej korzystać - dodaje. - Dostosowujemy się do pogody, można z dokładnością do kilku minut przewidzieć, kiedy przestanie padać i na chwilę się przejaśni - tłumaczy.

Martyna i Paweł Krawczykowie ze Szczecina brali ślub na Rusinowej Polanie 15 maja tego roku. - Lubimy góry, jesteśmy w Tatrach lub Karkonoszach kilka razy w roku - opowiada Paweł. - Rusinowa Polana to dla nas wyjątkowe miejsce, to był pierwszy szlak w Tatrach, na który zabrałem narzeczoną - tłumaczy. Za miejscem tym przemawiały też walory krajobrazowe i logistyka - teren łatwo dostępny, co pozwoliło na miejsce dotrzeć gościom z wózkami dziecięcymi. - Opłaty też jakoś przełknęliśmy, choć nie są małe. Ale rozumiem TPN, że wyznacza ceny zaporowe, żeby nie było wielu chętnych - dodaje.

- Przyjechaliśmy już w środę, żeby wszystko ogarnąć. Padało codziennie aż do soboty. Jakimś cudem udało nam się dotrzeć na miejsce w sobotę bez deszczu, choć błoto było duże - relacjonuje. Gdy już byli na górze, rozpętała się taka ulewa, że wszyscy musieli się schronić w bacówce i przeczekać. Gdy na chwilę się przejaśniło, ceremonia się odbyła, potem znowu  padało. - Ale nie żałowaliśmy ani przez moment. Lepszego miejsca nie mogliśmy sobie wymarzyć. Będziemy tu zawsze wracać z dużym sentymentem - podkreśla Paweł Krawczyk. - A pan Sylwester z USC w Bukowinie Tatrzańskiej jest przesympatyczny, bardzo nam pomagał. Podtrzymywał nas na duchu, a gdy padało - z dużą dokładnością przewidział, kiedy się przejaśni - podkreśla pan młody ze Szczecina. 
 
Taka pogoda podczas ceremonii ślubnych dla Sylwestra Pytla żadna nowość. - Były już zamiecie, burze, oberwania chmury. Bywało, że musiałem uciekać tuż po ślubie, żeby ratować protokół przed zalaniem - opowiada.

Pani młoda na skraju wyczerpania

Urzędnik z bukowiańskiego USC wspomina, jak kiedyś czekał na parę nad Morskim Okiem. - A tu pani młoda dzwoni do mnie z ronda w Bukowinie Tatrzańskiej i pyta, gdzie jest to Morskie Oko. Okazało się, że para nie miała pojęcia ani gdzie to jest, ani jak się tu dociera - opowiada. Młodzi dotarli na Palenicę Białczańską własnym samochodem, tam przesiedli się do furmanki. Gdy jednak na Włosienicy okazało się, że dalej muszą iść na piechotę, pani młoda była w rozpaczy. Na nogach miała szpilki a na zmianę buty na wysokim koturnie. Na miejsce ceremonii dotarli z kilkugodzinnym opóźnieniem, a pani młoda była tak zmęczona, że żal było na nią patrzeć.

Yes, mam męża

Takim okrzykiem zakończyła się kiedyś inna ceremonia nad Morskim Okiem. - Ślub w terenie nie zawsze sprzyja powadze. Zdarza się, że młodzi i goście śmieją się, żartują, wygłupiają - opowiada Grażyna Tybor. Jej zastępca z kolei pamięta, jak kiedyś zapomniał długopisu i trzeba było zaczepiać turystów na szlaku, bo nie było czym podpisać protokołu. Doskonale pamięta też inny ślub z udziałem dużej liczby gości z Anglii. - To też był ślub nad Morskim Okiem, panowie kawalerzy dotarli dużo wcześniej na miejsce ceremonii, zaczęli mocno imprezować. Podczas ślubu trzeźwi byli już tylko państwo młodzi - wspomina.

Pani młoda rodzi

Ceremonie ślubne odbywają się w każdy dzień z wyjątkiem niedzieli. Zgodnie z przepisami zarezerwować termin trzeba co najmniej miesiąc wcześniej. Zazwyczaj umówienie terminu ślubu w Tatrach odbywa się pół roku wcześniej. Bywają jednak wyjątki. - Kiedyś wyznaczyliśmy datę za cztery dni. Pan młody błagał, żeby znaleźć jak najszybszy termin, bo pani młoda była w bardzo zaawansowanej ciąży i miała niedługo termin - opowiada Sylwester Pytel. - Gdyby dziś ktoś taki się pojawił, też znaleźlibyśmy termin w przyszłym tygodniu - dodaje.

W sezonie bywa w Tatrach tłoczno. Ludzie upierają się czasem na ślub w weekend majowy czy w okolicach 15 sierpnia. - Odradzamy, bo problem jest nawet z dotarciem na miejsce. Są ogromne korki. Nie mówiąc już o tym, że co to za frajda, brać  ślub w takich tłumach - twierdzi Grażyna Tybor.  

Nie tylko Tatry

Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska ceremonie ślubne plenerowe odbywają się często także poza TPN-en. Modnym miejscem od kilku lat jest Stodoła u Jojo w Rzepiskach, śluby odbywają się też na bukowiańskiej Szymkówce czy w schronisku na Głodówce. Grażyna Tybor wspomina  ceremonię przed jednym z białczańskich hoteli. - To był ślub w stylu amerykańskim, taki jak oglądamy na filmach. Przed hotelem był dywan, były  girlandy, ustawione krzesła  - opowiada. A że pan młody był Szkotem, wystąpił w spódnicy, zresztą podobnie jak kilkunastu innych panów na tej uroczystości - wspomina szefowa bukowiańskiego USC

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
worek na śmieci 2021-06-29 16:01:49
@Truteń, zabiłeś mnie tym pytaniem :-)
To opłata na "ochronę przyrody" i nowe tymczasowe kapliczki przy szlakach.
A park nie jest od "dawania czegoś od siebie" tylko od inkasowania. Chciałbyś żeby poszli z torbami?
Chyba że jesteś plebanem...? To dostaniesz zgodę na wszystko.
Truteń 2021-06-29 11:09:24
A TPN jakim prawem pobiera te 2000 opłaty? Bo tak?
Przecież nic od siebie park nie daje nowożeńcom.
krzysiekzG. 2021-06-29 10:36:47
Najlepiej to wybudujcie palac ślubów na sztucznej wyspie na środku MO z pomostem ubranym w girlandy kwiatów .. I metro do MO .
Karol 2021-06-29 10:34:21
Rozwód i uzgodnienia polecam nad "Maszynką do mięsa".

Reklama
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Kościelisko praca całoroczna z wyżywienie pomoc przy pensjonacie Pokojowa Kucharka Kelnerka najlepiej osoba wielofunkcyjna możliwe zakwaterowanie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  Austria. Praca dla budowlańców od zaraz, 2300 EUR na rękę i więcej, blisko granicy, austriacka umowa. 774412450praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 774412450
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MERCEDES W211 wersja elegant E200. Kupione w Niemczech w 2010 w salonie Mercedesa od pierwszego właściciela. W Polsce jeden właściciel i użytkownik od zakupu. Auto serwisowane. 1,8 kompressor benzyna, 135 kW - 185 KM, automat, napęd tył, sedan. Produkowany 2006 do 2009 - to auto z października 2006, po liftingu. Przebieg około 173 tys. km. Cena 35.000 - w cenie nowe opony zimowe, letnie są na kolach. Lakier metalik czarny, felgi oryginalne. Więcej informacji: 602 37 17 10.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-28 20:45 Zobaczcie kto był i jak się bawił na urodzinach kolejki na Palenicę (WIDEO) 2021-09-28 20:40 Spotkanie online z wójtem Lipnicy Wielkiej 2021-09-28 20:02 Kamiland to był strzał w dziesiątkę (WIDEO) 1 2021-09-28 19:38 Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Dużo zgonów z powodu Covid-19 1 2021-09-28 19:30 Nuty Bacha, Beethovena, Rachmaninowa. Koncert w PSM 2021-09-28 19:15 Miasto czy wieś? Radni mają zastrzeżenia do konsultacji społecznych 1 2021-09-28 18:30 Druga szansa na chodnik. Czy tym razem mieszkańcy nie będą protestować? 2021-09-28 17:45 Jeszcze poczekamy nim zaparkujemy na pierwszym takim park&ride 2021-09-28 17:06 Zagęszczarka na budowę - parametry i rodzaje sprzętu 2021-09-28 16:45 Tydzień sportu. Boisko przy szkole na Skibówkach oficjalnie otwarte 2021-09-28 16:00 Coraz bliżej Manaslu 2 2021-09-28 15:15 Fundacja Rozwoju Regionu Rabka otworzyła swoje biuro w Mieście 1 2021-09-28 14:06 O hodowli pszczół i nie tylko. Konferencja pszczelarska 2021-09-28 14:00 Znamy szczegóły pożaru w Białym Dunajcu (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-09-28 13:30 Zderzenie w Jabłonce 2021-09-28 12:45 Jedyny taki chodnik. Wykręcisz na nim nogę 2 2021-09-28 11:50 Trochę słońca, trochę chmur 2021-09-28 10:45 Mały Józio z Makowa Podhalańskiego potrzebuje waszej pomocy 2021-09-28 10:00 Wnuczka pana hrabiego 1 2021-09-28 08:59 Młodzi górale z sukcesami na Mistrzostwach Małopolski 2021-09-28 08:01 Turystki zagubiły się w Pieninach 2021-09-28 06:38 Wielki i groźny pożar w Białym Dunajcu (ZDJĘCIA) 2021-09-27 22:58 Maciej Piczura z Cichego w programie Mam Talent 2 2021-09-27 21:34 Pamięć o człowieku zwanym "Koniem" 2021-09-27 20:50 Jak pisać, by być czytanym - czyli partnerstwo dla książki 2021-09-27 19:59 Ceny zwariowały. I jak tu wybudować albo wyremontować dom? 23 2021-09-27 19:15 Uwaga! Nowe oszustwo - na czternastą emeryturę 1 2021-09-27 18:33 Dziś serwujemy książkowe różności. Konkurs dla czytelników 2021-09-27 18:30 Rynek pełen życia 2 2021-09-27 17:41 Quad z dużą prędkością przejechał przez Krupówki 7 2021-09-27 16:42 Wypadek taternicki na Kościelcu. Ratownicy TOPR w akcji 2021-09-27 16:33 MOK na walizkach tym razem na Filipinach 2021-09-27 16:15 Dzikim okiem spójrz na korytarz ekologiczny 2021-09-27 15:30 Polacy zdziwieni, że przed wejściem do lokalu pytają o szczepienia 4 2021-09-27 15:23 Podróż w Miejscu - Podróże po Kulturze 2021-09-27 14:46 Sprostowanie Kliniki Medycznej Allmedica 2021-09-27 14:41 Potrącenie dziewczynki na Kasprusiach 2021-09-27 13:58 Na Krupówkach bez powodu uderzył turystę, natychmiast zatrzymali go policjanci 18 2021-09-27 13:15 Wtorek z narkotykami - trójka młodych ludzi przyłapana na gorącym uczynku 1 2021-09-27 12:33 Potrącenie w Cichem 2 2021-09-27 12:15 Sorry Boys i Ania Gąsienica Byrcyn na zakończenie muzycznego festiwalu w Kościelisku 2 2021-09-27 11:30 Oblężone Tatry. Za tydzień zapowiada się kolejny słoneczny weekend 2021-09-27 11:30 Mieszkanie Plus w Nowym Targu - nabór jeszcze w tym roku 1 2021-09-27 10:44 Nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu. Ile tym razem? 8 2021-09-27 10:30 Sesja w Czarnym Dunajcu. Po kilku minutach obrady przerwane 2021-09-27 10:00 Sezon na podgrzybki w pełni 2021-09-27 09:00 SQBANI podbijają telewizję 4 2021-09-27 08:00 Brak toalet w Zakopanem 10 2021-09-26 22:15 Złote Rysie rozdane 2021-09-26 21:55 Stłuczka na Niwie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka