Reklama

2021-07-14 09:00:01

Łopuszna

Nadzieja ma twarz drugiego człowieka

Czym jest nadzieja? Skąd pochodzi, dokąd zmierza i dlaczego umiera ostatnia? Te i wiele innych pytań w duchu nauk ks. Józefa Tischnera postawili prelegenci II Tichnerowskich Dni Skupienia w Łopusznej.

Hasłem przewodnim tegorocznych Tischnerowskich Dni Skupienia był "Człowiek i jego nadzieja". Spotkania odbyły się w miniony weekend w ośrodku "Natanael" w Łopusznej. Były konferencje z cenionymi publicystami, okazja do indywidualnej rozmowy ze spowiednikiem, emisja filmu "Wszyscy wszystko zjedli", o losach Madiny Mazalievy, uciekinierki z Czeczenii, "Mały Książę" po góralsku Stanisławy Trebuni-Staszel, wystawa 9 portretów ks. Profesora i wiele, wiele więcej...

- Kiedy odbywały się jeszcze Rekolekcje Tischnerowskie w Ludźmierzu, jeździłam do Ludźmierza, a jak brat ks. Tischnera, Kazimierz, zaczął organizować Dni Skupienia w Łopusznej, jeżdżę do Łopusznej - podkreślała Beata Wąsowicz z Radziszowa, emerytowana nauczycielka i członkini Stowarzyszenia "Drogami Tischnera". O samym Kazimierzu Tischnerze, jego rodzinie, uczestnikach rekolekcji czy członkach stowarzyszenia mówi wprost, że są "siewcami dobra". - Proszę zerknąć, tu nie ma smutnych ludzi, tu wszyscy są radośni, życzliwi i uśmiechnięci - podkreślała wzruszona. - Wracam stąd odnowiona, oczyszczona, pełna optymizmu, miłości i nadziei.

Ludzka gęba
O tym, gdzie w Kościele szukać nadziei w ślad za nauczaniem ks. Józefa Tischnera, mówił słuchaczom ks. dr Przemysław Bukowski. Jego zdaniem, odrodzenie Kościoła wymaga powrotu do źródeł, bo to, co na przestrzeni dziejów narosło wokół Ewangelii, nierzadko ma już z nią niewiele wspólnego. - Kościół, niejako z definicji, ma być naszym domem, przestrzenią, w której czujemy się swojsko i dobrze - przekonywał. - To nie miejsce na pozwolenia, nakazy czy dyspensy...  To, co w sposób szczególny przykuło uwagę tego akurat prelegenta, to nasilające się w ostatnich latach  zjawisko "churchingu", tj. wędrówki po kościołach. - Ludzie robią to, bo szukają ludzkiego księdza - przekonywał. - Takiego, który nie tylko odprawi Mszę św. czy udzieli ważnie sakramentu, ale który podejdzie do człowieka po ludzku i z sercem. Zdaniem ks. Przemysława minęły już te czasy, gdy "jedynym" grzechem księży była ich pazerność na pieniądze. - Wy, jako świeccy, macie prawo od nas wymagać. Mało tego! Macie taki obowiązek - apelował. - Bo policjant czy lekarz nie wymaga od was moralności i jej nie uczy, a ksiądz już tak... Jak podkreślał, ludzie prawdziwie żyjący Ewangelią patrzą szerzej i nie traktują kościoła jak sektę, w której swoich się kocha, a innych nienawidzi...

Radykalna nadzieja
Z kolei Wojciech Bonowicz, publicysta Tygodnika Powszechnego, zwrócił uwagę przybyłych na definicję Tichnerowskiej nadziei, tj. takiego spojrzenia na świat, w którym nikt nie jest wrogiem. Zauważył też, że wizja chrześcijaństwa ks. Tischnera była wizją chrześcijaństwa pogodnego i dialogicznego, a więc takiego, które nie nastawia się na krytykę, lecz szuka miejsc wspólnych, gdzie ciągle można się spotkać. - Dlatego nawet ludzie stojący z dala od wiary rozumieją Tischnera i jest im do niego blisko - podkreślał publicysta. To, co we współczesnym człowieku wywołuje jednak ogromny dysonans poznawczy, to nieprzystawalność rozbitych obrazów świata lub pewnych jego wizji. - Problemem nie jest jednak mozolne sklejanie poszczególnych jego kawałków, ale to, że obrazy te nie stykają się ze sobą w żadnym punkcie - przekonywał Wojciech Bonowicz. W swoich naukach ks. Józef Tischner niejednokrotnie podkreślał, że pluralizm, choć bardzo dużo człowieka kosztuje, jest też mu do życia niezbędny, bo wiąże ze sobą takie rozbite obrazy.

Powiernik nadziei
O swoistego rodzaju hartowaniu nadziei, potrzebie jej zawierzenia, myśleniu "z kimś" i płaszczyźnie spotkań z drugim człowiekiem mówił natomiast przybyłym publicysta, autor książek i znawca nauki ks. Tischnera Tomasz Ponikło, który zauważył, że ludzie mający za sobą doświadczenie towarzyszenia komuś w depresji wiedzą, jak ważne jest powiernictwo nadziei. Wiedzą też, że człowiek, który traci nadzieję, choruje, przestaje się uzewnętrzniać, gdyż w jego osądzie nie ma już czego uzewnętrzniać... - Nadzieja musi być na miarę próby - przekonywał Tomasz Ponikło. Dlatego w czasie próby ważna jest obecność powiernika swojej  nadziei. Takim kimś dla rodziny Madiny Mazalievy, bohaterki wyemitowanego dzień wcześniej filmu pt. "Wszyscy wszystko zjedli", była towarzysząca jej w tych dniach w Łopusznej pisarka i działaczka społeczna Marina Hulia. A jeszcze większego heroizmu domagała się od dra Janusza Korczaka jego własna nadzieja. - Można by sobie zadawać pytanie: jaka to była nadzieja? Ale w tej chwili grozy to nie on jej potrzebował, tylko powierzone jego opiece dzieci - podkreślał z pasją publicysta.

Służby mundurowe Niepokalanej
Mnóstwo pozytywnych emocji, ale też trudnych tematów: prostytucji, handlu ludźmi, wykorzystywania seksualnego dzieci, haraczy, wymuszeń i rozbojów w drugim dniu tegorocznych Dni Skupienia w Łopusznej dostarczyła słuchaczom s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej. Mówiła m.in. o pracy z ofiarami przemocy domowej, przywracaniu poczucia bezpieczeństwa, uczeniu życia od podstaw i walce o ludzką godność. Jej zdaniem można dziecku dać posag w postaci pieniędzy, ale jeśli nie będzie ono miało poczucia, że jest kochane, to kiedy coś mu w życiu nie wyjdzie, może nie mieć siły, żeby się podnieść. - Natomiast z doświadczeniem miłości poradzi sobie ze wszystkim - podkreślała zakonnica. O sobie samej żartobliwie mówi, że już od 30 lat służy w "służbach mundurowych" Maryi Niepokalanej, choć - co też podkreśla - "wcale się do zakonu nie pchała". Niezależnie jednak od niejednokrotnie bardzo przykrych i smutnych doświadczeń, zwłaszcza utraty wychowanków, nadzieja zawsze umiera ostatnia. - Oczywiście, można sobie zadawać pytanie, jak po tym wszystkim żyć? I jak po takiej krzywdzie zaufać? Są jednak i te jasne strony, jak choćby widok 8-letniego malca, który bity, wykorzystywany i bez tożsamości po raz pierwszy bawi się na placu zabaw lub widok zajmującej się swoim dzieckiem matki - mówiła o swoich doświadczeniach s. Anna. Takim miejscem, w którym będzie przywracana nadzieja i nawiązywane więzi międzypokoleniowe, ma być budowane w Katowicach Centrum Opiekuńczo-Rozwojowe im. św. Józefa, ze żłobkiem i angażującym seniorów przedszkolem.

Organizatorami II Tischnerowskich Dni Skupienia byli: Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", Parafia Rzymskokatolicka w Łopusznej, Urząd Gminy Nowy Targ, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Ośrodek Wypoczynkowy "Natanael", a osobą prowadzącą ks. prof. Alfred Wierzbicki. W tym roku nie rozgłaszano jednak szeroko wydarzenia. - Nasze spotkanie miało odbyć się już w marcu 2020 r. Niestety, przez wzgląd na obostrzenia musieliśmy odroczyć je aż na rok, więc miejsca już od dawna były zajęte - tłumaczył kwestie organizacyjne Kazimierz Tischner. Gdyby żył, ks. Józef Tischner 12 marca 2021 r. skończyłby 90 lat. Tymczasem dokładnie 28 czerwca przypadła 21. rocznica jego śmierci.

Tekst i fot.: Krystyna Waniczek

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Kościelisko praca całoroczna z wyżywienie pomoc przy pensjonacie Pokojowa Kucharka Kelnerka najlepiej osoba wielofunkcyjna możliwe zakwaterowanie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  Austria. Praca dla budowlańców od zaraz, 2300 EUR na rękę i więcej, blisko granicy, austriacka umowa. 774412450praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 774412450
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MERCEDES W211 wersja elegant E200. Kupione w Niemczech w 2010 w salonie Mercedesa od pierwszego właściciela. W Polsce jeden właściciel i użytkownik od zakupu. Auto serwisowane. 1,8 kompressor benzyna, 135 kW - 185 KM, automat, napęd tył, sedan. Produkowany 2006 do 2009 - to auto z października 2006, po liftingu. Przebieg około 173 tys. km. Cena 35.000 - w cenie nowe opony zimowe, letnie są na kolach. Lakier metalik czarny, felgi oryginalne. Więcej informacji: 602 37 17 10.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-28 22:16 Jazz Camping na Kalatówkach trwa (WIDEO) 2021-09-28 21:30 W czwartek jednodniowe załamanie pogody 2021-09-28 20:45 Zobaczcie kto był i jak się bawił na urodzinach kolejki na Palenicę (WIDEO) 2021-09-28 20:40 Spotkanie online z wójtem Lipnicy Wielkiej 1 2021-09-28 20:02 Kamiland to był strzał w dziesiątkę (WIDEO) 4 2021-09-28 19:38 Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Dużo zgonów z powodu Covid-19 5 2021-09-28 19:30 Nuty Bacha, Beethovena, Rachmaninowa. Koncert w PSM 2021-09-28 19:15 Miasto czy wieś? Radni mają zastrzeżenia do konsultacji społecznych 1 2021-09-28 18:30 Druga szansa na chodnik. Czy tym razem mieszkańcy nie będą protestować? 2021-09-28 17:45 Jeszcze poczekamy nim zaparkujemy na pierwszym takim park&ride 2021-09-28 17:06 Zagęszczarka na budowę - parametry i rodzaje sprzętu 2021-09-28 16:45 Tydzień sportu. Boisko przy szkole na Skibówkach oficjalnie otwarte 2021-09-28 16:00 Coraz bliżej Manaslu 2 2021-09-28 15:15 Fundacja Rozwoju Regionu Rabka otworzyła swoje biuro w Mieście 2 2021-09-28 14:06 O hodowli pszczół i nie tylko. Konferencja pszczelarska 2021-09-28 14:00 Znamy szczegóły pożaru w Białym Dunajcu (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-09-28 13:30 Zderzenie w Jabłonce 2021-09-28 12:45 Jedyny taki chodnik. Wykręcisz na nim nogę 3 2021-09-28 11:50 Trochę słońca, trochę chmur 2021-09-28 10:45 Mały Józio z Makowa Podhalańskiego potrzebuje waszej pomocy 2021-09-28 10:00 Wnuczka pana hrabiego 1 2021-09-28 08:59 Młodzi górale z sukcesami na Mistrzostwach Małopolski 2021-09-28 08:01 Turystki zagubiły się w Pieninach 2021-09-28 06:38 Wielki i groźny pożar w Białym Dunajcu (ZDJĘCIA) 2021-09-27 22:58 Maciej Piczura z Cichego w programie Mam Talent 2 2021-09-27 21:34 Pamięć o człowieku zwanym "Koniem" 2021-09-27 20:50 Jak pisać, by być czytanym - czyli partnerstwo dla książki 2021-09-27 19:59 Ceny zwariowały. I jak tu wybudować albo wyremontować dom? 24 2021-09-27 19:15 Uwaga! Nowe oszustwo - na czternastą emeryturę 1 2021-09-27 18:33 Dziś serwujemy książkowe różności. Konkurs dla czytelników 2021-09-27 18:30 Rynek pełen życia 2 2021-09-27 17:41 Quad z dużą prędkością przejechał przez Krupówki 8 2021-09-27 16:42 Wypadek taternicki na Kościelcu. Ratownicy TOPR w akcji 2021-09-27 16:33 MOK na walizkach tym razem na Filipinach 2021-09-27 16:15 Dzikim okiem spójrz na korytarz ekologiczny 2021-09-27 15:30 Polacy zdziwieni, że przed wejściem do lokalu pytają o szczepienia 4 2021-09-27 15:23 Podróż w Miejscu - Podróże po Kulturze 2021-09-27 14:46 Sprostowanie Kliniki Medycznej Allmedica 2021-09-27 14:41 Potrącenie dziewczynki na Kasprusiach 2021-09-27 13:58 Na Krupówkach bez powodu uderzył turystę, natychmiast zatrzymali go policjanci 18 2021-09-27 13:15 Wtorek z narkotykami - trójka młodych ludzi przyłapana na gorącym uczynku 1 2021-09-27 12:33 Potrącenie w Cichem 2 2021-09-27 12:15 Sorry Boys i Ania Gąsienica Byrcyn na zakończenie muzycznego festiwalu w Kościelisku 2 2021-09-27 11:30 Oblężone Tatry. Za tydzień zapowiada się kolejny słoneczny weekend 2021-09-27 11:30 Mieszkanie Plus w Nowym Targu - nabór jeszcze w tym roku 1 2021-09-27 10:44 Nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu. Ile tym razem? 8 2021-09-27 10:30 Sesja w Czarnym Dunajcu. Po kilku minutach obrady przerwane 2021-09-27 10:00 Sezon na podgrzybki w pełni 2021-09-27 09:00 SQBANI podbijają telewizję 4 2021-09-27 08:00 Brak toalet w Zakopanem 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-28 22:45 1. Król-Łegowski latami próbował przekonać włodarzy Zasr...nego do stworzenia muzeum narciarstwa. Obiecywali, zwodzili, żałowali grosza aż mu się zmarło i się nie doczekał. Włodarze mają w głębokim poważaniu tradycje, kulturę, historię Zakopanego, tak jak i mieszkańców. Każdy tylko garnie ku sobie. 2021-09-28 22:31 2. Urzędy pracy do likwidacji a dyrektorzy do taczek. 2021-09-28 22:27 3. Takie rzeczy to się przed wyborami załatwia żeby nabić punktów u naiwnych. 2021-09-28 22:24 4. @czytelnik, ja podbiję, powinna być też toprówka, albo chociaż stróżówka ratowników wodnych 2021-09-28 21:56 5. Najlepiej "wyszczepione" zachodniopomorskie z większa iloscią zakażeń niż "niewyszczepione" Podkarpackie. Rok temu o tej samej porze pod koniec września gdy nie było szczepionki, było dwa razy mniej zgonów. 2021-09-28 21:54 6. Fajnie to Kamil wykombinowałeś, świetne miejsce, ciekawie wykonanie , brawa dla żony. Wybiorę się z dziećmi w najbliższym czasie .Zakopane nie ma takich miejsc , gabinety figur woskowych, papugarnie, tragedia. Świetna edukacyjna inicjatywa. 2021-09-28 21:50 7. Już sie znudziło 2021-09-28 21:33 8. Panie Wójcie. Pod rozwagę. Dolinka Kiczorki schowana za wzgórzami Rysiowskiej Grapy i Kiczorskiego Grunia posiada znakomite warunki aby w zimie utrzymywać tam trasy do narciarstwa biegowego. Polecam przykład Kościeliska, które przy pomocy władz samorządowych oraz samych mieszkańców utworzyło znaczący ośrodek narciarstwa biegowego. Dolinka Kiczorki ma znacznie większy potencjał niż łąki Kościeliska. 2021-09-28 21:03 9. w Hiszpani nie rządzi PIS ani populiści ale lewica kochani a dzisiaj 29,09 protesty przeciwko drastycznym podwyżkom cen energii ale to pewnie PIS ma takie wpływy @!pi ja starsza , @kocie alboś chudy albo tłusty chwała PIS i Kaczynski Polska obronczynią unii 2021-09-28 20:56 10. Szacun. Podziwiam, chciałbym osiągnąć choć 1/100 tego co pan Kamil osiągnął...pozdrawiam
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka