Reklama

2021-09-13 21:21:47

Reportaż

Władek z Bańskiej, co po dachu na rękach chodził

Inny to by się kilka razy na jego miejscu powiesił. Ale nie Zaliński.

Mówią, że nieszczęścia chodzą parami. U Władka Zalińskiego z Bańskiej Wyżnej trudno je policzyć. Najpierw kalectwo, potem pożar, długi, źli ludzie, bezlitośni urzędnicy, więzienie. Zły czas i pech. Gdyby urodził się pół wieku później, pewnie byłby biznesmenem, który z wózka inwalidzkiego zarządza swoim imperium, a dziennikarze biliby się o wywiady z nim. Ale komuna dla takich jak on była bezlitosna. Ludzie przedsiębiorczy, chcący założyć własny biznes, byli z góry skazani na porażkę.

Zawsze się dźwigał, niczego nie żałował, a zamiast użalać się nad sobą, zakasywał rękawy i brał się do roboty. Szukał nowych pomysłów na życie. - Nigdy nie myślałem, żeby sobie życie odebrać. Zawsze przyjmowałem z pokorą, co daje mi los. "Co Bóg da, to będzie" - powtarza swoją życiową dewizę. I uśmiecha się dobrotliwie, jak zawsze. Nawet dziś, kiedy jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej w Zaskalu, znalazł pomysł na życie. Na drewnianych patyczkach do szaszłyków dzierga wełniane rękawiczki.

Kalectwo nie było w niczym przeszkodą, był sprawniejszy od wielu osób, które miały zdrowe nogi. - Kiedyś nawet założyłem się z kolegami, że przejdę po dachu na rękach,.Dach miał 17 metrów. Hip na drabinę, noga za nogę i chwilę mi zajęło, żeby przejść na rękach od jednego szczytu do drugiego - wspomina. - Nawet tańcowałem na kulach. I siedem razy byłem na Turbaczu - podkreśla.

Kiernicka napędzana elektrycznie

Urodził się zaraz po wojnie. I choć jego dzieciństwo przypadało na najgorsze czasy stalinowskie, nie brakowałoby mu ptasiego mleka, bo ojciec - gazda, kowal i stolarz - był zawsze zaradny. Ale zdrowia nie kupisz. A Władek kiedy miał półtora roku, zachorował na Heinego-Medina. Sparaliżowało go od połowy w dół. Długo rodzice jeździli z nim po szpitalach, znajdywali najlepszych specjalistów. Władek przeszedł kilka operacji, m.in. na kręgosłup i powykrzywianą stopę. Z czasem odzyskał władanie w jednej nodze. - Tata mi zrobił takie małe kule, ale po domu to chodziłem na kolanach - opowiada. Najbardziej lubił przesiadywać w stolarni. Nie chodził jeszcze do szkoły, kiedy sam robił sanki, domki czy kasetki. Miał smykałkę do techniki, robił też na drutach. Nauczyły go siostry. W szkole radził sobie dobrze. Poszedł nawet do technikum mechanicznego, chciał zostać tokarzem, ale gdy lekarz zakładowy nie dał pozwolenia na naukę w tym kierunku, szkołę rzucił.

Wymyślił elektryczne urządzenie do robienia masła. - Takie kiernicki z silnikiem - tłumaczy. Chętnych na nie we wsi nie brakowało. Prawdziwą furorę zrobiła jednak jego elektryczna gręplarnia, którą zrobił dla mamy. Przyjeżdżali ludzie z całego Podhala, nie nadążał z robieniem tych urządzeń.

Pierwszy we wsi miał auto - skodę 1201, w której zrobił sobie ręczne sprzęgło. - Rok to bez prawo jazdy jeździłem, i to po całej Polsce - na Śląsku skodą byłem i w Warszawie - wspomina.

W 1964 r. ojciec dla brata Władka wybudował tartak w Bańskiej Górnej i zdobył w starostwie odpowiednie zezwolenie  na prowadzenie takiej działalności.  

Kiedy to samo starostwo odebrało Władkowi zezwolenie na gręplowanie wełny, pomyślał, że i on mógłby poprowadzić tartak. Bratu konkurencji nie chciał robić, ale dowiedział się, że w Ochotnicy jest tartak, który znajomy z Ostrowska wydzierżawił na 20 lat. Od 3 lat tartak stał. Koledze taty trzeba było zapłacić niemało za odstąpienie dzierżawy, a i tartak był w opłakanym stanie. - Wszystko trzeba było wybetonować, przygotować maszyny.

Ktoś Władka podpalił

- Nie zdążyłem jeszcze tartaku uruchomić, nawet prądu jeszcze nie było, jak ktoś wszystko podpalił - wspomina. - Wszystko poszło z dymem, ubezpieczenia nie było, Trzeba było zaczynać od nowa, a pieniędzy już nie miałem - opowiada. - Co jakie urządzenie wyremontowałem, to pękało po pożarze - dodaje. Trzeba było pożyczyć pieniądze, mieszkańcy Ochotnicy na zebraniu wiejskim przydzielili 10 kubików drewna. Ale nie wszyscy popierali Władka.

We wsi był już stary tartak. Jego właściciel kopał dołki pod przedsiębiorczym kaleką z Bańskiej. - Buntował ludzi, chodził do starostwa, żeby mi pozwolenia nie dali - wspomina Władek. Mieszkańcy byli podzieleni. Z jednej strony cieszyli się z nowoczesnego tartaku, z dużym placem, lepszymi piłami. Z drugiej strony Władek był obcy, a właściciel starego tartaku swój. Drewna do przerobu było dla dwóch tartaków, ale limit był na  jeden, a pozwolenie wydawane raz na pięć lat. Zaliński pozwolenia nie dostał. Był rok 1965. Władkowi kolejny raz świat się zawalił. Został z długami, pieniędzmi wsadzonymi w biznes, który miał być co najmniej na 5 lat zamrożony. Właściciel terenu nie chciał zrezygnować z dzierżawy i oddać pieniędzy.

Nie pomoże nawet minister

Władek znalazł pomysł na kolejny biznes. Zaczął robić przekładki dla betoniarni, duży zakład w Czyżynach gwarantował zbyt. Góral dostał już pozwolenie na prowadzenie działalności, ale kłody zaczął rzucać urząd skarbowy. Trzeba było wymyślić coś innego. Zaczął robić drewniane palety, które zamówiła u niego firma z Warszawy - dla Szwedów. Był pierwszy w Polsce. Zatrudniał 5 osób. Tysiąc sztuk co miesiąc jelczem transportowanych było do Nowego Targu, stąd wagonami nad morze, a ze Świnoujścia palety promem płynęły do Szwecji. Po kilku miesiącach i ten biznes upadł. Drogi z Ochotnicy asfaltowej nie było, transport był kłopotliwy i kosztowny. Zarobek za mały.

Przetrwał jednak pięć lat. W 1970 r. napisał prośbę do wydziału handlu i przemysłu w nowotarskim starostwie o pozwolenie na otwarcie tartaku. Dostał odmowę. Pomocy szukał w wojewódzkiej radzie narodowej, ale i to nie pomogło. Pojechał do Ministerstwa Przemysłu, ale i tam usłyszał, że "Nic nie da się zrobić". Widok mężczyzny o kulach nie zmiękczył serca żadnego urzędnika.

Władek w telewizji i... w więzieniu


Wracając pociągiem z Warszawy, spotkał Jaśka Antoła, kolegę z sąsiedniej wsi - z Bańskiej Niżnej. Jasiek był wtedy redaktorem tygodnika Wieści. - Zapytał, skąd jadę, to mu opowiedziałem swoją historię - wspomina. Od niego usłyszał, że Maciej Szumowski, który robił wtedy reportaże dla telewizji, szuka tematu na prowincji. I niedługo potem Antoł z Szumowskim pojawili się w Ochotnicy. - Cały tydzień Szumowski nagrywał ludzi i w niedzielę, jak wyszli z kościoła. Pojechał też do partii w Nowym Targu i do starostwa - opowiada. Notable tłumaczyli się gęsto przed kamerą. Powstał dokument w cyklu "Polska zza siódmej miedzy", który telewizja pokazała. Żeby go zobaczyć, Władek pojechał do hotelu robotniczego w Nowym Targu. W Ochotnicy wtedy nie było jeszcze nawet prądu. Zrobiło się zamieszanie. Władza została w reportażu skompromitowana.

Niedługo po emisji reportażu władze odwołały Stefana Tarnowskiego, szefa wydziału przemysłu i handlu, który wydawał zezwolenia kuśnierzom, właścicielom sklepów. To był szok, bo Tarnowski trząsł całym Podhalem i wydawał się nietykalny. Nowy szef dał Zalińskiemu zezwolenie na prowadzenie tartaku.

Władkowi dodało to skrzydeł. Tartak szybko był gotowy do rozruchu. Mimo kalectwa sam krył budynek dachówką, zrobił sobie drzwi. Dosłownie fruwał pomiędzy maszynami, co widać na filmie Szumowskiego.

Interes szedł dobrze, ale partyjniacy zapamiętali sobie kompromitację, jaka ich za sprawą Władka Zalińskiego spotkała. Czekali tylko na okazję. W końcu wsadzili go do więzienia.  Za nielegalny handel deskami - tłumaczy góral. - Spółdzielnia Rolniczo-Produkcyjna w Gołkowicach kupowała ode mnie gotowe deski, ja kupowałem od chłopów i ciąłem. Tyle, że rachunki były na rolników sprzedających drzewo - wyjaśnia. - Ale w więzieniu w Tarnowie mi źle nie było. Robiłem domki z zapałek, dostawałem za to papierosy. Miałem chody u dyrektora - opowiada.

Po roku przerwy interes już tak nie hulał. A w 1985 r. dzierżawa się skończyła, a syn właścicielki terenu - widząc intratny biznes - postanowił przejąć tartak. - Musiałem się usunąć i znowu wszystko zacząć od nowa - mówi Władek.

Rękawice z gwiazdami w trzech rozmiarach

Jak stracił tartak, wrócił do Bańskiej Wyżnej, otworzył swój warsztat stolarski. Mimo kalectwa i zaawansowanego już wieku radził sobie. Robił stoły. - Kiedyś nie miałem na opał, a miałem duży stół. Pojechałem do Domu Pomocy Społecznej w Zaskalu zapytać, czy by nie kupili. Stołu nie kupili, ale dyrektorka powiedziała, żebym przyszedł do DPS-u, że z pierwszą grupą inwalidzką bez problemu dostanę miejsce - wspomina. Trzeba tylko złożyć dokumenty w urzędzie.  I tak się stało. Od 2013 r. Władek jest w DPS "Smrek". - W pierwszym miesiącu nie mogłem sobie poradzić, ale w drugim opiekunka przyniosła mi kłębki wełny i zacząłem robić rękawice. Tak jak się nauczyłem w dzieciństwie - podkreśla. - Przypomniał sobie dawne wzory, rozrysował na papierze i dzierga w każdej wolnej chwili. Ile już tych rękawic z gwiazdami zrobił, nie pamięta. Ale obdarował już wszystkich naokoło. Czasem uda się coś sprzedać. Na początku tego roku został nawet gwiazdą internetu. DPS nie miał nigdy tyle wejść na swoim Facebooku, co za sprawą Władka, a raczej jego zdjęcia z robótką w rękach. Pensjonariuszem zainteresowały się też media - najpierw lokalne, a potem ogólnopolskie. Władek odporny jest jednak na sławę, nie ma parcia na szkło. Plecie kolejne rękawice. - Jakby kto chciał, to mam w trzech rozmiarach - męskim, damskim i dziecięcym - mówi nieśmiało.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kudlon 2021-09-14 11:53:25
Twardy..jak skała twardy...nie to co dziś co poniektóry wymocek ...

Reklama
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wypoczynkowy w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na umowę zlecenie. Praca całoroczna, 26 zł brutto za godzinę. 664 417 314.
 • PRACA | dam
  Do karczmy na Pardałówce: KELNER/-KA, KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 510 257 677, 512 922 119.
 • PRACA | dam
  Karczma w Zębie zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNERKI - 606 838 103.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Nieruchomość kupie. 691 451 454Ustochow@wp.pl Ustochow@wp.pl
  Tel.: 691
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na stanowisko kelnera oraz kucharza. Praca od zaraz, na stałe ,dobrze płatna. 600 035 355 tary@interia.eu
  Tel.: 600 035 355
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, która oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest też jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Opracowywanie ofert dla pobytów grupowych oraz ich aktywna sprzedaż, - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA, - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach, - Zarządzanie stronami www obiektów noclegowych oraz redagowanie ich treści, - Opracowywanie polityk sprzedaży w obiektach, kalkulacja i wdrażanie pakietów pobytowych, zarządzanie dostępnością, - Analiza działań sprzedażowych i marketingowych w oparciu o wskaźnik zyskowności i ROI, - Analiza konkurencji, - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja, - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług, - Przygotowanie i aktualizacja dokumentacji, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Wykształcenie min. średnie, - Doświadczenie w obszarze revenue, marketingu i sprzedaży w branży hotelarskiej min. 4 lata, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość, - Lekkie pióro, - Bardzo dobra organizacja pracy, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Umiejętność pracy w grupie, - Mobilność, prawo jazdy kat. B, - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office, - Umiejętność negocjacji, - Mile widziana znajomość systemów operacyjnych: LSI, KWHotel, - Dodatkowym atutem będzie umiejętność obsługi programów graficznych oraz zdolności fotograficzne. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem nazwy stanowiska: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży i marketingu" Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • PRACA | dam
  KELNER / KELNERKA do hotelu w Zębie. Na pełny etat lub dorywczo. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  KONSERWATOR - PRACOWNIK GOSPODARCZY do hotelu w Zębie. Praca stała na 1 lub 2 dni w tyg. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18).
 • PRACA | dam
  KUCHARZ / KUCHARKA do hotelu w Zębie. Praca stała zmianowa. Tel. 604 224 334 (w godz. 10-18), praca@redyk.pl
 • PRACA | dam
  Potrzebny pracownik budowlany (młody), może być do przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Restauracja Zakopiańska szuka KELNEREK/ÓW (również śniadaniowych), KUCHAREK/ARZY ŚNIADANIOWYCH i OSÓB ZMYWAJĄCYCH! Świetne warunki pracy, wsparcie zespołu, umowa. 660532732restauracjazakopianska@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do produkcji drożdżówki i pączków. Możliwość przyuczenia. Pełne zatrudnienie i dobra płaca. Piekarnia Raba Wyżna tel. 881933550. 881933550Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 881933550
 • PRACA | dam
  Akademia Bystrzak poszukuje trenerów zajęć dla dzieci. Zajęcia odbywają się popołudniami oraz w weekendy. Poszukujemy studentów filologii, bądź osób z płynnym angielskim, osób lubiących zajęcia plastyczne oraz trenerów zajęć sportowych dla dzieci.. 797 446 880biuro@nowy-targ.bystrzak.org www.bystrzak.org
  Tel.: 797
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko PRACOWNIK KAWIARNI. Szczegóły: 725 300 377
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko GŁÓWNY KSIĘGOWY. Termin składania ofert: 08.12.2021r. (godz. 12:00). Szczegóły: https://bip.cos.pl/3303/24-11-2021-nabor-na-stanowisko-glowny-ksiegowy
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Interesujące tematy, dobre honorarium - Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy KASJERKI BILETOWE. Wymagana znajomość obsługi komputera. Informacje: 602 198 307
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PRACOWNIKÓW OBSŁUGI KOLEI, PRACOWNIKÓW OBSŁUGI STOKU I NAŚNIEŻANIA, OBSŁUGĘ PARKINGU. Informacje: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERIA, BARMANKI, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK. Informacje: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W CENTRUM JABŁONKI. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJEMY ENERGICZNYCH OSÓB DO PRACY W RESTAURACJI W MURZASICHLU na stanowisku KELNERKA bądź KELNER i OSOBY DO POMOCY NA KUCHNI najlepiej z doświadczeniem w branży. Szukamy osób na stałe oraz na sezon zimowy. Więcej informacji pod numerem tel.: 883802131
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZERA. Atrakcyjne wynagrodzenie. Tel. 664 023 298, 668 404 790.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK WCZASOWY w Zakopanem przyjmie POKOJOWĄ i POMOC KUCHENNĄ na co drugi dzień. Etat. 693 638 619.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI ZATRUDNI OPIEKUNKI, STAŁA PEWNA PRACA W ZAKOPANEM.. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia dwa pomieszczenia, I piętro, pow. ok 140 m2. Możliwość do dostosowania do osoby wynajmującej - Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Recepcjonistka, Kelnerka Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę, recepcjonistkę. Praca stała zmianowa, elastyczne godziny pracy, posiłki pracownicze. Szkolenie wdrażające, benefity pracownicze.. 507645428. .
  Tel.: 507645428
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  USŁUGI SPRZĄTAJĄCE od A-Z szybko i solidnie, Margo-Estate www.margo-estate.pl, 666908909 lub 574929321 - Zapraszamy.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  MARGO-ESTATE Biuro Obrotu Nieruchomościami - Małgorzata Tomala, 606-909-461/ Prowadzenie Inwestycji od A do Z, www.margo-estate.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL GASTRONOMICZNY Z WYPOSAŻENIEM. NOWY TARG BLISKO DWORCA AUTOBUSOWEGO 220 M2. 501012912
  Tel.: 501012912
 • PRACA | dam
  PRACA W WYPOŻYCZALNI NART -BIAŁKA TATRZAŃSKA Zatrudni pracowników do obsługi klienta lub serwisu. Kontakt telefoniczny pod nr. 603 754 431.
 • PRACA | dam
  "Zakopiańskie TBS" TKGK Sp. z o.o., jako firma zarządzająca budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, poszukuje do pracy na etacie inspektora nadzoru z uprawnieniami budowlanymi. Oferujemy normowany czas pracy - pełen etat. 509628992 firma@ztbs-zakopane.pl www.ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509628992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-12-01 21:40 Andrzejki w Smreku 2021-12-01 21:10 Warsaw Cello Quartet w Kmicicu (WIDEO) 2021-12-01 21:00 Drzewa ukamienowane 1 2021-12-01 20:16 Dwa szczyty, dwóch przyjaciół i dwa zjazdy. Film z wyprawy Andrzeja Bargiela (WIDEO) 2021-12-01 20:06 W sobotę Zakopiańskie Mikołajki 2021-12-01 19:30 Proboszcz rzuca kłody? Główny problem to komunikacja z organizatorami festiwalu 7 2021-12-01 18:45 Fotografie folklorem malowane 2021-12-01 18:01 Wiadukt podniesiony 3 2021-12-01 17:15 Stachoń za Kosa 2021-12-01 16:51 Ognista Violka pod Gontem 2021-12-01 16:30 Worki się nie sprawdziły 3 2021-12-01 15:59 Dała mu dostęp do konta i skan dowodu. Oszust zaciągnął kredyt 2 2021-12-01 15:56 Złodziej lamp zatrzymany przez policję 3 2021-12-01 15:44 Władze przypominają o odśnieżaniu chodników 12 2021-12-01 15:04 Poranne zderzenie na zakopiance 2021-12-01 14:33 Ruszyła budowa sceny na Sylwestra Marzeń 54 2021-12-01 14:08 Andrzejkowe posiady z wyborami 1 2021-12-01 13:20 Podróżowali z dzieckiem. Okradli pensjonat i innych turystów 4 2021-12-01 12:30 Kraksa w centrum Nowego Targu (ZDJĘCIA) 2 2021-12-01 12:01 Wiatr osłabł, na chwilę wyszło słońce. Cudowna zima w Tatrach (ZDJĘCIA,WIDEO) 2021-12-01 12:00 5 pomysłów na prezent mikołajkowy dla 2 letniej dziewczynki 2021-12-01 11:15 Najwięcej zakażeń i zgonów w czasie czwartej fali pandemii 1 2021-12-01 10:10 Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych? 2021-12-01 10:00 Sentyment mimo wszystko 1 2021-12-01 09:01 Tylko spójrzcie czym oddychamy w Nowym Targu 1 2021-12-01 08:59 Za oknem pierwszy śnieg, w sercu nowa miłość. Konkurs dla czytelników 2021-12-01 08:00 Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach 2021-11-30 22:40 Goprowcy poszukiwali zaginionego 1 2021-11-30 22:08 Pożar na Grelu 2021-11-30 21:29 Turystka uratowana przez ratowników TOPR 2021-11-30 21:15 Zima atakuje 1 2021-11-30 20:30 Ufo działa (WIDEO) 2021-11-30 19:29 Na Podhalu mniej nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły dwie osoby 2 2021-11-30 18:51 Pracowity dzień ratowników TOPR. Trwa akcja ratunkowa 4 2021-11-30 18:15 Parking za bilet, nieważne jaki, choćby najtańszy 2 2021-11-30 17:30 Bartek wie o lesie wszystko 2021-11-30 16:45 Jeden telefon może uratować kogoś przed zamarznięciem 2021-11-30 16:29 Warsztaty z niespodzianką 2021-11-30 16:07 Adam Bukowski-Tyrała i Nowe Zakopane 2021-11-30 16:00 Kolejka na Gubałówkę nieczynna, ale i tak można wyjechać na górę 2 2021-11-30 15:15 Kotelnica śnieży (WIDEO) 2021-11-30 15:15 Krypto... oszustwo 3 2021-11-30 14:30 Silny wiatr i opady śniegu. Ostrzeżenia meteorologiczne 2021-11-30 13:56 Ulatniał się gaz - doszło do pożaru 2021-11-30 13:45 Na Alejach wciąż nie ma świateł - kierowcy muszą uważać 1 2021-11-30 13:00 Pieszy ryzykant 1 2021-11-30 12:27 Spotkanie z Krzysztofem Trebunią-Tutką odwołane 2021-11-30 12:25 Przenosiny zakopianki (WIDEO) 2021-11-30 12:15 Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku na 300 plus 2021-11-30 11:30 Napełnij społeczną lodówkę 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-12-01 21:57 1. Przecież te koncerty były normalnie biletowane, ale dla kogoś kto za 10 minut badania kasuje 150 zł to 20 zł jest symboliczną kwotą. Akurat jestem parafianinem może nieregularnie uczeszczajacym i mieszkam obok, ale znam księdza proboszcza, przyjmowałem po kolędzie i ani on, ani żaden z księży z tej parafii nigdy nie wyciągało od ludzi pieniędzy, wręcz przeciwnie. Trochę też wydają mi się nieleganckie takie ataki pani Sztencel, która zdaje się jest przeświadczona o swojej wyjątkowości i przyjęła postawę roszczeniową. Ks. Szyszka dał palec to Ks. Dziubie wezmę całą rękę, bo ja jestem z nadzwyczajnej kasty. Przebija się też pewna maniera traktowania ludzi z góry, może tych którzy wg pani doktor są słabiej wyksztalceni, mniej majętni jak "kościelny Andrzej". Czy kultura nie nakazywałaby powiedzieć chociaż pan kościelny Andrzej czy też kościelny pan Andrzej. No ale może się mylę... 2021-12-01 21:39 2. Kościół nie jest własnością ani proboszcza,ani biskupa!. Jest właśnością wspólnoty wyznaniowej ,która oddała na ten cel grunt, zebrała środki finansowe ( często gotowe materiały budowlane) i wspomogła własną społeczną pracą budowę świątyni. Po dojściu PiS-u do władzy, niektórzy księża traktują kościoły jak swoje folwarki. Jednak w czasie klęski żywiołowej: pożar,huragan ,gradobicie, nawet kradzież, każdy z tych ,którzy pogonili artystów wyciągnie szybko rękę po pomoc ze strony wiernych i samorządu lokalnego. Taka-niestety- jest już od wieków natura tych, którzy za nasze pieniądze obiecują nam zbawienie. 2021-12-01 21:31 3. A czy z podniesionym turem będzie można już przejechać? 2021-12-01 21:21 4. Łozkozoł mi ksiądz końcyne ząć, jo siy najod gynstyk klusek nimogym siy zgiąć. 2021-12-01 21:15 5. Wprowadzić e-Toll na przejazd Zakopianką. 2021-12-01 21:09 6. Dlaczego ludzie mają odkidować a nie służby miejskie? Przecież ludzie płacą podatki!! Jak chcę coś postawić na chodniku to zabraniają a odkidować zmuszają!! Niech sami łopatują! 2021-12-01 20:54 7. @Ivo. Nie! Nie możemy nic z tym zrobić. Nie mamy nas to czau, bo właśnie uczestniczymy w imprezach masowych w czasie trwania pandemii , tyle że organizowanych przez Donalda Tuska, PO, TVN, KOD, Strajk Kobiet i Martę lempart. Wiemy, że pandemia szaleje, szpitale zapełnione, ludzie umierają, trudno dostać się do lekarza, ale my akurat nie łamiemy konstytucji, bo my jesteśmy niezależni, niezawiśli i apolityczni, poza tym żadna z tych "naszych" imprez nie naraża na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia, a w czasie trwania każdej z nich nikt w Polsce ani na świecie nie umarł. Jednocześnie zaznaczamy, że w czasie trwania Sylwestra TVN również nikt nie umrze a w szpitalach przez ten czas nie będzie ani jednego pacjenta. Tak będzie świetnie w POlsce. Wszystko po to, żeby druh Marek mógł się świetnie bawić przy muzyce najmłodszej generacji nastoletnich wykonawczyń i wykonawców, typu Kozidrak, Panasewicz z Borysewiczem, Markowski z Perfectem i Skawiński z Kombii. Absolutnie żadna z wymienionych postaci nie reprezentuje polskiej estrady z czasów PRL-u i nie ma z tamtym okresem nic wspólnego. To tyle nasze oświadczenie Prawnicy. 2021-12-01 20:44 8. Kościoły katolickie zawsze były budowane tylko i wyłącznie do Sprawowania Najświętszej Ofiary. Fakt, że od Vaticanum Secundum posoborowie zaczęło odchodzić od wiary katolickiej skutkuje właśnie różnymi imprezami w kościołach. Do kościołów katolickich powinna wrócić Msza Święta Wszechczasów wraz z chorałem gregoriańskim. A to czy ktoś sobie chce robić koncerty muzyki poważnej, czy niepoważnej jest bez znaczenia. W kościele jest miejsce na muzykę i dobrze byłoby aby wszyscy zaczęli od motu proprio św. Piusa X stanowiącego pierwsze uregulowanie ; "O muzyce i śpiewie kościelnym". 2021-12-01 20:33 9. @MadMax. Wszystko się zgadza w jednej parafii w Pieninach kościelnym był były milicjant. 2021-12-01 20:24 10. Panie Dorula (trudno nazwać pana burmistrzem), kłania się art. 160 § 1 narażenie na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia wielu osób... Czy pan zapewni nam mieszkańcom i imprezowiczom sylwestra pana marzeń opiekę medyczną i łóżko w szpitalu w przypadku kiedy będzie to niestety konieczne?!
2021-11-16 19:26 1. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 2. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 3. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń. 2021-11-07 15:58 4. Brawo....Bartłomieju... 2021-11-02 23:52 5. Piękne Tatry :-) 2021-10-26 20:35 6. Uwielbiam takie obrazki, świetnie że wciąż są ludzie którzy podtrzymują pasterskie tradycje. 2021-10-26 20:13 7. cyś ty mnie widziała, cu ci fto pedzioł, ze jo na wiyrsycku, z owieckami siedzioł, ani mi fto godoł, ino jo widziała, jak siy na wiyrsycku. owiecka biylała. 2021-10-24 13:35 8. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych to super miejsce do odwiedzenia. Polecam każdemu. 2021-10-24 12:27 9. Izba Regionalna w Sromowcach Wyżnych!! 2021-10-20 17:17 10. Kieześ do boru owiecki gnała, cemu ześ na mnie nie zawołała. Dyć jo wołała, nie słyseliście, muzyka grała, tońcyliście.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP