Reklama

2022-03-04 18:15:42

Zakopane

Morderca nie pójdzie do więzienia

Podpalił pustostan w Zakopanem, zabił trzy osoby, ale nie pójdzie do więzienia. Sąsiedzi budynku "Chata", gdzie doszło do tragicznego pożaru, nadal obawiają się o swoje życie.

Pożar w opuszczonym pensjonacie, należącym do dewelopera z Krakowa, wybuchł 20 marca ubiegłego roku. Tylko natychmiastowej akcji strażaków okoliczni mieszkańcy zawdzięczają, że ogień nie przeniósł się na pobliskie budynki. W palącej się ruderze strażacy znaleźli zwłoki trzech mężczyzn. Od początku podejrzewano, że ktoś musiał podłożyć ogień. Pożar rozprzestrzeniał się bardzo szybko, a na śniegu i płocie znaleziono ślady. Wyglądało na to, że ktoś zdołał wydostać się z budynku.

Policjanci szybko ustalili, że tym kimś był 29-letni bezdomny. W czasie przesłuchań przyznał się do podłożenia ognia i zabójstwa trzech osób. Prokuratura Rejonowa w Zakopanem oskarżyła go o potrójne zabójstwo. Do procesu jednak nie dojdzie.

Podpalić kazały mu awatary

- Na posiedzeniu 2 lutego Sąd Okręgowy w Nowym Sączu na podstawie opinii biegłego orzekł, że sprawca podpalenia w chwili dokonywania tego czynu był niepoczytalny. Sędzia postanowił, że mężczyzna bezterminowo będzie przebywać w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym - mówi sędzia Bogdan Kijak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Teraz procedura jest taka, że biegli lekarze co pół roku orzekają, czy stan psychiczny mężczyzny się nie poprawił. Gdyby tak się stało i podpalacz zostanie uznany za zdrowego, wyjdzie na wolność. - W przypadku jednak tak poważnego przestępstwa, takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają - dodaje sędzia Bogdan Kijak. Rozstrzygnięcie nowosądeckiego sądu jest już prawomocne. Nie może się z nim pogodzić ojciec jednej z ofiar tragedii. - Morderca nie będzie miał procesu, bo jest osobą chorą psychicznie. To efekt tego, że rodzina wynajęła mu dobrego adwokata. My, jako rodzina ofiary, nie mogliśmy zabrać głosu na posiedzeniu. Dla mnie to swego rodzaju komedia. Moim zdaniem powinien odbyć się proces karny. Trudno uwierzyć w tłumaczenia tego mężczyzny, że widział jakieś "awatary", które kazały mu podpalić budynek - podkreśla mężczyzna.

Tymczasem na miejscu tragicznego pożaru od roku niewiele się zmieniło. Odwiedziliśmy sąsiadów "Chaty". Nadal drżą o własne bezpieczeństwo. Szczególnie, że od kilku tygodni do budynku ponownie próbują się dostać bezdomni. Sąsiedzi wzywali policję. - Rzeczywiście, nasze patrole kilka razy były na miejscu. Stwierdziliśmy, że budynek nie jest właściwie zabezpieczony - mówi Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji.

Rok temu, gdy doszło do tragicznego pożaru, ogień zaczął przenosić się na położony kilka metrów za Chatą drewniany budynek mieszkalny. - Uratowała nas wtedy błyskawiczna akcja strażaków i fakt, że tydzień wcześniej wzywaliśmy już strażaków do budynku Chaty. Dzięki temu strażacy doskonale wiedzieli, jak tu dotrzeć - tłumaczy pan Jerzy z sąsiedztwa.
Jego walka o właściwe zabezpieczenie rudery trwa już dwa lata. Bezdomni zamieszkali w pustostanie w lipcu 2020 r., a więc osiem miesięcy przed tragicznym pożarem.

Urzędnicza bezczynność

- Zaczęliśmy wtedy z żoną zawiadamiać o tym fakcie wszelkie możliwe urzędy. Wiedzieliśmy, że w takich pustostanach wybuchają groźne pożary. Gdyby ktoś wówczas zaczął działać, może udałoby się uniknąć tragedii - uważa pan Jerzy. Mieszkańcy zawiadomili burmistrza, policję, straż pożarną, nadzór budowlany, służby konserwatorskie. - Żądałem wyprowadzenia bezdomnych z budynku i odpowiedniego zabezpieczenia Chaty. Deweloper, który jest jego właścicielem, w grudniu 2020 r. prowizorycznie zabezpieczył budynek. Jak się jednak później okazało, było to zabezpieczenie kompletnie nieskuteczne - dodaje.

W lutym 2021 roku, jeszcze przed pożarem Chaty, ogień strawił inny zakopiański pustostan przy ul. Jagiellońskiej. W tym pożarze zginęły dwie osoby. - Wiedząc, co się stało na Jagiellońskiej, i widząc, co dzieje się w Chacie, w lutym, a więc miesiąc przed tragicznym pożarem, wysłałem kolejne pisma chyba do 20 najważniejszych urzędów w Polsce. Niestety nic to nie dało, bo miesiąc po zaalarmowaniu wszystkich instytucji doszło do podpalenia Chaty i śmierci trzech osób - mówi pan Jerzy.

Na pisma pana Jerzego urzędy odpowiadały w przeróżny sposób. Niektóre - jak zakopiański urząd miasta - dwa dni po tragedii. W tej odpowiedzi czytamy, że urzędnicy razem ze strażą miejską 9 lutego przeprowadzili wizję w Chacie. Stwierdzili, że dostęp do budynku jest niezabezpieczony. Co prawda okna zabite były płytą pilśniową, ale główne drzwi otwarte i każdy mógł wejść do środka. Strażnicy napotkali w budynku 6 osób ogrzewających się piecami kaflowymi. Bezdomni odmówili opuszczenia nieruchomości. Jak twierdzą urzędnicy, tylko właściciel budynku mógł pozbyć się nieproszonych lokatorów. Urzędnicy dwa razy zwracali się do właściciela o zabezpieczenie budynku. Jak się okazało, nic to jednak nie dało. Inne urzędy odpowiadały, że zajęcie się sprawą nie leży w ich kompetencjach.

- To była swego rodzaju spychologia. Niemal wszystkie urzędy odpowiedziały w ciągu dwóch tygodni, ale budynek był dalej niezabezpieczony, co było jedną z przyczyn tragedii. Tylko kancelaria prezydenta RP zareagowała właściwie, wysyłając moje pismo do Urzędu Miasta Zakopanego, co chyba wywołało tam chwilową panikę. To wszystko pokazuje brak wyobraźni i bezradność służb i urzędów w tej sprawie - podsumowuje pan Jerzy.

Kiedy znowu dojdzie do tragedii?

Już po tragicznym pożarze pan Jan napisał do nadzoru budowlanego pismo, domagając się rozebrania budynku. W tym czasie właściciel Chaty zabezpieczył część nieruchomości płotem. Pozostałą część do tej pory okala druciana siatka. Jest ona łatwa do sforsowania i sąsiedzi boją się, że może dojść do kolejnej tragedii.

W budynku Chaty niedawno interweniowała też straż miejska. - Po zawiadomieniu od jednego z sąsiadów byliśmy na miejscu. Rzeczywiście, budynek nie jest właściwie zabezpieczony. Informujemy o tym właściciela. Myślałem o tym, aby miasto samo wykonało jakieś zabezpieczenie. Niestety, zgodnie z opinią prawnika, nawet w takiej sytuacji nie możemy ingerować w prywatny teren - twierdzi Marek Trzaskoś, komendant zakopiańskiej straży miejskiej.

Z kolei Jan Kęsek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, tłumaczy, że właściciel "Chaty" dwa razy (przed i po pożarze) zwracał się o rozbiórkę budynku. Za każdym razem ze względu na wpisanie budynku do rejestru zabytków dostawał odmowę. Po wystąpieniu nadzoru budowlanego zabezpieczył "Chatę" przed dostępem bezdomnych. Teraz, po sygnałach, że jest to zabezpieczenie niewystarczające, nadzór ponowi wniosek do właściciela. - Sytuacja jest jednak patowa. Właściciel kupił budynek pewnie w dobrej wierze, teraz nie może z nim nic zrobić. Nie da się też przecież wybudować wokół 5-metrowego muru, a tylko takie zabezpieczenie ochroniłoby nieruchomość przed dostępem osób trzecich - dodaje inspektor Jan Kęsek.

O sprawie chcieliśmy także porozmawiać z właścicielem budynku - firmą deweloperską z Krakowa. Niestety, na mailowy - jedyny dostępny kontakt nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Paweł Pełka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sp 2022-03-05 12:25:06
Bezdomny to taki człowiek bez domu, stałego miejsca zamieszkania, ale rodzinę posiada.
Zdarzają się tacy bezdomni co w darowiźnie dają Maybacha a nawet dwa. Taki jest ten świat
Kukozamura 2022-03-04 19:05:30
Dziwne nagle odezwały sie rodziny bezdomnych ???? To co wcześniej nie wiedzieli że są bezdomni? Rodzina 29 bezdomnego wynajeła mu dobrego adwokata?
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM W CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ, PRZYNOSZĄCĄ DOCHÓD, ZABUDOWANĄ STOISKAMI HANDLOWYMI. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ - STOISKA HANDLOWE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: RECEPCJA, MARKETING, KUCHNIA, SALA, POKOJE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Witam. Sklep monopolowy poszukuję pracowników na stanowisko kasjer/sprzedawca do sklepu w centrum Zakopanego. Umowa o pracę + stawka za godzinę. Szczegóły do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu.. 793775400 lokumkr@gmail.com
  Tel.: 793775400
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SZWACZKĘ do zakładu w Poroninie.tel. 602 393 185
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  MAŁY DREWNIANY PENSJONAT w Zakopanem zatrudni na umowę o pracę PANIĄ DO SPRZĄTANIA I PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. Praca zazwyczaj od 7 do 15. Bez zakwaterowania. 608 353 045.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-29 20:30 Policjanci pomogli bezdomnym, to nie pozostało bez echa 2022-11-29 20:28 Rośnie górka na dolnej Równi Krupowej 2022-11-29 19:30 Kultowa rubryka Financial Times po raz pierwszy po polsku. Konkurs dla czytelników 2022-11-29 19:18 Kolizja osobówki z dostawczakiem 1 2022-11-29 19:00 Kiedy będzie koniec świata? 1 2022-11-29 18:29 3 umiejętności, które musi posiadać Twoje dziecko w XXI wieku! 2022-11-29 18:00 Przepust odebrany. Są nowe środki na inwestycje 1 2022-11-29 17:05 Awaria prądu na Kamieńcu w Zakopanem 4 2022-11-29 17:00 ZUS w urzędzie czeka na przedsiębiorców. Pomogą założyć konto 2022-11-29 16:30 Beaty Zalot podróże niespokojne. Spotkanie w Jatkach 2022-11-29 16:18 Czym się kierować podczas zakupu nowej pościeli? 2022-11-29 16:00 Prokuratura umorzyła sprawę organizacji Sylwestra Marzeń 4 2022-11-29 15:30 Lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników 2022-11-29 15:30 Czy ktoś poznaje swojego pieska? 2022-11-29 15:15 Groźny wypadek na chyżniance w Spytkowicach 2022-11-29 15:00 Armatki śnieżne pracują pełną parą, mróz ściska od rana 1 2022-11-29 14:00 Bezchmurne niebo nad Tatrami. Na szlakach pustki (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 13:00 30 zł za śmieci - podwyżka już zatwierdzona. Ale czy to wystarczy? 1 2022-11-29 12:00 Pierwszy gminny węgiel dotarł na Podhale 8 2022-11-29 12:00 Kobiecy gen biznesu. Trwa Tatrzańskie Forum Gospodarcze 2022-11-29 11:49 Czy ktoś poznaje swojego psa? 2022-11-29 11:00 Na Krupówkach wyszło słońce, ruch na razie niezbyt duży (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 10:29 Co warto wiedzieć o ofercie Orange Energia? 2022-11-29 10:13 Rodzaje filtrów samochodowych i ich zastosowanie 2022-11-29 10:00 54 nowe mieszkania dla młodych ludzi z Rabki - jedno z nich wciąż może być twoje 1 2022-11-29 09:13 Wypadkowy poranek na drogach powiatu nowotarskiego w Klikuszowej autobus zderzył się z osobówką 4 2022-11-29 08:55 Wisi smog nad Podhalem. Jest ostrzeżenie 1 2022-11-29 08:00 Mundury i radiostacje dla jednostek OSP 5 2022-11-28 22:00 Kamera nagrała wandala, który uszkodził ciągnik 2 2022-11-28 21:15 Jak ten czas leci. Termy Bukovina to już czternastolatek 1 2022-11-28 20:30 Koziołek Matołek ma już 90 lat, ciągle jest młody i szuka drogi do Pacanowa 2022-11-28 19:30 Pojawiła się konstrukacja bramy przed remontowanym dworcem w Zakopanem 1 2022-11-28 18:34 Młody zakopiańczyk pędził przez Olczę 131 km na godz. Wysoki mandat i 30 punktów karnych 11 2022-11-28 18:23 Pamiętnik z Pienin 3 2022-11-28 18:03 Zbawienne światła 2 2022-11-28 17:00 Zakopane najbardziej popularne na świąteczny wypoczynek 3 2022-11-28 16:51 Akcesoria do obuwia - pasta, krem czy tłuszcz do butów - co wybrać? 2022-11-28 16:13 Szykuje się jarmark bożonarodzeniowy pod Giewontem 1 2022-11-28 16:00 Już przyciągnęli właścicieli autobusów - teraz podnoszą stawki 2022-11-28 15:01 Pijany kierowca uciekał na widok radiowozu, zatrzymano go po pościgu 2 2022-11-28 14:37 Wystarczyły mikołajowe czapeczki i już trudno tego sklepu nie zauważyć 2022-11-28 13:59 Białe szczyty, błękit nieba i kłębiaste obłoki, czyli rzut oka na Tatry z Głodówki (WIDEO) 2 2022-11-28 12:59 Na nowych torach w Szaflarach trwają już próby obciążeniowe 5 2022-11-28 12:00 Żądają odwołania Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki 13 2022-11-28 11:53 Zimowa pielęgnacja włosów - na co zwrócić uwagę? 2022-11-28 11:00 Agnieszka Epler, czyli Lady Kitchen 1 2022-11-28 10:00 Czy Białka wysycha? 6 2022-11-28 08:59 Słonecznie, mroźno, bez opadów, a na tatrzańskich szlakach bardzo ślisko 2022-11-28 08:00 Skąd nasz ród - uroczysty finał projektu Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych 1 2022-11-27 21:40 Romska orkiestra na Krupówkach zmieniła repertuar (WIDEO) 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-29 20:47 1. A kiedy prokuratura weźmie sie za Niedzielskiego z kolegami za nielegalne obostrzenia, zarżnięcie gospodarki, powikłania po szczepieniach, straty spowodowane lockdownem, brutalną pacyfikacje strajku przedsiębiorców i gnębienie ludzi za brak nic nie dającej a wręcz szkodliwej szmatki na twarzy? 2022-11-29 19:48 2. Janusz Waluś trafił do szpitala. Zabójca czarnoskórego lidera partii komunistycznej w RPA miał zostać dźgnięty nożem przez współwięźnia. Atak potwierdził Departament Służb Więziennych Republiki Południowej Afryki. Waluś, w ciągu kilkudziesięciu godzin, miał wyjść z więzienia. 2022-11-29 19:39 3. Dostawczak się wepchał z podporządkowanej? Bardzo często tamtedy jeżdżę i większość wypadków właśnie takich, albo od Boru albo od Gronkowca wjeżdżają 2022-11-29 19:31 4. Teodor ty się słyszysz jakie głupoty wygadujesz? Ty się może cieszysz ale ludzie chcą żyć na jako takim POziomie a nie jak za komuny z bezkarnością władzy i urzędników. 2022-11-29 19:17 5. Policja? Gdzie są? Jakoś nie widzę, by w czymkolwiek pomagali. Za to łatwe mandaty potrafią rąbać! Wstyd! Po co oni są? Powinni pomagać, być instytucją zaufania publicznego a są tylko łapaczami. Nie ma zaufania, pomocy ludziom, jest- porażka. Przykre. 2022-11-29 19:07 6. No bo jak covida niema ,to co mieli zrobić jak świat światem ludzie na wiosnę i jesień umierają !!!!,jakoś już spokój i w szpitalach nikt już nie gania z kagancami na pysku,ściema Wielka ściema zarobili na epidemi kasy że ho ho 2022-11-29 18:57 7. @ Teodorslysz, PO ZATYM u ciebie łorajt ! 2022-11-29 18:38 8. 29 listopada 1830 Powstanie Listopadowe a 1945 II atak U.. na Birczę. 1966 oblot szybowca Foka 5. 2022-11-29 18:23 9. Zamiast się oburzać proszę się przyzwyczajać 2022-11-29 18:11 10. Zatoczka za 1.2mln powiem tanio nie jest ,był jakiś przetarg ,rozrzutny ten wójt,
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP