Reklama

2022-06-19 10:00:00

Z archiwum

Groszem w proboszcza

Reklama

W niedzielę parafianie w Poroninie rzucali na tacę po jednym groszu. Przypominamy tekst Rafała Gratkowskiego z 2015 roku. Pokazuje jak mocne i solidarne potrafi być społeczne niezadowolenie.

Tak będziemy robić do sierpnia, w każdą niedzielę jeden grosz od rodziny - mówi spokojnie jeden z naszych rozmówców. Parafianie postanowili w ten sposób ukarać swego proboszcza. I na tym nie koniec. Do kurii napisali gorzki list. Bo przebrała się miarka. Znosili przez trzy lata bardzo wiele. Wytrzymali, gdy odmówił chrztu dziecka, zacisnęli zęby, gdy żądał większej kasy za pogrzeb, ale tego, że poniżał dzieci podczas Pierwszej Komunii Świętej, nie odpuszczą. Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów. Wielka uroczystość dla rodziny. W dwie godziny trzy parafianki zebrały ponad 100 podpisów pod pismem do kurii. Ludzie mają dość trzyletniej gehenny, jaką zafundował im ich „duszpasterz”. - Ludzie przestają już chodzić do kościoła, bo jego postawa jest nie do przyjęcia - podkreśla Aleksandra. - Nie ma w nim za grosz ludzkiej życzliwości, zachowuje się niegodnie. W piśmie do archidiecezji w Krakowie podkreślają, że ks. Stanisław Parzygnat arogancką postawą i złym przykładem oddala ludzi od Boga. „Prawdziwe piekło na ziemi zgotował nam proboszcz w dniu dla naszych komunijnych dzieci najważniejszym, podczas pierwszej spowiedzi” - przekonują parafianie. Otóż proboszcz kilkakrotnie zapowiadał, że spowiedź odbywać się będzie w godzinach od 15 do 16. - Przyszedłem osiem po trzeciej. Ustawiłem się z dzieckiem w kolejce do konfesjonału. A tu siostra nas przestawia, żeby iść do ławek. I do mikrofonu przed ołtarz - mówi Marian. Każdy, kto nie zjawił się punkt piętnasta, miał podejść do mikrofonu i dokonać samokrytyki. Wytłumaczyć się ze spóźnienia i przeprosić całą parafię. Wszystko pod groźbą niedopuszczenia dzieci do I Komunii Świętej. Proboszcz wygrażał spóźnialskim. Rzucał złośliwe komentarze. - Mnie zapytał, czemu przyszedłem z dzieckiem sam, czemu nie ma żony? Loki w domu kręci? - zaciska pięści Stanisław. Dzieci były zdezorientowane, nie wiedziały, co się dzieje, rodzice zażenowani. Które dziecko przyszło po 15 - zostawało napiętnowane. Ksiądz kazał wychodzić z kolejki, ku przerażeniu maluchów kazał odchodzić na bok. W świątyni panowało zamieszanie. Matki płakały, dzieci ze strachu też. - Chłopy ledwo wytrzymały, chciały wyprowadzić proboszcza przed kościół i załatwić sprawę „odręcznie”, po góralsku - nie kryje parafianin. Na szczęście wikary zdołał uspokoić oburzonych ojców. Bo doszłoby do bitki. Gdy jeden z kapłanów uspokajał zapłakane matki i rozeźlonych ojców, w kościele 30 przerażonych dzieci czekało przy pustych konfesjonałach na spowiedź. Przepychanka trwała około kwadransa. Spowiednicy wychodzili i wchodzili do kościoła po kilka razy, starając się uspokoić wzburzonych parafian. - A w tym czasie dzieciska wyrzucone z kolejki do spowiedzi, całe czerwone, dopłakane, samiusieńkie siedziały w ławce - opowiada Maria. I pyta wraz z innymi, czy tak ma wyglądać przygotowanie dzieci do jednego z ważniejszych sakramentów?

Spokój i godność
Ksiądz proboszcz pytany przez nas o zajścia przy spowiedzi zaprzecza, by działy się w kościele opisane sceny. - Owszem, prosiłem wszystkich kilkakrotnie, by przyszli punktualnie na godzinę 15 - tłumaczy duszpasterz. - Chcieliśmy, aby dzieci pomodliły się wspólnie przed spowiedzią. Na dowód pokazuje wydrukowaną karteczkę z programem przebiegu całej ceremonii. Przypomina, że jego parafianie często się spóźniają, dlatego jest wyczulony na punktualność. Zaznacza, że na nikogo nie krzyczy. - Ja tylko głośniej mówię, bo mama nie dosłyszała, tak że się nauczyłem głośno mówić - dodaje. Wzywa księdza spowiednika, by udowodnić, że garstka spóźnialskich niepotrzebnie robi raban. Ksiądz Damian przyznaje, że całe „zamieszanie” trwało góra 10 minut. - Ja tylko ludziom wyjaśniałem, jak będzie przebiegać cała procedura, nie odczuwałem ze strony rodziców zdenerwowania - zapewnia ks. Damian. A ksiądz proboszcz dodaje, że po wyjaśnieniach spowiedź odbywała się spokojnie, wyspowiadano wszystkich, nawet spóźnialskich. Choć początkowo zapowiedział, że mają przyjść do spowiedzi za tydzień. „Jesteśmy góralami i poczucie własnej godności jest dla nas szczególnie ważne. A taki człowiek, jak ks. Stanisław Parzygnat, jest według nas pozbawiony honoru i sieje zgorszenie w parafii” - podkreślają w piśmie do kurii. Zaznaczają, że chcą się modlić w swoim kościele w godnych warunkach i spokoju.

Smutny jubileusz
Ksiądz Parzygnat zapewnia, że jeśli trzeba będzie, to pojedzie „na dywanik” do kurii i będzie się tłumaczyć. Jest mu przykro, że kilka osób potrafiło podburzyć część parafian. Ale jest dobrej myśli. Przypomina, że parafia liczy 6 tysięcy ludzi. - A burzę robi kilka osób, bo akurat teraz mam jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich. To smutne - podkreśla kapłan. - Jesteśmy zaniepokojeni reakcjami psychicznymi i brakiem umiejętności opanowania negatywnych emocji przez proboszcza Stanisława - mówi Krystyna. - Część parafian zamierza sprawę oddać do sądu i ścigać go z powództwa cywilnego. To, co zrobił maluchom, to trauma na całe życie. Dlatego po kilkukrotnym zasięgnięciu opinii księdza dziekana i za jego radą postanowili udać się z pismem o odwołanie proboszcza do kurii w Krakowie. Nic dziwnego. Ich zdaniem lista proboszczowskich przewinień jest bowiem dłuższa. - Zawsze z okazji I Komunii Świętej zabieraliśmy dzieci komunijne do Gaździny Podhala na Wiktorówki. On zabronił wycieczki szkolnej, za każdym razem ośmiesza Wiktorówki, mówi, że nie będziemy tam pieniędzy dawać - przypomina Mariola. Dodaje, że nierzadko kapłan bywa wulgarny. - Nieraz mówił w kościele, że dziewczynki idą do piekła, a chłopcy do nieba, ma odzywki typu: „no, godoj tu z babom” - dodaje Paweł. Swą posługą jednych obdarza, innych nie. Do jednych parafian przy okazji pogrzebu przybywa do domu, by towarzyszyć wyprowadzeniu trumny. Do innych nie. - Krzyśkowi nie chciał ochrzcić dziecka, powiedział, że jak młodzi nie są małżeństwem, to chrztu żadnego nie będzie - przypomina Stefan.

Czarna owca
Mariola pokazuje swą fryzurę. Obcięta krótko, czerwony kosmyk w grzywce. - Nieraz wytykał mnie palcem na kazaniach. Inne gaździny też ścigał. Mówi, że nie będziecie mi się tu po kościele paradzić w korolach i spodnicach tybytowych - dodaje. Parafianie będą pamiętać jego pierwszą decyzję, gdy na probostwie zamontował szlaban. Żeby czasem ktoś nie stawiał auta za kościołem. - A gdzie mają stawać fiakrzy, jak przyjeżdżają młodzi na ślub albo jak jest pogrzeb? Tu od 100 lat stawały dorożki, i było dobrze. Przecież to nie jego własność! To jest nasza parafia, my dajemy pieniądze na jej utrzymanie - zlości się Franek. Co się tyczy pieniędzy, też przez 3 lata wiele się zmieniło w Poroninie. Każda rodzina raz na miesiąc ma do koperty włożyć ofiarę. Koperty muszą być podpisane. W kopercie ma być przynajmniej 10 zł. - Zdarza się, że za pokutę daje numer konta - kręci głową Stanisław. Jest z porządnego, starego, góralskiego rodu. Nie może pojąć, że kapłan może tak się zachowywać. - On się też wyżywał na byłym proboszczu, upokarzał go, nie pozwalał korzystać z toalety na plebanii. Podobnie było z zerówką dla dzieci. Dziś nie ma tu dla nich zajęć, bo nie mogły korzystać z toalety. Proboszcz absolutnie nie zgadza się z tymi zarzutami. Uważa, że każde z nich to pomówienie. - Dobrze wiem, kto podburza ludzi - mówi ks. Stanisław. - To kobieta, której podwyższyłem czynsz za prowadzenie zakładu fryzjerskiego. Podkreśla, że działał w tej mierze dla dobra parafii. Fryzjerka za zakład w centrum wsi płaciła 200 zł miesięcznie, a parafia za kontener ze śmieciami na cmentarzu musi płacić 2 tys. zł.

Samotność kapłana
Marta ze śmiechem przypomina, że jak były imieniny Marty, to zaprosił wszystkie panie o tym imieniu do zakrystii. Jak po mszy się tam zjawiły, to powiedział, że ma dla nich prezent. I każdej dał swoje zdjęcie. Nie kryje się z tym, że w USA ma rodzinę. I jest z nią tak bardzo blisko związany, że już 47 razy odwiedzał bliskich za Wielką Wodą. Proboszcz tłumaczy, że większość wyjazdów odbywał jeszcze w poprzedniej parafii - w Mszanie Dolnej. Bo budował kościół i dom parafialny. - Ja tu nikogo z rodziny nie mam - mówi ze smutkiem ksiądz. - Cała moja rodzina wyemigrowała. Do USA i do Kanady. Dlatego ich odwiedzam. Tu mam tylko groby na cmentarzu i 3 puste domy na utrzymaniu. Ale czy samotność może usprawiedliwiać twarde postępowanie wobec parafian? Ci, którzy odważyli się protestować i podpisali pismo do kurii, uważają, że nie. - Lucynie, jak zmarł jej ojciec, powiedział, że takiego starego komucha na cmentarnej ziemi nie pochowa. Został pochowany w Zakopanem - dodaje z goryczą Krystyna. Tej historii ksiądz też zaprzecza. Przypomina, że sakramentów udziela każdemu, kto poprosi. Czy o chrzest, czy o pogrzeb. - I to za darmo - odrzuca jakiekolwiek insynuacje o koniecznych opłatach. W kancelarii parafialnej prezentuje teczki z oświadczeniami par, które żyją bez ślubu. - Tylko w zeszłym roku mieliśmy 18 chrztów dzieci z takich par - mówi ks. Damian. Chrzest odbywa się, gdy rodzice podpiszą, że będą po katolicku wychowywać swą pociechę. To normalna procedura. - Jednej pani, która tak mocno protestuje, niedawno chowaliśmy męża, też miał piękny pogrzeb - zamyśla się ksiądz. Tłumaczy, że ci, którzy protestują, nie mają racji. Ma żal, że nikt nie przyszedł z uwagami do niego, tylko do mediów. - Co ja mam im powiedzieć? Jeśli kogokolwiek uraziłem, to go po prostu przepraszam - mówi ks. Stanisław Parzygnat. - To, co zrobił z rodzicami i z dziećmi podczas pierwszej spowiedzi świętej, to była po prostu kropla, która przelała czarę goryczy - podsumowuje Maria. Dlatego parafianie postanowili iść z protestem do kurii. Jeśli nie pomogą zebrane podpisy i list z żądaniem odwołania proboszcza, zapowiadają wyprawę do Rzymu. - Pojedziemy z pielgrzymką do papieża Franciszka i tam, na miejscu, przedstawimy mu nasze problemy z - pożal się Boże - duszpasterzem - dodaje Maciej.

PS Imiona naszych rozmówców zostały na ich prośbę zmienione.

Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalański 21/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
julia 2022-06-21 14:32:04
a to nie możecie wierzyć w Boga bez tych pasożytów którzy się na dodatek nad wami wyzywają?
Z - ubek 2022-06-20 21:30:42
Czemu służy przypominanie tego artykułu ?
Po co wracać do takich historii ?
Zgoda buduje.
Zbooj 2022-06-19 15:03:21
Ja nawet grosza nie daję. Msze z intencjami, wypominki, kolęda, sakramenty, fundusz kościelny z budżetu Państwa.. Czasy średniowiecza już minęły, że kapłan dawał pokutę albo sprzedawał odpust całkowity.
Mirka 2022-06-19 12:03:23
Czy coś się zmieniło od tej pory? Bo proboszcz nadal ten sam.
 • PRACA | dam
  Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem poszukuje pracownika na stanowisko konserwator - monter. Więcej informacji na stronie teatru: www.witkacy.pl/pl/aktualnosci/archiwum/474-oferta-pracy-konserwator-monter. 182000660 http://www.witkacy.pl dorotaj@witkacy.pl
  Tel.: 182000660
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA BORDER COLLIE czarno-białe i trikolor, z rodowodem. 518 592 070.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Do sprzedania dwie piekne suczki bernenskie .zaszczepione i odrobaczone dwa razy. Rodzice szczeniat do wgladu na miejscu. tel.500439932 cena do uzgodnienia. Jana Pawła II, 64 500439932 bogacki1965@gmail.com
  Tel.: 500439932
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ - 601 464 274.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ. 604 450 060.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Nowy Targ do wynajecia nowoczesne hale magazynowo produkcyjne o powierzchni 376 m2 lub 831 m2. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Poszukiwana Recepcjonistka - mile widziana z doświadczeniem do kameralnego hotelu w centrum zdrojowym w Szczawnicy. Oferujemy stałe zatrudnienie, elastyczny czas pracy oraz atrakcyjne warunki. Szczegóły do ustalenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy! 602-596-076
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA GORCE. 514 711 530.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zakład Remontowo-Budowlany zatrudni: KIEROWCĘ NA CIĘŻARÓWKĘ, MALARZY, TYNKARZY, PŁYTKARZY, MURARZY I POMOCNIKÓW. Tel. 606 455 928.
 • PRACA | dam
  POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe (PKL) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach. W Zakopanem PKL buduje aktualnie swój nowy obiekt gastronomiczny. Przy dolnej stacji kolei na Gubałówkę powstaje restauracja z własnym browarem! JEŻELI: Posiadasz doświadczenie w obszarze HoReCa, chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży - DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: SZEF KUCHNI. Miejsce pracy: Zakopane. OCZEKIWANIA: - Poszukujemy doświadczonego, pełnego pasji Szefa Kuchni, którego specjalizacją będzie kuchnia polska z elementami kuchni międzynarodowej, - Organizacja pracy kuchni w nowo powstającym lokalu gastronomicznym, - Kreowanie menu i tworzenie receptur, - Nadzór nad jakością dań i stałe utrzymanie standardów, - Kontrola food i staff cost, - Rekrutacja i profesjonalne szkolenie stanowiskowe personelu kuchni, - Kompleksowe zarządzanie zespołem. WYMAGANIA: - Minimalny staż pracy w gastronomii - 15 lat, minimalny staż na ww. stanowisku - 5 lat, - Dodatkowym atutem będzie znajomość kuchni regionu, - Bardzo dobra organizacja pracy własnej i zespołu, - Umiejętność przeprowadzania rekrutacji i szkoleń stanowiskowych w gastronomii, - Kreatywność, pomysłowość, pasja, - Wysoka kultura osobista, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Dyspozycyjność i zaangażowanie. OFERUJEMY: - Zatrudnienie: umowa o pracę lub kontrakt B2B, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w pełnym pasji zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Karty pracownicze uprawniające do zniżek w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ w PKL Horeca prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SZEF KUCHNI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe (PKL) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach. W Zakopanem PKL buduje aktualnie swój nowy obiekt gastronomiczny. Przy dolnej stacji kolei na Gubałówkę powstaje restauracja z własnym browarem! JEŻELI: Posiadasz doświadczenie w obszarze HoReCa, chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży - DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: GENERAL MANAGER RESTAURACJI Z BROWAREM. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Zarządzanie i koordynacja codziennej pracy w restauracji, - Organizacja pracy w restauracji, - Nadzór nad funkcjonowaniem restauracji, przejęcie obowiązków gospodarza obiektu, - Kompleksowe zarządzanie zespołem min. 20 osób, - Szkolenie i nadzór nad poległym personelem, - Podział i planowanie obowiązków - grafików, kontrola czasu pracy, - Ścisła współpraca z Szefem Kuchni, - Planowanie sprzedaży, oraz analiza finansowa restauracji, - Kontrola zamówień i kosztów, inwentaryzacje, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola beverage i staff cost, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Współpraca oraz pomoc w kwestiach marketingowych oraz social media, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, Utrzymanie standardów Firmy i dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Minimalny staż pracy w gastronomii - 8 lat, minimalny staż podobnym stanowisku - 3 lata, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Zorientowanie na realizację celów sprzedażowych, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego, - Umiejętność wyznaczania priorytetów i bardzo dobra organizacja pracy własnej i zespołu, - Umiejętność przeprowadzania rekrutacji i szkoleń stanowiskowych w gastronomii, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Dyspozycyjność i zaangażowanie, - Umiejętność prowadzenia samochodu - prawo jazdy kat. B, - Praktyczna umiejętność obsługi komputera w zakresie pakietu MS Office (World, Excel), - Mile widziana znajomość systemów operacyjnych w obszarze gastronomii: LSI, POS. OFERUJEMY: - Zatrudnienie: kontrakt B2B lub umowa o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w pełnym pasji zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Karty pracownicze uprawniające do zniżek w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ w PKL Horeca prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "GENERAL MANAGER GWARNO". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO sprzedam BUDKĘ - IDEALNA NA PARKING - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni RECEPCJONISTĘ/-TKĘ na pełny etat lub pół. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • PRACA | dam
  Restauracja Per Amore w Zakopanem zatrudni na stanowisko: -pomoc kuchenna, zmywak Gwarantujemy bardzo dobre zarobki, miłą i luźną atmosferę pracy. Mile widziane doświadczenie.
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: RECEPCJA, MARKETING, KUCHNIA, SALA, POKOJE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Witam. Sklep monopolowy poszukuję pracowników na stanowisko kasjer/sprzedawca do sklepu w centrum Zakopanego. Umowa o pracę + stawka za godzinę. Szczegóły do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu.. 793775400 lokumkr@gmail.com
  Tel.: 793775400
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-12-07 17:59 Ulice w Zakopanem coraz bardziej rozświetlone skrzą się od świątecznych ozdób 2022-12-07 17:00 Urząd za żelazną kurtyną 2022-12-07 16:05 Jak wybrać polisę mieszkaniową? 2022-12-07 16:04 Sylwester Marzeń - Rówień Krupowa zamknięta na blisko miesiąc przez tą wielką budowę 4 2022-12-07 15:26 Zapraszamy do nieba. Spotkanie z Jackiem Leociakiem 2022-12-07 15:10 Wściekły, szybki i pijany pędził skodą mimo sądowego zakazu prowadzenia auta 3 2022-12-07 15:05 Too tasty to waste it - młodzi o problemie marnowania żywności 2022-12-07 15:00 Telebim nie wytrzymał konfrontacji z deszczem, mrozem i smogiem 2022-12-07 14:45 Święty Mikołaj na GrapaSki spotkał się z osiemdziesięciorgiem dzieci 1 2022-12-07 14:28 Zaginął Bono. Może ktoś go widział? 2022-12-07 14:18 Ciekawy pomysł na prezent świąteczny? Niebanalne zestawy kosmetyków dla wszystkich! 2022-12-07 14:00 Ślizgawka wraca na rynek - wkrótce będzie można kręcić piruety 2022-12-07 13:13 Zatrzymali go za awanturę ale odpowie za narkotyki 2022-12-07 12:25 Znika Zakopane z Równi Krupowej, telewizja stawia scenę na Sylwestra Marzeń (WIDEO) 15 2022-12-07 11:59 Uwaga kierowcy! Dziś i jutro Parkową nie przejedziecie 2022-12-07 10:59 Nie żyje Jan Nowicki, aktor, pisarz, poeta - legendarny Wielkim Szu, tak oswajał śmierć 2 2022-12-07 10:10 Znamy szczegóły wczorajszej akcji Straży Granicznej w Chochołowie 6 2022-12-07 10:00 Turystyczne pustki na szlakach i takie dziś mamy widoki w Dolinie Kościeliskiej 2022-12-07 09:00 10 grudnia mikołajkowe niespodzianki w ośrodkach PKL na Gubałówce, Górze Parkowej i Górze Żar 2022-12-07 08:59 Cienki lód, na szlakach bardzo ślisko, a nad Zakopanem gęste chmury 2022-12-07 08:00 Andrzej Gut Mostowy gościł na zjeździe PTTK 6 2022-12-06 22:00 Ruszą wyciągi pod Nosalem, Miś Stramuś zaprasza na stok i do szkółki narciarskiej 2022-12-06 21:00 Pośpiewajmy słowiańskie kolędy z Agą Banaś 2022-12-06 20:00 Tajemnicza śmierć mężczyzny w Zakopanem. Prokuratura prowadzi śledztwo 6 2022-12-06 19:30 Premiera w Rabciu z dziećmi w rolach głównych. Zapraszamy na spektakl "W Międzyczasie" 2022-12-06 19:00 Zmiany w sokolim gnieździe - Adam Zaleski za Stanisława Mardułę 1 2022-12-06 18:30 Porta del Paradiso. Połączenie idealne malarstwa, muzyki i fotografii 2022-12-06 18:00 Policjanci i seniorzy 1 2022-12-06 17:00 Minister Gliński przecina wstęgę - szkoła muzyczna z nowym skrzydłem 6 2022-12-06 16:30 Koncert u Karola z Atmy. Przedświąteczne kolędowanie 2022-12-06 16:09 Bus pełen uchodźców zatrzymany w Chochołowie 4 2022-12-06 16:00 Na grzyby w grudniu? Czemu nie! 2022-12-06 15:30 Wdzięczność. Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne 2022-12-06 15:00 Jak się myje zęby w stanie nieważkości? 2022-12-06 14:33 Mroczna moda: gothcore 2022-12-06 14:00 Mołdawianka przebywała nielegalnie w Polsce 1 2022-12-06 13:27 Funkcjonalne i estetyczne oświetlenie w pokoju dziecka 2022-12-06 13:00 Spotkanie z książkami o górach i nie tylko czyli International Mountain Day 2022-12-06 12:25 Skażony potok przy Drodze do Daniela w Zakopanem (WIDEO) 3 2022-12-06 12:00 Seniorka oszukana przez farbowanego policjanta 3 2022-12-06 11:15 Poranna stłuczka w Klikuszowej 1 2022-12-06 11:00 Kolejny sukces naszego fotoreportera 3 2022-12-06 10:19 Zabawki zręcznościowe to idealna aktywność na sezon zimowy 2022-12-06 10:00 "Słoń" to nie jest film o Podhalu 2022-12-06 09:00 Bilety za złotówkę i randki w muzeum - zapowiada Michał Murzyn, nowy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego 3 2022-12-06 08:00 Czy MZK wozi do Pyzówki puste powietrze? 2022-12-06 05:00 Ho Ho Ho Święty Mikołaj już w Polsce! Wylądował na Kasprowym (WIDEO) 2 2022-12-05 21:45 Będzie całoroczna stacja narciarska na Galicowej Grapie, ruszają rozmowy z mieszkańcami 6 2022-12-05 21:18 Zamknięte szlaki w Tatrach 2022-12-05 21:00 Niezwykły koncert pieśni adwentowych w podhalańskich kościołach
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP